Rüya yorumu

Hangi köşede simgeler evin içinde durması ve nasıl asılması gerektiği

Pin
Send
Share
Send
Send


Büyükannem her zaman şöyle derdi: ikonlar, evin doğu duvarının yakınında kırmızı bir köşede tutulmalı, böylece pencerelerden gelen ışık üzerlerine düşecekti. Öyleyse yaptı, annem de yaptı ... Ama ayrı bir dairede yaşamaya başladığımda, doğusundan yeni evimde sadece bir banyo ve tuvalet olduğu ortaya çıktı. Simgeler için rafları nereye asmalı? İstenilen baba

Simgeleri daireye veya eve nereye yerleştirebilirim

Evet, geleneksel olarak Rus kulübelerinde kırmızı bir köşe (yani, simgelerin ve muskaların asıldığı yer) doğu köşede bulunuyordu. Ayrıca: Bu açının hesaplanmasından sonra, her ev inşa edildi.

Bugünün apartman binaları (ve özel binaları) mühendisler tarafından inşa edilmiştir ve din, gelecekteki binalarını planlarken onlara rehberlik eden son şeydir. Neyse ki modern Ortodoks için, simgeleri bir duvara ya da başka birine yerleştirmek için açık bir kilise reçetesi yoktur.

Ana şey:

 • Herhangi bir aile üyesinin erişebileceği bir köşe veya duvar seçin, böylece hem siz hem de aileniz ya da çocuklarınız kolayca dua edebilir;
 • boş alan olmalıdır - simgeler resimler, fotoğraflar, saksılardaki çiçekler ve diğer iç dekorasyonlar arasında “gizlenemez”;

 • Bir ikonostasis yaratırken, fazla taşınmamalısınız, türbeyi altın baldır kültüne (çok zengin maaşlar demek istiyorum) veya bir sanat galerisine (fotoğrafta) çevirmek, burası sadece dua için bir yer olmalıdır.

Resmi yatak odasına asabilir miyim, mutfak

 • Yatak odası. Bazı insanlar azizlerin yüzlerini yataktan uzak tutmaya korkuyorlar, çünkü sadece burada uyuyorlar. Fakat taçlandırılmışsanız, evlilik kucaklaşması günah değildir, aksine tam olarak meşru bir karşılıklı mutluluktur. Burada kırmızı bir köşe yapmakta tereddüt ediyorsanız, sadece "Peter ve Fevronia "'yı kapatın, çiftinizin müşterileri olacak. Eğer sadece medeni bir evlilik içindeyseniz (veya boyalı, fakat taç giymemiş), asmak veya asmak simgeleri kullanmazsanız ve yatakta yaptığınız şey hala bir günahtır.
 • Mutfak. Bu da iyi bir yer. Ana ikonostaz başka bir yerde bulunsa bile, mutfak köşelerinden birinde (ocağı uzağa yerleştirmek daha akıllıcadır, böylece tapınağa yağ sıçratmaz ve su buharı almaz), Kurtarıcı veya Son Akşam Yemeği görüntüsünü yerleştirmelisiniz. Ailesi günlük ekmekleri için size teşekkür edecek. Yerleştirmek için ideal bir yer: yemek masasının üstünde. Veya bir seçenek olarak: mutfak dolabındaki camlı rafı seçin.
 • Oturma odası. Bu, muhtemelen kırmızı bir köşe oluşturmak için en iyi odadır ve bu odanın duvarlarının hangi yöne gittiği önemli değildir.
 • Koridor. Burada kırmızı bir köşe yapmak pek yaygın değildir - ne de olsa çok fena. Ancak, dairenin girişinin üstünde, çoğu bir simge asıyor. Genellikle bu, evin girişini buradaki “kapıyı çalma” dan kötülüklere karşı korumalı "Bakire'nin Korunması" dır. Ayrıca Muzaffer Aziz George, Tanrı'nın Annesi "Yıkılmaz Duvar" ın annesi, evin güçlü savunucuları olarak kabul edilir. Kilise bunu gerçekten onaylamıyor (sonuçta, bu yerleşim "dışlanmış", ama hala bir tılsım alay ediyor), ama yine de at nalından daha iyidir - dürüst bir pagan tılsımı.
 • Çocuklar. Bu odada kırmızı bir köşe yapmak kabul edilmez. Ancak, bebeğinizin koruyucu meleğinin simgesini yerleştirmek doğru ve mantıklıdır. Bebeği koruyacak ve hem zorluk durumunda hem de sevinciyle ona dua edebilecektir. Yerleştirmek için ideal bir yer: bebek yatağının başının üstünde.
 • Ofisi. Burada da simge yerinde olacaktır. Dahası, birçok insan işyerinde (ofiste) bile koruyucu azizi ile yüzleşir ve kilise buna olumlu davranır, çünkü burada günde yaklaşık 8 saat geçiririz ve evde sadece birkaçı (uyku sayılmaz).
 • Banyo, tuvalet, depo odası. Buraya kırmızı bir köşe koymak yasaktır - bu aptalca ve küfürlüdür.

