Rüya yorumu

Çocuğun vaftiz edilmesi: ayin için gerekli olan şey

Pin
Send
Share
Send
Send


Çocuğun kilisede vaftiz edildiği sırada, hem benim hem de arkadaşlarının çocukları arasında bulundum. Bu kutsal ayin beni her zaman huşu ve hayranlık uyandırıyor. Tüm insanlar vaftizin özelliklerini ve kurallarını bilmiyor, bu yüzden tüm nüansları sizinle paylaşmaktan mutluyum.

Bir kız çocuğunun vaftizi için neye ihtiyaç var?

Tören bebeğin doğumundan sonraki kırkıncı gün yapılır. Bu dönemde doğumdan sonra çocukların ayini en sakince algıladıkları düşünülmektedir. Ancak, elbette, ebeveynler hem vaftiz prensibini reddetme hem de çocuklarının yetişkin yaşına gelmelerini bekleme hakkına sahiptir.

Dikkat edilmesi gereken bazı kanonlar var. Kilisede çocukların vaftiz kuralları şunlardır:

 1. Uygun vaftiz babaları seçin. Öncelikle onlar da vaftiz edilmiş Ortodoks Hıristiyanları kiliseli olmalılar. Vaftiz babalarının anlamı, çocuğu dine sokacak, onu kiliseye götürecek ve Tanrı hakkında anlatacaklarıdır.
 2. Tanrı'nın ebeveynleri bir kızın babası veya annesi olamaz, on dört yaşına kadar olan çocuklar, eşler (ikisi de vaftiz babası olmak istiyorsa, yalnızca birini seçer), zihinsel hastalığı olan insanlar, din adamları, kafirler ve günahkarlar ve vaftiz edilmeyenler olamaz.
 3. Törenden bir süre önce tapınağa önceden gelmelisin. Rahip törenin başladığını duyurur duymaz, kollarındaki vaftiz babası bebeği tapınağa getirir. Batyushka kızın vücuduna yağ sürüyor, yazı tipine giriyor. Bundan sonra, çocuk özel vaftiz kıyafetleri giydirebilir ve daha önce alınmış ve kutsanmış bir haç giyebilir.

Vaftiz annesinin kızı ile önceden temas kurması, onu giydirmesi ve sakinleştirmesi önemlidir. Her ne kadar bir kural olarak, en huzursuz çocuklar bile bir rahibin elinde ağlamayı bırakıyor.

Törenden önce rahiple konuşmak güzel olurdu. Birkaç önemli nokta:

 • Haç vaftiz babası tarafından satın alındı, ayrıca tüm masrafları da yerine getirmesi gerekiyor - törenin ödemesi. Kilise altın takıları onaylamaz, bu nedenle haç gümüşden yapılmış olması daha iyidir. Zinciri sonradan satın alabilir ve önce bir şerit veya ipin üstüne çarpı işareti koyabilirsiniz.
 • Vaftiz annesi aynı zamanda bir kryzhma ve vaftiz setini satın almaktadır. İstenirse, çocuğa bebeğin adını taşıyan bir simge verebilir. Tören için gereken duaları önceden ezberlemeniz veya basılı hallerini yanınızda almanız tavsiye edilir.

Erkek bebek vaftizi için nelere ihtiyaç vardır?

Çocuğun vaftizi kesinlikle aynı. Ama yine de çocukların vaftizinin tarifini ekliyorum, böylece kendiniz için eksiksiz bir resim çizebilir ve ne yapacağınızı net bir şekilde bilirsiniz.

