Rüya yorumu

İki kişilik Yoga: Asanaların nasıl kullanılacağının sırları

Pin
Send
Share
Send
Send


Yoga, tüm dünya pratiklerinin en eski ve en derin olanıdır. Her birimizdeki dışsal ve içsel olanın birbirine yakından bağlı olduğu Hint öğretisidir. Halen, yoga sanatı çok popülerdir, bu yüzden yoga stüdyolarının son zamanlarda yağmurdan sonra mantar gibi görünmesi şaşırtıcı değildir.

Yoga birçok pratik varyasyona bölünmüştür: sıcak yoga, çocuklar için yoga, 50 yaş üstü çocuklar için yoga, hatha yoga, havada yoga ve elbette, iki kişilik kayda değer yoga. İkincisi hakkında daha ayrıntılı olarak, bu materyalde size anlatmak istiyorum.

Çift yoga nedir, hangi özellikler farklıdır?

Halk üzerinde buhar yoga da "tembel" denir. Bir eşin yardımıyla ve dönüşümlü olarak asanalar içeren özel bir yoga sanatı. İki kişilik yoga, Tayland masajına ve tantra yogaya çok benzer, çünkü enerjinin uyanmasına ve dönüşümüne de yeterince dikkat eder.

Bununla birlikte, çift yoga'nın temel faydaları, daha önce karmaşık veya tamamen imkansız olan kategoriye ait olan egzersizlerin bile daha basit bir şekilde anlaşılması olarak adlandırılabilir. Sonuçta, ikinci bir kişiyle çalışmak bu süreci büyük ölçüde basitleştirir (elbette her iki ortağın da yeterli fiziksel eğitim alması şartıyla).

Bu durumda, buharlı yoga yapmak için sadece eşinizi ya da cinsel eşinizi değil, aynı zamanda sadece bir arkadaşınızı, çocuğunuzu ve hatta bir yabancıyı da götürebilirsiniz. İkinci durumda, bir dereceye kadar psikolojik etkiden bahsediyoruz: bir kişi kişisel komplekslerini yenmeli, kendi gelişim yolunu bulmalı, doğadan doğabilecek yeteneklerini geliştirmeli, hem fiziksel hem de ruhsal.

Küçük sır Sınıfları daha da konforlu hale getirmek ve size son derece olumlu duygular sunmak için - sizinle aynı ağırlık kategorisinde olan bir ortak seçin.

Buharlı yoga uygulaması, denge, germe, bükülme ve sarkma işlemlerini sürdürmede birbirlerine yardımcı olmaktır. Burada bir ortak, ikincisi için destek ve destek rolünü üstlenir ve ayrıca bir tür "ağırlıklandırma maddesi" olabilir. Bütün bunlara teşekkürler, yoga yapmak sadece kolay değil, aynı zamanda daha güzel ve eğlenceli.

Ancak, böyle olması için, özellikle çift yoga için geliştirilen aşağıdaki kurallara uymak zorunludur:

 • hijyen standartlarına yeterince dikkat edin, temiz bir görünüm elde edin;
 • yaklaşık aynı eğitim seviyesine sahip bir ortak seçin;
 • Asana yapma sürecinde içsel duygularını kontrol et ve eşine ne hissettiğini önceden söyle. Buna karşılık, duygularını ve rahatlığını sormayı unutmayın;
 • rolleri periyodik olarak değiştirmek;
 • pozları değiştirin.

Çiftler halinde yogaya nasıl başlanır: Yapısı hakkında faydalı

Çiftler halinde yoga, uygulamanın klasik versiyonuna benzer, her şeyden önce, konforla başlar.

Egzersiz kıyafetlerinin ürpertici hareketler olmaması önemlidir, yalnızca doğal kökenli materyalleri (pamuk, keten vb.) Tercihinizi verin.

Yogada bir diğer önemli an müziktir. İdeal olarak, doğanın seslerinin müziğinin yanı sıra mantra veya ışık enstrümantalının dinlenmesi de faydalıdır.

Ve elbette, ayrı ayrı olumlu bir tutumdan bahsetmek isterim: kesinlikle, herhangi bir faaliyet sadece olumlu bir şekilde başlamalı, çatışmalar veya ruhsal farklılıklar tarafından ezilmemelisiniz.

