Rüya yorumu

Bhakti yoga - kendini tanıma ve aydınlanma yolu

Pin
Send
Share
Send
Send


Yoga, fiziksel, zihinsel ve ruhsal uygulamaların bir birleşimidir. Onların yardımıyla, bir kişi bilinci genişletebilir, kendi “Ben” ini anlayabilir ve içsel bir uyum elde edebilir. Hint kültüründe bu tür dini ve felsefi öğretilerin birçok türü vardır ve en eski ve ilginç olanı Bhakti Yoga'dır. Tamamen şans eseri öğrendim ve bilgileri çalıştıktan sonra pratikte denemeye karar verdim. Makalede bu yoga türünün özellikleri hakkında ayrıntılı olarak konuşacağım ve yeni başlayanlar için faydalı ipuçları vereceğim.

Temel kavramlar ve uygulama türleri

Bhakti, yoga pratiklerinde en yüksek seviye olarak kabul edilir, herkesin anlayabileceği kadar uzak değildir. İçimizdeki en yüksek ruhu bulmak ve onu bedenimizle ve zihnimizle birleştirmek için uzun ve zorlu bir yol izlememiz gerekecek. Bunu yapmak için, diğer yoga formlarına aşağıdaki sırayla hakim olmalısınız:

 • Raja;
 • jnana;
 • Karma.

Krishnaizm'de, Bhakti yüce tanrıya olan sevginin en yüksek ifadesidir. Böylece, kişi ona yaşam armağanı için minnettarlığını gösterir, bağımlılık içinde ve tam bir teslimiyetle tanınır. Bu tür bir uygulamanın taraftarları, sonsuz bir tanrı sevgisi sayesinde, kişinin kendi “Ben” ve etrafındaki dünya ile birlikte mutluluk ve uyum bulmayı engelleyen her şeyden kurtulmanın ve gerçeğin bilincinde olabileceğini iddia eder.

Bhakti'nin doğduğu tarihte, antik Yunan bilgeleri şu sonuca varmıştır: "aşk" kavramı benzersiz, ancak kapsamlı ve geniş olmaktan uzaktır. Sonuç olarak, bu “yüksek” his, her biri belirli bir nesneyi hedefleyen 5 türe ayrılmıştır. Onlara aşağıdaki adlar verildi:

 1. Shanta - tarafsızlık.
 2. Sakhya - dostça sevgi.
 3. Dasya - servis veya başvuru.
 4. Vatsalya - ebeveynler için duygular.
 5. Madhurya - Aşka ya da cinsel tutkuya.

Bhakti'yi tanımak isteyen her öğrenci, zihinsel durumuna ve dünya görüşüne tam olarak uyan sevgi türlerinden birini bağımsız olarak seçme hakkına sahiptir. Kişi, ibadet nesnesinin mutlak büyüklüğünü kabul etmeli ve kendisini kaderinin kaderiyle hissettiği “ruh eşi” olarak sevmelidir. Taahhüdünüzü onaylamak için aşağıdaki 9 adımı tamamlamanız gerekir:

 1. Sravanam - Kutsal yazıları dinleyerek bir tanrı bilgisi, onun ismini sürekli olarak telaffuz etmelisin.
 2. Kirtanam - ibadet nesnesinin adını zikretmek ve yaptıklarını zikretmek.
 3. Smaranam - Meditatif duruma girmek ve tanrılığın belli bir görüntüsüne odaklanmak, ayrıca hayranlık uyandıran en iyi nitelikleri ve eylemleri ve taklit etme arzusu.
 4. Pada-sevanam - kutsal yerlere hac ziyaretleri, en yüksek nilüferlerin ayakları üzerinde meditasyon yapmak ve kutsal su ile yıkamak yoluyla derin, kişisel hizmet.
 5. Başmelek - bir mentor rehberliğinde Murti ibadet.
 6. Vandan - yay ile duaların yükselişi.
 7. Daşyam - tanrıya hizmet ve onun tüm ihtiyaçlarını karşılama arzusu.
 8. Sakhyam - Dostça hisler ve eşit ilişkiler kazanmak.
 9. Atma-nivedanam - ibadet nesnesine mutlak fedakarlık ve itaat.

