Rüya yorumu

Svyattsy'de çocuk için bir isim seçmek için öneriler

Pin
Send
Share
Send
Send


Kişi adı doğumda alır ve ölümüne kadar tüm hayatı boyunca ona eşlik eder. Bu nedenle, ismin sadece öforik bir ses değil, aynı zamanda yaşamdaki bir insana yardımcı olacak ve karışmayacak bir değeri olması çok önemlidir. Bir isim seçmek zor ve sorumlu bir sorudur. Bu materyale ayrıntılı olarak bir göz atalım, hangi Kutsal İsimlerin her birimize uygun olduğunu bulalım ve bir isim seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini özetleyelim.

İsim - bizim için neden bu kadar önemli?

Hangi soruyu soruyoruz, öncelikle, oğlanın veya kızın öğrenildikten sonra ailede göründüğünü soruyoruz? “Ona ne dedin? Adı neden insan yaşamında bu kadar önemli bir rol oynuyor? Çünkü hepimiz bilinçli (veya bilinçsizce) bunu biliyoruz. Bu adın bütün kaderimiz üzerinde çok büyük bir etkisi olabilir. Fakat bu nasıl olur? Daha fazlasını öğrenmeye çalışalım.

Başlangıçta, ad, şu soruyu yanıtlamanızı sağlar: "Ben kimim?". Küçük bir deney yapın ve beş yaşındaki bir çocuğa sorun: "Sen kimsin?" Büyük olasılıkla “Ben bir oğlan (kız)” ya da “Ben Arthur'um” diye cevap verecektir.

Tabii ki, bir ismin bir insanın hayatı üzerindeki etkisi, örneğin cinsiyetin etkisiyle karşılaştırılamaz, ancak buna rağmen, çocuğun kendisini psikolojik olarak çok önemli bir gelişme faktörü olarak tanıdığı bir isimdir.

Uzak çağlardan beri, atalarımız isimlerini sahiplerinin içsel özleriyle ilişkilendirmişlerdir. Ve çocuklara asla "rastgele" isimleri verilmedi. Birine isim vermeden önce, özel bir ayin yapmak zorundaydın.

Örneğin, Kızılderililer her zaman iki isme sahipti: biri yanlıştı ve ikincisi de gizli olmalıydı, çünkü biri onu tanıdığında, bireyin kaderini tamamen kontrol altına alabileceğine inanıyorlardı.

En ilkel kabileleri göz önüne alırsak, içlerindeki isimler aynı zamanda insan varlığının tüm yönlerini yansıtmaya izin verir. İsim, kim olduğunuz, bir kişinin yetenekleri, yaşamda ne yaptığı ve kabilede ne kadar yer kapladığına ilişkin soruya cevap verdi.

Yenidoğan adını doğumda hemen alamadı, ancak zamanla yetişkinler onu izlerken, kişisel olarak onun için bazı karakteristik özellikler bulmaya çalışırken. Yaşla birlikte çocuğa başka bir ad ve daha sonra başka bir ad verildi. Bütün insanlar en az iki isme sahipti: yetişkinler ve çocuklar.

Adın yetişkin versiyonu çok önemli bir ritüel - özveriyle ilişkilendirildi. Sadece küçük çocuğun gerçek başarısının ve yeteneklerinin bir yansıması olarak değil, aynı zamanda sosyal statüdeki bir değişikliği sembolize etti.

Tabii ki, modern toplum o zamandan beri önemli ölçüde değişti. Ve şimdi zaten başka türden sosyal roller var. Ve bugün adı bireyin yeteneklerini, mesleki faaliyetlerini ve sosyal durumunu anlatmaz. Fakat yine de, en önemli bileşenini - insan özüyle, kişisel temeli, kişiliğiyle olan ilişkilerini unutmamalıyız.

Adı, kelimenin tam anlamıyla bir insanın kendisiyle bağlantısıdır. Buna rağmen, hala yaşamın en önemli dönemlerinin bir yansıması olarak işlev görür, çünkü adın telaffuzunda çocukların (veya daha fazla sevecen) varyantları vardır ve daha ciddi, iş benzeri (yetişkinler) vardır.

