Rüya yorumu

Azerbaycanlı erkek isimleri - anlamı ve kökeni

Pin
Send
Share
Send
Send


Son zamanlarda genç bir adamın Azerbaycan kökenli olduğunu öğrendim. Boş zamanlar vardı, kahkaha uğruna Slavik olmayan adının ne anlama geldiğini öğrenmeye karar verdim. Bu süreçte, diğer isimlerin anlamlarını buldu ve akrabalarıyla tanıştığında, bir bütün olarak Azerbaycan isimleri, kökenleri hakkında çok şey anlattılar. Kazanılan bilgiyi paylaşıyorum.

Azerbaycan isimleri nasıl ortaya çıktı?

Şu anda Azerbaycan'da kullanılan isimlerden bazıları, Kafkas Arnavutluk topraklarını işgal ettiğinde çağımızdan önce ortaya çıktı. Çok sayıda Azerbaycanlı erkek ismi var, başka dillerden ve kültürlerden ödünç aldılar ve kendi biçimleriyle değiştirildiler:

 • Türk kökenleri, İnal ve Aslan gibi isimlerin ortaya çıkmasında rol oynayan Türk dil grubuna aittir.
 • Arap kökleri İslam ile ilişkili yaygın isimler (devlette dinin kabul edilmesinden sonra). Arapça ve Farsça dillerinden ödünç alınmış, dini öneme sahipler ve çoğunlukla Peygamber ve ailesiyle ilişkilendiriliyorlar.
 • Coğrafi isimler. Azerbaycanlılara coğrafi nesnelerin isimleri verildi: şehirler, nehirler, göller, eğer birbirleriyle uyumluydu.
 • Karakterler ve ünlüler. Masal ve kitapların karakterleri sıklıkla kağıttan hayata taşınır - isimleri çocuklar tarafından taşınır. Bebek, ünlü bir şahsın onuruna veya saygı duyulan bir akrabasına ismini verebilir.
 • Sovyet kökleri. Sovyet yaşam tarzı ve beraberindeki sloganlar, kamusal yaşamın çeşitli alanlarında iz bıraktı. Bu dönemde ülkede Konsey, Devlet Çiftliği ve Traktör isimleri belirdi. Şimdi insanların bu şekilde çocuk çağırması inanılmaz görünüyor, ancak bu isimler "zamanın ruhuna" karşılık geliyordu. Bu dönemde, han ve -beck'in sonu geleneksel erkek isimlerinden kayboldu.

Efsaneye göre, eski Türklerin kaderini seçerek çocuğa isim verme hakkına sahip özel bir kişisi vardı. Dede Korkut olarak adlandırıldı, ancak kan davası sona erdi ve umutsuz ve muhtaç olana işaret edebilirdi.

Azerbaycan tam adı: kullanım özellikleri

Üç isim. Antik çağda modern Azerbaycan topraklarında yaşayan halklar 3 isimle değiştirildi: birincisi, doğumu bir şekilde bebeği diğerlerinden ayırmak için verildi, ikincisi ergenlik döneminde çocuğun doğasına ve yaptıklarına dayanan başkaları tarafından, yaşlılık ve geçmiş yaşına göre alınan üçüncü kişi olarak verildi.

Tam adı. Bir kişinin soyadı, adı ve himayesi şeklindeki geleneksel isimleri her zaman bu güneşli ülkede değildi. Soyadlar yirminci yüzyılda bu listeye sıkıştırıldı ve ondan önce kadın ve erkeklere sadece isim ve patronim dendi.

Bu aynı hamilelik bizim "İvanoviç, Fedorovich" e benzemez - çocuğun adından sonra Azeriler, "oglu" kelimesiyle babasının kim olduğunu gösterir: Aslan Teymur oğlu. Bu ifade, Aslan'ın Teymur'un oğlu olduğu anlamına gelir.

Kadın versiyonunda, “kyzy” kelimesi anlamıyla aynıdır: Reykhan Ibragim kyzy.

