Rüya yorumu

Slavların Tanrısı Semargl (Simargl) - mitolojide tanımı, yeri

Pin
Send
Share
Send
Send


Çocuklar yakın zamanda Slav mitolojisi tarafından uzaklaştırıldı ve merak ettim. Birçok kaynaktan çalıştık, Slav halklarının Hristiyanlığın ortaya çıkışı ile unutulduğu ilginç bilgiler öğrendik. Fakat çok şey tam olarak eski Rusya tarihimizden alınmıştır.

Tanrıların ataları olarak adlandırılan semboller ve imgeler günlük yaşamda çok büyük bir rol oynadı. Merkezi figürlerden biri Simargl (veya Semargl) - Ateş Tanrısı ve bu makalede tartışılacak olan bitkilerin bekçisi.

Slav Mitolojisinde Semargla Yeri

Hristiyanlığın ortaya çıkışıyla birlikte, eski Rusya tarihinin en bilge ve en ilginçlerinden biri olan Slav mitolojisi arka plana kayboldu. Tanrının sayısı ve panteonu çok büyüktü, her bir Tanrı doğanın belli bir unsurundan sorumluydu, bazen birkaç ipucu ve işlevi vardı. Ana karakterleri biliyoruz: Dazhdbog, Veres, Perun ve diğerleri. Ancak çiftçiler arasında daha az önemli olan Simargl - Ateş Tanrısı ve bitkilerin savunucusu idi.

Tarihçesi

 • Yüzyıllar boyunca, antik Slavların birçok efsanesi ve efsanesi kayboldu. Hristiyanlık, putperest tanrıları tanımak istemiyordu; bu nedenle modern dünyada bilim adamları ve arkeologlar, aralarında Simargl olan birçok tanrının hiyerarşisini ve kökenini baştan yarattılar.
 • Uzun süreli bilimsel çalışma sırasında şu versiyon ortaya atıldı: Eski İran sınırına yakın yaşayan halklar (Pers), Tanrı Simurg'u Simargl'a kabul etti ve benimsedi.
 • Simurg bir köpek ve kuş meleziydi, eski bir Pers tanrısıydı ve Semargl Ateş Tanrısı oldu, dış karakteristik de Simurg'un yüzünü andırıyordu.
 • Efsanelere göre korunan ekinlere göre Simargl: İlk karda son karı yaktı. Bundan sonra, eğiciler ekim ekim sezonuna başlayabilir.
 • Fakat sadece bu işlev Semargla'da değildi. Jav'i savunan kocaman bir ateşli kılıcı vardı. Tüm kötülüklerden korkuyordu, aynı zamanda Tanrı - Savaşçı. Bu nedenle, pek çok antik törende, Ateş elementi çok büyük önem taşır ve her türlü yakma işleminden arındırıcı ve temizleyici olarak kabul edilir.
 • Bu tanrı hakkında bilgi oldukça küçük. Bazı verilere göre, Semargl, Tanrı Perun ve insanlık arasında bir tür aracı olarak kabul edildi. Dünyayı tüm kötülüklerden korumakla kalmadı, aynı zamanda Hayat Ağacı'nı da korudu. Dünyadaki tüm bitkilerin tohumlarının toplandığı üzereydi.

Arkeolojik kazılardan sonra eserler üzerinde korunmuş eski görüntülerde Simargl kanatlı bir köpek olarak tasvir edilmiştir. Bu yüzden takı ve muska, muska tasvir edildi. Günümüze kadar korunan ikinci görünüm, Ateş'den oluşan kuş Kurbağası.

Bu güne kadar devam eden görüntülerde, Semargla'nın görünüşünü çevreleyen süsleri görebilirsiniz. Bu, Hristiyanlığın kabulünden sonra bile birçok Slav ailede tutulan koruyucu muskaların yapıldığını gösteriyor. Kapıdaki tapınaklarda bile bu tanrının görüntüsü kalmıştır, örneğin, Suzdal'da bulunanlar.

