Rüya yorumu

Ağustos bahçesindeki ana çalışma - ay ekim takviminin önerileri

Pin
Send
Share
Send
Send


Ağustos sıcak mevsimin sonu. Bu dönemdeki hava gün boyunca hala oldukça ılıktır, ancak geceleri zaten önümüzdeki sonbaharın ilk belirtilerini hissedebilirsiniz. Bir bahçıvanın Ağustos ayında yapacak çok işi var ve bu sadece olgun bir mahsulü hasat etmek ve kış mevsimi için toplamak değil, gelecek kış için bitkileri hazırlamak. Çalışmaların uygun günlerde yapılması için, bahçıvan ve bahçıvan için Ağustos 2019 ayındaki ay ekim takvimine dikkat etmek gerekir.

Ağustos ayında bahçede büyük iş

Ağustos ayındaki bahçıvanların en zahmetli işi hasattır. Olgun meyvelerin zamanla toplanması önemlidir, böylece meyve ağaçlarının dallarında çürümeye ve olgunlaşmaya zamanları kalmaz. Toprakta yetişen mahsuller için de benzer tavsiyeler geçerlidir - zamanında kök, bitki ve sebzelerin toplanması uzun süreli depolamanın bir garantisidir.

Ağustos ayının sonunda temizlemeye başlayın:

 • salatalık;
 • patlıcan;
 • biberler;
 • karnabahar;
 • domates;
 • soğan;
 • sarımsak ve diğer sebzeler.

Hasat toplandıktan sonra, sıraları, seraları ve seraları koymak gerekir. Zeminde bitki artıkları veya herhangi bir meyve bırakılamaz. Terk edilmiş bitkiler zararlı mikroorganizmalar ve zararlı böceklerin larvaları için güvenilir bir yaşam alanı görevi görecek. Ve buna izin verilemez, aksi takdirde gelecekteki dikim mevsiminde bahçıvan için birçok problem getireceklerdir.

Ağustos ayında aktif olarak ekim yapabilirsiniz. Ancak ekim bitkilerinin belirli tarihlerle tamamlanması gerekir:

 • fideleri elde etmek için marul başının kışlık seralarına 5 adete kadar ekilir;
 • 15. güne kadar, erken olgun salatalık fidanları, kışlık serada domates yetiştirme yerine ekilir.

Kış serasının uygun şekilde düzenlenmesi ve bitkiler için uygun bakımın organizasyonu ile, yukarıdaki ürünlerin hasadı, Yeni Yıl tatillerinin başlamasından önce elde edilebilir.

Ağustos ayının ortalarında, Mayıs ayında sırt üzerine ekili olan salatalıkların meyvesi sona erer. Erken olgun yeşillikler salatalıktan boşaltılan yere ekilebilir. 10 Ağustos'tan önce domateslerin üst kısımlarını kıstırmak ve üvey çocukları çıkarmak için zamanınız varsa, meyve olgunlaşma sürecini önemli ölçüde hızlandırabilirsiniz. Aynı dönemde, tohumlar için domates seçilmesi önerilir. İyi bir ekim malzemesi zengin bir gölgede güçlü büyük domatesler olacaktır.

Sebze ve meyvelerin toplanmasına ek olarak, yaz sonunda, daha sonraki sebzelerin depolanması için mahzenlerin ve keseciklerin hazırlanmasına belirli bir süre verilmelidir. Tüm meyve depolama tesisleri kurutulmalı, sterilize edilmeli ve havalandırılmalıdır. Kilerlerin ve çukurların hazırlanması ile eşzamanlı olarak, temiz nehir kumu toplamaya özen gösterilmeli, gelecekte kış depolamaya gönderilen meyvelerin dökülmesi gerekecektir.

Ağustos ayında bahçede büyük iş

Ağustos ayında bahçedeki ana çalışma hasattır. Yaz sezonunun sonunda, hemen hemen tüm meyve ağaçları ve meyve ağaçları - armut, elma, erik, bektaşi üzümü, kuş üzümü, aronia, deniz topalak - tam meyve.

