Rüya yorumu

Gurur ve gurur arasındaki Ortodoks bakış açısından fark nedir

Pin
Send
Share
Send
Send


Bazen kelimelerdeki, anlamdaki gibi farklılıkları fark etmiyoruz ve buna önem vermiyoruz. Ancak, kelimenin anlamını yanlış anlamak günahlara yol açabilir. Ortodoksinin bakış açısıyla gurur ve gurur arasındaki fark sorusunu düşünün. Gururun neden ölümcül bir günah olduğunu ve gururun pozitif bir benlik saygısı olduğunu size açıklayacağım. Gururun tezahürünü Lucifer'in düşüşüyle ​​kıyaslayarak düşünüyoruz ve modern dünyadaki düşüşün nasıl önlenebileceğinin cevabını bulmaya çalışıyoruz.

gurur

Gurur, kendine veya başka birine karşı özgüveninde kendini gösterdiği gibi, bir kişinin olumlu bir niteliğidir. Ebeveynlerimizin, büyükannelerimizin veya büyük büyükbabalarımızın başarılarından ne kadar sık ​​gurur duyduk. Büyük Vatanseverlik Savaşı'nda birçok büyükbaba yer aldı ve kazananlar olarak geri döndü. Kazananların torunları olduğumuz için, güçlü anavatanımızla gurur duyuyoruz.

Gurur kendine değer hissidir. Çocukluğumuzdan beri bir adamın gururla duyduğu bir şey öğretildi. İnsan, uzayda uzmanlaşmıştır, evrenin yasalarını keşfeder, doğanın elementleriyle uğraşmayı öğrenmiştir ve daha önce tedavi edilemeyen hastalıkları yenmiştir.

Gurur, kendinize ve başkalarına saygı ile kendini gösterir. Eğer bir kişi kendi onurunu hissediyorsa, o zaman diğer insanlara da saygı duyulur. Gurur duyan bir kişi genellikle günahını gururla örtmeye çalışır, eylemlerini asil amaç ve fikirlerle açıklar. Bununla birlikte, gururu tezahür ettirirken başkalarına karşı aşağılanma veya kayıtsızlık olmadığını unutmayın, ancak görünürse - bu gururla değil, gururla ilgilidir.

Gurur ölümcül bir günahtır

Ortodoks geleneğinde gurur, sekiz ölümcül günahtan biri olarak kabul edilir, çünkü bir zamanlar sadık tanrı Lucifer'in düşmesine yol açan oydu. Fakat kendimizi melekler ve baş meleklerle karşılaştırmıyoruz, bu nedenle gurur ve gurur gibi önemli kavramlardan haberdarız. Anavatanınızla mı yoksa okuldaki mükemmel notlarla mı gurur duymak utanç verici mi? Biz sadece, gurur ve gurur arasındaki farkı anlamıyoruz.

Ortodoks Kilisesi, gururun manevi ölüme yol açtığına kesin olarak inanıyor. Neden? Çünkü bu ruh hali diğer ahlaksızların gelişimine yol açar, daha fazla düşüşün başlangıç ​​noktasıdır. Gururla kör olan bir adam, her şeyden önce kendi niteliklerini sergiler ve hatta kendisini Tanrı'yla karşılaştırmaya razı olur. Özünde zayıf olan bir kişi, kendisine bu niteliklere sahip olanı unutur. Yetenekleri sayesinde her şeyi kendi başına başarabileceğine inanıyor.

Gurur abartılı bir gurur ve kibirdir.

Yeteneklerine ve becerilerine bu kadar güveniyorsa neden bir tanrıya ihtiyacı var? Benzer şekilde Lucifer, onu düşmeye iten sebep oldu. Işığın taşıyıcısı, karanlığın meleği oldu, çünkü Yaradan'ın önünde gurur duyuyordu. Lucifer, Tanrı'dan bağımsız olmaya ve mülklerinde ona eşit olmaya karar verdi. İnsandan nefret ediyordu, çünkü Yaratan ona eşit diyordu. Yakın Lucifer'i değilse, kim Tanrı'ya eşit olabilir? Nefret, bağımlılığın ve vaftiz babasının son yıkılışına yol açtı - cennetten atıldı.

Kilisenin babaları bize Lucifer gibi olmamamızı ve gurur tohumlarını geliştirmememizi talimat veriyor. Bir insanın, doğanın kuvvetlerine karşı tamamen savunmasız olduğunu unutması, aklına ve becerilerine dayanır. Boşuna kibirle, refahını Yaratan'a borçlu olduğunu dikkate almaz. Bir insana duyuları - görme, dokunma, duyma ve konuşma - kim verdi? Yemeğini ve barınağını kim umursar ki? Gurur, bir insanı yalnızca kendi değerleri nedeniyle yaşamdaki tüm kutsamalara sahip olduğuna ikna eder.

Günah, zıddı olan Allah'ın emri üzerine bir çarpıtmadır.

