Rüya yorumu

Ana Cumartesi: Ortodoks gelenekleri

Pin
Send
Share
Send
Send


Ortodoks Kilisesi, ölüleri anmak için özel günler ayırıyor. Bunlara cumartesi günleri veli denir. Ölen akrabaları anmak için beş cumartesi ve iki özel evrensel Şabat var. Çok az insan şu anda ne yapacağını hayal ediyor: ya mezarlığa ya da kiliseye gidiyor. Cumartesi günü ebeveyni olan kilise akrabasına söyledim. Akrabalarımı anmak için hangi günlerin gerekli olduğunu, nasıl doğru bir şekilde yapılacağını, neye tapınakta ne getirileceğini bilmiyordum. Birçok inanan da bunu bilmez, bu yüzden makalemdeki gelenek hakkında ayrıntılı olarak anlatmaya karar verdim.

Ebeveynlik cumartesi günlerinin anlamı

On emirde, velilere onur veren ayrı bir yer verilir. Ortodoks Kilisesi, yalnızca yaşayan ebeveynleri değil aynı zamanda ayrılanları da vahşileştiriyor. Bu, ölenlerin ruhlarının dua dilekçemize ihtiyaç duyduğu inancından kaynaklanmaktadır, çünkü yalnızca yaşayanlar Tanrı ve azizler tarafından duyulabilir.

Ebeveynlik cumartesi günleri arasında evrensel olanlardan ne farkı var? Ebeveynlerin cumartesi günleri, ayrılan akrabalarımızı ve ekümenik olanları ise tüm Ortodoks dünyası için dua ediyoruz.

Cenaze namazı

Ayrılanların ruhu için cenaze namazının anlamı nedir? Ölümünden sonra, kişi kaderini etkileyemez, günahlarından tövbe edemez ve bir şeyleri değiştiremez. Bu nedenle, ölülerin dua yardımımıza ihtiyaçları var, Tanrı'nın hatıralarındaki her mumtan kutsamalarını ve ölüler için okunan bir duayı almaları. Bu sadece ölen kişinin anısına bir haraç değil aynı zamanda ruhuna uygulanabilir bir yardımdır.

Özellikle dua desteğine ihtiyaç duyanlar, hayatta iken tövbe edecek vakti bulunmayan günahkârlardır. Akrabalar Allah'tan rahmet dileyebilir ve onlar için küçümseyebilir, nihai yargılamada dualar ve dilekçeler kesinlikle dikkate alınacaktır.

Kilise hizmeti

Cumartesi günleri ebeveynlik döneminde kilisedeki ayinlere katılmalısınız. Ayrılanların isimlerine küçük bir not bırakma vakti gelmesi için servise gelmeniz gerekir, ki bu da dua eden rahip tarafından hatırlanacaktır. Ardından, Kutsal Çarmıha gerilmeye koymak için mumlar satın alın. Şamdan şamdan kare ve çarmıha germe maliyeti.

Cenazenin namazının sözlerini bilmiyorsanız, aşağıdaki kelimeleri söyleyebilirsiniz:

Ayrılanlar için dua:

Anma masanın üzerinde tedavi bırakın: zencefilli, pirinç, şeker, elma. Ayrıca, ölenlerin anısına muamelelerin başkalarına dağıtılması da gelenekseldir. Birçok cemaatçi kiliselerde para bırakarak mümkün bağışlar yapıyor. Ebeveyn cumartesisi Büyük Oruç zamanında düşerse, o zaman yalın ürünler anma masasına taşınır ve Çağor kalır.

Votka ve diğer güçlü alkollü içecekler anma masasına yerleştirilmemiştir, Cahor bir kilise şarabıdır.

