Rüya yorumu

İnsanın manevi değerleri - bu nedir

Pin
Send
Share
Send
Send


Dünyamızda her şeyin bir değeri vardır - maddi ve manevi. Fakat herkes tam olarak manevi değerlerin ne olduğunu bilmiyor. Çocukluk döneminde yetişkinlerin sevgisine ve bakımına değer veriyoruz, ergenlikte maddi şeylere bağlı olmaya başlıyoruz ve yetişkinlikte maddi değerlerin peşinde koşarak tüketilebiliyoruz.

Hayatım boyunca, evimizde yaşayan yaşlı bir öğretmenin, maddi değerlerin üzerindeki ahlaki değerlerin önceliği hakkındaki sözlerini hatırladım. O gün sınavı okulda geçtik ve avluda bir bankta dinlendik. Yaşlı bir kadın bize yaklaştı ve terbiyesizce cevap verdiğimiz bir yorum yaptı. Ve böylece, yıllar sonra, sözleri netleşti: “İnsanlara, onların size yapmalarını istediğiniz şekilde yapın.” Buna bumerang etkisi de denir.

Madde ve ruh

Tüm zamanların ve ulusların filozofları birincil olanın - ruhu ya da meselesi - sorusuna bir cevap aradı. Sorulan soruya hala genel olarak kabul edilmiş bir cevap yoktur ve maddenin ruh üzerindeki yaygınlığı konusunda fikir birliği yoktur. Sadece bir şey apaçık ortada: bozulabilir ve bozulmaz maddeler var. Suda çözünmeyen madde ruhu ve manevi değerleri içerir. Manevi değerler - bu dokunulup taranamayan bir şeydir, ancak zevk getirir.

İpucu! Manevi değerler, ölçülemeyen veya ölçülemeyen bazı ideallerdir.

Bir kişinin dikkatlice koruduğu ve önemini savunmaya hazır olduğu ahlaki değerler aynı zamanda manevi değerlere de atıfta bulunur. Çocukluk döneminde ebeveynliğin etkisi altında ahlaki temeller oluşturulmuştur. Çocuk davranışının iyi ve kötü olabileceğini anlamaya başlar. Küçük adam, iyi işlerin ödüllendirileceğini ve kötülerin cezalandırılacağını biliyor. Her ne kadar bir insanın hareketine ellerle dokunulmasa da, yine de var ve olumlu ya da olumsuz olarak değerlendirilebiliyor. Spiritüel kategorilere aşinalık böyle başlar.

Malzeme kategorileri ile çok daha kolaydır - onlara dokunabilir, satın alabilir veya kendiniz yapabilirsiniz.

Maddi değerlere şunlar dahildir:

 • döviz notları;
 • mağazadaki mallar;
 • takı;
 • emlak;
 • lüks eşyalar

Manevi değerler dokunsal olarak satılamaz, değiştirilemez, görülemez veya hissedilmez. Görünmezler ve her insanın iç dünyasındalar. Hayvanların manevi değerleri yoktur - sadece içgüdüleri vardır.

Manevi kategorilere şunları içerir:

 • dostluğu;
 • aşk;
 • ithaf;
 • karşılıklı anlayış;
 • yaratıcılık, sanat;
 • dini duygular;
 • ahlaki idealler;
 • ahlaki nitelikler.

Maddi değerlere iliştirmek, gençlere ve orta yaşlı insanlara özgüdür. Çok nadiren, malzemenin özel bir anlamı olan yaşlı bir kişi bulunur. Bu, paranın sevgi ve arkadaşlık kazanmaya yardımcı olmayacağının farkına varmaktan kaynaklanır. Belki de bu farkındalık yıllar sürdü.

Manevi kategoriler bir insanın iç dünyasına aittir ve onu bir insan olarak oluşturur. Onlar sayesinde dünya görüşü ve dünyaya bireysel bakış oluşturulmuş, hakikat ve güzellik arayışı yapılmıştır. Manevi rehberlerin yardımıyla, her gün (bizim bakış açımıza göre) doğru seçimi yapar ve sorumlu kararlar alırız.

