Rüya yorumu

Baş meleklerin ve meleklerin isimleri, Hıristiyan kültüründeki anlamları

Pin
Send
Share
Send
Send


Bir kız arkadaşın oğlu vardı ve bir bebek olarak o kadar tatlıydı ki ona bir meleğin onuruna bir isim vermeye karar verdi. Ancak din adamına danışmaya başladığında (sonuçta, aralarından seçim yapılabilecek çok sayıda kişi vardı, birçok melek ismi var), o sadece şaşkınlığa uğradı. "Melek güzelliği" tabirinin kasten açık bir ifadeden ibaret olmadığı, gerçek meleklerin güzel, ne de korkutucu olamayacağı, yanlış bir ruhun özü olduğu ortaya çıktı.

Melekler kim?

Bunlar Rab'bin O'nun iradesini yerine getirmek ve insanlara yardım etmek için yarattığı ruhlardır. Tercüme edilmiş, bu kelime "Tanrı'nın elçisi" anlamına gelir.

İnsanlar onları görmüyor. Melekler sıklıkla insan simgelerinde insan biçiminde görünse de, kolayca bir doğaya ya da hayvana dönüştürülebilirler.

Çok fazla melek var (sonuçta, dünyadaki her insanın kendi vasisi var), bu yüzden herkesi adlandıramıyorum (evet, kilisenin muhtemelen yapamayacağı ve aynı zamanda adlarının olmadığı konusunda bir fikir var).

İncil, bir insan bir melek olduğunda, genellikle genç bir erkeğin ya da erkeğin şeklini aldığını söyler. Bazen sadece uyuyor, ama genellikle bir meleğin görüntüsüne gök gürültüsü, gürültü ve parlak ışık eşlik ediyor.

Simgeleri melek semboller

Melek bedensel ve ebedi bir varlık olduğundan, bize sadece bu Lord Warriors hakkındaki fikirlerini göstermek için ikonlara boyandıklarını anlamak gerekir. Ve genç bir adamın görüntüsünde bir melek görürseniz, bu, resmi boyayan sanatçının bize meleğin mükemmelliğini iletmeye çalıştığı anlamına gelir.

Bazen bu sembolik görüntüler diğer sembollerle tamamlanmaktadır:

 • hale. Tanrı'ya yakın bir melekten çıkan zarafet.
 • kanatlar. Meleklerin hızlı ve doğru zamanda doğru yerde, hatta gökten inerken olabileceğinin işareti. Birçok insan, kanatların meleğin uçması için gerekli olduğunu düşünür - ancak Rab onlara havada ve kanatsız olarak hareket etme hediyeini verir.
 • Torok (Altın "şeritler" veya saçtaki kayışlar). Rab'bin iradesine itaat ve O'nun talimatlarını özel olarak duymak. Ya da eski bir yönetici diadem gibi bir iktidar sembolü.
 • personel. Haberciler genellikle böyle bir işaretle tasvir edilir.
 • Göz (alnın ortasında göz). Her şeyi bilme belirtisi, vsevideniya.
 • Ayna (İsa isminin bir kısaltması veya bir haç olabilir). Bu sembol meleklerin sahip olduğu önleme anlamına gelir.

Melek sıralarının sınıflandırılması

En yüksek derece:

 • seraphim. "Alev", ikonların üzerinde altı kanat var. Bu melekler Lord'a en yakın olanlardır. Tahtının yanında dururlar.

 • cherubim. Hayır, bunlar kanatlı arsız bebekler değil. Bunlar, diğer meleklerin arasında Tanrı'dan alınan bilgeliği ve bilgiyi yayan dört kanatlı meleklerdir. Bu arada, Lucifer aynı zamanda bir melek, asi bir melekti. Rab'be isyan etti ve kendisine itaat eden meleklerin üçte birini aldı. Fakat hepsi birlikte devrildiler.

 • tahtlar. Yaradan'a taht görevi yapar. Ayrıca, yanılma riski varsa cetvellerin ve hakimlerin kararlarına müdahale edebileceklerine inanılmaktadır. Tahtlar bazen Cennetteki Babanın tahtına yaklaşıyorlar. Onları kanatlı bir tekerlek şeklinde tasvir etmenin de bir kuralı var.

