Rüya yorumu

Mezmur 22: Ne için okundu, Rusça metin

Pin
Send
Share
Send
Send


Bazen bir teselli mezmur denir. Mezmur 22, diğerleri gibi Mezmurların bir parçasıdır ve sırayla Eski (Eski) Ahit'e dahil edilmiştir.

İlginç bir şekilde, bu eski metin yalnızca Hıristiyanlar tarafından onurlandırılmaz - ibadet hizmetleri sırasında Yahudiler tarafından da kullanılır (geleneksel olarak Şabat günü yemeği sırasında okunur ve Hasidim ve Sepharids akşamları da mezmurda bulunur).

Kilise-Slav manevi pratiğine gelince, rahip kutsallığın hazırlanmasında bir mezmur okur.

Metin 22 Rusça'da Davut'un Mezmurları

Herkes, Hristiyanlıkta Tanrı'nın çoğu zaman bir çoban (çoban) ve inananların sürü şeklinde tasvir edildiğini bilir. Örneğin, İsa Mesih sık sık "Rab iyi bir çoban" demiştir. Peki bu karşılaştırmayı ilk defa kim yaptı? Kral Davut (MÖ 1005-965) ve sadece Mezmur!

Bu metni yazmanın tarihi

Bu dönemde Davut'un hayatında okuyan tarihçiler şöyle diyor: Yahudilerin büyük kralı bu sözleri zor bir dönem boyunca kendi yaşamlarında yazdı. Tahtın içine giren kendi oğlu Absalom'un zulmünü gören O, çölde susuzluktan ve açlıktan tükenmişti. O anda üç yabancı ona yaklaştı (isimleri Barzell, Mahir ve Sowie idi) ve yardımlarını önerdi.

David, bu tür insanlar tarafından beslendikten ve beslendikten sonra, zor bir zamanda onu terk etmeyen Tanrı'nın nezaketini düşündü ve kendisine güzel mezmur-dua sözleriyle teşekkür etti.

Bu arada, Kral Davud'un kendisinin gençliğinde bir çoban olduğu (bir prens değil, basit bir erkeğin oğlu olduğu) biliniyor, bu nedenle koyunlara bakma konusu ona çok yakın.

Mezmur ne diyor?

Bu mezmurun birçok yorumu var. Bu tür metinlerin yorumlanması özel insanlar tarafından yapılır - teologlar. Gerçek şu ki, ilk bakışta size her şeyin açık olduğu görülse bile, çeviri sırasında belirli bir metinde ortaya konan gerçek anlamın bir kısmı çeviri sırasında kaybolabilir ve diğer kısım satırların arasında gizlenebilir (insanların kolayca anlayabileceği yerler var). (bu ya da o metnin yazıldığı ve günümüzde tamamen anlaşılmaz).

İşte en popüler yorumlar:

  • Bir kişi Rabbe güvenirse, onu koruyacak, koruyacak ve asla başını belaya sokmayacak.
  • İnsanlar sık ​​sık Tanrı'nın onlara mutluluk için gerekli olan her şeyi verdiğini fark etmiyor ve huzursuz olmaya başlıyor. Gerçek inananlar, bu duayı okuduktan sonra geriye bakabilirler ve zaten “otlak meralarda” olduklarını anlayabilirler.
  • Ayrıca metinde ölümdür. Burası, Hristiyanlara hatırlatıyor: ondan korkmamalısın, çünkü bir sonraki dünyada bile O yakın olacak.
  • Rev. Kapadokya Arseny'i, bu metni çocuklarına saygı göstermeden tedavi eden ebeveynlere okumanızı tavsiye eder. Eski sözler insanların ruhlarını güçlendirmelerine yardımcı olacak, onlara kızgınlık ve hınç vermeye izin vermeyecek (kralın bu mezmurunu yazdığı duygusal kargaşa sırasında hatırlıyorsunuz).

Modern Hristiyan için anlaşılmaz olabilecek yerler:

  • "Düşmanlar karşısında yemek": Unutmayın, metnin sürekli mücadele eden cetvel tarafından yazıldığını ve kendisine yakın olanlar arasında bile birçok düşmana sahip olduğunu unutmayın. Bu çizgi, düşmanlar Davut aleyhinde olduklarında, Rab’nin onlarla yüzleşmesine yardım edeceğini söylüyor.
  • “Kafamda yağ kullandım”: Doğu'da böyle bir törenin (kafayı yağla kaplamak) mutluluk, neşe işareti olduğu düşünülüyordu.
  • "Kupa dolu": Lord'un bahşettiği avantajların eksiksiz olarak verilmesi.

Mezmurları dua olarak okumak mümkün mü?

Evet, ve bu bağlamda bazı inananlar arasında belirli batıl inançlar bile var. Örneğin, birisi ciddi olarak, arka arkaya tam olarak 40 kez 22 Mezmur okursanız, ciddi bir hastalığın iyileştirilmesine, para kazanmaya, bazı acil sorunları çözmeye yardımcı olacağına inanıyor.

Ancak bankta saf yaşlı kadınlar gibi olmayın. Herhangi bir baba şunu söyleyecektir: Batıl inanç (dua ve din ile ilgili olsa bile), gerçek inançtan ayrılmadır. Ve bu durumda, "tezgahın üzerindeki" duası, büyücülük girişimlerini tamamen andırıyor.

Öyleyse: Bu mezmurun yardımı ile dua etmek mümkündür, ancak bazı şemalara göre veya otomatik olarak değil, Rab'be diğer adresleri dediğiniz gibi içtenlikle.

Sinemada 22 Mezmur Kullanımı

Bu Hristiyan metninin çok popüler olmasından dolayı, birçok senarist yirmi saniyelik mezmurları kahramanlarının ağzına koyuyor, ki bu zorluklara katlanmak zorunda. Örneğin, bu metin birçok filmde duyulabilir. Bazıları:

  • "Eli'nin Kitabı." Bu film, bir insanın hayatında dinin önemi hakkında bir benzetmedir ve İncil bunun merkezindedir. Atış tarzı ruhsal olmaktan uzak olsa da, kıyamet sonrası, siberpunk.
  • "Kayıp" veya "Kayıp". Dua sözleri farklı dizilerde geliyordu. Tabii ki, film felaket kurbanlarının ıssız bir adada hayatta kalmalarının zorluğuyla ilgilendi. Başka birine, eğer Rab'be değilse, böyle bir durumda bir kişi güvenebilir!
  • "David (İncil efsaneleri)" 1997. Bu film aynı zamanda İdeal Lord olarak da bilinir. İncil'deki kral burada görkemli, bilge ve çok dindar olarak gösterilmektedir.

Ayrıca: Bu eski dua bazen bir bilgisayar oyunu ve çeşitli kitaplarda görülebilir.

Ayrıca, bu kelimeler tekrar tekrar müziğe ayarlandı. Ve sadece Tanrı'yla dua etmeyi tercih eden modern inananlar şarkıların yardımıyla değil. Mezmurun sözleri Antonin Dvorak, Leonard Bernstein ve hatta Franz Schubert'e ilham kaynağı oldu.

Efsanevi Yahuda Kralı David için başka hangi mezmurlar biliniyor? Yazılarının tarihi nedir? Bu videodan bunun hakkında öğreneceksiniz. Ayrıca, kısa bir belgesel, halkının sevdiği bu cetvelin hayatını anlatıyor.

Pin
Send
Share
Send
Send