Rüya yorumu

Peter ve Fevronia'nın simgesi: tanımı ve anlamı, fotoğraf, ne yardımcı olur

Pin
Send
Share
Send
Send


Kocam ve ben Sevgililer Günü'nü güzel ve romantik bir şekilde kutlamaya hazırlanıyorduk - hediyeler, bir restoran ...

Büyükannem bunu öğrendiğinde, kararımıza her zaman sakin doğası için şaşırtıcı olan huzursuzluğa tepki gösterdi - aptal gençler olduğumuzu söylüyorlar, bir uzaylı (Katolik) azizini onurlandırıyoruz, ama kendi insanlarımızı bile bilmiyoruz, ve bir aile olarak beş yıl.

Birçok büyükanne genel olarak gençleri ve özellikle torunlarını azarlar, ama büyükannem böyle bir alışkanlığa sahip değildir ve aniden küfrederse, o zaman sebep ciddidir. Şey, bir buluşmaya gittik, ama aynı hafta kiliseyi ziyaret ettim, rahiple konuştum ... Gerçekten, ne kadar olduğunu bilmiyordum!

Peter ve Fevronia: Bu azizleri neden bu kadar çok seviyoruz ve onurlandırıyoruz?

Bunlar Murom prensleri (12. yüzyılın sonu - 13. yüzyılın başı), çok dindarlar. Bu çiftte sadece Peter soylu bir ailenin olmasına rağmen, Fevronia basit köylülerdendi. Ancak Rab kıza şifa hediyesi verdi. Genç prensi sinsi bir yılan tarafından kendisine verilen yaralardan kurtardı ve minnetle Peter onu karısı olarak aldı.

Yönetici olduktan sonra, bütün boyarların, özellikle de eşlerinin, eski kadına hizmet etmeye hazır olmadığı ortaya çıktı. Böylece, koğuşlarda, Peter'in aşık olduğu genç karısının hayatına zulmetmemeleri, gücü reddetti.

İlk başta Boyarlar çok mutluydu, çünkü şimdi bir tanesi bir prens olabilirdi. Fakat iktidarı paylaşmaya başladıklarında (bazıları aynı anda öldüler), bunun karmaşık bir mesele olduğunu anladılar ve ... Nizhayshe, Peter'dan geri dönmesini istedi.

Şehri için akıllı bir hükümdardı. Çift yaşlanınca keşiş olmaya karar verdiler. Dünyevi isimleri atarak, onlar David ve Euphrosyne oldu. Ve farklı manastırlarda (kadın ve erkek) yaşamasına rağmen, kendilerini birlikte gömmek için istifa ettiler.

İkisi de öldüğü zaman (aynı anda!), Kardeşler bir rahibe ve bir rahibeyi aynı mezara gömmenin günah olduğunu düşünüyorlardı. Ancak bir mucize oldu - vücutları aynı tabutun içinde hareket etti. Bu nedenle, onlar Murom'a, Trinity Manastırı'na, keşfedildiği gibi gömüldü.

Bu azizlere ülke çapında bir sevgi, son yirmi yılda yaratılan çok çeşitli simgelerle doğrulanabilir (sonuçta, 20. yüzyılın 90'lı yıllarına kadar ülkemizde Ortodoksluk hakkında düşünmek bile yasaktı, bu nedenle vatandaşlarımızın çoğunun yakın zamanda bu Tanrı korkusuyla tanışan prens çiftini öğrenmesi yasaklandı).

Simgeler çizilmiş ve oyulmuş, boncuklarla işlenmiş ve hatta değerli metallere dökülmüş olarak üretilir.

Ek olarak, ikon yapıcılar sadece azizlerin kemer görüntülerini yakalamakla kalmaz, aynı zamanda yaşamlarından birçok bölümü hatırlar:

Bazıları antikadır, ancak bazen gerçekten eski görüntüleri görebilirsiniz:

İkonun anlamı

Sadakat, sevgi, karşılıklı destek sembolüdür. Hem gençlerin bir araya geldiği hem de uzun yılların tecrübesine sahip evli çiftlerin bilge olduğu ideal bir evli çift.

Simgeler genellikle Fevronia'yı, Peter'i kucakladığını veya kafasını omzuna dokunarak ve güvenle eğilerek tasvir eder. Bu tür görüntüler şöyle der: Eş, daima seçtiği kişiyi destekliyorsa, aile güçlü olacaktır.

Buna ek olarak, azizlerin biyografisi şunu öğretir: Bir erkek hem güç hem de nezaket göstermeli ve bir kadın sadece uysallık göstermekle kalmayıp, aynı zamanda sebat göstermelidir (eğer prensi ilk kez tedavi ettikten sonra Fevronia, seçtiği kelimeyi geri alamayacağını hissetti. onu koridorun aşağısına sürüklemeyecek, bu yüzden iyileşmeyen, daha sonra sevdiği kişiyi iade eden bir yara bıraktı).

