Rüya yorumu

Erkekler için ulusal Ermeni isimleri

Pin
Send
Share
Send
Send


Bir çocuğun doğumunda verilen ad, kişisel niteliklerini ve kaderini büyük oranda etkiler. Gelişimine yardımcı olur, karakteri oluşturur, sağlık üzerinde etkisi vardır. Kocam Ermeni. Bebeği adlandırma gelenekleri var. Elbette, bir oğlunun doğumunda, onu Ermeni geleneklerine göre adlandırmaya karar verdik. Erkekler için Ermeni isimleri ve Ermenilerin adlarının adetleri hakkında konuşmak istiyorum.

Ermeni isimlerinin oluşumu için kurallar

Ermeniler arasında isim oluşumundaki asıl rol, ülkenin zengin tarihinin yanı sıra, zaman içinde yer alan komşu ülkeler ve devletlerle ilişkilerinde de rol oynamaktadır. Adı oluştururken, Ermeniler bazı yönleri dikkate aldılar:

  • faaliyet türü;
  • tarihi olaylar;
  • din;
  • coğrafi bölge.

Coğrafi isimlerden Ararat, Van, Nairi, Masis gibi isimler doğdu. Din hakkında konuşursak, Ermenistan'da birçok Hristiyan ismi değiştirildi. Böylece, John Hovhannes oldu. Aynı zamanda, duruşmada sesi orijinaline oldukça yakın kaldı. Ek olarak, aynı kalan Mukaddes Kitaptan bazı isimler ödünç alınmıştır (David). Ayrıca çeviride İncil olayları veya Hristiyan açısından anlamlı olan ulusal varlıklar da vardır. Bu isimler yeni oluşturulmuş olarak kabul edilir:

  • yükseliş - Ambartsum;
  • fenomen Galust'tur;
  • havari - Arakel;
  • Kutsal haç tarafından gönderildi - Khachatur.

Dilbilimciler, her biri kendine has özelliklere sahip olan Ermeniler arasında üç grup isim oluşumunu tanımlar.

İlk grup

Bunlar, antik dönemde oluşturulmuş olanları içerir. Onlara pagan tanrılarının (Ike, Vahagn, Anahit), kralların (Ashot, Tigran, Artashes) veya diğer ünlü insanların onuruna verildi.

İkinci grup

Bunlar cennet cisimlerinin, pahalı kumaşların veya mücevherlerin adlarından oluşan isimlerdir. Ayrıca bayramların isimleri bu isimlere atıfta bulunur. Bu isimler şunlardır: Arev (güneş), Metaxia (ipek), Manushak (menekşe) ve diğerleri.

Yaygın isimlerden türetilen özel isimler, antik çağda yazılmıştır. Bu arada çoğu, özellikle hayvan ve bitki dünyalarına aittir. Ayrıca, antik çağlarda, isim, ebeveynlerin çocuklarında görmek istediği bir kişinin karakterinin niteliklerine uygun olarak seçildi. Ancak bazıları, uzun zamandır beklenen bebeğin doğumunu getirdikleri duygularına göre çocuklarını çağırdı.

Kişisel nitelikleri hakkında konuşursak, Azat (özgür), Patvakan (saygın), Zhirayr (tempolu) içerebilir. Söylemeye gerek yok, bebeklik döneminde, ne tür bir insan olacağı henüz belli değil ve bu nedenle isim, ebeveynlerin çocuklarında bu nitelikleri görme isteklerini yansıtıyordu.

Birçok erkek ismi "-air" ile biter. Ermenice çevrilmiş, bu "adam" anlamına gelir. Bu heceden önce karakterin kalitesini gösteren bir sıfattır. Böylece, Ermenistan'daki isim oluşturma kuralına göre, Arevair - “güneşli adam” anlamına gelecektir.

YOLUYLA! Kadın isimleri, "kız" anlamına gelen "-douch" bitişine sahiptir. Aynı zamanda, babanın adı, örneğin Azatduht'un önüne konur. Bu, yeni isimlerin nasıl ortaya çıktığıdır.

Üçüncü grup

Bunlar ülkeye diğer devletlerden gelen ödünç isimler. Örneğin, Suren adı Farsçadan ödünç alınmış.

Ek olarak, isimlerin çoğu Sovyet döneminde Ermenistan'a geldi. Böylece, çocuklar Volodya, Alyosha, Yurikami olarak adlandırılmaya başladı. Ayrıca popüler ve Avrupa edebiyatından veya tarihinden gelen isimler: Hamlet, Edward, Heinrich.

