Rüya yorumu

Samadhi - nedir, nasıl elde edilir

Pin
Send
Share
Send
Send


Samadhi - Bu kelime gizemli ve gizemli sesler. Bu ne anlama geliyor? Tüm bilinmeyenlerle ilgilendiğim için bu sorunun cevabını bulmak istedim. Aşağıdaki materyalde bulduğum bilgileri okumanızı öneririm.

Samadhi Nedir?

Samadhi, yoga sanatını derinden uygulayan insanların yaşamındaki en yüksek anlamdır. Bu durumda, birey kişiliğinin duygusunu kaybeder, dış ve iç dünyaların kenarlarını ortadan kaldırır.

Sanskritçeden çevirerek şu kelimeleri elde ediyoruz: "toplanmış, mükemmel". Bu, yogini ve yogi'nin elde etmek istediği bir durumdur. Samadhi pratiğinin bir kişinin hem fiziksel hem de ruhsal bedenini iyileştirebildiğine ve aynı zamanda onun zihinsel ve zihinsel yeteneklerini tam olarak ortaya koymasına izin verdiğine inanılmaktadır.

İlginç bilgiler Yoga, aşırı aktivitelerle ilişkili insanların fiziksel ve ruhsal gelişiminin zorunlu bir disiplini olarak kullanılır: dalgıçlar, itfaiyeciler, izciler ve hatta astronotlar.

Samadhi sekizinci yolda, amacı nirvana'yı elde etmenin sekizinci aşamasıdır. Aydınlanma, Sat-Chit-Ananda'nın durumu olarak bilinen tükenmez bir açıklık ve saflık kaynağı olarak görülür. Fakat bunları farklı kavramlar olduğu için bilinç kaybı, vecd veya trance ile karıştırmayın.

En kesin açıklama Samadhi'yi, insan bilincinin varlığının sona erdiği belli bir çizginin başarısı olarak bulmaktır. Zihinsel aktivitenin artık gerekli olmadığı daha yüksek bir gelişim aşamasına, bilincin geri çekilmesine katkıda bulunur. Bununla birlikte, fiziksel bir temele ihtiyaç yoktur.

Kimler müsait?

Aydınlanmayı başarmak her insan için gerçektir. Yaşının, sosyal statüsünün veya yoga deneyiminin rolünü oynamaz. Güçlü bir arzu ve irade gücün olmalı ve işi tamamlayabilmelisin.

Samadhi maddi bir değer değil, satın almak veya hak etmek imkansız, sadece kendi çabalarınızla gelebilirsiniz. Bu durum aniden karakterizedir, bunu başarmak için onu engelleyen tüm kısıtlamaları kaldırmak önemlidir.

Önemli bir nokta. Aydınlanma, mezhepçilik anlamına gelmez ve "gizli teknik" olarak adlandırılamaz. İnternette tanışırsanız, Samadhi'ye ulaşmaya yardım edeceklerini söyleyen insanlarla tanışırsanız, o zaman sadece size para ödemek istediklerini bilin.

Bu aşamaya ulaşmak gerçektir, ama bunun için ruhunu geliştirmek için çaba sarf etmen gerekiyor. Bu durumda, basit bir egzersiz sistemi olarak, geleneksel yoga sanatı anlayışının kapsamını genişletmeniz gerekecektir.

Başarı yöntemleri

Kural olarak, insanlar yoganın ya bir tür fiziksel kültür olduğuna inanır, ya da anlamsız bir aktivite bulduğunu düşünür. Birçoğunun bu öğretinin manevi temelleri hakkında gerçek bilgisi yoktur.

Gerçekte, vücudunuzun olanaklarını açtığınızda, gerçekten gizli enerji potansiyelinizi çalışabilirsiniz. Meditatif uygulamalar bunun için çok yardımcı olur. Hangi özel başarı yöntemlerinin kullanılması gerektiği - bir kişi kendi başına bağımsız olarak karar vermelidir. O zaman onlara daha ayrıntılı olarak kendinizi tanıtmanızı öneririm.

