Rüya yorumu

Eski Slav takvimi - hangi yıl

Pin
Send
Share
Send
Send


Yurtseverlik eğitimi şu anda moda. Pek çoğu kaynağa - atalarının yaşamına - dönmeye başladı. Özellikle, Slavlar'ın Büyük Petrus'un zamanına kadar kullandıkları takvim olan eski takvime ilgi duyuyorlar, Eski Slavonik takvime göre hangi yıl olduğunu nasıl hesaplayacağınızı anlatmak istiyorum.

Gregoryen Takvimi Giriş

Rusya'daki Gregoryen takviminin kullanımı, Peter 1'in ilgili bir kararnameyi imzalamasıyla 1699'da geldi. Rusya'da o zamana kadar yıllar, Mesih'in doğumundan değil, dünyanın yaratılmasından sayılmıştı. Bu arada, ülkemizde şu anda sadece 1 Ocak’ta Avrupa’da kabul edilen Yeni Yılı değil, aynı zamanda şimdi 14’e düşen “Eski Yeni Yılı” kutladılar.

Kronolojinin başlangıcı M.Ö 5509’yu oluşturuyordu. Bu takvim Ortodoks Kilisesi tarafından kullanılıyor. Ona göre, Eylül ayında yeni bir yıllık ibadet döngüsü başlıyor.

Slav takvimin tarihi

Jülyen takvimi Ortodoks Hristiyanlığı ile birlikte Bizans'tan toprağımıza geldi. Ona göre, hesap Tanrı'nın Oğlu'nun doğumundan değil, dünyanın yaratılış anından itibaren. Doğru, Rusya'da ve Bizans'ta yıl farklı yıllarda başladı: 1 Mart veya 1 Eylül. Modern tarihçiler bu nedenle birçok zorlukla karşı karşıya.

Dünyanın yaratılış yılı, yukarıda bahsedildiği gibi, M.Ö. 5509’da düşer. MS 353'te Konstantinopolis tercümanlarının imparatorunun emri ile hesaplanmıştır.

YOLUYLA! O yıla kadar birçok başka takvimler vardı:

  • İskenderiye;
  • Roma;
  • Yahudi vb.

Bu, günler, aylar ve yıllar gibi ticari ilişkileri engelledi. Bunun nedeni, İncil'in, yaratılışın dünyanın yaratılışının 6. gününde gerçekleşen Adem ve Havva'nın yaşam tarihini kesin olarak göstermemesidir.

Adem'in doğum zamanı, farklı eyaletlerde ve farklı insanlar tarafından farklı şekilde yorumlanan tahminlere veya soy soylarına göre hesaplandı. Örneğin, Mesih'in doğum tarihi yalnızca MS 525'te hesaplandı. Ancak birçok araştırmacı bu hesaplamayı yapan keşiş Dionysius'a katılmıyor. Bilim adamının 4-5 yıl yanıldığına inanıyorlar.

Dünyanın yaratılışından kaynaklanan Julian takvimi, inançlı olmayanların alayının sürekli bir nesnesidir. Aslında, dünya milyonlarca yıldır (tarihte anlattıklarımız) varlığını sürdürüyor ve burada sadece M.Ö. 5509.

Rahipler buna makul bir cevap verirler. Yaz hesaplaması, dünyanın yaratıldığı günden itibaren yapılır, yani ilk insanların ortaya çıkışından beri. Ne de olsa, Dünya üzerindeki herşeyin yaratılmasıyla meşgul olan Tanrı için bir gün 1000 yıla, 1000 yıla 1 gün eşittir.

Bizans'ta insanlığın ortaya çıkmasının tam olarak MÖ 6. binyılda atfedilmiş olması, pratikte tarihçilerin görüşlerinden farklı değildir. Doğru, arkeologlar, M.Ö. 9. yüzyıla kadar uzanan insan medeniyetlerinin varlığına dair kanıtlar buluyorlar. Ancak, çoğu uzmana göre, bu o zaman için çok kötü bir hata değil.

Fakat yine de Orta Çağ'da, Bizans ve Rusya'da kronoloji pratikte kullanılmadı. Yıllar, bir sonraki prens / imparatorun saltanatının başından itibaren veya 1 Eylül'de ibadet hizmetleri döngüsüyle aynı şekilde başlayan - 16 yıllık sürelere kadar yapılan iddialara göre değerlendirildi.

İLGİNÇ! Örneğin, Orta Çağ Rusya’sında 2019 yılına Vladimir Putin'in saltanatının 2. yılı veya 1 endikasyon denir.

Slav takviminde yeni yıl

Birçoğunun muhtemelen, yılın başlangıcının neden 1 Eylül'e düştüğü ve endikasyon döngülerinin başlangıcında bir sorusu vardı. Birkaç büyük versiyon var:

Ana sürüme göre, 1 Eylül’de, Bizans Konstantin’in ilk Hıristiyan imparatoru (bu arada, dünyanın yaratılışının başlangıcı yılını bulmayı emretti) yılın başında, 1 Mart’ın en yüksek olduğu Roma’da atandı. Efsaneye göre, o gün Rem ve Romulus şehri kurdu.

Constantine'nin emrine göre, 1 Eylül'de saha çalışması durduruldu, görev süresi değerlendirildi ve hasata bağlı olarak vergiler hesaplandı. 16 yıllık bir suçlama döngüsü ekonomik olarak çok dindar değildi.

Ancak daha sonra, hem Bizans'ta hem de Rusya'da, 1 Mart Yeni Yılı kutlamaya başladı. Rahipler bunu bir müjde olayıyla ilişkilendirir. Mesih, şeytani günaha maruz kaldığı vahşi doğada seyahat ettikten sonra eve döndü. Sonra Rab'bin Rabbinin yazını vaaz etmesi için onu kutsadığını ilan etti. Ve bu gün 1 Mart'ta düştü.

Rusya'da ve Bizans'ta bu gün “yılların üretimi” için ciddi alaylar düzenlendi. Kilisede aynı adı taşıyan bir kilise bile vardı. Su kutsandı, din adamları insanları kutladılar, kutsadılar ve günahlarını bağışladılar. Her iki devletin başkentlerinde, yöneticiler meydana geldi.

1 Mart halk için güzel bir gündü. Her şeyden önce, izin bir gündü. Zavallı insanlara sadaka ve eski kıyafetler verildi. Nüfusun zengin tabakaları, fakirler için yardım ziyafetleri düzenlemek, onlara hediyeler vermek zorunda kaldılar. Ayrıca bu gün, devlet için tehlikeli olmayan mahkumlar af kapsamında olabilirdi.

Slav takvimi hangi yıl hesaplanır

Slav takviminde mevcut yılı belirlemek oldukça basittir. Kronolojinin MÖ 5509'dan yapıldığı bilinmektedir. Bu yıl 2019 MS'dir.

Ancak aynı zamanda bilinmektedir, ancak Julian takvimine göre yılın başlangıcı 1 Eylül'e düşer. Bu nedenle, hangi yıl olduğunu bulmak için, hesaplanan tarih 1 Eylül’den önce ise ve 5509 - sonrasındaki mevcut 5508’e eklemelisiniz.

1 Haziran 2019 tarihini hesaplıyoruz. 1 Haziran - 1 Eylül'den önce, 5508 ekliyoruz ve dünyanın yaratılmasından bu yana yılda 7527 alıyoruz.

Sonuç

Videoyu izle: Matryoshkas and Caviar - Moscow review 200th video (Ekim 2021).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send