Rüya yorumu

Tanrıça Bereginya - kim ve kim koruyor

Pin
Send
Share
Send
Send


Tanrıça Bereginya genellikle eski Slav efsanelerinde ve mitlerinde ortaya çıkar. Diğer tanrılara ve hatta sıradan kadın temsilcilerine reenkarne olma yeteneğine sahip olması nedeniyle eşsizdir. Bu, her şeyi bilen doğasını ve büyük gücünü gösterir. Berehini'nin gücü başka nasıl çalışır? Yardım için onunla kim iletişim kurabilir? Bu soruları bu makalede bulalım.

Bereginya - gerçekten kim?

Slav mitolojisini inceleyen bazı araştırmacılar Bereginya'nın toplu ve soyut bir şekilde konuştuğuna inanıyor. Dürüst ve doğru kişilere yardım etmek için tasarlanmış eski kadınsı kuvveti sembolize eder.

Bu güç belirsizce putlaştırılmış ve kişileştirilmiş ve yalnızca Slavlar tarafından değil. Şimdiye kadar, bazı etnik gruplarda Bereginya, koruyucu bir ruh olarak görülüyor.

Hayatta, Lada, Lelya ve diğerleri: Bir isim tarafından her çağrıldığında bir tanrıça olur. Böylece atalarımız ilkel kadınsı doğanın birçok biçim ve enkarnasyondan oluştuğunu düşünüyorlardı. Böylece Bereginya, belirli bir kişiliğe kendi karakteristik özelliklerini vererek, belirli bir İlahiyat olarak hareket edebilir. Ancak aynı zamanda doğanın ruhu olarak rolünü korudu.

Tanrıça'nın adı nereden geliyor? Uzmanlar "sahil" in "pregyna" (yani bir orman tepesi) veya "sahil" kelimesinden (bağlamda - korumak, korumak) kaynaklandığına inanıyorlar. İlk versiyonunda doğal bir güç ve koruma görevi gördü ve ikincisinde, insanlığın savunucusunun rolünü tüm kötü güçlerden aldı.

Uzak çağlardan beri Slavlar, Bereginya'nın tüm insan ırkını koruduğuna ve özellikle de küçük çocukları kurtardığına inanıyordu. Ayrıca, tanrıça tarlaların korunmasına katkıda bulunur, zengin bir hasat sağlar.

Sadece seçebilirsiniz Beregin sembolünün görünümünün 3 ana versiyonu Slav kültüründe:

 1. Beregini, kadın anne kuvvetlerinin kişileşmesidir. Başlangıçta, yalnızca Yaratılışta desteklerini vererek, En Yüce Sınıf'a asistan olarak göründüler. Gelecekte, bu güçler ayrılmaya başladı ve Tanrı'nın çocuklarına evdeki yangını korumakta, onları kötü enerjiden, büyücülükten korumak ve doğurganlıklarını sağlamak amacıyla gezegenimize gitti.
 2. Başka bir versiyon - Bereginya kendini iyi deniz kızları şeklinde gösteriyor, beyaz uzun elbiseler giymiş, sudan çıkan uzun saçlı. Slav efsaneleri, onlara kaderî bir kader olarak nitelendirildi - zamanından önce başka bir dünyaya giden masum genç bayanların denizkızları olduğuna inanılıyordu. Ayrıca deniz mahsullerinin hasadı koruyacağı sanılıyordu.
 3. Ve son seçenek - güçlü cadılar Beregin oldufiziksel ölümlerinden sonra doğanın belli kısımlarını veya insan ırkının bir bölümünü, örneğin belirli bir aileyi korumak isteyen cadılar. Bu bağlamda, Berehini askeri dünyaya aitti (Navi dünyası, öbür dünya).

Bugüne kadar, Slav dünya görüşü bulmak zor bir temayı korumuştur. Doğru, buraya kıyıların ağaçların, nehirlerin, göllerin, çayırların, tarlaların, ormanların, tepelerin ve havanın ruhları olduğu da eklenmelidir.

Tüm bu özelliklere ek olarak, Berehini gücünü evli kadınlarla paylaşabilir ve iyi ev kadını olmalarına yardımcı olabilir. Hiçbir şey için mükemmel bir haneye sahip olan, çocuklarını ve kocasını gözeten eşlere kıyı denemez. Bu kavram bir ev adı haline geldi.

Beregin hakkında başka ne biliyoruz?

Slavların mitolojisindeki tanrılar (veya tanrılar) şu şekilde tasvir edilmiştir:

 • Bereginya'nın beyaz elbise giymiş, parlak bukleleri ve güzel mavi gözleri olan çok genç bir kız olduğuna inanılıyordu.
 • Saçları yeşil.
 • Nakışla süslenmiş olmalı, ellerini yukarı kaldırıyor, bu da korumayı sembolize ediyor. Bacaklar kök görünümündedir - cinsin stabilitesinin ve gücünün bir sembolüdür.
 • Geleneksel sembollerden Beregin'e noktalı elmas, diğer pastiller ve oberezhnitsa bebekleri denir.

Slavların edebiyatı ve görsel sanatı bize İlahiyat'ı huzur ve sükunet halinde gösterir. Çimen ve çiçeklerden, spikeletlerden veya asil bir kuştan dokunmuş bir çiçek veya çelenk bulundurması zorunludur.

Bazı efsaneler, Bereginya'nın insanlar için kötü niyetli taşıyan ghouls arasında ölümcül bir korku yarattığını öne sürüyor. Bu bağlamda ailesine, evi ve bütün köyü korumak için teklifleri (Slavlarda Slavlar olarak adlandırılır) teklif edildi. Ne de olsa, sadece o böyle kötü enerjiyle başa çıkma gücüne sahip.