Yoganın yapısına gelince, aşağıdaki hususların listesini vurgulamak mümkündür:

 1. İki kişilik tüm yoga asanaları tamamen gevşetilerek yapılmalıdır. Yoga egzersizlerinin etkisi dinamikleri değil, esnetmeyi amaçlar. İki kişilik yogada tandem katılımcılarından biri, asanaların yükünden ve kalitesinden sorumlu olan lider unvanını alırken, ikinci partner bir köledir.
 2. Rekabeti tamamen reddetme. Buhar yoga uygulamasında rekabet ve rekabet için yer yoktur. İlk önce, ortaklar birbirlerini tamamlar, sonra duygusal ve ruhsal düzeylerde birbirleriyle bağlanırlar ve sonuç olarak, üçüncü ve son aşamada tam bir fiziksel uyum gerektirir. İkincisi, kendini tam bir doğaçlama ve sezgi düzeyinde egzersizlerin uygulanması olarak gösterir.
 3. Bir kişiye ağrı veya başka rahatsızlık hissi vermesi durumunda asana yapmak yasaktır. Bu durumda, mola vermeniz ve hatasız bir doktora danışmanız gerekir.

Yoganın vücuda yararı, etkisi

Buhar yoga uygulamasının sonucu ile ilgili olarak, fiziksel ve fizyolojik etki konusunda sessiz kalmak mümkün değildir: Düzenli egzersizler sayesinde, esneme ve esneklik büyük ölçüde iyileştirilir, ayrıca son derece olumlu etkileri olan iç organların masajı da yapılır.

Fiziksel olana ek olarak, ruhsal iç özgürlüğü kazanma ve ikinci kişiye yardım etme olasılığından oluşan psikolojik sonucu not etmeye değer. Bu sebeplerden ötürü Batılı ülkelerin buhar yogalarına “güven yogaları” demeye başladılar.

Yoga uygulama sürecinde, jant solunum düzenlenmesi nedeniyle, yoga yapan kişi korkuları, kompleksleri - bilinçli ve beynin derinliklerinde gizli olanlar tarafından sunulan tam bir resmi elde edebilir. Ve bu psikolojik bloklardan kurtulmak, kural olarak kendinizi bu “korkunç” çevreleyen dünyadan “korumaya” yönelik çok büyük miktarda iç gereksiz enerjiyi serbest bırakmanıza izin verir.

Kendine saygı duyması sayesinde, bir insanın etrafındaki gerçekliği farklı bir bakış açısıyla algılaması kolaylaşır, bunun sonucunda aşırı iç gerginlikten, psikolojik bloklardan ve asıl amacına ulaşılır - zihinsel uyum ve sağlık, zihnin duyarlılığı ve çevredeki akciğerlerle kişisel ilişkiler kurma yeteneği. ve uyumlu bir şekilde.

Yogada pozitif ve negatif

Şimdi size çift yoga yönteminin artılarını ve eksilerini daha ayrıntılı olarak anlamanızı öneriyorum.

Bu nedenle, iki kişi için yoganın başlıca avantajları şunlardır:

 • Şüphesiz vücuda yararları. Sistematik egzersizler nedeniyle solunum sisteminin çalışması iyileştirilir, kalp ve kan damarlarının durumu normale döner, ayrıca kas-iskelet sistemi gelişir. Ek olarak, yoga yöntemi farklı tonik ve insan vücudu üzerinde tonik etkidir.
 • Yoga pasifleştirilir. Aslında, eğitim sayesinde, yalnızca fiziksel rahatlama ve stresin ortadan kaldırılması meydana gelmez, ayrıca sinir sistemi de normale döner ve sizi günlük hayatta strese daha dayanıklı hale getirir.
 • Hoş duygular. Yoga yaparken, ortaklar birbirlerine dokunuyorlar ve bu da onlara güzel duygular veriyor. Bazı çiftlerde, çiftler halinde yoga, dokunsal okşamaların akut bir sıkıntısı çekeceğinden gerçek bir kurtuluş olacaktır.
 • Eşler arasındaki güven eşiği yükselir, artı ruh eşleri için daha iyi sorumluluk hissetmeye başlarlar. Ve bu aynı zamanda birçok yönden sık görülen bir kıtlıktır.
 • Çift yoga, uzlaşmayı destekler. Ortaklar bir çatışma durumunda olsalar bile, eğitim onları uzlaştırmaya zorlayacaktır.
 • Pratik yakınsama teşvik eder. Her şeyden önce, her zaman bir araya getiren ortak bir hobi. Ayrıca, daha önce de belirtildiği gibi, çoğu dokunma ve dokunsal temasa bağlıdır.
 • Yoga dersleri sizi daha hevesli ve esnek hale getirecek, hareketlerin koordinasyonunun artmasına, konsantrasyonun artmasına ve hatta beyin aktivitesinin iyileştirilmesine katkıda bulunacaktır.
 • Çift yoga kolaydır. Eşinizin desteğine her zaman güvenebilirsiniz. Ayrıca, eş, özellikle yeni başlayanlar için kendi başlarına yapmak son derece zor olan oldukça zor asanaların geliştirilmesine yardımcı olacaktır.
 • Ortaklar, yoga asanalarının performansını yandan gözlemleme olanağına sahiptir ve bu nedenle birbirlerinin eksikliklerini fark edebilir ve teknolojinin geliştirilmesine yardımcı olabilirler.
 • Düzenli yoga uygulamaları çiftler halinde ilişkiyi yeni bir plana getirecektir. Birçok uygulayıcı, düzenli oturumlardan sonra aşıklarını daha fazla hassasiyet, hassasiyet ve titizlikle algıladıklarını fark etti.