Bebek için bir isim seçmek için öneriler

Çocuğunuza doğru bir ad vermek istediğinizde, bazı basit kurallara uymanız önemlidir:

 1. Bu konuda bebeğin sorumluluğunu sizin için ilk sırada bırakınız.
 2. Standart olmayan isimler konusunda çok dikkatli olun. Daha sonra, okulda, gerçek psikolojik travmaya neden olabilecek akranlarından alay ve saldırıya neden olabilirler. Çoğu çocuk çevrelerinden uzak durmak istemez. Bu nedenle, adın çok orijinal bir versiyonuna karar vermeden önce çok dikkatli düşünün.
 3. Adın bilinçaltı seviyedeki diğer insanlara saygı göstermesi ve reddetmemesi önemlidir. Çok yumuşak ve yumuşak isimlerde durmanız tavsiye edilmez, çünkü aksi takdirde bebeğiniz başkaları tarafından çok ciddi algılanmaz.
 4. Seçilen ismin sesi konusunda kendinize güvenmeyin. Bebeğinize her zaman objektif bir tavır göstermeyecek ve kişisini ilgilendiren her şeyi süsleyeceksiniz. Bu nedenle, eğer bir ismin sesini etkiliyseniz, o zaman bu gerçekten uyumlu olduğu anlamına gelmez.
 5. Ad ile patronim ve soyadın uyumlu bir kombinasyonuna dikkat edin.
 6. Moda trendlerine göre bebeğiniz için bir isim seçmemelisiniz. Moda çok değişken ve değişkendir, yıllar geçecek ve bu isim artık moda olarak kabul edilmeyecek, ancak saçma gelebilir.
 7. Bu isim çocuğun davranışını ve gelecekteki tüm yaşamını etkileyebilir. Tüm isimler farklı bir sese sahiptir: bazıları sert ve kuru bir sese sahipken, diğerleri yumuşak, şiirseldir. Ve hepimiz, çocukluktan itibaren, ismimizin sese adapte ve zaten kendimizi onunla ilişkilendirmeye başlıyoruz.

İsim İpuçları

 • Zaten cephaneliğinizde birkaç olası isim var mı? Onları kesinlikle yabancı biriyle dene. Bu adı hangi dernek olarak adlandıracağınızı gözlemleyin ve ayrıca bir kişinin yapacağı izlenimini düşünün.
 • İsteğiniz üzerine seçilen yabancı ismi yüksek sesle söyleyin. Sonuçta, bebeğinize hayatı boyunca böyle denecek. Ve adın nasıl seslendiğine dair bir sempati duymuyorsanız - aramaya devam edin.
 • Seçilen ismi taşıyan ünlüleri ya da sadece çevrenizdeki insanları adaş olarak hatırlayın. Karakterlerinin özelliklerini ve tüm yaşamını analiz edin. Elbette, bebeğinizin yalnızca kendi kaderi olacak, fakat doğası gereği aynı isimdeki diğer taşıyıcılarla aynı olabilir.
 • Çocuğunuzun nasıl bir hayat yaşayacağını düşünün. Sakin ve mutlu bir kader olmasını ister misiniz? Öyleyse çok nadir değil, en fazla banal adında dur. Ve aslında ve ikinci durumda, bebeğin gururu çok incinebilir.
 • Çocuğunuzun güçlü ve inatçı bir eğilimi olduğunu mu hayal ediyorsunuz? O zaman ona nadir ve sağlam bir isim ver. Çocuğu kendini ve çıkarlarını savunması için motive eder.

Kutsal nedir (Kilise takvimi isimleri)?

Kutsal takvim Kutsal kişilerin dahil olduğu bir liste gibi davranın. Kutsal takvim (aksi takdirde "Kilise takvimi", "Aylık" olarak adlandırılır), belirli bir azizin hafızasını kutlamanın geleneksel olduğu aylar ve aylar sırasına göre adları içerir.