Bir çocuğu kilisede vaftiz etmek, ek kurallar (ebeveynler dahil):

 1. Törende tüm katılımcıların durumu sakin ve rahat olmalıdır. Tüm olumsuz duyguları tapınağın eşiğinin ardında bırakın ve gereksiz duygulardan kurtulun.
 2. Bebeğin anne-babası vaftiz töreni sırasında tapınakta bulunamaz - çocuğu çarmıhlara getirir ve rahiplerin ellerine verir.
 3. Çocuğu giyinmek gerekli değildir, ancak ince beyaz bir kumaşa sarılmasına izin verilir.
 4. Her iki vaftiz babası da papazın söylediği dua metnini tekrar etmelidir. Haçı taktıktan sonra, çocuk kollarına alınır ve göğsüne uygulanır.
 5. Yazı tipinde yıkandıktan sonra, baba çocuğu sunağa götürür ve bu kutsallığın tamamlandığı düşünülür ve akrabalar, vaftiz babası ve ebeveynler bu büyük kutsal günü aileleriyle birlikte kutlamak için eve gider.

Önemli: Eğer ikizler vaftiz edilirse, vaftiz ebeveynlerinin farklı olanları seçmeleri gerekir, ancak kutsallığın bir günde yapılmasına izin verilir.

Ortodoks Kilisesi'nde çocuk vaftizinin kuralları hakkındaki videoyu izleyin:

Ek bilgi

Çocuğun annesinin, kutsallık döneminde kilisede olmaması gerektiğine inanılmaktadır. Bu Hristiyanlık tarafından yasaklandı. Ancak, şu anda din adamları daha sadıktır, ancak bazı önemli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir:

 • Eğer anne vaftizde mevcutsa, rahip törenden önce ve sonra özel dualar okuyacaktır.
 • Annem, itiraf ayinini, taahhüt edilen tüm günahlardan tövbe etmeli ve birikmiş olumsuzun ruhunu temizlemelidir.
 • Ayrıca birkaç gün sürmesi gereken vaftizden önce oruç tutması gerekir.
 • Ayin içerisindeki tüm katılımcıların, akraba olmalarına bakmaksızın, bağlı kalmaları, manevi bir aile olmaları ve birbirlerini desteklemek ve ölene kadar yardım etmek zorunda olduklarını anlamak önemlidir.

Ne satın alınır

İhtiyacınız olan her şeyi, kilisede garip bir duruma gelmemek için önceden edinmeniz önemlidir. Vaftiz babası ne almalı:

 • Krymzha, üzerinde bebek ismi ve Hıristiyan haçı imgesinin işlendiği özel bir vaftiz bezinin adıdır.
 • Törenden sonra çocuğa giyilen özel gömlek.
 • Donmaya başlarsa, üşütmeyecek şekilde bebeği sarmanın mümkün olacağı küçük bir battaniye.

Kutsallıktan sonra bütün bunlar korunmalı ve hiçbir durumda atılmamalıdır. Genellikle evde tutulurlar. Oğlan vaftiz edilmişse ve daha sonra bir erkek kardeş doğarsa, aynı gömlekle yeni bir bebek vaftiz edilebilir. Bunun, çocukların her zaman dostça olmalarına, huzur ve uyum içinde yaşamalarına, tüm çabalarında birbirlerini desteklemelerine ve talihsizlikleri paylaşmalarına yardımcı olduğuna inanılmaktadır.

Vaftiz babalarına gelince, çoğu vaftiz çocuklarının hayatındaki rolünü küçümsüyor. Ebeveynlerin bu insanlara ne gibi sorumluluklar getirdiğini bilmeleri gerekir. Örnek olabilecekleri seçmek, düzenli olarak vaftiz çocuklarının sağlığı için duaları okumak, ona yaşam sürecinde talimat vermek ve haksız fiillerden korumak önemlidir. Ayrıca, vaftiz babası, ebeveynleri hastalanırsa veya ölürse çocuğun kendi kendine yetişmesine ve bakımına özen gösterir.

Vaftiz babasının rolü manevi bir terbiyedir ve görevi, vaftiz babasının Tanrı ile barış içinde ve barış içinde yaşamasına yardımcı olmaktır.

Pin
Send
Share
Send
Send