Rüya yorumu

Yogada asanalar nedir - uygulamalarının özellikleri

Pin
Send
Share
Send
Send


Yoga, insanın hem fiziksel hem de ruhsal kabukları olan eski bir uygulama pratiğidir. Ve yogada asana nedir ve hangi kriterlere göre uygulanmasının başarısını belirleyebilirsin? Er ya da geç, herhangi bir çalışkan uygulayıcı bu soruyu sormaya başlar. Bu yazımda sizinle bu konuda kendi düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.

İlginç Yoga

Yaklaşık 2500 yıl önce, Rishi Patanjali, o dönemde toplanan bu sanatla ilgili bilgileri özetleyen "Yoga Sutras" adlı bir tez yazdı.

Bundan önce, büyük olasılıkla, bilgi aktarma süreci münhasır olarak sözlü idi - bir danışmandan öğrencilere. Bu tez, 2'si doğrudan asana yönelik olan 196 okul tarafından oluşturulmuştur. Yoga ile ilgili ilk ve önemli metninin sadece birkaç stanza asanadan söz etmesi garip gelebilir, ancak bu stanzalar için kişi gerçekten çok fazla yararlı bilgi edinebilir.

"Yoga Sutralar" asana'yı "sabit ve konforlu bir duruş" olarak nitelendiriyor. Ardından, istediğiniz etkiyi nasıl elde edebileceğinize dair daha az garip bir açıklama yapmıyoruz: "Asana, çabalar yalnızca ebedi üzerinde durduğunda ve konsantre olunca elde edilir."

Bugüne kadar bu özellik oldukça garip görünüyor ve Patanjali'nin hepimizle alay ettiği fikri ortaya çıkabilir. Bir asana taşınmaz bir pozisyon olabilir mi? Sonuçta, yoga yaparken, sadece zor değil, ama çok basit asanalarda da sallanmaya başlıyoruz.

Asana rahat bir pozisyon mu? 1000 öğrenci alırsanız, sadece birkaçı uygulama sürecinde kendilerini rahat hissettiklerini onaylar. Evet ve biraz kurnaz olabilirler. Yeni başlayanlara gelince, karmaşık olmayan herhangi bir hareket bile - herhangi bir eğim, sapma veya kalça ekleminin açılışı, çok fazla acı verici his verme yeteneğine sahiptir.

Patanjali o zaman ne dedi? Bu konuda birçok görüş var. Bunların en basiti - yoga bir etki değil, bir süreçtir. Bu nedenle, taşınmaz ve rahat bir duruşun sürdürülmesi anında verilen ve anında elde edilebilecek bir şey olarak kabul edilemez, ancak bir hedefi temsil eder. Farklı şekilde açıklanırsa - asana'nın stabil ve hoş hale gelmesi için her şey aşamalar halinde gerçekleştirilmelidir.

Yogadaki ilerlemenin, dudaklarınızı inanılmaz çabalarla titreyen bacaklar üzerinde ayaklarınıza sürdüğünüzde ya da ağrılı bir yüzü olan bir ipte oturduğunuzda olmadığı anlaşılıyor. İlerleme, bunu veya daha önce size son derece tatsız bir his veren, asanalarda bu derecede bir rahatlığı hissetmeyi öğrendiğiniz zamandır.

Bu, Batılı devletlerle ilgili yoga anlayışını kökten değiştiriyor. Ne de olsa, klasik Hint geleneği, örneğin Mayurasana’da promosyonun kalkmadığını söylüyor. İlerleme, kendinizi ekshalasyonlarla mümkün olan maksimum nefes sayısı için bir pozisyonda sabitlemek anlamına gelir.

Bu nefes alma süreci zihni sakinleştirmenize izin verir ve aslında yoga pratiğinin asıl amacı budur. Asana'nın zihni üzerindeki kontrol becerilerinin gelişimine katkıda bulunduğu ortaya çıktı.

Aynı zamanda, tüm canlılara benzer şekilde, asana sadece görsel çekiciliği ile değil, aynı zamanda iç çekiciliği ile de ayırt edilir. Asana henüz mükemmel olmasa da yine de tadını çıkarabilirsiniz. Asana'da nefesinizi ve iç duyularınızı kontrol ettiğinizde, dış şekliyle daha az şaşırırsınız.