Bereginya'nın - tanrıça veren olduğu, çeşitli faydalar sağlayabilen bilinen versiyonları. Hangileri?

 • maddi zenginlik;
 • harika hasat;
 • aileyi ve evi hayatın sıkıntılarından korumak için.

Kadınlar kocalarını savaşa gönderdiklerinde, kendi başlarına rol oynadılar - kendi muskalarının, kıyafetlerinin vb. İlginç bir gelenek, Batı Slavlar ve güney sınır Kazakları tarafından uygulandı - savaştan önce karısının saçlarını (veya birkaç kılını) diktiği savaş tişörtünü giymek zorunda kaldın. Eşinin enerjisinin kocasının düşmanlıklar sırasında ölmesine izin vermeyeceğine inanıyorlardı.

Bir ağacın dallarında oturan bir deniz kızı ile ilişkili başka bir tanrıça. Genç kızlar, ormandaki nehir kıyısında aramaya başladılar. Bereginya'dan onlara iyi bir damat göndermelerini, mutlu ve neşeli bir aile yaşamı sağlamalarını, sağlıklı çocukları doğurmak için güç ve sağlıkla dolu olmalarını istediler.

Diğer Slavlar arasında, Beregini, herhangi bir istekle gerçekten itiraz edebilecekleri doğal ruhlar olarak algılanıyor. Temel koşul, Devlet Yasalarına (yani, gerçeğe uygun olarak yaşayan, evrensel yasalara uymaktır) uymaktır. Sonra Bereniya denilen her biri kurtarmaya gelecek.

Ek olarak, İlahi aşağıdaki durumlarda ele alınmıştır:

 • yeryüzüne ihanet edilen hazineyi korumak için - Beregini'nin ruhu ona özel bir büyü uyguladı;
 • kıyı tanrıçalarının isimleriyle uyumlu pupa oluşturma sürecinde;
 • kendilerini ve ailelerini tüm tehlikelerden korumak için uzun bir yol vardı.

Günümüzde, Slav geleneği bile yavaş yavaş iyileşmeye başlamıştır, ancak bu çok hızlı bir şekilde gerçekleşmez. Ne yazık ki, modern insanların bilinç düzeyi, onların gerçek bilgileri kabul etmelerine izin vermez.

Teknolojik uygarlığımız bunun sonuçları ile dolu: birçok orman kesildi (ve korunanların çoğu - meyve, kalıntı, sakral öneme sahip ormanlar), nehirler kirlendi. Doğaya ve onun güçlerine karşı bu kadar saygısızlık, birçok bereinli ruhun sonsuza dek terk etmesine ve yüzyıllarca ve binlerce yıl boyunca korunan yerlerini terk etmeye zorladı.

Berehini gününü kutlarken

Slav tanrıçası Bereginya'nın 15 Temmuz'a denk düşen kendi günü vardır (eski stile göre, aynı ayın 2.'si). İlahiyat bayramı antik çağda kök salmaktadır.

Belirlenen tarihte atalarımız Slavs bile Beregin'in yardımına başvurmuş, iyi ekmek, özellikle ekmek göndermesini istemiştir. Ayrıca, ailesine açlıktan korunmasını ve gelecek sonbaharda bir sürü ekmek göndermesini sağlamak için ona dualar teklif ettiler.

Aynı zamanda, 15 Temmuz'da, hasat hasat edilmedi, çimleri biçmediler ve sakarlık olduğu düşünüldüğü için hiçbir iş yapmadılar.

Beregini savunucusu ağacı bir huş ağacıdır, bu nedenle bir tatilde özel onurlarla tedavi etmek gerekiyordu. Bu yüzden, tanrıya inanan kadın cinsiyet, köyünü terk etti, tarlada duran bir huş ağacı aradı, ona eğildi ve her türlü kötülükten korunmak için mutluluk, sevgi, refah, sağlık vermesini istedi.

15 Temmuz'daki inanca göre, tanrıça gerçekten korunmasına ve yardımına ihtiyacı olan herkesi duyacak. Ayrıca bir huş ağacından bir dal ayırmaya ve onu seven bir adamın eşiğinin altına saklamaya çalıştılar - iddiaya göre o kıza çekildi ve ona bir teklifte bulundu.

Ancak tatil gelenekleri bununla sınırlı kalmadı. Çimlerin üzerine havluların çiğ olarak örtülmesi, sabah çiğlenmeleri ve sonra vücutlarını onlarla silmeleri de gerekiyordu. Slavlar, sabah toplanan çiğlerin iyileştirici özelliklerinin farkındaydı - hayati enerjinin yenilenmesi, sağlık, güzellik ve uzun ömürlü enerji ile dolumu. Ayrıca Slav tatili için de toplarsanız, özellikleri gerçekten büyülü hale gelecektir.

Kullanımdan sonra Rushniki, kurumuş olması için huş ağacı üzerine yazılmalıdır. Ağaç insan vücudundan toplanan negatif enerji dokusunu temizledi ve ona Beregini'nin gücünü verdi. Daha sonra, bu havlular evlilik töreni sırasında, düğünde kendilerini nazardan korumak için - çifti kıskançlıktan korumak için kullanıldı.

Belirli bir günde hava koşullarına çok dikkat edildi. Örneğin, ağaçlarda sarı yaprakların ortaya çıkması sonbaharın başlarında ve kışın soğuk algınlığında söz verdi. Ve eğer çok fazla çiğ olsaydı - hava sıcak ve iyi bir hasat için. Çok az çiğ ya da hiç - hava kötüleşecektir.

Sonuç olarak, sizi tematik videoyu izlemeye davet ediyorum:

Marissa

Pin
Send
Share
Send
Send