Elmaların olgunlaşmadan yaklaşık 5 gün önce olgunlaşmamış ağaçlardan alınması önerilir. Elmaların kış boyunca depolanması planlanıyorsa benzer bir teknik kullanılır. Meyvelerin komposto ve reçel yapmak için kullanılması planlanıyorsa, ağaçlardan olgun bir biçimde çıkarılmalıdır.

Armut koleksiyonunda da benzer tavsiyeler geçerlidir. Erken meyve çeşitleri Ağustos ayının başlarında hasat edilir - yazın son günlerinde.

Armut ve elma toplanmasıyla eşzamanlı olarak, erik ve vişnelerde meyve toplamaya başlamak gerekir. Hasat sabahın erken saatlerinde tavsiye edilir ve meyveler dalla birlikte dallardan ayrılmalıdır.

Ağustos ayında, kiraz eriği kitlesel gelişmeye başlar. Dalların ağırlıkları kırılıncaya kadar olgunlaşmış meyveleri toplamak için zamana ihtiyaç vardır. Meyveler narin dallara hala zarar veriyorsa, güçlü desteklerin oluşturulması gerekir.

Bahçe hasadı ek olarak, diğer önemli işler gereklidir:

 • Tomurcuklanma ve aşıların revizyonu. Meyve ağaçlarının tomurcuklanması Ağustos ayının ilk on yılında yapılır. Tohumlu ağaçlar için en yaygın aşılama yöntemi T şeklindeki yöntemdir. 3 hafta sonra, aşıların kalitesini kontrol edin - bitkilerin kök salmasına neden olabilir.
 • Meyve ve meyve bitkilerinin çoğaltılması. Ağustos ayındaki seralardan bektaşi üzümü ve frenk üzümü kesimlerini çoktan alabilir ve önceden hazırlanmış ekim çukurlarına ekebilirsiniz. Genç bitkilerin verimli topraklara ekilmesi önerilir. Toprak azsa, planlanan ekim çalışmalarından 3 hafta önce, alanı humus veya herhangi bir organik madde ile gübrelemek, toprağı kazmak, yabancı otları ve döküntüleri yok etmek, toprağı düzlemek gerekir.
 • Çileklerin bakımı. Ağustos ayının ortasına kadar, çileklerden çilek toplayıp bitirmek ve yeni çilek ekimleri ekmeye başlamak gerekiyor. Badlands, önceden fosfat ve potas gübre ile gübreleme gerektirir. Yeni çilekli çalılar dikimi şeması - meydanda. m, 8 çalılık bitkiye kadar toprak ekilir. Eski çilek çalıları için ayrıca kaliteli bakım gerekir. Meyveleri çalılardan topladıktan sonra, kesimlerin çıkarılması, kuru yaprakların ve kalan pedinklerin parçalarının kesilmesi ve imha edilmesi gerekir.
 • Ahududu süsleme Hasattan sonra, ahududu kesmek gerekir. Bu prosedür, yaya transfer etmek için istenmeyen bir durumdur. Budama hasta, kuru ve yaralı dalları maruz bıraktı. Hastalıklardan veya zararlılardan etkilenen bitki parçalarını çıkardığınızdan emin olun. Her bir ahududu çalı üzerinde 15 kadar sağlıklı dal bırakmanız önerilir.

Bitki ve çalılıkların bakımı. Zararlılardan ve hastalıklardan arıtma yapılır, bitkilerin zamanında sulanması yapılır. Seralarda ve bitkilerde serbest bırakılan seralarda, temizlik yapılması gereklidir - kışın ılık odalarda herhangi bir sebze çöpü bırakamaz, meyvelerin artıklarını veya diğer çöpleri bırakamaz.

