Rüya yorumu

Ortodoksluk'ta Epifani Havva: gelenekler ve gelenekler

Pin
Send
Share
Send
Send


Epifani Havva her zaman aynı günde kutlanır - 18 Ocak. Bu, 19 Ocak'ta düşen Epifani bayramının arifesi. Su 18 ve 19 Ocak Epifani olarak kabul edilir ve birçok hastalığa iyi gelir. Birçok Ortodoks Hristiyan üç kez bir yıl boyunca biriken günahları yıkayarak üç kez bir buz deliğine batırıldı.

Ve Epiphany Eve'im annemin kız kardeşini inme etkisinden iyileştirme mucizesiyle bağlantılıdır, bundan sonra konuşamaz veya hareket edemez. Ve komşularımızda çocuk serpme işleminden sonra konuştu ve birkaç yudum vaftiz suyu. Epifani bayramında birçok mucize var, onları görmeniz yeterli. Bugün size atalarımızın Noel Arifesinde belirttiği gibi vaftiz geleneklerini anlatmak istiyorum.

Kilise tatili gelenekleri

Epifani Arifesi (Epifani Arifesi), İsa Mesih'in Ürdün Nehri'nde nasıl vaftiz edildiğinin anısına kutlanır. Bu nedenle vaftizdeki deliğe Ürdün denir. 18'inci kilisede, 19'unda tekrarlanan Büyük Su Arması düzenlenir. Yunanca, kutsanmış Epiphany suya Agiasma denir.

Su aygırı sonrasında büyük miktarda su arıtımı gerçekleştirildi. Vaftizci Yahya peygamberin Ürdün'deki İsa Mesih'i vaftiz ettiği 2000 yıl önce gerçekleşen büyük olayın anısına, su kutsama denir. O anda, Kutsal Ruh Rab'be bir güvercin şeklinde iniş yaptı ve cennetin sesi şöyle seslendi: "Bu benim lehim olan sevgili Oğlum."

Tanrının ete batırılmasıyla suyun doğası korunmuştur, bu nedenle bugünlerde kutsal olduğu kabul edilir. Ortodoks Hristiyanları, konutlarını ve yapılarını Epifaniye üzerine su serpiyor, bu sırada Epifanilerin troparlarını söylüyorlar. Vaftiz suyuyla sığırları yetiştirdiler ve kovanlarını serptiler: insanlar hayvanları da kutsadıklarına inandılar.

Yıl boyunca boş bir mideyle Epiphany su içiyorlar, böylece sağlıklı olmak ve vücut günahlardan arındırılıyor. Bu tören duaların okunması ve kurtuluş için Mesih'e şükran ile gerçekleştirilir:

Kutsal su, özelliklerini sıradan suya transfer etmek için inanılmaz bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle, Vaftiz Voditsa sona erdiğinde, onu sıradan suya azar azar ekleyebilirsiniz: tüm su tamamen ardışık hale gelir. Birkaç damla bile olsa, kutsal su damlacıkları normal suya zarar verebilir.

Kutsal su nerede saklanır? İkonostasisin yakınındaki şişelerde suyu depolayın. Yiyecek dolabı Epiphany su saklayabilirsiniz.

İpucu! Epifani arifesinde, Noel arifesi sona erer ve başlangıcı Noel arifesine düşer.

Noel Arifesinin adı tesadüfi değildir: bu günde, bir öğünde baharatlı olarak yenmiştir, ballı tahıllardan pişirilir. Noel Arifesinde kaynatılıp pişirilir.

Epiphany Noel Arifesinde, Ortodoks Hristiyanları sıkı tutuyorlar, yalnızca ilk akşam yıldızının yükselişinden sonra yemek yiyebiliyorsunuz (sochivo). İlk önce kutsanan suyu içmek ve daha sonra yemeğe başlamak gerekliydi. 19 Ocak'ta Epifani bayramında oruç tutulmaz.

