Rüya yorumu

Hristiyan Ortodoks sembolleri: anlamları ve anlamları

Pin
Send
Share
Send
Send


Hepimiz biliyoruz ki, hilal İslam'ın ana sembolü ise, o zaman Hristiyanlığın işareti haç demektir. Fakat aynı zamanda, herhangi bir din onlarca işaretle doludur. Bazıları neslimiz tarafından iyi bilinir, diğerleri o kadar eskidir ki, yalnızca eski katedrallerdeki duvar resimleri veya mozaikler bu tür işaretlerin kutsal sayıldığı zamanları hatırlatabilir. Bu yazıda onları bir araya getirmeye çalışacağız ve aynı zamanda her birinin anlamı hakkında konuşmaya çalışacağız.

Erken Hıristiyan inançları

İlk Hıristiyanlar genellikle acımasızca idam edildiler, bu yüzden inançlarını sakladılar. Ancak, çoğu kişi bir şekilde kardeşlerini tanımak istedi, bu yüzden semboller yaratıldı, ilk bakışta Tanrı'nın Oğlu'na benzemedi, ama aslında bir şekilde O'nun yaşamıyla ilgili. Bu ilk Hristiyan sembolleri hala bu insanlara ilk tapınaklar olarak hizmet veren sığınak mağaralarında bulunur. Ancak, eski ikonlarda ve eski kiliselerde bazen de bulunabilirler.

 • balık

Veya "ichfis" - kelime Yunanca geliyor. Bir sebepten dolayı onurlandırıldı: kelime, Hristiyanlar arasında popüler olan “Tanrı'nın Oğlu İsa, İsa Mesih” (“Feu Ios Sotir İsa Mesih” gibi) deyiminin bir kısaltmasıydı.

Ayrıca, Kurtarıcı'nın balıklarla ilgili mucizelerini de unutma. Örneğin, birçok insanın toplandığı Dağdaki Vaaz hakkında ve yemek istediklerinde, 5 somunun ve 2 balığın hepsini çarptı (bu nedenle bazı yerlerde balıklar ekmekle birlikte tasvir edildi). Ya da Kurtarıcı'nın elçi Peter'la buluşması hakkında, balıkçı - İsa daha sonra şöyle dedi: "Şu anda balık avlarken, insanları yakalayacaksınız".

İnsanlar bu işareti kendi başlarına (şimdi geçtiğimiz gibi boyunda) veya evlerinde bir mozaik şeklinde tasvir ettiler.

 • çapa

Bu kilisenin sertliği ve güvenilirliğinin bir işaretidir (sonuçta, çapa yerinde büyük bir gemi tutabilir) ve ölülerin dirilişine dair umutlar.

Bazı antik tapınakların kubbelerinde, daha çok çapa gibi bir haç görebilirsiniz. Bu işaretin "haç hilali fethetti", yani İslam anlamına geldiğine inanılıyor. Diğer din tarihçileri ikna olmasına rağmen: bu bir çapa.

 • pelikan

Efsaneye göre, yetişkin kuşlar yılan zehirinden korkmadı. Ama eğer yılan yuvaya girip pelikanların piliçlerini ısırdıysa, ölebilirlerdi - bunun olmasını önlemek için, kuş gagasıyla kendi memesini yırttı ve piliçlere kanını ilaç olarak verdi.

Bu nedenle pelikan kendini feda etme sembolü, kanlı bir birliktelik haline geldi. Bu görüntü ibadet sırasında daha sık kullanılmaktadır.

 • Şehrin üzerinde yükselen kartal

İnanç yüksekliği anlamına gelir.

Günümüzde, piskoposlu bir piskopos haline geldi (ciddi ibadet etme niteliği).

 • anka kuşu

Eski günlerde anka kuşunun 2-3 yüzyıl yaşadığı, ardından Mısır'a uçup orada öldüğü ve yakıldığı sanılıyordu. Yeni, genç bir kuş bu küllerden isyan etti.

Bu efsane sayesinde, yaratık sonsuz yaşamın bir işareti oldu.