Ev kırmızı köşesinde ne tür simgeler olmalı

 • Ortodoks haçı. Bir ikonostasis ile taçlandırılmalıdırlar (bu kesin bir gereklilik değildir, ancak bir haç varlığı arzu edilir).
 • İsa Mesih ve Annesi. İlk simge sağa, ikinciye - sola doğru yerleştirilmelidir. Bu kutsal yüzler kırmızı köşenin temelidir, ailenizin geri kalanını seçin (veya seçmeyin).
 • Aziz patronlarının görüntüsü.
 • Özel bir ihtiyaca atıfta bulunduğunuz simgeler (örneğin, "Tükenmez Kadeh" veya "Kötü Kalpleri Pasifize Edin").

Büyük bir koleksiyon toplamaya gerek yok. Asıl mesele, kırmızı köşenize yerleştirilen simgelerin her birinin ailenize saygı gösterilmesi ve her çocuğun üzerinde kimin, nasıl ve hangi durumda onun için dua edeceğini bilmesi gerekir.

Bazı insanlar kendi elleriyle (veya sevdiklerinden hediyelerle) yaptıkları bir resmi asarlar. Nakışlı veya boyalı ikonlar günah değildir. Fakat onunla dua etmeye başlamadan önce, ikonun kutsanması gerekiyor. İdeal olarak, çalışmaya başlamadan önce kiliseyi ziyaret etmeli ve böyle bir simgeyi işlemek / çizmek için bir nimet almalısınız.

Ancak takvimler ve posterler (azizlerle bile) bir simge değildir, kırmızı köşeden ayrı tutulmaları gerekir. Ancak unutmayın: böyle bir takvim ne zaman yayınlanır, atmayın. Ya da yak, ya da kiliseye götür. Sonuçta, o azizin yüzünü gösteriyor - o bir çöplükte oturamaz.

Simgeler nasıl düzenlenir

Kurtarıcı ve Meryem Ana'nın görüntüsü diğer simgelerin üzerine asıldı. Büyükannenizden aldığınız vintage bir görüntünüz varsa, ortasına yerleştirin. Simge eskiyse ve üzerindeki boya neredeyse yıpranmışsa, bir süre için onu simgelerin kalanından biraz daha uzağa koyabilir, ikon çantasına kilitleyebilir veya hatta kiliseye verebilirsiniz.

Tüm görüntüler aynı rafta mı? Bu durumda, en saygın (İsa) merkeze, Kutsal Üçlü ve Meryem Ana'ya - sağa ve sola, dinlenme - kenarlara yerleştirilir.

Ayrıca raf yerine bir komodin, masa veya konsol kullanabilirsiniz. Simgeleri tavanın altına yerleştirmek gerekli değildir. Ancak komodini kullandığınızdan beri, sadece simgeler için olmalıdır - akrabalarınızın fotoğraflarını buraya koyamazsınız, bir fincan çay koyamaz gibi görünüyorsunuz.