Ortalama derece:

 • hakimiyet. Bu melekler insan ruhunu sakinleştirmek için yaratılmıştır. Tutkularını ve duygularını evcilleştirmelerine, karnaval üzerinde ruhsal yönden yükselmelerine yardımcı olabilirler.
 • kuvvet. Mucize işçileri. Rab onları sonradan hediyeyi alan simgelere veya insanlara gönderebilir.
 • yetkililer. Ruhlar savunucuları. Kötülüğü yatıştırabilir, kontrol edebilir ve ayrıca insan ruhlarını ondan koruyabilirler.

Düşük derece:

 • başlangıç. Bunlar koruyucu melekler, ancak bütün devlet için, insanlar veya şehir.
 • Başmelekler. Meleklerin liderleri.
 • melekler. Bunlar bizim kişisel savunmacılarımız ve eğer daha basitse vicdanımız. Onlar Allah'ın en uzağında ve insanlara daha yakın.

Tüm melek rütbelerini kutlayan özel bir kilise günü var: 8 Kasım (21). Başmelekler de bugün hatırlanıyor.

Meleklere nasıl dua edersiniz? Bu videoda Namaz duyulacak:

Başmelekler ve amaçları

Tanrı'nın iradesini meleklere aktarırlar. Ayrıca, baş melekler sürekli olarak insan yaşamını etkiliyor, çünkü herkes özel bir şey taşıyor: şifa, şefaat ve seyahat rehberleri. Bunlar, içeriden ders veren ve doğru hareket etmeyi öneren öğretmenlerdir. Melekler onların yardımcılarıdır.

Yüksek Hıristiyan Meleklerin İsimleri

 1. Michael. Başmelek (başmeleklerin en büyüğü, "savaş ağası"), asi Lucifer'in kazananıydı. Bir şeyden korktuklarında ona dua ederler. Simgelerde, bu pike (ucunda çarpı işareti olan bir afiş) olan bir adam ve elinde bir tarih dalı, huzur ve sükunet sembolüdür. Bazen ikon ressamlar elinde yanan bir kılıç verir.
 2. Cebrail. Rab'bin elçisi, bir zamanlar İsa Mesih'i doğuracağı haberiyle Bakire Meryem'e gelen oydu. Görüntülerde bu başmelemeyi tanımak için kullanılabilecek işaretler: bir fener (aydınlanma), bir ayna (inanç, aydınlanma), bir cennet çizgisi (bu başmelliğin koruduğu Cennet işareti). Kutsal Bakire'ye elinde bir zambak belirdi - masumiyet ve saflık işareti. Çocuk doğurması için dua ediyorlar. Onun patronu genellikle görevde olan ve diğer insanlarla - öğretmenler, gazeteciler, sanatçılar ile iletişim kuran kişiler olarak kabul edilir. Bu sadece 8 Kasım'da değil, 26 Mart'ta (8 Nisan) ve 13 Temmuz'da (26) yüceltilen tek melek.
 3. Raphael. İyileştirici. Uyuşturuculu bir gemi ve bir değnek ile tanınabilir (eski doktorlar bu aletle yaraları tedavi etti). Bazen bu baş melek ile simgeler üzerinde başka biri, genç bir çocuk veya gençlik ortaya çıkıyor. Bu Tobias, babasının başka bir şehre gönderdiği Eski Ahit çocuğu - Raphael onun rehberiydi. Hem doktorlar, turistler hem de gezginler onun patronu olduğunu düşünüyor.
 4. Uriel. Lord'un alevi. İşaretleri: sol elinde ateş (onun yardımıyla insan kalbini ateşler, Yaratan'a sevgi ile doldurur) ve sağında alçaltılmış bir kılıç. Ayrıca bir peygamberdir - sel hakkında uyarması için onu Nuh'a gönderen Tanrı idi. Bilim adamları, zihinlerin aydınlayıcısı olduğu için ona dua ederler. Sonunda, yetenekli insanların patronu. Adı bazen Ariil, Ariel olarak okunur.
 5. Salathiel. Onun çağrısı duadır. Bu genç adam kollarını önünden geçip sürekli Yaradan'a yöneliyor.
 6. Jegudiel. Onun sembolleri: üç ucu olan bir kırbaç (günahkarların cezası) ve altın bir taç (dürüst olanlar için bir ödül). Rahiplerin ve rahiplerin koruyucu azizidir. Bazen doğru kararı vermek için iktidarda olanlara görünmez görünebilir.
 7. Barachiel. Bu baş melek cennetteki nimetleri getirir. Onun işareti beyaz güller. Onları elinde tutabilir ya da kıyafetleriyle süslüdür. Güller - doğru için cennetin bir işareti.
 8. Jeremiel. Kural olarak, yediler başmeleklerin ikonları üzerindedir (aynı numara Kutsal Yazıları gösterir). Fakat modern kilise aynı zamanda "yüksek yerlerin Efendisi" Jeremiah'ı da onurlandırıyor. İkonlar üzerindeki elindeki pullarla tanınabilir.