Esnekliği sınıf arkadaşınızdan daha fazla göstermek için hiçbir motivasyonunuz yok. Öte yandan, asana en güvenli şekilde uygulanması ve içten zevk alması için motivasyon sürdürülmektedir.

Bu yaklaşıma bağlı olarak, kişi, yalnızca asanaların dış cephesine güvenme arzusundan kurtularak “Ego” da da yer almaktadır. Asanaların felsefesinde "aparigraha" diye bir şey var - yani sahip olmamak, özellikle halının üzerinde hızlı bir sonuç ima ediliyor. Bütün mesele şu ki, psikolojik olarak rahatladığınızda ve aynı zamanda egzersizi ne pahasına olursa olsun yapma arzusundan kurtularak, dış ilerlemeyle karşı karşıya kalıyorsunuz.

Asana çeşitleri

Tüm asanalar yürütme türüne göre sınıflandırılabilir:

 • stand-up;
 • oturma;
 • yatar;
 • ters;
 • bükülmüş;
 • yamaç asanaları;
 • dengelemek için asanalar.

Maruz kalma türüne göre asanalar:

 • gerilmesi;
 • bükme;
 • güç;
 • devrik;
 • sıkıştırır;
 • tamamlayıcı çeşitli çeşitleri.

Hedeflere göre:

 • meditatif (yoganın en yüksek aşamalarına göre ayarlanması);
 • Terapötik plan (vücuda yönlendirilmiş psikolojik ve fizyoterapötik etkiye sahip).

Gorakshi, asanalar hakkında böyle bir görüş ifade ediyor: “Bu kadar çok asana, dünyada kaç tane canlı var olduğu biliniyor. dördüncüsü en önemli ve faydalı olanlar arasındadır, siddha, padma, simha ve bhadra asana olacaktır.

Doğru nefesin değeri

Elbette, çoğu insan egzersiz sürecinde rahatlığı dikkate almaya alışkın değildir ve etkiyi elde etmek için çaba, acı ve büyük gerginlik uygulamasından geçmeniz gerektiğine kesinlikle inanır. Aslında, zıt prensip yogada işe yarıyor.

Asana'nın en doğru pozisyonu, kendinizi rahat hissedeceğiniz bir pozisyon olacaktır. Gövde, sakrum bölgesinde bulunan bir ağırlık merkezine sahiptir. Herhangi bir asana yapmak ağırlık merkezini kaydırır ve yük, dengeli bir duruma erişecek şekilde yeniden dağıtılır.

Bu arada, bir dengeye varamadınız - kas gerginlik durumundasınız, bu da kendinizi rahatsız hissettiğiniz anlamına geliyor. Bununla birlikte, kaslarınız gerekli pozisyonda olduktan sonra (ve ona sabitlenmeye adapte olduğunuzda), artık vücudunuzu asanalarda tutmak için çaba göstermeniz gerekmeyecektir. Ve sonra, en zorlu herhangi bir egzersizi bile, kolayca ve çok çaba sarf etmeden gerçekleştirebilirsiniz.

Elbette, bir süre boyunca, özellikle de daha önce fiziksel aktivite yapmadıysanız, pozların doğru performansıyla bile bir miktar iç rahatsızlık hissedeceksiniz. Fakat rahatsızlık çok fazla olmayacak, acı, gerginlik veya kırışıklık hissetmeyeceksiniz.

Asanaların doğru performansının özellikleri

Kendi yoga pratiğindeki birçok insan birçok hata yapar. Örneğin, asana adho mukhan shvanasan (namlu aşağıya bakan bir köpeğin pozisyonu) gerçekleştirme sürecinde, bacaklar tamamen düzleştirilir ve sırtları tam olarak düz bir durumda tutulur (sonuçta bu şekilde gösterilir).

Bundan uyluk, hamstrings ve Aşil tendonunun arkasındaki kuvvetli bir gerilim geliyor. Aynı zamanda, uygulayıcıların kafaları, böyle bir asana yardımı ile germe ve doğru şekilde uygulanmasına yaklaşma konusunda bir fikir sahibi olabilir.