Ahlaki idealler

Bu manevi kategori ayrı ayrı tartışılmalıdır. Psikologlar ahlaki ideallerle ilgilidir:

 • hayatın anlamı;
 • estetik;
 • uygun ahlaki;
 • ailesi.

Anlam idealleri ideolojik konumumuzu ifade eder. Genellikle evde ve okulda eğitim ile şekillenir. Öyleyse, yaşam koşulları buna katkıda bulunursa, dünya görüşü büyük ölçüde değişebilir. Dünya görüşü, bireyin dünyaya ve insana olan tutumunu oluşturur.

Estetik, ruhsal deneyimleri ifade eder ve insan ruhunun durumunu yansıtır. Estetik duygular toplumda bireysel kendini gerçekleştirme olarak oluşur. Bu kategori güzellik ve trajedi, yüce ve çizgi roman duygusu içerir.

Aslında ahlaki değerler toplum üyeleri arasındaki ilişkiyi belirler. Bunlar vatanseverlik, karşılıklı yardımlaşma, iyilik ve kötülük kavramlarını içerir. Ebeveynlere, memleketlere ve topluma karşı ahlaki görevi yerine getirme arzusu, çocuğu ebeveynler ve okul tarafından büyütme sürecinde oluşur. Gelecekte, ahlaki kategoriler namus, vicdan, kişisel itibar, adalet ve hayırseverlik gibi kavramları genişletebilir ve kapsayabilir.

Aile değerleri, insanın ahlaki eğitiminin toplumun hücresi olduğunu vurgulamaktadır. Ailede, küçük bir vatandaşın ilk sosyalleşme deneyiminin yaşanması söz konusudur. Bir aile olmadan, çocuk, canlı bir sosyal ve sosyal ilişki örneğinden mahrum kalan Mowgli'nin kaderini tekrarlardı. Ailede çocuk ilk iyilik ve kötülük derslerini alır, materyalle birlikte ruhsal yiyecekleri yer, toplumun bir üyesi olarak oluşur.

Manevi kavramlar

Şimdi toplumumuzda benimsenen temel manevi kavramları düşünün. Bir kerede maneviyatın sadece dini duygular olmadığını söylemek isterim. Manevi kavram, materyalle ilgili olmayan her şeyi içerir. Dini figürler bununla aynı fikirde değiller, ancak psikoloji açısından bu sadece.

Manevi kategoriler:

 • güzellik;
 • iyi ve kötü;
 • gerçek;
 • sanat;
 • yaratıcılık;
 • seviyorum.

güzellik - fenomen somut, dokunulmaz olamaz. Fakat ruhtaki güzellik silinmez bir iz bırakır, zevk ve zevk verir. Bununla birlikte, dünyamızdaki güzellik yalnızca maddi bir taşıyıcıyla ortaya çıkar - insan bedeni, ses, sanat eseri, arazi. Güzellik hissi herkes için farklıdır ve büyük ölçüde eğitim ve yerel zihniyete bağlıdır. Avrupalılar tarafından güzel olarak kabul edilenler Asyalılar arasında çirkin algılanabilir ve bunun tersi de geçerlidir. Bu nedenle, güzellik çok göreceli bir kategoridir.

İyi ve kötü ayrıca manevi kategorilerin etkisi altında oluşmuştur. Farklı halk eğitiminde bu kavramlar aynı değildir. Rus toplumunda iyi bir insan, başkalarına nasıl sempati duyacağını bilen ve ihtiyacı olanlara yardım eli uzatan bir kişidir. İyi bir insan, kendisi için yaşam düşünmez, başkalarına yardım etmek ve çıkarlarını yaşamak ister. Dünyaya fayda sağlamak nezaketin temelidir. Buna göre kötülük iyinin tam tersidir.