Yavaş modlar

Toplamda, Samadhi'ye ulaşmayı sağlayan iki yavaş teknik bilinmektedir. Antik gelenekleri gerçekten takip ettiklerine inanan "ortodoks" yogiler tarafından aktif olarak kullanılıyorlar.

  • İlk yöntem - Bu hatha yoga uygulamasıdır, yani vücudunuz üzerinde çalışır. Vücuttaki bazı enerji kanallarının ve merkezlerinin açıklanmasını sağlayan çeşitli pozisyonların (asanalar) benimsenmesini ifade eder. Uzun süreli ve yüksek kaliteli uygulamaların bir sonucu olarak, Hatha Yoga onları tamamen uyandırıp temizlemeyi başarır.

Ve yaklaşık 1 yıl boyunca sistematik olarak gerçekleştirilen Hatha Yoga'yı yaptıktan sonra, aslında Kundalini'nin enerjisini uyandırmaya başlamak zaten mümkün. Her birimizde mevcuttur, her türlü enerjiden en güçlü olarak hareket eder, ancak genellikle hareketsiz bir durumdadır.

Doğru, bu yöntemin dezavantajını ifade eden aydınlanma durumundan çıkaran Kundalini'dir. Kundalini enerjisinin yükselişi ve azalmasıyla bağlantılı olarak, bir kişi zihinsel olarak, böyle bir aydınlanma halini kaybettiği için eziyet etmektedir.

  • İkinci yavaş teknik raja yoga olarak bilinir (konsantrasyonla çalışmak). Bir kişinin bir yöne konsantre olmayı öğrendiği uzun süreli meditasyon uygulamalarından oluşur. Bu durumda, geçici olarak bedeninden uzaklaşıp Samadhi'ye girebiliyor.

İlginç bir an. Meditasyonun en yüksek aşamasına ulaşmak için, hatha ve raja yoga dışında, aynı zamanda aşağıdaki uygulama türlerini de kullanırlar: Iyengar yoga, Mandala dans yoga, bhakti yoga, prana yoga, uçma yoga, acroyoga, Atma Kriya Yoga, Kriya yoga .

Hızlı yollar

Her durumda yavaş tekniklerle istenen sonucu elde etmek mümkün değildir. Modern hayatımız korkunç bir hızla çalışıyor, birçok insan uzun süre konsantre olma yeteneğine sahip değil ya da meditasyonda yıllarını harcayacak. Hedefe ulaşmak için hızlı yöntemler yapmalarına yardımcı olmak.

Onlar sayesinde çevredeki gerçeklikten hızla uzaklaşabiliyorsanız Samadhi'ye ulaşmak mümkündür. Bu yollar nedir?

  • Ne düşündüğünüzü unutun ve daha sonra bir şeyler düşünmeye başlamadan önce bir duraklamaya konsantre olun.
  • Geçmiş görüşmelerinizle gelecekteki görüşmeleriniz arasında görünmez bir çizgi çizin.
  • Düşüncelerden önceki ve sonraki boşluğa konsantre olmaya çalışın.
  • Bu tekniği öğrendikten sonra, sabah uyandıktan hemen sonra veya gece yatmadan önce kullanmaya başlayın.
  • Boşlukta meditasyon yapın.
  • Monoton bir şekilde belirli eylemleri gerçekleştirme veya etkin değil.
  • Kendiniz ve çevremizdeki dünya hakkındaki düşüncelerinizi bırakın.

Aydınlanma elde etme yöntemlerini bilerek, hangisinin size daha fazla uyacağını analiz etmeli ve onlarla ciddi şekilde ilgilenmelisiniz.