Bir eğitmenle sınıfa geldiğinizde, bu pozisyonda uyluk sırtının kaslarının gerginliğinin olmaması gerektiğini gördüğünüzde şaşıracaksınız. Asana'nın en önemli koşulu, bacakları germek değil, düzleştirme (fakat fizyolojik, dikkatsiz) ve sırtın tamamen gevşemesidir.

Vücudun tam bir ayağa ve düz bacaklara sabitlenmesinin mümkün olmadığı durumlarda, topukların yüzeyden çekilmesine ve dizlerin hafifçe bükülmesine izin verilir. Bu durumda, asanada odak hala arka alandadır.

Bu alıştırmayı kendi başınıza yaptığınızda, sadece doğru sonuca yaklaşmadığınız, aksine tam tersi şekilde hareket ettiğiniz ve resimde gösterileni mümkün olduğunca tekrarlamaya çalıştığınız ortaya çıktı. Fakat gerçekte, gerçek şu ki, eğer bir acemiyseniz, o zaman asana talimatı belirtilen şekilde gerçekleştirme şansınız yoktur.

Bir başka güzel örnek olarak, kişi asana urdhvu mukhu shavasana (veya namlu yukarı doğru olan bir köpeğin pozisyonu) diyebilir. Talimatlara göre yaparken, büyük olasılıkla bel bölgesinde gerginlikle karşılaşacaksınız. Ve eğer sorunlarınız varsa, eğitim bittikten sonra rahatsızlık bir süre daha devam eder.

Bununla birlikte, grup yoga derslerinde, bu asana yapma sürecinde, omuzları ileri doğru yönlendirmenin (torasik kısmın yuvarlanması ile değil, arka ile birlikte) ve topukların geriye çekilmesi gerektiğini öğreniyoruz. Böyle bir gerginlik yaratırken, yerde serbest pelvik döşemeye izin verilir ve bel bölgesinde herhangi bir gerginlik hissetmezsiniz.

Talimat size Asana'nın doğru bir şekilde uygulanmasından bahsetmeyecektir, bu nedenle, vücudunuzun pozisyonunu değiştirme denemelerine adapte olmazsanız, doğru pozisyon için bağımsız araştırmanın oldukça zahmetli olduğunu göz önünde bulundurun.

Yukarıda açıklanan örnekleri kullanarak, muhtemelen yüksek nitelikli bir profesyonel eğitmen yardımı olmadan, bedeninizin uzayda doğru pozisyonunu bulmanız ve omurganıza zarar vermeden asana yapmanın çok zor olacağını anlayabiliyorsunuzdur. Peki ihtiyacın olan yardımı nereden alabilirsin?

Asanaların doğru uygulanmasını nasıl öğrenebilirim?

Bunu yapmak için, daha sonra size daha ayrıntılı olarak anlatacağım üç noktayı tamamlamanız gerekecektir.

İlk an - antrenör bulma

İş tecrübesi olan kalifiye bir eğitmen, vücudun hangi kaslarında veya hangi alanlarında gerginlik hissetmeniz gerektiğini ve tam tersine kendinizi rahat hissetmeniz gerektiğini açıklayabilecektir. Ayrıca, bir eğitmen yardımı ile, iç organların aktivitesini uyaran uygun nefes alma ve “enerji kilitleri” tekniğine hakim olacaksınız.

En azından eğitim sürecinde, bir pozisyonda veya başka bir pozisyonda hissetmediğinizi, belirli kaslarda ve bağlarda gerginlik veya ağrı hissetmeniz veya gerginliğin kötü bir işaret olup olmadığını anlamak için ona her zaman bir soru sorabilirsiniz.