Lucifer'in kendisi ile kendisini yaratan Yaradan arasındaki mesafeyi kaybettiği gibi, insan da kendini beğenme ve yüceltmede unutulur. Bu insan düşmanı için katkıda bulunur - eski bir ışık meleği olan Şeytan. Tanrı böyle bir kötülük yaratabilir mi? Kilise babaları Tanrı'nın şeytani bir melek yaratmadığına inanıyor - Tanrı'nın sevgisi ilkesini çarpıtarak kendisini düşürdü. Lucifer aşk ilkesini nasıl çarpıtabilir? Tanrı'dan kendisine geçti, kendisini sevdi.

Modern dünyada gurur

Bir insanın gururunun nelere yol açabileceğine bakalım. Zaman, gururun yıkıcı tezahürlerini gerçekleştirmezse, bir suça bile yol açabilir. Bunu, Alman ulusunun kendisini diğer uluslardan daha iyi ve daha önemli olarak düşünmeye başladığında, Avrupa'da faşizmin gelişmesi örneğinde gördük. Faşizmin hüzün ve gözyaşları herkese ve Alman halkına ne kadar getirdi?

Gurur, bir milletin kendisini diğer milletlere baskı yapma hakkı olarak gördüğü zaman ulusal şovenizme yol açar. Halk, ulusal vatanseverlikle doludur, şovenizmi ulusal vatanseverlikle karıştırır. Aşırı tezahüründe bu, diğer ulusların veya ulusların temsilcilerine karşı fiziksel misilleme, diğer insanların geleneklerine ve inançlarına karşı hoşgörüsüzlüğe yol açar.

Gururun manevi hastalığını tanımak için, ana işaretlerini ve tezahürlerini bilmeniz gerekir:

 • conceit;
 • horozlanmak;
 • kibir;
 • kibir;
 • kin;
 • önyargı;
 • makyaj;
 • başkalarını küçük düşürme arzusu;
 • sinirlilik ve hoşgörüsüzlük;
 • affetme ve hatalarını kabul etme isteksizliği.

Gurur için güç kaynaklarını sıraladım. Bir insan gururunun tezahüründe ne kadar ileri gidebilirse, tarihsel örneklerde gördük. Ancak, gururun özelliklerinin tezahürü örnekleri ile aynı fikirde değilsiniz, çünkü insanlar arasında çoğu nasıl affedileceğini ve kibirli davranacağını bilmiyor. Bu böyle. Ancak, bir kişi duygularını kontrol etmekten vazgeçtiğinde ve kendilerini tam anlamıyla ustalaştırmalarına izin verdiğinde gurur başlar. Bu durumda, bu basit bir günah meselesi değil, gurur tezahürü meselesidir.

Gururla nasıl baş edilir?

Gururun ilk meyvesi diğer insanlara karşı saldırganlıktır. Gururlu kibirli, hızlı temperli, hoşgörüsüz. Kendine önem hissi, üstünlüğü ve benzersizliği fikrine itebilir. Bu, kendisinin bir idolü yaratacağı ve kendisine ibadet etmeye başlayacağı gerçeğine yol açacaktır. Birisi gururlu bir adama itiraz etmeye cesaret ederse, intikam almaya başlayacaktır.

Gururlu bir kişi, diğerlerinden dikkatle saklanmaya çalıştığına genellikle dokunur. Gerginliği ve yerine getirilmemiş intikamı zihinsel ve sağlık bozukluklarına yol açabilir. Gurur ve çevresi için bu çok tehlikeli bir durum.

Gurur tezahürüne nasıl direnilir? Öncelikle, ruhsal hastalığınızı fark etmeniz ve tanımanız gerekir. Bir kişi, gururun tezahürünü fark etmezse, onunla savaşmaz. Başkalarının görüşlerini dinle - senin hakkında ne derler? Eksikliklerini ve hangilerini fark ettiler? Bu, karakterinizi ve özelliklerinizi düşünmeniz için bir neden olacaktır.

İnsanlara sık sık sinirlenirseniz, gurur duymaz mısınız? Tahriş edici sebepleri bulun - sizi en çok ne endişelendiriyor? O zaman hayatında aşağıdaki kurallara uymaya başla:

 • dünyayı olduğu gibi kabul et;
 • hiçbir şekilde vasiyetnamenizin insanlarını bastırmaya çalışmayın;
 • insanların düşüncelerini dinlemeyi öğrenmek;
 • hayatın yaratıcısı için herkese teşekkür ederim;
 • Her durumda, olumlu tarafı görmeye çalışın.

Gururla baş edemiyorsanız, kiliseden manevi liderlerin yardımını isteyin veya yaşlılarınızdan niteliklerinizle başa çıkmanıza yardımcı olmalarını isteyin. Yaşlı neslin bilgeliği sadece gençlerin yararınadır.

Pin
Send
Share
Send
Send