Simgeleri bir başkasına koymak, koymak imkansızdır.

Bazı simgeler asmak için bir halkaya sahiptir, diğerleri değildir (rafa yerleştirilirler). Döngü yoksa, simge çivilenmemeli, delinmemelidir (özellikle bir çiviyi bir aziz veya giysisinin görüntüsüne çivilenerek sıkıştırarak).

Tüm ikonların aynı şekilde yazılması gerektiğine inanılmaktadır. Elbette, bu daha üslup bir yorum olsa da (sonuçta insanlar hayatlarının geri kalanı için sık sık bir resim toplarlar - hac gezilerinden bir hediye alırlar).

Ve sonuncusu. Görüntünün, duvara asılmaması ve rafa yerleştirilmemesi daha iyi olduğuna inanılmaktadır. Her ne kadar - kilise yönetiminden daha eski gelenek. Aksi takdirde, çivi için özel halkalara sahip simgeler kilise dükkanlarında satılmazdı.

Azizlerin yüzlerinin yanında başka ne bulunabilir?

 • Kutsanmış söğüt dal, huş ağacı, çiçek.
 • Nakışlı bir havlu (Ukrayna'da veya Kuban'da, örneğin böyle bir ikonostasis havlusu yok).
 • Kutsal mumlar (örneğin gök gürültüsü).
 • Bir lamba asabilirsiniz. Sadece öyle değil, bir dua sırasında veya bir Ortodoks tatilinde de yanar (böyle bir günde günlerce yakabilir).

Eski günlerde, büyükanneler ikonların arkasına para sakladılar, öyle yaparak onları hırsızlardan koruyacaklarını umdular. Ancak dünyevi yazılar ve kutsal görüntüler en iyi semt değildir. Paranızdan kesinlikle tasarruf etmek istiyorsanız, parayı depozitoda tutmak daha iyidir.

Aile ikonostazının bakımı için kurallar

Her zaman tozu iyice silin, örümcek ağlarını toplayın. Kırmızı köşede her zaman "kırmızı" olmalı, bu güzel - ve aynı zamanda "temiz" anlamına gelir.

Simgeleri çok nemli, çok sıcak olan odalara asmayın. Burada görüntülerin üzerindeki boya hızla çatlayabilir, solabilir. Batarya, pencere kanadı - kırmızı köşedeki en iyi komşular değil. Ayrıca, doğrudan güneş ışığının bütün gün simgeleri aydınlatmasına izin vermeyin.

Geleneğe göre, kulübenin ışıklı yerine asılmaları gerekse bile, hiç kimse penceredeki perdeleri iptal etmedi (ve simgeler için işlemeli havlular henüz asılmadı).

Birçok kişi simgeleri peçete ile süslemeyi sever (canlı, kurutulmuş, yapay). Ancak görüntülerin yanına bir lamba yakarsanız, tüm yanıcı nesneler çıkarılmalıdır.

Kyoto nedir

Bu, simgeleri saklamak için oluşturulmuş özel bir raf veya camlı kutudur. Tapınaklarda satılmaktadırlar ve çevrimiçi olarak da sipariş edilebilirler.

Böyle bir depo ayrıca türbe olarak adlandırılabilir.

Ama hepimiz apartman dairesi, ev ve ofis hakkındaki neyimiz var ... Sonuçta, bazı insanlar demir atlarını sürmek için günde birkaç saat harcıyorlar. Simgeyi arabaya asabilir miyim? Bu burada anlatacağım bir video:

Ancak kilise, cüzdanda simgelerin kullanılmasını onaylamaz. Evet, onlar küçük ve lamine kiliselerde bile satılıyor. Ancak - böylesi bir imge boş zamanlarında dua etmek için askeri bir adamı ya da bir gezgini çekebilir. M-cüzdan'a gelince, para ve kredi kartlarına bırakmak daha iyidir.

Bu konuda daha fazla detay babana söyleyecektir:

Pin
Send
Share
Send
Send