Her yoga eğitmeninin yeteri kadar yüksek vasıflara ve gerekli bilgi ve becerilere sahip olmadığı burada ayrıca belirtilmelidir. Bu yüzden sabırlı olmalısınız ve yoga eğitmenlerinin davranışlarını izlemelisiniz. Aşağıdaki işaretler deneyimli bir uzman belirlemeye yardımcı olacaktır:

 • Vücudunuzu inşa etmek, yaptığınız tüm asanaları düzeltmek ve ayrıca egzersizler doğru şekilde yapıldığında ortaya çıkan duyumları anlatmak zorundadır. Eğer antrenörünüz asanayı gösterirse, paspasını bile terk etmeden, o zaman düşünün, derslerine devam etmenin amacı nedir? Daha ekonomik bir seçeneğin özel bir uygulamayı kullanmak veya YouTube'da video izlemek olabilir.
 • Tüm sorularınıza cevap vermek zorundadır. Antrenör, vücutta bir veya başka bir asana yapma sürecinde ortaya çıkan duygular hakkında hiçbir fikre sahip değilse, belinizin gerilme nedenini ve size anlaşılır bir tavsiye verememesinin nedenini anlamıyorsa, yeterliliği hakkında dikkatlice düşünün.
 • Onunla iletişim kurmak, sizde olumsuz duyguları tetiklememelidir. Bir kişi büyük bir bilgi ve beceri deposuna sahip olabilir, ancak aynı zamanda sınıflarında iç rahatsızlık hissedeceğiniz iletişim ve öğretim açısından da olumsuz.

Elbette, burada eğiticinin kişiliğinin çok önemli olmadığı konusunda şahit olabilirim, ama şahsen olumsuz zihinsel görüntüler yüzünden kendi bedenimize konsantre olamayacağımıza ve asanaları ustaca yapamayacağımıza ikna oldum. Gerçekten de, her durumda, uygulama neşe olmalı ve gergin olmamalıdır, değil mi?

İkinci an duygularına güvenmek.

Asanaların performansının yalnızca resimleri doğru bir şekilde kopyalamaktan kaynaklandığını düşünüyorsanız, ayarlamak için bir ayna kullanabilirsiniz. Ancak birçok kişi, aynanın aksine, bu durumda, hissettiğiniz şeye daha az konsantre olduğunuz gibi uygulamayı daha da kötüleştirdiğini söylüyor.

Bu da çok önemli bir rol oynamaktadır: antrenör asana performans sürecinde hangi duyguları deneyimlemeniz gerektiğini size söyleyecektir, fakat aynı zamanda kendi duygularınızı da kontrol etmelisiniz.

Doğru hareketler kavramına hakim olmak, bir eğiticinin katılımı olmadan pratik yapmanıza yardımcı olacaktır, ancak bu durumda, eğitim sürecinde neler hissettiğinize daha fazla konsantre olmalısınız.

Üçüncü nokta, pratikten sonra durumunuzu analiz etmektir.

Belirli bir spor türünün size, bir antrenöre veya antrenman yöntemine uygun olup olmadığını anlamak istiyorsanız, antrenman sonrası vücutta ortaya çıkan duyumları dinlemelisiniz.

Bu nedenle, yoga uyguladıktan sonra, bir tür gerginliğin vücuttaki varlığının, acı verici hislerin, aksine gevşeme, memnuniyet, sıcaklık, vb. İçsel durumunuzun özelliklerini işaretleyin: Bir fahişe durumunuz mu var, aksine tam bir güç ve enerji yükü hissediyor musunuz?

Bu konuda benim kişisel görüşüm, egzersizler sizin için iyi ise, onlardan sonra kendinizi iyi hissetmeniz gerektiğidir. Vücudunuz antrenmandan sonra hafif ve tonda hissediyorsa ve kendinizi kuvvetli ve kuvvetli hissediyorsanız - bu antrenmanın sizin için kesinlikle yararlı olduğu ve boşa gitmediği anlamına gelir.

Bu nedenle, uygulama sırasındaki durumunuzu her zaman dikkatlice izlemeniz ve bunun içindeki küçük değişikliklere bile dikkat etmeniz önerilir. Ve eğer bir şeyler ters giderse - eğitimi durdurun veya başka bir yoga eğitmeni arayın.

Artık asanaların yogada ne olduğunu, onları doğru şekilde nasıl yapacağını ve uygulama sürecinde nelere odaklanacağını biliyorsunuz. Umarız bu bilgi ile uygulamalarınız daha bilinçli ve eksiksiz hale gelir!

Sonunda, ilginç bir tematik video izlediğinizden emin olun:

Marissa

Pin
Send
Share
Send
Send