Rüya yorumu

Orta yaş krizi: nedenleri ve nasıl başa çıkılacağı

Pin
Send
Share
Send
Send


Yaşamlarımız boyunca hepimiz farklı krizlerle karşı karşıyayız ve bu çocukluktan başlayarak ve derin yaşlılıkta biten bir kereden fazla oluyor. Ancak, en popüler ve en sık bahsedilen, elbette, yalnızca tembel insanların konuşamadığı meşhur “orta yaş krizi” dir. Orta yaş krizinde, kendinize ve depresyonunuza zarar vermeden nasıl hayatta kalınır? Bugün bu konuda size bu materyali anlatacağım.

Orta yaş krizi nedir, belirtileri

Orta yaş krizi Çocukluk ve ergen rüyalarındaki bazı fırsatlar zaten kaybolduğunda (ya da göründüğü zaman), bir kişinin orta yaş deneyimini abartmaya başlamasıyla kışkırttığı, uzun vadeli duygusal bir durum (depresyon) gibi davranır. Ve yaklaşmakta olan yaşlılık artık soyut bir şey olarak algılanmıyor, ama çok acil bir beklenti olarak algılanıyor.

Bu durum birkaç semptom ile karakterize edilir:

 • depresif ruh halleri;
 • kendi kişi için acıma;
 • içsel bir yıkım hissi;
 • bir kişinin tuzağa düştüğü hissi;
 • hayatın haksızlık hissi.

Bir kişinin fiziksel durumu değişirse semptomatoloji artar: kilo artar, dayanıklılık azalır, ilk kırışıklıklar görülür, cilt sarkmaları, karşı cins arasındaki talep azalır.

Bir orta yaş krizinin dış belirtileri arasında:

 • Bir kişi, başkaları tarafından tanınsa bile başarılarını reddeder;
 • kendisi için çok önemli olan birçok yaşam alanına ilgi duymuyor;
 • referansı değişime uğrar ve ardından tamamen yabancıların fikrine akrabalarından daha fazla önem vermeye başlar;
 • değer yönelimleri değişir;
 • insanlar daha özgür davranmaya başlarlar, eksantrik.

Acı verici bir durumu ne kışkırtır?

Orta yaş krizinin ana nedenleri

Amerikalı bilim adamları, orta yaştaki krizin kapsamını bulmaya karar verdi. Verilerine göre, deneklerin sadece yüzde 23'ü semptomları vardı. Nüfusun çoğunluğu hala sakince (bir dereceye kadar) bu koşulla baş edebiliyor. Bu, temel olarak belirli kişilik özellikleri olan çeşitli faktörlerden kaynaklanmaktadır.

Erkek ve kadınlarda orta yaş krizinin ana nedenleri ile ilgilenmeye devam edelim.

Erkeklerde orta yaş krizini tetikleyen nedir?

Daha güçlü cinsiyet temsilcilerinin çoğu için, otuz yedi ile kırk bir arasındaki yaşın başlangıcı oldukça kararsız bir zaman dilimidir. Daha önce olduğu gibi, hayatta işler farklı şekilde gerçekleşti ve birçok iniş ve çıkış da oldu, ancak şimdi durum daha kardinal hale geliyor - adam zaten yolunun yarısını yaşadığını fark ediyor.

Bu durum bu faktörler tarafından tetiklenir.

 1. Sağlık bozukluğu. Genel enerji dengesi azalır, kronik patolojilerin alevlenmesi meydana gelir, ayrıca cinsel fonksiyon bozulabilir. Henüz kötü bir semptom olmasa da, fiziksel beden yavaş yavaş değişmeye başlar ve bu genellikle ahlaki olarak kabul edilmesi zordur.
 2. Roller değişikliği. Çocuklar çoktan büyüdü ve biri torunları almayı bile başardı, bu da öncekinden çok daha büyük bir sorumluluktur. Herkesin kendi üzerine alma isteği yoktur.
 3. Adam iç dünyasına dalmış. Soru sormaya başlar, hayatın ilk yarısı nasıldı? Tüm eylemler gerçekten doğru muydu? Ve en önemlisi - kişi daha önceki kararların ve alınan işlemlerin bir sonucu olarak nerde sona erdi? Bu nedenle, tüm bu yansımaların temelinde birçok insan, her şeyi doğru yapmadıklarını anlarlarsa depresyona girmeye başlarlar.