Kilise tarafından saygı gören azizlerin isimlerinin her biri listeye dahil edilmiştir ve ismin sadece kilisenin kanonuna maruz kalan bireylere atıfta bulunması çok önemlidir.

Svjatov'da kadın ve erkek isimlerinin çeşitlerini bulabilirsiniz, inananlar Svjatsev'in isimlerini seçiyorlar.

Kilise Adı Teslim Alma İpuçları

Bu noktada, Ortodoks takviminde, imenoslov veya Svyattsyakh, binden fazla yedi yüz isim içeriyor. Ama bu zor görevi nasıl yerine getirebilir - böylesine bir çeşitlilikten bebeğinize isim verecek bir isim seçmek için? Bu konuyla ilgilenelim.

En doğru karar bulmakhangi azizler çocuğunuzun doğduğu gün kilise tarafından saygı görür. Fakat burada başka bir problem ortaya çıkıyor - Ortodoks takvimine göre, ilgi gününde bir tane değil, aynı anda birkaç aziz hatırlıyorsa ne yapmalı? Bütün bu günlerden sonra, örneğin, erkek ve kadın isimlerinden oluşan bir listenin düştüğü Mart ayının yirminci günü vardır.

O zaman size en güzel ve en cazip gelen adlardan birini seçmeniz önerilir.

Kilise takvimi, bebeğin doğduğu gün az miktarda aziz seçtiği zaman nasıl davranmalı? Yoksa kızı araman gerekiyor ve belirtilen tarihte Svyattsy'de sadece erkekler için isimler var mı?

Bu durumda, atıfta bulunan isimlere dikkat edin sekizinci gün Bebeğinizin doğduğu andan itibaren (bu, kilisenin isim için kullanılması öngörülen tarihtir). Benzer şekilde, çocuğun doğum tarihine düşen isimleri beğenmemeniz durumunda hareket etmesine izin verilir.

Sekizinci güne ait olan isimleri beğenmediniz mi? Ardından, atfedilen varyasyonlardan seçim yapın kırk gün Bebeğin doğumundan sonra. Bu sayı tesadüfen seçilmemiştir - kural olarak, çocuklar tam kırk gün boyunca vaftiz edilirler.

Artık kadın ve erkek isimleri ve bunlardan bir tanesinin daha fazla seçeneğine sahip olacaksınız, ama en çok beğeneceksiniz. Bazı durumlarda din adamları, kilise takviminden başlayarak değil, bebeğin doğmasına yardım eden kutsal erkeğin şerefine yeni doğanların isimlerini kutsarlar. Ancak bu dava, kuralın istisnasından başka bir şey değildir.

Oğlanlarını veya kızlarını vaftiz etmeyi planlayan ebeveynler, yetişkin yaşamlarında daha sonra çocuklarının adını değiştiremeyeceğini unutmamalıdır. Kurallara istisna, sadece keşiş gibi zenginleştikten veya bir dini değiştirdikten sonra yapılır.

İlginç, ama son zamanlarda on sekizinci yüzyıldan önce Rusya'da popüler olan bir geleneğin canlanması var. Çocuklara, biri “dünyasal” olacak - yani diğer insanlar tarafından, ikincisi - “kilise” olarak kullanılacak iki isim verilmesi gerektiği gerçeğinde yatmaktadır. Ve ilk adın etraftaki herkesi tanıma izni varsa, ikincisi sadece kişinin kendisi, ebeveynleri ve itirafçısı içindir.

Bazı durumlarda, bir kişi Svyatstvy'de bulunmayan bir isim aldığında, rahip Mesyatselov'da kendisiyle uyumlu bir versiyon seçebilir ve Svyattsy'de vaftiz edebilir.

Peki ya Meleklerin Günü

Sovyetler Birliği'nde sık sık kafalarının karışmaya başladığını ve doğumlarını kutlayan insanları doğum günlerine çağırdığını bilmek ilginç miydi? Sonuçta, aslında tam olarak aynı şey değil.