Bu şekilde evlenmeyi kutsamak mümkün mü

Birçok insan soruyor: bu bir düğün ikonu mu? Bunu gençlere vermek mümkün mü? Evet yapabilirsin! Üstelik şiddetle tavsiye edilir, çünkü böyle bir yüz evliliklerini her türlü aile sıkıntısından koruyacaktır.

Bazı insanlar bir simge satın almanın yeterli olmadığına inanıyor - bu yüzden mutluluk getirmenin garanti altına alınması, örneğin onu işlemek için kendin yapmaya değer. Ancak bu durumda kilisede onu kutsadığınızdan emin olun - bu ritüel olmadan, işlemeli simge sadece güzel bir resimden başka bir şey olmayacak.

Balayı çiftleri için çoğu insan güvercinli bir ikon seçer. Tabii ki, diğer görüntüler (teknede Peter ve Fevronia) de uygundur.

Bu simgeyi asmak için evin neresinde

  • Duvarda. Ayrıca, rafa koymak yasaktır. Ancak rafta şeyler ya da kitaplar olmamalıdır. Hatta kilise (azizlerin hayatları). Kitapları başka bir rafa koy.
  • Unutmayın: Resimli duvar (raf) laik resimler, posterler, posterler ile birlikte bulunmamalıdır. Ailenizin fotoğrafları da başka bir yere asılabilir.
  • Birçok insan köşeye görüntü yerleştirmeyi sever - uzak atalarımız da öyledir ve bu nedenle bu kötü olmamalıdır. Aslında, burası iyi bir yer - fakat açı serbest olmalı.
  • Genellikle, rafı veya simgeyi, işlemeli bir havluyla (çoğunlukla Ukrayna'da yapılır) süslemek gelenekseldir. Bu da yasak değil - mütevazı ama sevimli bir dekorasyon sadece simgeye dikkat çekecek. Ancak beyaz bezin toz biriktirmediğinden emin olun!

Unutma: bu azizlerin anılarının günü - 8 Temmuz. Bu gün Aile ve Sadakat Günü denir. Bu tarih geldiğinde simgenizi dua ettiğinizden emin olun!

Hangi tapınakta Peter ve Fevronia'nın en saygın görüntüsü var? Küçük Yükseliş kilisesinde (Moskova). Tahtlarından biri, kutsal yardımsever çiftin onuruna dikildi.

Bu simge ne dua ediyor

  • Aşk hakkında, eğer bir kişi yalnızsa. Tabii ki, bu azizler evli çiftlerin patronlarıdır, bu yüzden bir ya da daha fazla seçilen geleceği olan bir buluşma isteyen insanlara yardım edecekler, romantik ilişkiler kurmaya çalışanlara değil (özellikle bu tür ilişkiler kilisenin gözünde günah olduğundan).
  • En sevdiğin erkek arkadaşın / kız arkadaşınla evlilik hakkında.
  • Aile hayatındaki mutluluk hakkında.
  • Bebek anlayışı üzerine, güçlü ve sağlıklı bir yürümeye başlayan çocuğunun doğuşu.
  • Evliliğin güçlenmesi üzerine, eşler arasında çatlak gitti.

Sadece kendiniz veya aileniz hakkında değil, aynı zamanda endişelendiğiniz başka bir çift hakkında da soru sorabilirsiniz: ebeveynleriniz, çocuklarınız veya torunlarınız için, hatta komşularınız veya tanıdıklarınız için bile. Önemli olan - samimi kaygı ve sevgi.

Nasıl dua edilir

Bu görüntünün ele alınması gereken özel dualar var mı? Var! Tabii ki, kilisede olmak, cebinizden bir parça kağıt çekmemelisiniz ya da metin hakkındaki bilginizden emin değilseniz zor ve uzun bir duayı ezberlemeye çalışmamalısınız. Tapınakta, kelimelerin uyumu değil, telaffuz edildikleri samimiyet kadar önemlidir, bu nedenle, türbe ile kendi sözlerinizle, yürekten kalp ile iletişim kurmak daha iyidir.

Evde, sakin ve rahat bir ortamda, bu duayı okuyun. Moskova Patrikhanesi tarafından onaylanmıştır:

Duanın daha kısa bir versiyonu var:

Daha fazla bilmek ister misiniz? Mükemmel! O zaman Peter ve Fevronia'nın eşleri hakkında bir film izlemenizi öneririm. Azizlerin kalıntılarının bulunduğu tapınağı görecek, eski Murom'a tarihi bir gezi yapacaksınız. Film hem dinsel hem de tarihsel olarak çok bilgilendirici:

Pin
Send
Share
Send
Send