 • horoz

Tüm insanların dirilişinin işareti. Bu kuş sabah erken saatlerde yüksek sesle şarkı söylüyor ve tüm insanlar uyanıyor. Meleklerin trompetleri de dünyanın son saatinde çalacak ve ölüler son yargı için yükselecek.

 • tavuskuşu

Ölümün diğer tarafında dürüst olanı bekleyen cennetsel yaşamın simgesi.

 • kutsal vücut yağı

Bu, iki Yunanca "Anointed One" ve "Christ" kelimelerinin bir monogramıdır. Genellikle iki harf daha vardır - "alfa" ve "omega" (yani "başlangıç" ve "son", yani Rab).

Bu Hristiyan tabelasını nerede görebilirim? Vaftiz töreni sırasında lahit şehitler. Ayrıca askeri kalkanlar ve antik Roma sikkelerinde (Hristiyanların zulmü sona erdiğinde ve bu inanç devlet olduğunda).

 • zambak

Birçok insan bunun bir kraliyet hanedanı işareti olduğunu bilir, ancak her şeyden önce saflık ve saflığın bir sembolüdür (bu yüzden modern ikonlarda bile Bakire Meryem, onun elinde böyle bir çiçekle tasvir edilmiştir). Bu arada, özellikle doğru bir yaşam için onurlandırılan şehitler, şehitler ve azizlerin ikonlarında da görülebilir. Eski Ahit zamanlarında bu işarete saygı gösterilmiş olmasına rağmen (örneğin, zambaklar Solomon tapınağını süsledi).

Başmelek Gabriel, yakında Tanrı'nın Oğlu'nu doğuracağını bildirmek için Bakire Meryem'e geldiğinde, bu çiçek elindeydi.

Bazen zambak dikenler içinde tasvir.

 • asma

Bildiğimiz gibi, İsa şöyle dedi: "Ben asmayım ve babam koca." Şarap teması, Hıristiyanlıkta sıkça bahsedilir, çünkü kutsallık sırasında kullanılan bu içecektir.

Asmanın görüntüsü, tapınakların yanı sıra ritüel eşyaları da süslüyordu.

Yukarıda açıklanan işaretlere ek olarak, eski Hıristiyanlar tarafından kullanılan başkaları da vardı:

 • güvercin (Kutsal Ruh),
 • bir bardak şarap ve bir ekmek sepeti (doygunluk, inanç ve Rab'bin kutsaması herkes için yeterlidir),
 • zeytin ağacı fışkın,
 • spikelet, mısır kulakları, kasnaklar (havariler),
 • gemi
 • güneş
 • ev (veya bir tuğla duvar),
 • Aslan (Tanrı'nın gücü ve gücü),
 • Boğa, öküz, boğa (şehitlik, Kurtarıcıya hizmet).

Modern İnananlara Bilinen Semboller

 • Dikenli taç. İsa'ya Roma askerleri tarafından "taçlandırılmış" olduklarını söyleyerek onu idam etmeye yöneltiyorlardı. Bu gönüllü olarak birisi için getirilen bir acı işaretidir (bu durumda - tüm insanlık için).
 • Kuzu Kurtarıcı'nın insanlığın günahları için fedakarlığının işareti. Genç kuzular ya da güvercinler sunak üzerine o sırada Tanrı'ya kurban olarak atıldıkları için, Tanrı'nın Oğlu tüm insanların uğruna bir kurban oldu.
 • Çoban. Bu, sadık halkının ruhları için endişelenen, koyunları için iyi bir çoban olan Mesih'in adıdır. Bu görüntü aynı zamanda çok eski. İlk Hıristiyanlar Kutsal Çoban'ın imgesini kutsal alanlarına boyadılar, çünkü içinde “seçilme” yoktu - bunun Tanrı'nın Oğlu imajı olduğunu hemen tahmin etmek zordu. Bu arada, ilk kez Çoban'ın resmi Mezmurlar'da, Kral Davut'un 22 mezmurunda belirtilir.
 • Dove. Kutsal Ruh, Üçlü Birliğin üçüncü şahsı (Lord, Oğlu ve Kutsal Ruh). Bu antik işaret (yanı sıra Kuzu'nun Paskalya imgeleri) insanlar hala onurlandırıyor.
 • Nimbus. Kutsallık ve Rabbe yaklaşmak demektir.