Samadhi'nin Aşamaları

Hemen, Samadhi devletinin kesin bir açıklaması olmadığı unutulmamalıdır. Aydınlanma en yüksek ruhsal başarıdır, her biri kendi bireysellik prizmasından anlar, bu nedenle tüm insanlar için farklıdır. Buna göre, aydınlanma sadece şartlı olarak sınıflandırılabilir. Bundan sonra yapmaya çalışacağımız şey budur.

savitarka

Bu aşama, nesnel algı ile ilgilidir, belirli nesneler veya nesneler hakkındaki düşünceler üzerinde korunur. Bu tür yansımaların varlığı aydınlanmanın en düşük aşamasını gösterir.

Kişi nesneleri olduğu gibi kolayca ilişkilendirme ve hissetme yeteneğini korur. Ancak Savitarka büyük bir hedefe doğru atılan ilk adımları temsil ediyor.

Nivitarka

Burada, uygulayıcı duygulara veya nesnelere açık bir objektif bağlantıya sahiptir, ancak onlar hakkındaki isimleri, isimleri artık onun için önemli değildir. Yani bir nesne, onunla hiçbir ilişkisi olmayan basit bir nesne olarak algılanır. Bir insanın kendisiyle ilişkili hiçbir yansıması veya hatırası yoktur.

Savikara Prajna

Nesne artık tek bir bütün olarak algılanmıyor. Ve eğer önceki aşamalarda bütünlük sorgulanmıyorsa, şimdi ana plan bir nesnenin varlığının prensip olarak anlaşılmasıdır.

Savikara-prajna'da tüm nesnelerin ayrı parçacıklar tarafından oluşturulduğu kastedilmektedir. Bu kavram tanmatra olarak bilinir: duyumlarına karşılık gelen şeylerin maddi tarafı (tat, görünüm, dokunma, koku, işitme).

Nirvikare

Bir sonraki aşama, kendi içinde uzay ve zaman dışında bir nesnenin varlığının algılanmasıdır. Sadece nesnenin bütünlüğünü kaybetmekle kalmaz, aynı zamanda maddi bir şey olmaktan çıkar.

Asamprajnata Samadhi (Nirvikalpa Samadhi)

Bu aşama aydınlanmanın en yüksek halidir. Süper bilinci gösterir. Önceki aşamalarda, kişi basitçe mutluluğa daldı, ancak öznel ile amaç arasındaki bağlantıyı kaybetmedi. Onlara Samadhi'nin hazırlık aşaması diyebilirsiniz.

Ve Nirvikalpa aşamasında, herhangi bir düşünce sürecinin tamamen bitmesi, nedensel ve mekansal çerçevenin ortadan kalkması var. Bu aşamaya geldikten sonra, uygulayıcının Kozmik Bilinç ile bağlantı kurduğuna inanılır.

Neden Samadhi'ye ulaşmanız gerekiyor?

Aydınlanmaya ulaşan bir kişinin yalnızca manevi gelişmeyi sağlamasının yanı sıra bilimsel keşifler yapabileceği, mükemmel sanat eserleri yaratabileceği, geleceğin olaylarını söyleyebileceği ve çok daha fazlasını yapabileceğine inanılmaktadır.

Böyle bir pozisyonun taraftarları, kısa bir süre için bile olsa, Samadhi eyaletinde hayatta kalmadan gerçekten parlak bir şey yaratmanın imkansız olduğundan emindir.

Bu mantığı izlerseniz, o zaman böyle muhteşem bir duruma girmeyi öğrenerek her kişi bir dahi olabilir. Vücudunu herhangi bir patolojiden iyileştiren gerçeğinden bahsetmiyorum bile. Sonuçta, yoga, hastalıkların (fiziksel, zihinsel) yanlış bilinçaltı tutumlarından kaynaklandığını söylüyor. Aydınlanma, tıpkı bir su akışı kiri yıkadığı için temizlenmelerini sağlar.

Samadhi, elde edilmesi zor, ancak insana yepyeni bir dünya açan, gerçekten eşsiz bir devlettir. Tabii ki, tüm yönleriyle açıklanamaz, çok bireyseldir. Aydınlanma hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki videoya bakın:

Marissa

Videoyu izle: Samadhi Nedir? (Ekim 2021).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send