Halk gelenekleri

Rusya'da her güzel tatil özel bir ciddiyetle kutlandı ve halk arasında özel gelenek ve törenler doğdu. Böylece, Epiphany Eve'de yığınlardan kar toplamak gelenekseldi: kadınlar onlar için keten kumaşı ağartıyorlardı ve kızlar güzellik için yıkanıyordu. Ayrıca, Epiphany karı, kuyucukların içine atıldı, böylelikle içlerindeki su asla kurumazdı. Kendilerini banyoda erimiş karla yıkadılar, böylece sağlıkları güçlüydü ve güzellik yüzünü terk etmedi.

Ek olarak, Epiphany karına özel bir iyileştirme gücü atfedilmiştir. Bu nedenle toplandı ve çeşitli hastalıkların iyileşmesi için toplandı. Bu gelenek bugüne kadar korunmuş, ancak kar yerine normal bir duş kullanıyorlar.

Arzuların gerçekleşmesi için, Baptist voditsa'yı bir kaseye topladılar ve geceleri karışıp karışmayacaklarını görmek istediler. Bir kabın içindeki suyun hareketini fark ettiyseniz, avluya kaçtı ve gökyüzüne baktı. Bundan sonra yapılan dileğin gerçekleşeceğine kesin olarak inanılıyordu.

Dikkat! İnsanların arasında, 18-19 Ocak gecesi, göklerin açıldığı ve herhangi bir telafi arzusunun gerçekleşeceğine inanılmaktadır.

Epiphany Eve'de, evin köşelerini ve tenha yerlere özellikle dikkat ederek, kapsamlı bir temizlik yapıldı. Kutsal suya dualar serpilerek evden dışarıya atılması gereken gizli güçlerin olduğu sanılıyordu.

Akşam yıldızının yükselişinden sonra, garip bir miktar mercimek yemeğinden oluşan masaya oturdular. Hostesler masaya çeşitli yemekler koyar: kutya (sochyo), uzvar, krep, turta. Oruç tabağında sebze salatası bulunan püresi yoktu.

Dikkat! Epiphany Eve üzerindeki Kutya, tereyağı ve süzme peynir eklenmeden hazırlanmıştır, bu nedenle “aç” veya “kayınvalide” olarak adlandırılmıştır.

Bu gecede, Noel zamanı sona erdi, bu yüzden kızlar, Noel kehanetinin son şansını, nişanlıların ve diğer herkesin ilgisini çeken sorularına kullandı. Kilise bu tür faaliyetleri reddeder, ancak halk bu kutsal günlerde kötülüğün zarar veremeyeceğine inanıyordu.

Kötü ruhların kovulması için tebeşirle çarpılmış haçlar - kapılar, panjurlar ve diğer yerler. Kötü ruhların bir sonraki Noel zamanına kadar evde görünmeyeceğine inanılıyordu.

Epiphany Eve'de kar yağışı, kar fırtınası veya sürüklenen kar zengin bir hasat sözü verdi. Çok az kar yağarsa, yıl meyveler ve mantarlar için fakir olacağına söz verdi.

Noel arifesinde yasaklar:

  • çamaşır;
  • yeminli sözler ve gösteriler;
  • çıkarmak ya da evden bir şey vermek;
  • borç para vermek;
  • alkol içmek ve fazla yemek.

Epifani gecesinde rüyalar kehanet sayılır, bu nedenle uyandıktan sonra ne gördüğünüzü hatırlamaya çalışmalısınız. Böylece uyandıktan sonra rüya unutulmayacak, başınızı ellerinizle saramazsınız.

2020'deki Epifani Arifesinde Arzunun Yerine Getirilmesi

Yatmadan önce Rabbinize dua edin, bir rüyanın geleceği için duaları okuyun. Ardından, dileklerinize bir kağıda, bir kağıda bir dilek yazın. Yaprakları bir tüpe koyun ve yastığın altına yerleştirin.

Sabahları uyandıktan sonra, yastığın altından yapraklardan birini çıkarın. Orada bir arzunun kaydedildiği bir yıl içinde gerçekleşecek. Bununla birlikte, kişi kasıtlı olarak yerine getirilmeyen arzuları yerine getiremez, biri onlar için yukarıdan ceza alabilir.

Dileğiniz gerçekleştiğinde, merhametiniz için Tanrıya şükretmeyi unutmayın. Kiliseye gidin, en sevdiğiniz simgelere mumlar koyun ve bir şükran duası sipariş edin.

Pin
Send
Share
Send
Send