Ağustos ayında çiçek bahçesinde büyük işler

Ağustos ayında çiçek bitkileri kapsamlı bakım gerektirir. Yaz sonunda çiçek bahçesinde yapılacak başlıca etkinlikler:

 • Ağustos ayının ilk günlerinde, 4-5 yaş zambakların nakledilmesine ve üremesine başlanması önerilir. Çiçekler ottsvetut sonra, dinlenmek için 1 ay vermek ve sonra ampullerin bölünmesi devam etmek gerekir. Prosedürü gerçekleştirmek için kullanılan algoritma: lilyumları kök altında kesin, bitkinin üst kısmını kompost çukuruna koyun ve ampulleri dikkatlice kazın. Ardından, ampullerin köklerini (en fazla 15 cm bırakın) kesin, ampulleri bir potasyum permanganat çözeltisi içinde dezenfekte edin ve hazırlanan alandaki bitki bereketli topraklarını dezenfekte edin.
 • Ayın sonunda, pion ıslahı başlar. Çiçeklerin çoğalması kökleri bölerek gerçekleşir. Bu bitki için dikkatlice kazmanız gerekir, köklerin iyice kuruması için temiz ve kuru bir yüzeye koyun. Bitkilerin üst kısımlarını kestikten sonra (güdükleri 5 cm'de bırakın), rizomların suyla dikkatlice durulanması ve keskin bir bıçakla gerekli sayıda parçaya bölünmesi gerekir. Daha sonra, genç bitkiler önceden hazırlanmış ekim çukurlarına ekilir.
 • Ağustos ayında çok yıllık bitkileri fosfat-potasyumlu gübrelerle beslemek gerekir.
 • Ayın sonunda yıllıklarının tohumlarını toplamaya başlayabilirsiniz.

Ay Tohum Takvimi Önerileri

Deneyimli bahçıvanlar, ekim ayındaki ekim takvimi tavsiyelerine uygun olarak, bahçeci ve bahçıvan için Ağustos 2019'daki planlama çalışmalarını önermektedir.

 • Ağustos ayının ilk 2 günü, ülkedeki herhangi bir çalışma için elverişsiz bir zamandır. Bu zamanda gökyüzünde Yeni Ay'ın sahne işaretlendi.
 • 2. ila kapama arasındaki süre, yükselen ay gökyüzünde başladığında, zambakların dikilmesi ve bölünmesi, şakayıkların ve diğer çok yıllık çiçeklerin ekilmesi için çok uygundur. Aynı dönem meyve ağaçlarının ve meyve ağaçlarının kesimlerinin dikimi için idealdir.
 • Bahçedeki tüm önemli eserlerin 8’e kadar ertelenmesi önerilir. Şu anda yapılabilecek tek iş, bitkileri sulamak, toprağı gübrelemek ve çalıların hastalıklı dallarını budamak.
 • 13 Ağustos'a kadar, meyve ağaçları ve çalılar kesmeye devam edebilirsiniz. Sera dezenfeksiyonu ve bitkilerin zararlılara karşı önleyici arıtılması için zaman çok uygundur.
 • 14 Ağustos'tan 16 Ağustos'a kadar olan süre sakıncalıdır. 15 Ağustos'ta Dolunay gökyüzünde belirecek ve bu aşama her tür bitki için çok agresif.
 • 16. aydan sonra, ayın iniş aşaması başladığında meyve ve meyve çalıları için döllenme planlanabilir. Bu süre zarfında, bitkileri mineral soslarla sulayabilir, çimleri süsleyebilir, tüm temel işleri çiçek bahçesinde yapabilirsiniz.
 • 21 Ağustos'ta çilek ekmeye başlayabilirsiniz. Diğer çalışmalar da bu gün için elverişli: yabani ot ayıklaması, seraların dezenfeksiyonu, kompost yığınının hazırlanması.
 • 26 Ağustos dahil olmak üzere, yıllık tohumlarını hasat başlayabilir, evde konserve yapabilirsiniz.
 • 28 ila 31 Ağustos arasındaki dönem, herhangi bir bahçe işi için olumsuz olarak adlandırılır.

Sonuç

Pin
Send
Share
Send
Send