Rüya yorumu

Slavlar arasında aşkın tanrıçası - kim yardım eder, mitoloji

Pin
Send
Share
Send
Send


Slav geleneğindeki tanrıça Lada, sevgi ve güzelliğin kadınsı ilahıdır. Slav tanrıçası panteonunda önemli bir rolü var. Evliliğe zarar veriyor ve sembolü adil cinsiyete yardım ediyor, gerçekliklerini daha iyi hale getiriyor.

Bu tanrıça hakkında daha ayrıntılı konuşmayı, yüceltildiğinde size hangi konuda yardımcı olabileceğini ve hangi tezahürlerle tanıştığını öğrenmeyi öneriyorum.

İlahiyat Lada mitolojisi

Atalarımızın mitolojisine göre Slavs Lada, bahar, sevgi ve güzelliğin ilahıdır. Özellikle kadın cinsiyetine çok saygılı davranıldı, çünkü hem genç canlıların hem de yetişkin kadınların patronluk rolünü üstlendi.

Lada, Slav panteonunun şu tanrıları için ana tanrıça görevi görüyor:

 • Perun - gök gürültüsü ve şimşek tanrısı;
 • Moraine - kış ve ölümün kadın ilacı;
 • Leli - baharın tanrıçası, ilk aşk;
 • Canlı - yaşam tanrıçası, doğurganlık;
 • Lelia - ilk aşkın tanrısı;
 • Polela - olgun duyguların tanrısı, aile sendikaları.

Dıştan, Lada yeşilimsi bukleler ile genç ve güzel bir kadın olarak resmedildi ve ağaçların yapraklarıyla süslendi.

Tanrıçaya ne yardımcı olur?

 1. Slavların tanrıçası Lada, aile ocağını korur, ev konforu ve aşık olma şansı verir.
 2. Uzun süre "kızlarda" kaldılar ve nişanlılarını karşılayamadılar, Lada'dan yardım istediler. Evlilikteki zorluklardan kurtulmak isteyen evli bayanlar tarafından da yaklaştı.
 3. Ayrıca, tanrı güzellik ve diğer kadın özelliklerini verecektir: nezaket, hassasiyet, nezaket.

Atalarımız Lada'yı zaman zaman ekinlerle ve baharla çiftçilikle ilişkilendirdiler. Bahar mevsimlerle ilişkilidir, her şey çiçeklenmeye başladığında, hayata gelir, güzellik ve canlılık ile doludur.

Bazı folklorist bilim adamları, Lada imajının kurgusal olduğuna inanıyor. Bununla birlikte, bu görüşler bir kez daha Slavların tamamını yok etme niyetini, Slavları yerel inançlarından mahrum bırakma niyetini doğrulamaktadır. Ne yazık ki, putperestlik ve Slav büyüsü hakkında pek fazla bilgi günümüze kadar korunmamıştır. Ve hala orada olan bilgi nesilden nesile aktarılır ve gözbebeği gibi dikkatle korunur.

Fakat eğlence, neşe ve olumlu duygularla yakından ilişkili olan Lada'ya geri dönelim. Bununla birlikte, bu şaşırtıcı değildir, çünkü tüm bahar ayinleri ve tatiller, düğünler ve eşleştirme ile ilişkilidir. Lada, Svarog'un karısıdır. Bazı kaynaklarda, onun karısı olmadığı, Svarog'un kızı olduğu bilgisiyle tanışabilirsiniz, ancak bu doğru olarak kabul edilemez.

Slavlarda aşk tanrıçası nasıl?

Eski zamanlarda, bir tanrıçanın, kader ilahiyatını kolayca ikna edebileceğine inanılıyordu. Kötü durumda olan her şeyi düzeltmek, düzeltmek ve düzeltmek gerektiğinde yardım istedi.

İlahi Lada emirlerini Rüzgara verir ve Ateş Elemanı ise tüm tezahürlerinde ona sunar. Voditsa, ihtiyaç duyduğu yerde akar ve Ana Ham Toprak da Lada'ya itaat eder, daima çağrısına yardım eder.