Erkeklerde orta yaş krizinin karakteristik özellikleri

Çoğunlukla, nüfusun erkek yarısındaki orta yaşlı kriz, kendi sosyal ve profesyonel başarılarının yeniden düşünülmesine neden olmaktadır. Bir erkek kariyeri ne kadar iyi olduğunu değerlendirir ve prensip olarak mutlu olabilir mi? Aynı zamanda, kariyerlerinde aktif olarak yer alan, ancak başarıya ulaşamamış kişiler krizden en çok acı çeken insanlar. Her ne kadar bu hayal kırıklığının tek nedeni olmaktan uzak olsa da: durum aynı anda birkaç hayati alanda iç hoşnutsuzluk ve gerginliğin birikmesi ile orantılı olarak kötüleşiyor.

Güçlü seks kırk yıl süren krizin iki senaryodan birinde gerçekleştiğini savundu:

 1. Şiddetli durgunluk hissi. Bu senaryonun ana nedeni kariyer veya genel olarak yaşam beklentileri karşılamamıştır. O zaman depresif durumların gelişmesi karakteristik, ilgisizlik, içsel depresyondur, bu da bir erkekle başa çıkması oldukça zordur.
 2. Yaşamın tam olarak fazla tahmin edilmesi yaşamış olayların bir sonraki sürümü olarak görür. Bu durumda, hayata yeniden başlamak arzusu tipiktir, bu da iç ve dış yeniden yapılanmanın tamamen tamamlanması anlamına gelir.

Fakat yine de, kişi orta yaş krizinden o kadar korkmamalı, çünkü bütün erkekler bundan acı çekmiyor. Bazıları için bu dönem oldukça sakin bir gelişme gösteriyor ve bazıları için net bir canlanma var. Kariyerlerinde önemli değişiklikler yapmaları, mentor ve uzman olmaları için motive oldular ve “ikinci rüzgâra” yol açan günlerinde işyerlerinde kalmaya hazırlar.

Sorunla nasıl başa çıkılacağına dair öneriler

Orta yaş krizinin acı verici semptomlarla ayırt edilmesi gerekli değildir. Sürenin geçmesini kolaylaştırmak için yardımcı olabilirsiniz.

 1. Bir analiz yapın ve gerçekliğinizi kabul edin yanılsamalar olmadığı gibi. Geçmişinizi alma yeteneği gelecekte yeni fırsatlar yaratır. Lütfen kabulün tanıma ile ilişkilendirilmemesi gerektiğini unutmayın. Şimdiki zamanda var olan durumu kabul ediyorsunuz, ancak gelecekte ne olacağı kişisel tercihiniz. Kendini suçlamayı ve her zaman geçmişe dönmeyi bırak. Bunun yerine, daha önce yapılan tüm başarı ve hataların stoklarını almanızı ve geleceğe taşınmanızı tavsiye ederiz.
 2. Kendi değerlerini ayarla. Orta yaşlı krize değerlerinizi yeniden değerlendirmek için bir şans verin. Sonuncusunun değişimi yıllık olarak gerçekleşebilir ve bu, norm varyantı ile oldukça ilgilidir. Aynı zamanda, yıllar geçtikçe, kişisel gelişimde ve amaçlılıkta bir düşme olur, bunun yerine, başkalarıyla ilişkilerin önemi, çevrede rehberlik bulma ve kendi becerilerini gösterme yeteneği artar. Sizin için gerçekten neyin anlamlı olduğunu ve bunun hayata nasıl çevrilebileceğini düşünün.
 3. Bir denge bulmak! Farklı yaşam alanlarının dengelenmesi sayesinde durum üzerinde tam bir kontrol hissedersiniz. Bu nedenle, ailenizle, arkadaşlarınızla, rahatlamanızla birlikte yeterince zaman geçirin, ama aynı zamanda tüm enerjinizi onlarla harcamak istemeyin.
 4. İyiliğine dikkat et.. Herhangi bir rahatsızlık varsa, derhal hastaneye gitmek önemlidir. Sık görülen ruh hali değişiklikleri, depresyon veya saldırganlık durumları genellikle düşük testosteronu tetikler. O zaman bir andrologla görüşmek için kaydolmalısınız. Ancak genel olarak, en sağlıklı yaşam tarzını, dengeli bir diyeti ve ılımlı fiziksel aktiviteyi sürdürmek önerilir.
 5. İlişkinizi geliştirin. Sevdiklerinizin desteğine sahip olduğunuzda, herhangi bir sorunla başa çıkmanın çok daha kolay olduğu bir sır değil. Ek olarak, başkalarıyla iletişim kurmak, vücuttaki stres seviyesini otomatik olarak azaltır. Bu nedenle yakın arkadaşlarınızla konuşmak, birlikte vakit geçirmek, yardım istemek ve şimdi birbirinize yardım etmek ilginçtir.
 6. Yeni hedefler bulmaya özen gösterin.. Yeni hedef, dikkatlerinin odağını değiştirmeye katkıda bulunuyor. Bu yüzden, acilen geçmiş hakkında düşünmeyi bırak, kendini yanlış yanılsamalarla destekle: bunun yerine gerçek hedefler koy ve onlara ulaş.
 7. Hobilerine dikkat et.. Size garip gelebilir, ancak günlük faaliyetlerimiz ne kadar düşükse, o kadar az enerji harcarız. Uzun süreli pasiflik ruh halindeki düşüşe neden olur ve hatta depresif durumlara yol açar. Bu yüzden hobilerinizden vazgeçmeyin, ki şimdi size çok fazla zevk ve enerji verebilir.
 8. Gelişimini durdurma. Çocuklukta olduğu gibi, etrafınızdaki dünyaya meraklı ve açık olun. Yaşamın önemli alanlarında yeteneklerinizi geliştirin. “Bir şeyi yapmak için çok geç” olduğu veya “yeni gelenler genç olmalı” gerçeğiyle ilgili aptalca önyargıları bırak. Gençliğinizin aslında sadece tavrınıza bağlı olduğunu ve pasaportta doğum tarihine bağlı olmadığını unutmayın.