Tüm adımların üstesinden gelindiğinde, insan aydınlanmaya ulaşacak ve tanrı ile birleşecektir. Kişiliğinin bütünlüğünü hissedecek ve mutlak bir mutluluk bulacak.

Uygulamanın temel amaçları ve özellikleri

Bhakti yoga, ruhsal gelişimi ve kendi içinde en yüksek ilahiyatla bağlantı kurmayı amaçlayan rasyonel ve insancıl bir doktrindir. Oruç tutmak, fiziki bedenin feshi veya kendini aldatma gibi aşırı eylemler gerektirmez. Uygulayıcılar daha derin duyguları deneyimleyebiliyor, onlar "aşk" olarak kabul edilenlerden çok daha parlak ve daha yüce.

Bhakti'nin merkezinde, öğrencinin ruha yüce bir ilahla dokunma ve onunla yakın ve sürekli temas kurma fırsatı olduğu derin meditasyon vardır. Sonuç olarak, yogi asıl gerçeği anlar ki bu, maddi, ölümcül bir bedenden öte bir şeydir, çünkü ruhu sonsuzdur ve olasılıkları sonsuzdur.

Sevgiye olan ihtiyaç ruhsal düzeyde insanlara özgüdür ve yokluğu içsel yıkıma yol açar. Yalnız kalmak, bir insan kendini yavaş yavaş “kaybeder”, bu da hayatını bir bütün olarak olumsuz etkiler. Durumlarını iyileştirmek için, birileri evcil hayvanlarını açar ve her şekilde şımartılır ve birileri kendini tamamen dezavantajlı ve hasta insanlara adamıştır. Bu tür yöntemler, sadece kısmi olarak aşka olan ihtiyacı doldurmaya yardım eder, çünkü manevi "I" ile olan bağlantı hala kaybedilir ve sadece yoga Bhakti gibi uygulamaların yardımıyla bulunabilir.

Yeni başlayanlar için ipuçları

Hem evde, hem de manevi öğretmenlerin öğrettiği Krishna tapınaklarında Bhakti yoga çalışmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca, benzer düşünceli insanların meditasyonlar için topladığı özel dini ve felsefi doktrin merkezleri vardır. Tecrübeleri paylaşıyorlar ve yeni gelenlerin aydınlanma yolunda gitmelerine yardımcı oluyorlar.

Bhakti pratiğine başlamak için, rahip kitapları okumalı ve dinlemelisiniz. O zaman edinilen bilgiyi gerçek hayatta uygulamanın yollarını bulmalı ve uygulamaya çalışmalısınız. Yoganın en yüksek hedefini anlamak isteyen herkes yasalarını tam olarak uymalı ve Yüce'nin istediğini yapmalıdır. Adanmışlığını ve bencilliğini kanıtlamış olan meditasyonlar sırasında öğrenci tanrıdan tavsiye isteyebilecek ve sorularına cevap alabilecektir.

Meditatif duruma girmek için, yogiler mantraları okur ve bhakti müziğini dinler. Meditasyonlar sırasında 109 tane boncuktan oluşan özel tespihler kullanılır - bunlar mantranın söylenmesinde başıboş kalmamaya yardım eder. Metin, bir kez geçerek 108 kez tekrarlanır ve 109. geçiş yapılır.

Meditasyonun kötü sağlık, öfke, tahriş veya yorgunlukta yapılamayacağını hatırlamak önemlidir. Ortamda hiçbir şey sizi kendi düşüncelerinize yoğunlaştırmaktan ve mantraları okumayı veya dinlemeyi kesmekten alıkoymamalıdır. Daha iyi rahatlamak için, kokulu mumları veya tütsüleri yakabilirsiniz. Meditasyondan sonra dinlenmeniz ve herhangi bir iş yapmamanız önerilir.

Videoyu izle: 1991-0505 Sahastrara Puja Talk, Ischia, Italy, CC, DP (Ağustos 2022).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send