Tedavisi. Daha önce, saygın, eğitimli insanlara hitap ederken, bir kişiye saygı göstergesi olarak kullanılan "Mirzag" kelimesi eklenmiştir, ancak modern Azerbaycan'da bunu yapmazlar. Gereksiz olduğu gibi, Paşa, Vizier, vs. gibi temyizleri kullanmayı da bıraktılar. - erkekler için Azeri isimleri olarak kullanılıyor.

İsim Değerleri

Doğumda, kişi yaşamın altında yaşadığı bir isim alır. Paganlar, isimlerin bir kişinin kaderi üzerinde bir etkisi olduğuna inanıyor, ona bazı nitelikleri ve özellikleri kazandırıyor ve bu nedenle çocuğa, hayatının güvenli bir şekilde gelişmesi için böyle bir isim vermeye çalıştı.

Azerbaycan'da aileyi ailenin ifadesinin eklenmesinden dolayı ebeveynleri tebrik etme geleneği olması tesadüf değildir: “Çocuğun ismini eşleştirsin”.

Dikkatiniz, erkek isimlerinin 20 anlamı:

 1. Abdul / Abdullah, Arap kökenli kökeni isimler arasındadır. Kelimenin tam anlamıyla, "Allah'ın kulu" anlamına gelir. Adı Abdullah'a benziyor - Muhammed Peygamberin kuzeni tarafından giyildi.
 2. Abuzer hava demektir.
 3. Adil isminin anlamı “adil”.
 4. İsimler Aslan / Arslan / Asad, "aslan" anlamına gelen bir birliği birleştirir. İkinci anlama göre, Türkçe'de "korkusuz" anlamına geliyorlar.
 5. Atilla - bu isim çağımızın V yüzyılında yaşayan Hunların müthiş lideriydi. Kökeni hakkında tartışıyorlar, ancak Türk dili sayesinde göründüğü konusunda hemfikirler. En mantıklı olanı, ismin Türkçe "dikkatle", "binici" kelimesiyle ilişkilendirilmesini önermektedir.
 6. Ahmed adının Arap kökleri vardır ve İslam'la yakından ilgilidir. Bu, "övgüye değer" anlamına gelen Hz. Muhammed'in adının basitleştirilmiş bir versiyonudur.
 7. Bahram kraliyet ismi "muzaffer" anlamına gelir. Sassanid hanedanından Pers kralları tarafından giyildi.
 8. Bugday - bu "lider ve lider" in ismi, yani kelime çevirisi.
 9. Vesir, Han yönetimi sırasında kullanılan görevlerden biri. Vazier, yöneticinin sağ eliydi.
 10. Gyuloglan, "çiçek kadar güzel bir genç adam" olarak çevirir.
 11. Arapça'da Jamal / Jamal'ın birkaç anlamı vardır. Bunlardan biri “Allah'ın kulu”, ikincisi “mükemmel, güzel”.
 12. Zaur / Zaire - "hacı" için iki isim
 13. Ilchin, "ilk" kelimesinden geliyor.
 14. Bütün evreni tek bir isimle Kainat adıyla koymak kolaydır.
 15. Lenar'ın aynı anda iki anlamı vardır, bunlardan biri ateş etmeyi dener ve ikincisi - "Allah'ın ışığı".
 16. Allah'ın isimlerinden biri Majid'dir, bu yüzden genellikle Müslümanlar arasında bulunur. Arapça'dan çevrilmiş, anlamı: büyük, asil.
 17. Tipik olarak Slav Nazar, yalnızca "merhamet" anlamına gelen Slavlar tarafından kullanılmaz.
 18. Oktay / Oktay "yargıç" dan başka bir şey ifade etmiyor.
 19. Azerbaycan'da, Rasim "sanatçı" olarak tercüme ediyor, ancak başka bir seçenek daha var. Arapçada, "özel" anlamına gelebilir.
 20. Arapça kökenli Samir ismi, anlamı "sanatçı, hikaye anlatıcısı".

Özetliyor

Pin
Send
Share
Send
Send