İnsanları, doğum tarihlerinde tarihlere düşen isimlerle çağırmaya karar verilmiş olmasından kaynaklanıyordu. Aynı zamanda doğum ve isim tarihini birleştirdi. Yani doğum günlerinde doğum günü de kutlandı - kutsal kişilerin isimlerini aldıkları hatıraları onurlandırdılar.

Peki, isimler aslında ne? Bu günün diğer isimleri: meleğin günü ya da adaş günü. Melek gününü nasıl bulabilirsin? Bunu yapmak çok zor değil - eğer Azizler'de adı geçen adı aldıysanız, ancak hangilerinin koruyucu meleğiniz olduğunu bilmiyorsanız, doğum gününden sonra kendisiyle ilgili ilk sözü Kilise takviminde bulmalısınız. Bu senin isim günün olacak. Bir koruyucu melek bir kişiyi zor bir zamanda koruyabilir, yardım isteyebilir ve hafızasını onurlandırabilirsiniz.

Ve Kutsal Aile’de olmayan bir isim almış olmanız durumunda nasıl hareket edersiniz? İlk durumda olduğu gibi yapın, ancak sadece vaftiz sürecinde size verilen adı kullanın. Ayrıca onu Mesyatselov'da bulun ve hangisinin sizin koruyucunuz olduğunu belirleyin.

Birisinin diğer azizlerden korunmasına gerçekten ihtiyacınız olduğuna karar verdiniz mi? Çoğu durumda, kilise buna izin veriyor. Kullanıcı tarafından başka bir azizin seçimine ve tarihte meleğin gününün (veya isim gününün) kutlanmasına izin verir.

Örneğin, 9 Aralık'ta doğmuş, Daniel olarak adlandırdıkları, dokuzuncu günde melek günleri, onbirinci ve onikinci ve yirmi dördüncü ve Aralık'ta otuzuncu yaşlarda olanlar olabilir. Kuralın bir istisnası olarak, ebeveynleri veya kendileri büyüdükçe, farklı bir güne saygı göstererek St. Daniel’i seçmelerine izin verdiler ve sonra kendi adlarını kutladılar.

Ortodoks rahipler insanlara sadece doğum günlerinin hangi takvim tarihini bildiklerini değil aynı zamanda patronları, yaşamları ve eylemleri hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi edinmelerini tavsiye ederler. Tüm Hristiyanlar için en önemli koşul, yalnızca Kilise takvimine göre isimlendirmek değil, aynı zamanda aziz patronlarını taklit etmek ve davranışları ve eylemleri pahasına ona layık olmaktır.

Cennetin patronunun, gardiyanlarının yaşamında çok aktif bir şekilde yer aldığına inanılmaktadır. Ancak bu şefaat sayesinde, Ortodoks basit bir şekilde güçlü bir savunma almaz, aynı zamanda belirli bir sorumlulukla karşı karşıya kalır.

Konuyla ilgili ana sonuçlar

 • Adı, her bir kişinin kişiliğinin en önemli bileşenidir.
 • Adı, sahibinin karakteri hakkında çok şey söyleyebilir ve onun kaderine ışık tutabilir. Bu sebeple, ses veren ve “doğru” isim seçimi son derece önemlidir.
 • Bir isim seçerken, soyadı ve patronimik ile kombinasyonuna dikkat etmek ve ayrıca çocuğun karakterini de etkilediğinden, ismin yumuşak mı yoksa sert mi olacağını izlemek önemlidir.
 • Azizlere göre kız ve erkek çocuklar için isimler, kişisel koruyucu meleği üzerinde yukarıdan himaye sağlar.
 • Çocukları Azizlerin adlarıyla adlandırmak gelenekseldir (bebeğin doğumunun 8. ve 40. gününde onurlandırılan Azizler seçilir).
 • Birçok insan, biri halka açık, ikincisi ise kişisel olan, sadece kişinin bildiği iki isim vardır.

Konunun sonunda isimlerin sırlarıyla ilgili ilginç bir tematik video materyali izlemenizi tavsiye ederim:

Marissa

Pin
Send
Share
Send
Send