Ortodoks işaretleri

 • Sekiz köşeli haç. "Ortodoks", "Bizans" veya "Aziz Lazarus'un haçı" olarak da bilinir. Ortadaki enine kiriş - üzerinde Tanrı'nın Oğlu'nu çarmıha gerdiler - en iyisi - bu, alaycı olarak "Yahuda Yahudilerinin Kralı Nasıralı İsa" yazdıklarının işareti. Kilisenin tarihçilerine göre, alt travers İsa'nın fedakarlığını önerdiği haç üzerine çivilenmişti.
 • Üçgen. Birisi yanlışlıkla onu Masonların bir işareti olarak görüyor. Aslında, bu Üçlü Üçlemenin bir sembolüdür. Önemli: Böyle bir üçgenin tüm tarafları eşit olmalıdır!
 • Oklar. İkonlar üzerinde sık sık Tanrı'nın Annesinin eline geçiyorlar (en azından "Semistrelnuyu" ikonunu hatırlayın). Bu işaret, İsa'nın doğumundan hemen sonra Tanrı'nın Oğlu olduğunu ilan eden Tanrı Taşıyıcısı Simeon'un kehaneti anlamına gelir. Kehanette, “Bakire'ye:“ Silahı ruhun içine geçireceksin ve birçok insanın düşünceleri sana açılacak ”dedi.
 • Kafatası. Adam'ın kafası. Aynı zamanda ölüm ve diriliş işareti. Bir efsane şöyle diyor: İsa'nın çarmıha gerildiği Calvary'de, Adem'in ilk insanının tozu vardı (bu yüzden bu kafatası haç tabanındaki simgeler üzerine yerleştirilir). Kurtarıcı’nın kanı bu toza döküldüğünde, bütün insanlığı günahlardan sembolik olarak yıkadı.
 • Her şeyi gören göz. Rabbin bu gözü, bilgeliğinin ve her şeyi bilmenin bir işaretidir. Çoğu zaman bu sembol bir üçgene dahil edilir.
 • Sekiz köşeli yıldız (Bethlehem) yıldızı. İsa'nın doğumunun sembolü. Onun adı aynı zamanda Tanrı'nın Annesidir. Bu arada, eski yüzyıllarda, ışınlarının sayısı farklıydı (sürekli değişiyor). Örneğin, 5. yüzyılda dokuz ışın vardı, bunlar Kutsal Ruh'un Armağanı demekti.
 • Bush yakıyor. Daha sık - Rab'bin Musa ile konuştuğu yanan bir diken çalı. Daha az sıklıkta - Kutsal Ruhun içine girdiği Bakire'nin işareti.
 • Bir melek Tanrı'nın Oğlu'nun dünyevi enkarnasyonu anlamına gelir.
 • Seraphim. Lord'a en yakın olanların altı kanatlı meleği. Ateşli bir kılıç taşır. Hem bir yüze hem de birçokya (16'ya kadar) sahip olabilir. Rab'bin sevgisinin ve cennetteki ateşin arındırılmasının bir işaretidir.

Ve bu sembollerin yanı sıra bir de haç var. Aksine, haçlar - Hristiyan (yanı sıra Hristiyan öncesi) geleneklerinde, büyük bir çokluk yaratıldı ve her biri içinde bir anlam taşıyor. Bu video aslında ondan daha popüler olmasına rağmen ondan en popüler olanını anlamaya yardımcı olacak:

Ve elbette, biz yardım edemedik ama Ortodoks haçının Katolik haçtan nasıl farklılaştığını söyleyemedik. Ve ne tür bir haç giydiğinizin önemli olmadığı düşünülse de, inanç önemlidir - ancak dinin ilkelerini bir haçla ihlal etmemelisiniz. Bunu seçmenin püf noktaları mücevher değil, en güçlü tılsım ve bilinçli bir yaşam seçiminin işareti - burada:

Videoyu izle: Ermeni Haçı Haçkar Anlamı Nedir? Define Hazine İşareti ve Çözümü Nasıl Yapılır? (Ocak 2022).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send