Kadınlarda orta yaşlı bir kriz neden gelişiyor?

Bu fenomenin yalnızca daha güçlü cinsiyeti etkilediği yönündeki inancının aksine, kadınlar da yaş döngüsünün etkisine maruz kalmaktadır. Bu durumda, adil seks krizi daha erken gerçekleşir - genellikle otuz kırk yaşları arasındadır.

Ve onun ana provokatörleri:

 • Değişmiş görünüm. Otuz yıla kadar, görünümünüze çok ciddi bakmanız gerekmedi, bundan sonra çok daha önemli hale geldi. Hatta birçok bayan yaşlarını orta derecede küçümser veya tamamen gizler. Her şeyden önce, elbette, kişisel hayatlarını ayarlamak için vakti olmayan ve tutkuyla bir aile, bir çocuk hayalini kurmuş kişiler endişe etmeye başlıyor. Onlar için değişen görünüm, kişisel mutlulukları için büyük bir tehdit olarak algılanıyor.
 • Hormonal arka planın ihlali, genel refahın bozulması. Vücut şimdi öncekinden çok daha kapsamlı bir bakım gerektiriyor. Doktorlar tarafından düzenli olarak muayene edilmesi de önemlidir. Genel olarak enerji dengesinde bir düşüş var.
 • Kariyer, kişisel yaşam, değişen öncelikler. Kadınlar, erkeklerle benzerlik yaparak, hayatlarını da analiz eder: her şeyi doğru yapıp yapmadıklarını, ruhun istediğini yaptılar mı ve yaşam önceliklerini doğru belirlediler mi? Bazı durumlarda, bu yansımalar bir kadının tekrar çalışmaya başlaması ve kariyerini yeniden kazanması gerektiğinde, kararnamenin veya gizlilik sonrası dönemin arka planında ortaya çıkar. Belki de kendinden şüphe duyma gelişimi, daha genç meslektaşların geçmişine karşı zamanın olmamasından korkma.

Ve prensip olarak, iyi bir sabah, bir kadın uyanıp kendini ailesine ve çocuklarına azami verdiğinin farkına varabilir, ancak yaratıcı veya profesyonel yeteneklerini asla gerçekleştiremedi. Ve bu düşünceler onu çok rahatsız ediyor. Ya da tam tersine, eğer tüm enerji işe yatarsa, o zaman baskıcı bir yalnızlık hissi var.

İkinci yarısında hayal kırıklıkları olabilir, duygular genellikle mekanik, soğuk ve kopuk hale gelir.

Kadınlarda orta yaşlı krizi nasıl?

Adil cinsiyetin 2 / 3'ünün yaşamlarında otuz yedi ila kırk üç yıl arasında bir şey değiştirme isteği ile karakterizedir. Pek çok insan bir bebeği daha doğurmak veya işlerinin kapsamı dahilinde ciddi bir değişime girmek ister.

Diğer bayanlar plastik cerrahi yapmaya cesaret ederler, yaşlarını gizlemeye başlarlar, çünkü zamanın doğal akışına uyum sağlama zorlaşır. Kırk beş - elli beş yaşında bir menopoz vardır. Kadınların çoğu, bu kez yaklaşmakta olan yaşlanma ile ilk gerçek yüzleşme olarak algılıyor. Hormonal arka planda, kaçınılmaz olarak ruh halini ve genel refahı etkileyen değişiklikler vardır. Ciddi duygulara, depresyona, sinirlilik ve anksiyeteye duyarlılık göz ardı edilemez.