Simargl nereden geldi - soyağacı

 1. Babasının cennetteki tüm tanrıların en büyük hakimi olduğuna inanılmaktadır - Svarog veya Göksel Baba. Svarog - demirci Alatyr'a bir çekiçle çarptı - taş. Kıvılcımlardan yeniden doğmuş Semargl. İkinci nesil tanrılara aittir - Yasuni, yani oğulları - Svarozhich.
 2. Slavların efsaneleri ve efsanelerinde Simargl, kızıl saçlı, siyah sakalı ve sihirli ateşli kılıcı olan büyük bir kahramanın bir insan imgesini (bir karışıma, bir köpeğin bir melezine ve bir kuşkusundan daha fazla algılamaya ve ibadete uygun) sahipti. Altın yeleği olan bir atı vardı.
 3. Ateşin enerjisi öylesine yüksekti ki (çeşitli kaynaklarda sürekli olarak vurgulanır), Semargl ve atından sonra tarlada kavurucu bir çim alanı kaldı. Ateş kılıcı, bu yüksek ve güçlü Tanrı yolunda meydana gelen tüm kötülükleri yok etti.
 4. Simargl'ın Kuparnitsy'den doğan 2 çocuğu olduğu bilinmektedir: Kupalo ve Kostroma. Ivan Kupala'nın tatil gecesi (en kısa gece, yaz gündönümü) doğdular. Çünkü, yılda yalnızca bir kez, Semargl, Yavi'nin savunucusu görevini, Sonbahar Equinox Banyo Kasesinde oyun sevmeye davet edildiğinde ve tam olarak 9 ay sonra çocuklar doğduğunda, Karanlık'tan Karanlıkta bırakabilirdi.

Simargl efsaneleri ve anlamları

İnsanlar, insanlar ile Tanrıların dünyası arasındaki bu arabulucunun onları tüm kötülüklerden koruduğuna inanıyordu. İbadet edildi ve biraz korktu, çünkü her zaman görevinden ayrılmadığı Navi dünyasındaydı. Bazıları Ateş elementinin insanın yaratılmasında rol oynadığına inanıyordu.

Simargl ile efsaneler

 • Mara'nın baharda yeniden doğduğu gün bu savaşçının göründüğü düşünülüyor. Kışın sona ermesini ve tüm canlıların yeryüzünde gelişmeye başlamasını sağlar.
 • Semargl, Jav'i savunan ve Navi'nin saldırılarını engelleyen Navi, Yavi ve Kural çizgisinde olduğu için, her zaman savaşa çağrıldı. Rusların ve Tanrıların oğullarını savaşlarda ve savaşlarda korudu. Kural ve Navi Tanrıları'nın savaşlarına katıldı. Karanlığı ateşli bir kılıçla kesti, böylece Çernobil ordusunun karanlık ordusu öldü.
 • Mike - Zlatogorka, Avsen ve Kolyada'nın doğumu için bir mağaraya saklandı. Semargl bu mağaraları korudu. Kılıcı mağara duvarına çarptı, Avseny ve Kolyada'nın (su damlacıklarından) doğduğu bir canlı yay ortaya çıktı.
 • Pek çok Slav Simargl'ı pratik olarak Ölüm Tanrısı ve Ay Tanrısı olarak görüyordu. Navi dünyasıyla olan sürekli bağlantısı ile açıklanmaktadır. Her gece, Karanlık dünyasında izlemek ve tüm canlıları kötü ruhların saldırılarından korumak için Yavi dünyasını terk ettiğine inanılıyordu.
 • Bilim adamları ve tarihçiler, Hıristiyanlıktan Simargl ve Başmelek Mikail arasında açık bir benzetme yaparlar. İkinci aziz ayrıca, cenneti ağırlayan kişinin yardımıyla dünyayı kötülükten koruduğu ateşli bir kılıca sahiptir.
 • Atalarımız Semargla'yı aramadılar, insanlığın tüm ihtiyaçlarını gördüklerine inanıyorlardı. Adını boşuna söylemek geleneksel değildi. Sadece en zor günlerde yaklaştı, ağır hastalıklardan kurtulma veya aile bağlarını güçlendirmeyi istediler.
 • Halk komplolarında Ateş Yılanı Penezhny olarak görünüyor. Ayrıca 14. yüzyılda derlenen St. Gregory koleksiyonundaki Semargl ve Yognebozh olarak adlandırılan John Chrysostom (1271) koleksiyonundan da bahsetti.

