Rüya yorumu

Kurtarıcı, El Yapımı Değil: Bu durumlarda yardımcı olabileceği ikon hakkında bilgi

Pin
Send
Share
Send
Send


Ortodoks kiliseleri, azizlikteki insanlara ilahi yardımlarını sağlayabilen azizlerin yüzlerinde ve ciddi hastalıkların varlığında boldur. Her simge, belirli bir alanda bir insanın hayatını iyileştirmeyi mümkün kılan bir çeşit özel eylemiyle karakterize edilir. Bu makalede, elinizle değil, Kurtarıcı simgesinin anlamını ve ayrıca hangi durumlarda onun merhamet için dua edebileceğinizi anlamanızı öneriyorum.

Kurtarıcı simgesine genel bakış

El ile yaratılmayan Kurtarıcı görüntüsü, Rab'bin yüzünü ele geçiren orijinal görüntülerden biridir. Görüntü, Hıristiyan dininin hayranları arasında çok önemlidir, genellikle bir haç ve haç ile tek bir yerde ortaya konulur.

Bir Ortodoks insanıysanız ve bu simgenin asıl özelliklerini ve bunun yanı sıra yardımı ile kendinizi hangi sıkıntılardan koruyabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız - kesinlikle okuyun.

Aslen göründüğü gibi, İsa Mesih'in görüntüsü

Kurtarıcı'nın çok sayıda kilise geleneği ve efsanesi tarafından nasıl göründüğünü öğrenebiliriz, ancak İncil, İsa'nın görünümü hakkında tek bir kelime ile bahsetmiyor. Öyleyse, bahsettiğimiz yüzün görüntüsü şimdi nasıl ortaya çıkabilir?

Tüm ayrıntılarıyla birlikte “Unmanifested Kurtarıcı” imgesi yaratma tarihi, Romalı tarihçi Eusebius (Filistin'de yaşayan Pamphilus öğrencileri) tarafından korunmuş ve aktarılmıştır. Eusebius'un tarihe çok büyük bir katkı sağladığı unutulmamalıdır - İsa'nın zamanından günümüze gelen bilgilerin birçoğu çabaları nedeniyle tam olarak günümüze gelmiştir.

Peki, Kurtarıcı sonuçta nasıl ortaya çıktı? Kurtarıcı'nın ününü, ikamet ettiği yerden çok uzakta biliyorlardı, sık sık başka şehirlerin sakinleri ve hatta ülkeler onu ziyaret etti. Bir zamanlar Edessa şehrinin kralı (şimdi modern Türkiye) bir mesajla kendisine bir haberci gönderdi. Mektup, Avgar'ın yaşlılıktan ve bacaklarının ağır hastalıklarından dolayı tükenmiş olduğunu söyledi. İsa, yöneticilerine yardım etmek ve Kutsal İncil'in ışığıyla halkına aydınlanma getirmek için öğrencilerinin bazılarını göndereceğine söz verdi. Aşağıdaki olay Efrem Sirin tarafından kaydedildi ve iletildi.

Haberci dışında, Avgar da İsa'ya bir ressam gönderdi, ama ilahi parlaklık onu o kadar kör etti ki, bir Mesih'in portresini çizemedi. Sonra Kurtarıcı Avgar'ı bir çeşit hediye ile sunmaya karar verdi - yüzünü sildiği bir tuval (Ubrus).

Tuval, ilahi yüzün izini korumuştur - bu yüzden ellerle değil, insan eliyle değil, ilahi güçle (Torino'nun Örtüsüne benzer) yaratılmış olanın adı verildi. Bu, İsa'nın hayatı boyunca ortaya çıkan ilk imge idi. Kumaş büyükelçiler tarafından Edessa'ya getirildiğinde, derhal yerel bir türbe haline geldi.

İsa çarmıhta çarmıha gerildiğinde, Abgar'ı iyileştiren ve diğer mucizeler gerçekleştiren ve aktif olarak yerel nüfusu Hristiyan olmaya dönüştüren Apostle Thaddeus, Edessa'ya gider. Bu şaşırtıcı olayları başka bir tarihçi, Caesarea Procopius'undan öğreniyoruz. Ve kayıtlarda Evagriya (Antakya), vatandaşların mucizevi düşmanlarını pusudan kurtardığını anlatıyor.

Kurtarıcı simgesinin görünümü insan yapımı değil

Tarihsel belgeler günümüzde, Kral Avgarem tarafından tutulan ilahi imgenin tanımını korumuştur. Kumaş ağaç temelinde çekti. Şaşırtıcı bir şekilde, Ellerin Kurtarıcısı, İsa'yı bir insan olarak tasvir eden ve insanın doğasını vurgulayan tek görüntüdür.

Ve diğer bütün görüntülerde, Kurtarıcı zaten kilise gereçlerinin unsurları ile tasvir edilmiştir veya belirli eylemleri gerçekleştirmektedir. Kurtarıcı görüntüsünde, İsa'nın yüzü görülebilir ve yazarın “vizyonu” değil, Rab'bin gerçek bir görüntüsüdür.

Çoğu zaman Ubrus'taki Kurtarıcı imajını karşılıyoruz - katlanmalı havlu arka planında tasvir edilen Kurtarıcı imajı. Çoğu tahta beyazdır. Bazı durumlarda, yüz tuğla döşemenin arka planında gösterilmiştir. Ve bir takım geleneklerde, havada yüzen meleksel varlıklar havluyu kenarlarından tutar.

Görüntü, sadece Kurtarıcı'nın gözlerinin sığmadığı ayna simetrisi için eşsizdir - İsa'nın yüz ifadelerine daha fazla duygusallık katan hafifçe çarpıtılır.