Ancak, ne yazık ki, başka bir durumda olduğu gibi, çift yoga da olumsuz yönleri vardır. İkincisi, aşağıdaki öne çıkmaktadır:

 • Yaralanma Olasılığı. Özellikle bazı asanalar uygulandığında artar.
 • Eğitim için yeterince yüksek fiyat.
 • Çiftin katılımcılarından biri herhangi bir nedenle eğitim oturumuna katılamazsa, ikincisi otomatik olarak aynı şeyi yapmaya zorlanacaktır. Bu fiziksel aktivitede kendi kendine çalışma gibi değil.

Spor salonuna kiminle gideceksin?

Bir çift yoga dersinde yanınıza almanız en iyi şey nedir? Elbette, bu ikinci yarıya sahip olmak en iyisidir - yani bir koca ya da genç bir adam.

Bir çiftte kim yoga yapabilir?

Genel olarak, çift yoga neredeyse herkes için kabul edilebilir. Özellikle birbirlerine güven veya ilgisini kaybetmeye başlayan, birbirlerinden uzaklaşıp kendilerini yeni izlenimler ve duygular aramak isteyen bulmak için bu yönteme başvurmak önerilir.

Aynı zamanda yaş sınırlaması yoktur, çünkü hem zor hem de en temel asanaları gerçekleştirebilirsiniz. Ve sporla kesinlikle hiçbir ilginiz olmasa da, gerçekten buharlı yoga denemek istemeniz bile - bu arzuyu inkar etmeyin.

Yaklaşık ilk egzersiz odası buhar odası yoga seti

Buhar yogasında, partnerin yalnızca bir partner olduğu, daha fazla ve daha az olmadığı varsayılmaktadır. Dikkatin, kişiliğin, sizin için anlamlı bir şeyin nesnesi olamaz, ancak cinsiyete - dişi veya erkeğe dayanan yalnızca bir enerji pıhtısı olarak hareket eder.

Daha sonra, size en popüler buharlı yoga egzersizlerini tanıtmak istiyorum:

 • asana "Uçak" - oldukça karmaşık;
 • "ters üçgen" - basit bir alıştırma;
 • "namlu aşağıya doğru çevrilmiş çift köpek" - asana basittir;
 • "tekne" - zor bir egzersiz;
 • "Baş", yeni başlayanlar tarafından gerçekleştirilmemesi gereken çok zor bir alıştırmanın bir çeşididir;
 • "germe" oldukça kolay bir egzersizdir.

Performansın ayrıntılı bir tanımını içeren yoga asana örnekleri

"Uçak" Tatbikatı

Böyle bir asana yapmak için, birinin (veya daha iyisi, iki ortağın fiziksel olarak yeterince iyi hazırlanması) gerekir. Bu nedenle, bu alıştırmayı sadece daha önce basit olan asanalarda ustalaştığınızda yapmaya başlayabilirsiniz.

Yürütme işlemi aşağıdaki gibi olacaktır:

 1. İlk partner halıya uzanır, kollarını bacaklarıyla kaldırır, böylece vücuda dik durur (dizler bükülmeli).
 2. Paritenin ikinci katılımcısı üstte durur, ortağının açık avuçlarına ve ayaklarına dayanır (asana'nın uygulanmasını bir şekilde basitleştirmek için, ilk önce bir ayağınızla yerde durmanızı tavsiye ederiz).
 3. Ayrıca, ortaklar arasında görsel iletişimin kurulması ve sürdürülmesi de önemlidir. Belirtilen pozisyonda olabildiğince uzun süre kalmaya çalışın.

Alıştırma "ters üçgen"

Bu alıştırma oldukça basit bir işlemdir. Çiftler halinde yoga yapmaya yeni başlayanlar tarafından başlatılabilir.