Tüm doğal unsurları yönetiyor. Bütün tanrı ve tanrıçalar ve tabii ki Slavlar tarafından tapınır.

Tanrıçaların mutluluğu kendine çekebildiğine, konutta yaratılışı, ruhu ışıkla doldurduğuna, zor durumlarda doğru çözümü bulmaya yardımcı olduğuna inanıyorlar.

Modern Rus dili, tüm tanrıların anası adından çıkan köklü çok sayıda kelime kullanır:

 • Hadi;
 • ladovanie;
 • düzgün bir şekilde;
 • yolu;
 • yaşam tarzı;
 • hurma;
 • oladki;
 • yerleşmek (normalleştirmek);
 • başa çıkmak (yürütmek);
 • düzeltmek (düzeltmek).

Ve günlük yaşamımızda kullandığımız diğer birçok kelime ve ifadeler.

Atalarımız Lada'nın tanımını sadece aile mutluluğu ve refahı Tanrıları olarak değil, aynı zamanda tahrip olan her şeyi kuran bir güç olarak nitelendirdiler.

Ayrıca, Slav kızlar için inanılmaz bir güzellik ile karakterize olduğu için bir rol modeli olarak da hareket eder. Kadın cinsiyeti Lada'ya eşittir ve görünüşünü önemser ve kendine çekiciliğini daha da arttırır.

nitelikleri

Kuş Lada - beyaz bir vinç.

Kuş-enkarnasyonu, Kuş-Anne Swa'ya dayanır.

Lada bitkisi - huş ağacı.

Hanedanlık armaları, bir yıldız görüntüsü ile ilişkilidir.

Gerekli (bir teklif) - Lada bal, elma, tahıl, ekmek yapımı ile uğraşıyor. Tercih edilen içecekler: Surya (bir bal içeceğidir). Diğer teklifler arasında çiçekler (güzelliği çekmek) ve altın paralar (servetle ilişkilendirilmiş) bulunur.

Çekicilik sembolü

Lada, hediyelerdeki cömertliği farklılaştırır. Bu nedenle, her biri kendine özgü bir değeri olan, aynı anda birçok sembol işaretine sahiptir.

En popülerler arasında bu tür takılar var:

 • Molvinets;
 • Ladinets;
 • Rusya Yıldızı ("Lada Yıldızı" olarak da bilinir).

İlahi Lada'ya adanan muskalar çeşitli ürünlere uygulanır: bilezikler, giysiler, tabaklar, tuz ya da tahıl. Sadece giyilebilir görüntüler değil, aynı zamanda işaretlerinin de zorunlu olarak kullanıldığı Tanrıça'nın kiliseleri (görüntüler, yüzler) bilinmektedir.

tatil

Lada'nın Ladoga adında kendi tatili var. Bir versiyona göre, bu tür bir açıklama ile aynı fikirde olmasa da, neopaganlar tarafından icat edildi. Neyse, bir tatil var ve bu iptal edilemez. Lada'ya saygı tarihi 30 Mart.

Pagan kutlamalarının çoğuna benzer şekilde, Ladodendy bazı ritüel eylemleri içerir. Bu yüzden, ilk baharda danslara, Lada'ya adanmış övgü şarkılarını söylemeye yönlendirilmesi gerekiyordu. Lada tatilinde, kadınlar geleneksel olarak bir ev veya samanlık çatısına tırmanıp bahar denir.

Ayrıca dans eden kuşları taklit ediyor. Bu gelenek kuşların ilkbaharda Vyriya'dan döndüğü inancıyla ilgilidir. Atalarımız kuşların gelişine duydukları sevinci gösterdiler, taklit ettiler, böylece geri uçmadılar.

Bir diğer zorunlu tören hamur işine güvenildi - vinç şeklinde pişmiş ekmek. Sadece yemek yemeleri için değil, aynı zamanda ev için takılar olarak da kullanmaları gerekiyordu. Ön kapıda asılı vinçler.

Sonunda tematik videoyu izleyin:

Marissa

Pin
Send
Share
Send
Send