Anma günlerinde ölüler için de bir emir verir. Kıyametten sonra, cemaatçiler, akrabalarının anılarını mezarlarında onurlandırmak için kilise bahçesini ziyaret eder. Akrabaların mezarlarını ziyaret etmemek, onları düzenli olarak yapraklardan ve çimenlerden temizlemek, kapıyı boyamak ve vazolardaki çiçekleri değiştirmek unutmamak çok önemlidir.

Anma günleri

Anıt Şabatlar, geçiş dönemindeki Ortodoks tatilleriyle aynı zamana denk geldiğinden, farklı zamanlarda düşerler. Dolayısıyla cumartesi günlerini bu yılki Ortodoks takviminde öğrenebilirsiniz. Anma günleri düşüyor:

  • Et cumartesi;
  • Kutsal Üçlü;
  • Dmitriev Cumartesi;
  • Harika yazı.

Bu tarihler, akrabaları dahil tüm inananları hatırlamaya yöneliktir. Bunlar, Tanrı'dan merhamet istemesi ve ayrılanlar için dilekçe vermenin gerekli olduğu altı özel gündür (3 cumartesi anısına Lent'e düşer). Bunlar arasında, Trinity ve Myasoposta Sabbath'ları ekümenik olarak saygı görüyor.

9 Mayıs'ta Büyük Vatanseverlik Savaşı'nda ölen herkes için hatırlanıyor.

Akrabaları hatırlamak için cumartesi günlerin gönderilerin arifesine düştüğü:

  • Noel;
  • Petrova;
  • Varsayım.

Şu anda, ölen yakınlarını anmak, sadaka vermek. Ortodoks Kilisesi, ölülerin anılması sırasında alkol içmek konusunda olumsuz bir tutuma sahiptir ve ayrıca mezarlarda söz edilmesine gerek yoktur.

Cumartesi arifesinde, Cuma günü Büyük bir sendika (Parastas) düzenlenir, cenaze hizmeti için cumartesi hizmet verilir ve ondan sonra da genel bir siper verilir. Bilmelisin ki bir günlük servis değil, bir nöbetçi servis.

Trinity anma günü

Bu, tüm ayrılan Ortodoksların anma zamanı. Bu günün özel bir özelliği, ruhları cehennemde olan pişman olmayan günahkarların duasıdır. Hizmetten sonra, inançlılar mezarlarını ziyaret eder, çiçekler ve huş dallar taşırlar, bir anma yemeği düzenlerler (yumurta, krep, kutya). Sadaka dağıtmak ve bağışları kiliseye bırakmak gelenekseldir.

Cumartesi günleri ebeveynlik döneminde Trinity dışında intiharları hatırlayamazsınız.

Bugünlerde hangi yasaklar var? Birçoğu çalışmanın imkansız olduğuna inanıyor. Bununla birlikte, kilisenin babaları ev işlerinde gerekli işleri yapmayı yasaklamamaktadır, sadece ağır ve kirli işler yapmaları önerilmez. Ayrıca alkol içemez ve açık bir günahın tadını çıkaramazsınız (kavga et, yemin et, başkalarına zarar ver).

Bir anma günü ile hayata başlamak için uygun değildir, çünkü bu gün için düğün atamak için tavsiye edilmez. Trinity'de kibritçiler gönderebilirsiniz, ancak düğün ondan sonra oynamak daha iyidir.

Et-ücret

Büyük Ebeveyn Cumartesi, Lent arifesinde, evrensel anma törenlerine aittir. Şu anda, tüm Ortodoks ayrıldı anısına. Bu temel anı günlerinden biridir, çünkü pek çok Hıristiyan tövbe edilmeden gömülebilir ve Ortodoks cenaze töreni.

Bu gün, Ortodoks inananlar son kez et yemeklerini tadabilirler. Gelecek pazar, Lent başlıyor.

Et Piyonlarının tarihi, eski Hristiyanların putperestlerin işkence ettiği erkek ve kız kardeşleri hatırlattığı zamanlara kadar uzanır. Şehitlerin çoğu, inançları nedeniyle onurlu bir şekilde gömülmedi, bu yüzden yaşayanlar cennete dua etmeyi teklif etti.