Tabii ki, bu süre tüm kadın bayanlar için zor değil. Eğer bir kadın kendini tamamen kabul ederse, vücudu, kendine inanıyor ve yakın çevresinden yeterince sevgi ve destek hissediyorsa, ayrıca bir tür hobisi var ve kendine yeterince değer veriyor - kendisinin kötü niyetli olduğunu bile hissetmiyor olabilir. orta yaş krizi.

Krizin nasıl üstesinden gelineceği konusunda faydalı tavsiyeler

 • Sağlığınıza yeterince dikkat edin.. Daha önce olmayan ruh halindeki kontrolsüz değişiklikleri gözlemlemeye başlarsanız - bu, jinekoloğunuzu ve endokrinolojistinizi ziyaret etmenin açık bir nedenidir. Uzman, yapılan testlere dayanarak sizin için doğru tedaviyi seçebilecek. Doktora gitmeyi geciktirmeyin - şimdi vücudunuz özellikle dikkat ve özen ister, bu yüzden göreviniz ona sağlamaktır.
 • Kendini takdir etmek ve dinlemek önemli. Mükemmel olmak için çaba göstermeyin - kendinizi olduğun gibi takdir edin ve sevin. Zayıf cinsiyetin bir temsilcisinin yalnızca başkalarına hizmet ettiği takdirde değerini ve önemini hissetmesi nadir değildir: eşi, çocukları veya torunları. Ve çocuklar (ve torunları) zaten büyüdüğünde ve bakım için bu kadar acil bir ihtiyaç duymadıklarında, kadının ihtiyaç duyulmadığı ve yıkılmadığı hissine kapılır. Bu temelde yanlıştır! Herhangi bir sözleşme yapmadan kendinizin çok değerli olduğunu unutmayın. Kesinlikle mutlu olmayı, içsel uyum ve barışı hissetmeyi hak ediyorsun. Öyleyse dinlemeyi, duymayı ve sadece kendin olduğun için sevmeyi öğren!
 • Hobileri bul. İnanın bana, hayatınızın en iyi yılları ders çalışmaya, çalışmaya ve çocukları / torunları yetiştirmeye gitse bile, o zaman 40 ve 50 yaşlarında bile size olumlu duygular yaratacak bir hobi bulabilir (ve etmelisiniz). Bu nedenle, dans salonuna, yoga stüdyosuna veya kanaviçe işi nakış atölyesine gitmekte tereddüt etmeyin - asıl şey, hobiyi gerçekten sevmenizdir.
 • Görünüm teması çok önemlidir, ancak hayati değildir.. Senin sadece görünüşün olduğunu düşünmeyi bırak. Tabii ki, görünüm büyük önem taşıyor, ancak en önemli şey değil. Vücudunuza ve yüzünüze yeterince özen göstermek önemlidir, ancak bunlara tam olarak odaklanmayın. Ne de olsa, görünüm konusuna ne kadar konsantre olursanız, gerçek hayattan o kadar uzak olursunuz ve diğer alanlar o kadar dengesizleşir.
 • İlişki geliştirme faaliyetinde bulunmak. Kalbinize sevgili insanlar her zaman bilsin ve hissetsin. Aile çevrenize yeterince dikkat edin.
 • Kişisel alanını koru. Hayatınızın tüm alanlarını sırayla getirin, ama aynı zamanda kendiniz için de yeterli zaman bulun. Düzenli olarak kendinizle buluşmaya devam edin - bir kafede, güzellik salonunda veya sadece parkta. Hoş sürprizlerle kendinizi şımartın, kendinize yeterince özen gösterin.
 • Stres toleransınızı ve olumlu düşüncenizi geliştirin. Bir orta yaş krizi sırasında, psiko-duygusal durumunuza yeterince dikkat etmek önemlidir. Çoğu zaman bu dönemde birçok insan duygusal tükenme yaşar. Bu size olmuşsa - tam teşekküllü bir rahatlama sağlamalısınız. Ayrıca, genel stres toleransınızı uygulayın ve iyimser kalmaya çalışın.

Konunun sonunda

 • Orta yaş krizi, kadın ve erkeklerde 30 ila 41 yıl arasında görülen yaygın bir olgudur.
 • Krizin nedeni genellikle yaşam, doymamış hayaller, azalan enerji ve yaklaşmakta olan yaşlılık korkusuyla yaşamdan memnuniyetsizlik olur.
 • Eğer kendinize yeterince zaman verirseniz, normal sağlığı koruyabiliyor, sevdiklerinizle ve sevdiklerinizle olan ilişkilerinizi geliştiriyorsanız, bir hobi edinir ve hayata olumlu bakıyor olabilirsiniz.

Sonunda, sizi ilginç bir tematik video materyali görüntülemeye davet ediyorum:

Marissa

Pin
Send
Share
Send
Send