Ünlü kişiliklerin isimleri fark edilmeden kaldı - Engels, Roosevelt. Doğru, daha sonra sesi daha tanıdık hale getirerek Ermeni tavrıyla değiştirildi.

Ayastan, Arschaluis - Diğer ülkelerde olduğu gibi bazı isimler hem erkekler hem de kadınlar tarafından giyilebilir. Tek köklü olmalarına rağmen hem erkek hem de dişi formları olanlar vardır. Böylece, kadın sürümünde erkek ismi Armenui gibi geliyor.

Genel isimler hala ülkede popüler. Belgelerde belirtilmemiş, ancak soyadı temelinde oluşturulmuştur. Kural olarak, cinsin kurucusunun mesleği veya takma adı, genel ismin temeli olarak alınır. Özellikle bu tür isimler gelenekleri sadık bir şekilde takip ettikleri uzak bölgelerde yaygındır.

Birçok Ermeni ülke dışında yaşıyor. Bu milletin birleşmiş olması nedeniyle, Ermeniler ulusal yasaların yürürlükte olduğu diasporalar oluşturuyorlar. Ermenistan'da diasporaların ulus üzerindeki etkisi altında çeşitli isimler de gözlenmektedir.

Şu anda, ülkede isimlerin açık bir şekilde Avrupalılaşması var. Popüler isimler özellikle Rusya'da ve ayrıca İtalya veya Fransa'dan gelen egzotik isimlerde yaygındır. Bazıları çift (Anna Maria, David-Amory). Uzmanlar bunu, her şeyi moda trendleriyle açıklayan, ulus kimliğine yönelik bir tehdit olarak görmüyorlar.

YOLUYLA! Bu durum özellikle kadın isimlerinde görülür. Gerçek şu ki, kızlara favori kitaplarının veya TV şovlarının kahramanlarını tercih eden anneler deniyor. Ancak erkekler babaların isimlerini verir, böylece erkek isimleri açısından, bir kural olarak, gelenekler korunur.

Birçok ebeveyn doğumdan önce çocuğun adını seçmeye çalışır. Bu, küçük adamın kişiliğinin oluşmasını önler. Astroloji ve numeroloji gibi bilimler, oldukça geniş korunmuş bilgilere rağmen, çoğunu ispiyonladı. Bu nedenle hiç kimse, adın doğumdan önce bir bebek oluşumunu tam olarak nasıl etkileyebileceğini tam olarak söyleyemez.

İsminin anlamı nedir?

Her ismin kendi anlamı vardır. Veriler aşağıdaki şekilde listelenmiştir.

Bu arada, adın anlamı, bir kural olarak, gerçek bir etkisi yoktur. Örneğin, "güçlü" anlamına gelen Vigen, çocuğun bir savaşçının gücüne sahip olacağı anlamına gelmez. Belki de çocuk güçlü bir ruh olacaktır. Kendisinin sevgiyi veremeyeceği ve alamayacağı gerçeğine ek olarak, kalp problemlerini çözmek için başkalarına yardım edilecektir.

Bazı isimler herhangi bir etki yaratmaz. Bu durumda, her üç çocuk aynı gün doğabilir ve aynı isimde çağırılır.

Çocuk şikayetlerinde sık karşılaşılan hatalar

Bir isim seçmek, ebeveynler, bir kural olarak, cins veya moda trendlerinin gelenekleri konusunda yönlendirilir. Çocuğu isminin anlamına uygun olarak arayın, sadece bir uzman tavsiyesinden sonra. Nüfusun pek azı doğru ismi seçmek için yeterince numeroloji ve astrolojiyi bilir. Bazıları, yüzeysel bilgisine dayanarak bebeği isimlendirir, ismin yardım etmemesini sağlar, ancak gelecekteki yaşamında acıtır.

İsmin sırrı öncelikle kişinin kendisinde ortaya çıkar, anlamında değil. Doğum tarihine göre verilmeyen bazı isimler kişiliği ve karakteri tahrip edebilir. Bu nedenle henüz doğmamış bir çocuğu suçlamamalısınız, çünkü tam doğum tarihi ve saati bilinmiyor.

Sonuç

Yukarıdakilere dayanarak sonuç çıkartarak şunu söyleyebiliriz:

Pin
Send
Share
Send
Send