İslam'da melekler var mı Yahudilik?

Evet! Doğru, isimleri Hıristiyanlardan farklı olabilir.

 • İslamiyet. Bu dinde melek vardır (Allah'a övgü şarkıları söylerler) ve ayrıca 4 melek: Michael (diğer meleklerin lideri, şimşek ve gökgürültüsü taşıyıcısı), Jabrail (peygamber, seçilmiş insanlarla iletişim kurar), Azrail (ölmek üzere olan bedeni alır) insanın işlerine göre - ciddi ya da merhametli), Israfiel (boynuzunun sesi herkesi Son Yargılamanın geleceği konusunda bilgilendirecektir).

Ancak Kuran birkaç melekten bahseder: Ridvana (gardiyanlar Cenneti), Malik (Cehennemin yöneticisi), Qariman ve Katibin (bir erkeğin yaptığı her şeyi kaydeder; omuzlarında otururlar), Nakir ve Munkar (bir erkeğin dekolman hakimleri).

 • Musevilik. Kabala, onlarca melek olduğunu ve farklı bir şeyden herkesin sorumlu olduğunu söylüyor. Başmelekler - Komutanlar 12'den fazla "melekleri". İsimleri Remiel, Sariel, Metatron, Gabriel, Peniel, Raphael, Uriel, Michael, Azrael'dir. İsimlerin Hıristiyan meleklerle çakışması, Yahudilerin Hıristiyan Eski Ahit'e dinlerinin bir parçası olarak ibadet etmesi nedeniyle gerçekleşti.
 • Zerdüştlük. Bu dinde başmelekler var - Amesha Spenta. Onlar tanrının bir parçası, ama aynı zamanda kişilikleri de var. Bunlar: Amirtat (ölümsüzlük taşır), Haurvtat (sağlıktan sorumlu), Chshatra Vaira (bir insanın hayal ettiği güç), Spenta Armaiti (daha yüksek güçlere bağlılık), Asha Vakhishta (doğruluğun en iyi yönü), Vohu Mana (parlak düşünceler) ).

Meleklerin kadın isimleri var mı?

Bütün meleklerin (baş melekler dahil) erkek olduğuna inanılmaktadır. Michael, Gabriel ... Ama kilise meleklere farklı bakıyor: Sonuçta, bu varlıklar aseksüel, yani, erkek ya da kadın olamazlar.

İsimleri "il" ile bitiyor, çünkü "Tanrı" kelimesinin çevirilerinden biri.

Elbette, bu konuyla ilgileniyorsanız, gelecekteki kızınızı bir meleğin adını vermek için ona bir isim verebilirsiniz. Seraphim. "Ateşli" olarak çevrilecek, ancak altı kanatlı meleklerle ilişkilendirilecek.

Ve yine de harika bir kadın adı var. Vlad. Ukraynaca Tercüme, "güç" anlamına gelir, bu yüzden aynı zamanda bir şekilde melek rütbeleri ile bağlantılı.

Fakat cennetin parlak meleklerinin yanı sıra, Tanrı'yı ​​reddeden düşmüş varlıklar da var. Şeytanları ve şeytanları doğurdular. Kaç tane? Ve insanlar üzerinde ne tür bir güce sahip olabilirler? Bu videodan öğren:

Pin
Send
Share
Send
Send