Bu alıştırmayı gerçekleştirme süreci:

 1. Eşinize yaklaşık otuz ila altmış santimetre mesafeden bakmanız gerekir.
 2. Bacaklar omuz genişliğinde olmalı veya hatta biraz daha büyük olmalıdır.
 3. Kolları yukarı doğru çekin, böylece kulak seviyesinden yaklaşık on santimetre uzakta olacaklar.
 4. Konumu altmış saniye boyunca sabitleyin.
 5. Kollarınızı omuz hizasında açın ve başınızı sağa çevirin.
 6. Vücudunuzla sağ tarafa sonuna kadar gerin.
 7. Sağ elinizi kullanarak ayağınıza uzanın, ideal olarak dışarıdan. Ancak belirtilen işlem size zorlukla verilirse, o zaman içeriden ulaşabilirsiniz. Bu durumda, sol elinizle, yukarı doğru gerin.
 8. Dikkatinizi çiftin ikinci katılımcısına yoğunlaştırın, ancak aynı zamanda mümkün olduğunca uzun süre pozisyonda kalın.

Egzersiz "Ağzı aşağı dönük olan çift köpek"

 1. Ortaklardan biri (en iyi eğitimi alan kişi) omuzlarıyla aynı hizada durmalıdır.
 2. Paritenin ikinci üyesi ellerini kaldırmalı ve onları kulaklardan yaklaşık on santimetre uzağa yerleştirmelidir.
 3. Daha sonra, ilk ortağın öne doğru uzanıp bükülmesi gerekir; zemine ayakları yerden yaklaşık yüz yüz yirmi santimetre uzakta olacak şekilde avuç içleri koymak zorunda kalır.
 4. Şimdi, ikinci ortağın ellerini ilk kişinin avuçlarından otuz ila kırk santimetrelik bir mesafeye koyması gerekiyor.
 5. İkinci katılımcı bacağını ortağının arkasındaki pelvik bölgeye koymalıdır.
 6. İkinci ortağın ikinci ayağı birinciye koyması gerekir. Sonuçlara göre, iki seviyeli bir “namlu aşağıya bakan köpek” gibi görünüyor.

Egzersiz "Tekne"

 1. Ortaklar minderin diğerinin karşısında durur, ayakları dokunur.
 2. Sırt, dik bir omurga ile düz olmalıdır.
 3. "V" harfinin gövdesinin oluşumuna kadar bacaklarınızı kaldırın.
 4. Konfor hissettiğin an - ayaklarını ortağın ayaklarına sabitle.
 5. Egzersizinizi ve kaslarınızdaki gerginliği hissedin.
 6. Ayrıca ek destek amacıyla ellerin bir araya gelmesine izin verilir.

"Headstand" Egzersizi

Lütfen, bu asanın oldukça karmaşık bir kategoriye ait olduğunu ve uzun süredir yoga yapan insanlar için uygun olduğunu unutmayın. Ondan yeni başlayanlar vazgeçmek gerekiyor.

Aşağıdaki gibi yapılır:

 1. Bir stand kabul edilir: “namlu aşağı bakacak şekilde köpek. Aynı zamanda, ortakların başkanlarının birbirlerine yaklaşık yüz yetmiş yüz doksan santimetre oryantasyonunda yerleştirilmeleri gerekir.
 2. Vücut ağırlığı üst gövdeye aktarılmalıdır. Baş yere yatar.
 3. Dirsekler kafaya yakın yerleştirilmiştir, ek bir destek noktası oluşturulduğundan dolayı avuçlarınızla tutturmanız gerekir.
 4. Dik durun ve bacaklarınızı mümkün olduğunca düzeltin.
 5. Herhangi bir ayak, zeminin seviyesine paralel olacak şekilde yavaşça alçalmaktadır.
 6. Bu bacağın ayağı, ortağın ayaklarına dayanmalıdır. Asana mümkün olduğunca sabittir.

Egzersiz "sifonlama"

İkili yoga derslerinde sonuçlandırır. Kalp atış hızının normalleşmesi ve uygun kas gerilmesi için gereklidir.

Bu şekilde koş:

 1. Ortaklar, birbirlerine ayakları ile dokunabildikleri kadar, oturma pozisyonunda birbirlerinin önünde bulunur.
 2. Ellerinizi tutun ve birbirlerine doğru gerin.
 3. Maksimum konfor için, eşinizin avuç içi ve elleri üzerinde destek vererek yavaşça gerilmeniz gerekir.

Artık çift asana yapmanın tüm sırlarını biliyorsun. Size keyifli ve etkili bir uygulama diliyoruz!

Son olarak, ilginç bir tematik video materyali görüntülemenizi öneririz:

Marissa

Videoyu izle: İdil Tatari ile Yoga Challenge! (Temmuz 2020).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send