Novgorod şehrinde bulunan Tanrı'nın Elindeki Kurtarıcı Listesi, ideal güzelliğin antik yapılanmasının bir modelidir. Mükemmel simetriye ek olarak, duyguların tamamen yokluğuna büyük önem verilmektedir - onun simgesiyle ilgilenen herkesi suçlayan görünüşte yüce saflık, Kurtarıcı'nın huzuru.

Görüntü Hristiyanlıkta ne anlama geliyor?

Merhametli Kurtarıcı'nın karşısında ne anlama geldiğini abartmak zordur - sonuçta, başlı başına şaşırtıcı görünüm, simgelerle mücadele sırasında oldukça önemli bir argümanı temsil eder. Aslında, Kurtarıcı'nın yüzünün tasvir edilebileceği ve bir türbe olarak kullanılabildiği ve talepleri için ona dua edebileceğinin en önemli kanıtı budur.

Tuval üzerinde kalan baskı, ikon resminin ilahi başlangıcını hatırlatan ana ikonografiyi temsil eder. Bu beceri başlangıçta açıklayıcı bir işleve de sahipti - İncil'den gelen hikayeler ilk Hıristiyan inananların gözünde canlanmaya başladı. Ayrıca, pratikte hiç kitap yoktu, uzun zamandır çok nadir bulunan ünlü Kutsal Yazılar bile. Bu nedenle, inananların Kurtarıcı'nın görünür bir enkarnasyonuna sahip olmak istemeleri oldukça mantıklı.

Simgenin yalnızca İsa'nın yüzünü tasvir ettiği aynı gerçeği, Hıristiyanlara ancak Mesih ile kişisel bir ilişki kurdukları takdirde kurtarılabileceklerini hatırlatmayı amaçlamaktadır. Ve bu olmazsa - kilise ritüellerinin hiçbiri cennet krallığına inananları özleyemez.

Resimde, İsa açıkça izleyiciye bakıyor - sanki ona bakışlarını döndüren herkesi O'na uymaya çağırıyor. Tanrı'nın Ellerinin Kurtarıcısı imajını tasarlama süreci, Hristiyanlıkta yaşamın gerçek anlamını gerçekleştirmeyi mümkün kılar.

"Ellerin Kurtarıcısı" simgesinin anlamı nedir?

Kurtarıcı'nın muhteşem görüntüsü bazı özelliklerde farklılık gösterir:

 • simge ressamları eğitim programının ve onların ilk bağımsız simgesinin vazgeçilmez bir unsurunu temsil eden tarif edilen simgedir;
 • Bu, üzerinde kapalı bir halo bulunan İsa'nın yüzlerinden biridir. Nimbus, evrenin ahenk ve bütünlüğünün kişileşmesidir;
 • Görüntü simetriktir. Sadece İsa'nın gözleri, daha canlı bir resim göstermek için biraz kenara çeker. Görüntüdeki simetri, Lord tarafından yaratılan her şeydeki simetriyi hatırlatmayı amaçlar;
 • İsa'nın simgesi üzerindeki yüzü acı ya da acı duygularını ifade etmez. Aksine, herhangi bir duygusal deneyimden özgürlüğün yanı sıra sakinlik, denge ve saflık ile ilişkilendirmeler çağrıştırır. Genellikle yüz "saf güzellik" kavramı ile ilişkilendirilir;
 • Simge, sadece başını biri, hatta omuzları eksik Kurtarıcı bir portresi gösterir. Bu özellik farklı konumlardan yorumlanabilir, özellikle baş, bir kez daha maneviyatın fiziki yerine üstünlüğüne odaklanır, artı Tanrı'nın Evlatının kilise hayatındaki önemi hakkında bir tür hatırlatma görevi görür.

Açıklanan ikonun, İsa'nın sadece yüzünün tek görüntüsü olması dikkat çekicidir. Diğer tüm Kutsal Yüzlerde, Kurtarıcı'yı hareket ederken veya tam yüksekliğinde dururken bulabilirsiniz.

"Kurtarıcı, el yapımı değil" için ne tür talepler uygulayabilirsiniz?

Simge, bir kimseye bazı sıkıntılarda yardımcı olabilir:

 • eğer bir kişi zor bir yaşam problemini çözerse, zor bir durumda ise, bir çıkış yolu bulmanın zor olduğu - “Kutsal Kurtarıcı” simgesinden yardım istemeye değer;
 • eğer inanç kaybedilirse, Kurtarıcı'nın yüzü de yardımcı olacaktır;
 • çeşitli ciddi patolojiler varsa - aynı zamanda yüzünü de açmalısınız;
 • kötülüğün, günahkar düşüncelerin varlığında, bu simgeye dua ederek, ikincisinden hızlıca kurtulabilirsiniz;
 • Bir görüntüde dua etmek, hem kendisi hem de kendi iç çevresi için Kurtarıcı'dan merhamet ve küçümseme kazanmaktır;
 • ilgisizlik, fiziksel enerji eksikliği çekiyorsanız - bu sorun aynı zamanda Kurtarıcı'nın yüzünü çözmenizi sağlar.

Onun ikonundan Mesih'in yardımını sormaya başlamadan önce, "Babamız" duasını tövbe edin ve okuyun.

Sonuç olarak, "Merciful Savior" ikonu hakkında bilgilendirici bir video izlemenizi öneriyorum:

Marissa

Videoyu izle: Cübbeli Ahmet Hoca - Ölmüş Anne Baba İçin Yapılacak En İyi Şey Nedir SoruCevap (Aralık 2021).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send