Rüya yorumu

Eski Rus kadın ismi: gelenekler ve anlamlar

Pin
Send
Share
Send
Send


Son yıllarda, çocukların nadir isimleri aramak moda oldu. Bir kız benim için doğduğunda, onu ataların geleneklerine göre adlandırmak istedim, bu yüzden Eski Slav dillerine dikkat çektim. Uyumludurlar ve her birinin kendi anlamı vardır. Size nasıl bir gelenek seçtiniz, kız için nasıl bir isim seçtiğinizi söylemek istiyorum.

Eski Slav isimleri

Nadiren isimler elbette güzel ama anlamlarını düşünmeye değer. Çocuğun okulda ve yetişkinlikte zorbalık yapmaması önemlidir. Ayrıca, isimler, kızın doğduğu bölgeye karşılık gelmelidir.

Eski Slav kadın isimlerini incelemek oldukça zor. Her birinin aileye, bölgesel geleneklere ve ülkenin belirli bir bölgesindeki bir toplumun yaşam biçimine bağlı olarak birçok anlamı vardır.

Eski Rus kadın isimleri nadirdir, çoğu güzel bir sese sahiptir. Ama yine de bir kız için bir isim seçmek oldukça zor, çünkü gelecekte ev sahibi ve annenin sahibi olacak.

Gerçek Slav isimleri artık Rusya'da nadir, uyumlu olmadıkları için değil, zamanla insanlar karıştığı için geleneklerini ve geleneklerini Rusya'ya getirdikleri için nadirdir. Çocuklara Cermen, Yunanca ve hatta Latince isimler denir. Şimdi birçok kişi içtenlikle Rus olduğunu düşünüyor, ancak bu böyle değil.

Çocuk için bir isim seçme geleneği

Eski Slav gelenekleri çok güzel olsa da, modern insanlar biraz tuhaf görünebilir. Aslında atalarımız doğanın kendisi ile barış içinde yaşadılar.

Rusya'nın çocuk adlandırma gelenekleri vardı. Bebeklerin isimlerinin verilmediğine dikkat edilmelidir. Geçici takma isimler veya hatta kıdemliler olarak adlandırıldılar - birinci, ikinci veya en yaşlı, orta, daha genç, vb.

Adlandırma töreni kızlar 9-16 yaşlarında yapıldı. O zamana kadar, genellikle kişisel niteliklerini ve kişilik özelliklerini fark etmesi için çocuğu izlediler. Şimdi adın insanların hayatlarını etkilediğini düşünmek kabul edildi. Eski günlerde ismin karakteri yansıtması ve taşıyıcının kimliği hakkında konuşması gerektiğine inanılıyordu.

YOLUYLA! İsim bir olamazdı. Birçoğu birbirlerine takma ad verdiğinden, bu gelenek hala bir dereceye kadar yaşıyor.

Ailede doğan her kızın kendi amacı vardı. Bir isim seçerken büyük bir fark yarattı. Birçok faktör dikkate alınmıştır:

 • çocuğun kişisel özellikleri;
 • evin koruyucusu, gelecekteki karısı ve annesi rolünü;
 • tanrılar ile dernekler.

Adlandırma ayininin zamanı da tesadüf değildi. Bunun için kızlarda en belirgin şekilde ortaya çıkan nitelikleri de gözlemledik:

 • Gelecekteki bir şifacı veya cadı belirtileri göstermişse, çocuğa 9 yaşındaymış;
 • 12 yaşındayken kendilerini gelecekteki bir savaşçı veya yönetici olarak gösterenler;
 • eğer böyle bir işaret yoksa, isim 16 yaşındaydı.
 • Çocuğa isim verme zamanı geldiğinde, isim aşağıdaki ilkelere göre verilmiştir:
 • çocuğun karakterine göre;
 • en belirgin mirasını aldığı miraslarından birinin onuruna. Örneğin, bir kız büyücülüğe ilgi gösterirse, ata, cadıyı onuruna adlandırır, eğer mükemmel bir aşçı olsaydı, ailede benzer yeteneklere sahip bir kadın aranırdı;
 • atalarının tanrıçası-koruyucusunun şerefine. Bu durumda, ilahın çocuğu koruyacağı ve onu zararlardan ve kötü güçlerden koruyacağı umuluyordu.

İsim Özellikleri

Yukarıda bahsedildiği gibi, Eski Slav dili isimleri güzel görünüyor ve çoğunlukla anlamları ile uyumlu. Koşullu olarak birkaç türe ayrılmıştır:

 1. İki kök Bu tür isimler iki köklüdür. Örneğin, Miroslav, Lyubomila, Svetozara. Gördüğünüz gibi, bu kelimelerle ismin özünü yansıtan iki temel var.
 2. Katılımcılara göre. Örnek Zhdana, Zhelan, vb.
 3. Çocuğun yansıtıcı doğası. Bu isimler arasında - Zabava, Veselina, Milan.
 4. Tanrılar isimlerinden türetilmiştir - Ogneyar (Ateş Yarila).
 5. Sadece yöneticilerin ve liderlerin çocukları olarak adlandırılan özel isimler.

Ayinin kendisi büyücü (veya rahip) tarafından yapıldı. Tören sırasında, kız eski takma ismini yıkayarak yıkadı ve sonra da kalıcı ismini taktılar. Kızların gölde yıkanması ilginçtir, yani. Durgun su ve çocuklar - nehirde, yani İhtiyaç duyulan su akıyordu.

YOLUYLA! Bazen isimler değişti. Bu, bir kadına farklı bir takma ad verilmişse oldu. Sonra ayin yeniden yapıldı, böylece tanrılardan önce kız saftı.

Eski Rus kadın adı nasıl seçilir

Herhangi bir annenin nadiren ve güzelce bir çocuk aramak için. Ancak adın öforik olması gerekir. Bu özellikle bayan isimleri için geçerlidir.

Gerçek şu ki, eski günlerde insanlar ismin sihirli gücüne inanıyorlardı. İnsanoğluna doğanın gücünü ve Tanrıların korunmasını sağladığına inanılıyordu. Gelecekteki karısı ve annesi gibi kadının da hepsinin korunmasına ihtiyacı vardı.

YOLUYLA! Adı, eski Slav geleneklerine göre bağımsız olarak düşünülebilir. Örnekler zaten oldu. Ancak yeni çıkarılan adın, hatta çok güzel bir Eski Rusça olmadığı hatırlanmalıdır. Ve eğer bir çocuğu vaftiz etmek niyetindeyseniz, rahip çocuğun vaftizi sırasında ayin yapmayı reddedebilir veya çocuğu başka bir isimle isimlendirmeyi reddedebilir.

Sonuç

Yukarıda belirtilenlere dayanarak, sonuçlar çıkarabiliriz:

Videoyu izle: En Güzel 50 Kız ismi, Türkçe Bebek Adları (Ekim 2021).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send