Bu cumartesi, tövbe etmeden ani bir ölümle ölenler için dilekçe verebilirsiniz. Tanrı, ölüm krallığı günlerinde sonsuz lütuf kazanmak için zamanı olmayan bu tür ruhlara, Tanrı Krallığı'nın ulaşması için bir şans verir.

Radonitsa

Bu ebeveyn Cumartesi, Mesih'in Dirilişinden sonraki dokuzuncu günde düşer. Paskalya'ya bağlı olduğu için Radonitsa için belirli bir tarih yok. Ortodoksluk Radonitsa özel bir anma günü olarak kabul edilir ve ölülerin Paskalya olarak kabul edilir. Yaşayanlar Paskalya'da ölenleri kutlarlar, çünkü o gün ölülerin dirilişinin beklenmesi bekleniyor. Kadınlar kutyu pişirir, krep yaparlar ve kırmızıya boyarlar.

Radonitsa parlak bir tatil olarak kabul edilir, bu yüzden iyi bir ruh hali olmalı.

Demetrius

Bu anma günü 8 Kasım gecesi düşer, Kulikovo Sahasındaki zaferden sonra Dmitry Donskoy tarafından kurulmuştur. Her yıl Ortodoks inananlar savaş alanında öldürülenleri hatırlıyor, çünkü o günlerde 250.000'den fazla Rus askeri öldürüldü. Zamanla, Dmitriyev Cumartesi, Ortodoks inancı için acı çeken tüm inananların genel anma töreni oldu. Dmitriyev'in Cumartesi günü, anma günlerinin yıllık döngüsüne son veriyor.

Büyük Oruç Cumartesi

Lent, üç ebeveyn cumartesiyi geçirir, ikinci, üçüncü ve dördüncü haftaya düşer. Bu hatıra günlerinde, Ortodoks ayrılanlar için evrensel duada kişisel bir rol oynayabilir.

sorular

Ebeveyn cumartesi akşamını nasıl geçiririm, ev işleri yapmak mümkün mü? Akşamları, bir kişi her zamanki gibi şeyler yapabilir, kilisede herhangi bir yasak yoktur. Birisi size evi veya işi temizleyemeyeceğinizi söyleseydi, o zaman bu bir batıl inançtır.

Kilisenin babaları, güçlü bir mühür ve ayrılanlar için özlem onaylamaz.

Ebeveyn günlerinde bebeği vaftiz etmek mümkün mü? Yılın herhangi bir gününde vaftiz töreninin kabul edilmesinde herhangi bir yasak yoktur, dolayısıyla anma tarihlerinde bir çocuğu güvenle vaftiz edebilirsiniz.

Radonitsu'daki evdeki anıt masasını nasıl düzgün şekilde hizmet edebilirim? Ölen kişi için ek bir çatal bıçak takımı koyduğunuzdan ve pencere üzerine yumurta, kurabiye, şeker koyduğunuzdan emin olun. Ölen kişi için bir tabağa tüm tabaklardan bir kaşık dolusu yiyecek koydular ve bu yemeği masadaki sabaha kadar bıraktılar. Daha önce, ölenler için banyoyu ısıtdılar ve temiz bir havlu bıraktılar. Ölen kişinin gelip, günahlarını suyla yıkayabildiğine inanılıyor.

Anma günlerinde mezarlığı ziyaret etmek zorunda mıyım? Kilisenin babaları ilahi ayinlere katılmanın mezarlığa gitmekten daha önemli olduğunu öğretiyor. Ayinlere katılmak için fırsat yoksa, evde dualar sunabilirsiniz.

Videoyu izle: Yahudiler Hakkında Bilmediğiniz gerçekler, Daha önce hiç görmediğiniz gelenekleri. (Mayıs Ayı 2020).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send