Gerçek tadı / kokuyu dokunmak ve hissetmek de imkansız. Ancak, gerçekte düşmanlıktan çok daha fazla insan öldü. Gerçeği aramak, modern insanlara huzur vermez: henüz bulunamamıştır. Gerçek, güzellik gibi herkes için farklı. Bazen gerçek bir yalan olarak algılanır ve gerçek için yalan onurlandırılır. Bu neden oluyor? Filozofların bile buna cevabı yoktur.

aşk ayrıca manevi kategorilere de aittir. Bu, dünyadaki tüm insanların ihtiyaç duyduğu duygusudur. Aşk anne karşısında yeni doğmuş bir bebekle tanışır ve hayatı boyunca ona eşlik eder. Aşk farklı olabilir - arkadaş canlısı, evli, ebeveyn, evlat - ama özgecilik her zaman özündedir. Fedakarlık ilişkilerde yoksa, gerçek aşk söz konusu olmaz. Aşk her zaman empati, sadakat, saygı ve güvendir.

sanat insanın varlığının başından beri manevi değerler kategorisine aittir. Sanat yoluyla insanlar dünyaya, diğer insanlara ve bir bütün olarak topluma karşı tutumlarını ifade eder. Sanat, duygularını ve duygularını bir kelime, hareket, şarkı veya imge ile ifade etmektir. Sanat, sanatçının hangi yaratıcı pozisyonda olduğuna ve dünyayı nasıl algıladığına bağlı olarak gerçekçi ve gerçeküstü olabilir.

Sanatla yakından ilişkili oluşturmainsanların yeteneklerini ve yeteneklerini anladıkları için. Yaratıcılığa ünlü figürler, edebiyat, şiir, resim ve müzik için anıtlar dahildir. Yaratıcılık sadece insanda doğaldır, bu nedenle ses, hareket ve renk yoluyla kendini ifade etmenin manevi gereksinimlerine sahiptir.

Bununla birlikte, yaratıcılığın zorunlu olarak maddi madde ile ifade edilmesi gerekir. Bu nedenle, edebi bir tür veya resim satın almak için para ödemeniz gerekir.

spiritüellik olmaması

Dünyamızda manevi değerler olmadan, sadece maddi bir madde kullanarak yaşamak mümkün mü? Hayvanların ve bitkilerin manevi yaşamı mümkün olduğu için mümkündür. Masum bir insan, kendi yararına rehberlik eden ahlaki ve ahlaki kategorileri reddeder. Modern toplumda, maneviyat eksikliği korkutucu hale geldi ve evrensel insani değerlerin kaybına yol açabilir.

Modern medya, topluma maddi şeyleri manevi değerlerin üzerinde tüketmenin, ahlaki rehberlerin kaybının önceliğini empoze eder. Ebeveynlerin, sürekli iş başında oldukları için çocuklarını büyütmek için zamanları yoktur. Çocuklar maddi tüketiciliğin faydalarını destekleyen medyadan ve sosyal ağlardan bilgi alırlar.

Reklamverenler, insanları ürünlerini ve mutluluğunu satın almaya ikna etmek için büyük miktarda para harcarlar. Yani, modern bir insan ancak kaliteli bir ürün satın aldıktan sonra mutlu olabilir. Manevi değerleri maddi değerlerle değiştirmek, zamanımızın ayırt edici bir özelliğidir.

Ruhsuzluğa karşı savaşmak ancak eğitimsel çalışmalar ile mümkündür. Çocuklarda doğru bir dünya görüşü oluşturma sorumluluğu okul tarafından karşılanmalıdır. Dini kurumlar ayrıca nüfus arasında maneviyatın gelişmesine katkıda bulunur ve sadece okulun ve dini merkezlerin ortak çalışması durumu yerden alabilir.

Videoyu izle: Maddi ve manevi değerler ekseninde insan. (Mayıs Ayı 2022).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send