Chimear Simargla

  1. Bu tanrının birkaç yüzü olduğundan, eski bilezikler ve diğer takılar üzerinde çeşitli yüzler görüyoruz. Bunlardan biri kanatlı bir köpektir. Ayrıca Ateş - Kurbağa (Parozhka, Çekler tarafından saygı duyulur) 'dan oluşan bir kuş vardır.
  2. Böyle güçlü bir Tanrı aynı zamanda Cennetteki Ateşin sembolizmine sahiptir, çünkü o Perun'un kardeşi idi, önemli bir şahsiyetti. Özel bir işaret, bir ateş kıvılcımıdır.
  3. Bu tür tılsımlar, kendilerini Şeytan'ın tezahürlerinden korumak, kendilerini ve sevdiklerini şeytani ruhlardan korumak için kullanılır. Cazibelerin yangınlardan ve diğer doğal afetlerden kurtulduğu söylenir.
  4. Rune Semargla - Kurt. Ayrıca, zamanla, tanrı olmasa da, Semargla'yı Kalkanla canlandırmaya başladılar. Her zaman büyük Ateş kılıcıyla ilgiliydi.

Adı nasıl oldu - Semargl

Gerçekten de, Tanrı'nın çok ilginç bir sondaj adı vardır. Eski kaynaklara dönersek, bu sorunun cevabı orada.

Bu cesur ilahi savaşçının adı, eski Rus kroniklerinde - Prens Vladimir'nin panteonunda bahsedilir. Oradan, adın eski Rus “smag” kelimesinden, yani “ateş, alev dilinden” geldiği açıktır.

Bir isim daha var, böyle bir isim ortaya çıktı. Bazı bilim adamları, Slav mitolojisindeki bu Tanrı'nın bir tür kollektif kişilik olduğuna inanmaktadır - bir seferde 7 kılıfa sahip yedi katlı bir yaratık. Bu nedenle adı, "yedi" sayısından. Yani, varlık sadece kanatlı bir köpek veya “kutsal bir kuş” gibi görünmekle kalmaz, aynı zamanda daha fazla yüz vardı.

İsmin oluşumunun üçüncü varyantı, tercümesi "sıcak - bir kuş" anlamına gelen Eski Farsça Tanrı Simurg'dur, yani Ateş Elemanları üzerindeki otoriteye sahip bir yaratıktır. Simurg adına da benzer bir kök var - "sim"

Simarglu Günü ne zaman kutlanır?

Eski zamanlarda insanlar, ateş gücünün bu tanrının elinde olduğuna inanıyorlardı. Görevi, orijinal yangını korumaktı. Bu nedenle, çoğu zaman, evlerini korumak için Simarğlu'na döndü.

Eski Rus geleneklerine göre, 14 Nisan'da Ateş Bayramı'nı kutlamak için kabul edildi.

Diğer tanrılardan farkı nedir

Simarglu'ya çok önemli bir rol veren birkaç özel özellik var. Araştırmacılar, hala bu anlaşılmaz Tanrı'nın başka hangi işlevleri olduğuna karar veremiyor ve bulamıyor. Perun ise neden gerekliydi? Aşağıdakileri öğrendim.

 • Perun henüz doğmadığında, Simargl zaten kurallar dünyasını savundu. Tecrübeli ve cesur bir Savaşçıydı.
 • Rolü dünyalar arasındaki bir arabuluculuktu: gerekli bilgiyi sık sık Yavi dünyasına aktardı.
 • İkinci özellik: Bu Tanrı, tüm büyük Tanrıların gücünü ve gücünü kendi içinde yoğunlaştırdı. Savaşta göründüğünde, Yasuni çok güçlü ve güçlü oldu ve mutlaka zafer kazandı.

Sonuç

Pin
Send
Share
Send
Send