Rüya yorumu

Bireyin kendini belirlemesi - ne olduğu, nasıl ve ne zaman oluştuğu

Pin
Send
Share
Send
Send


Bir bireyi kendi kaderini tayin etme kavramı daha önce hiç karşılanmamıştır. Son zamanlarda, bu terimin, genel kabul görmüş davranış kurallarından farklı durumlarda birinin bakış açısını savunma kabiliyeti gibi kavramları içerdiğini öğrendim.

Konseptin özü öncelik sırasına koymak, kendi değerlerinizi göstermektir. Bir bireyin kendi kaderini tayin etmesinin varlığı, iyilik ve kötülük hakkındaki kendi fikirleriyle çelişiyorsa topluma veya klişeleşme olasılığını gösterir. Makale, bu terimi daha ayrıntılı olarak açıklar, yaşam üzerindeki etkisi, kendi kişiliğinin ve amacının benimsenmesi.

Kişisel ve sosyal kendini belirleme

Psikolojide, kavramlar aşağıdaki öz belirleme türlerini ayırt eder:

  • kişisel - hayatta bir yer bulmayı, bir strateji seçmeyi ve başarı, amaç için kriterleri belirlemeyi içerir;
  • sosyal - toplumdaki yerin belirlenmesini, topluma ait olmanın, bir halkanın çevrilmesini, seçimin sosyal farkındalık, dini, politik, ahlaki görüşler, yaşam felsefesi üzerinde önemli bir etkisi vardır.

Mesleki kendi kaderini tayin etmek ayrı bir kategori olarak göze çarpıyor, buna meslek seçimi, aktivite yönelimi de dahildir.

Kişisel kendini belirleme türleri

Bu sınıflandırma yaklaşık 20 yıl önce geliştirilmiştir, çeşitli kişisel kişisel tespit tipleri vardır:

  • ahenkli - bir insan kendinden memnun ve olanlardan memnun, geleceğe iyimser bakıyor, planlarını uygulama olasılığına güveniyor;
  • durgun - bugünün durumundan duyulan memnuniyetle karakterize edilir, ancak geleceğe dair bir korku vardır;
  • dikkatsiz - bir kişi şimdiki zamandan memnun, ancak dış yardım umuduyla gelecekle ilgili sorumsuz;
  • Olumsuz kendini belirleme - şu anki memnuniyetsizlik, gelecek için plan eksikliği, böyle bir insan yaşamın akışını sürdürmek zorunda kalır;
  • koruyucu - bir kişi hayatını sevmiyor, tüm zorlukları geçici olarak görüyor, gelecekte kendini gerçekleştirme fırsatlarının görülüyor.

Kendini belirleme, ergenlerin kendini belirleme hakkında konuşabileceğin zaman

Kendi kaderini tayin etme ihtiyacı 15 ila 17 yaşları arasındadır. Bu dönemde lise öğrencileri bir meslek seçmek için üniversitelerde sınava hazırlanıyorlar. Bu yaşta seçim genellikle bilinçli değildir veya tam olarak gerçekleşmemiştir. Bu durumda, bir kişinin kendini tayin etmesi için psikolojik bir hazırlıktır.

Ergenliğe vücuttaki güçlü değişikliklerin eşlik ettiğini belirtmek gerekir. Şu anda, değişen görünüm, çevre ile ilişkiler, zekayı arttırır. Süre çok zor ve sorumlu olarak kabul edilir. Çocukluktan yetişkinliğe geçiş aşamasında gelişme arzusu ortaya çıkıyor. Gençler kendilerini tanıyor, kendilerini ifade ediyor, mümkün olduğunca kendilerini savunuyorlar.

Bu geçişin temel özelliği, yetişkinler gibi görünmek, çocuklar davranışlarını kopyalamak, kıyafet stilleri, konuşmaya çalışmak ve farklı giyinmek istemektir. Çevreleyen yetişkinler de çocuklara yönelik tutumları değiştirir, onlara daha fazla güvenirler, değişiklikler ışığında sorumluluklar verirler. Ergenler, kişisel gelişimin bir sonraki aşamasına geçmenin bir sonucu olarak yetişkinlerde davranmaya çalışırlar.

Bu dönemde öz-farkındalık oluşumu başlar, kişisel ihtiyaçlar farklı değerlendirilir. Ergenler genellikle kendilerinden ve kendi görünümlerinden memnun değillerdir, kendileri tarafından yaratılan ideal arasında bir tutarsızlık yaşarlar.

Modern eğitim sisteminin kendi kaderini tayininde genellikle işe yaramaz olduğunu göz önüne almak gerekir, bazı çocuklar yeteneklerini ve eğilimlerini tanıyamazlar. Durum, öğretim elemanlarının yanlış davranışlarıyla ağırlaşmaktadır. Çocuklar kendilerini geliştirebilmeli, köpüklenebilmeli, kendilerini yaratıcılıkta deneyebilmeli, hedefler koyabilmelidir.

Kişisel öz tayin etmeye hazır gençler, hayata karşı bilinçli bir tutumla ayırt edilir, kendi hak ve yükümlülükleri hakkında fikir sahibidir. Sık sık ahlaki tutumlar oluşturdular, inançlar, ergenler eylemlerinin sorumluluğunun farkındalar. Bu özelliklerin varlığı aktif, bilinçli bir yaşam sağlayacaktır.

Self-determinasyonun önemi

Her insan kendini belli özellikleri ve eğilimleri olan bir kişi olarak algılamalıdır. Bu, hareketin yönünü anlamasına, doğru mesleği seçmesine, eyleme motive edilmesine yardımcı olacaktır. Kendi kaderini tayin etmeyen insanlar çoğu zaman hiçbir şey elde etmezler, akışa devam etmek olağan gri hayatı yaşamaya götürür.

Benlik saygısı, gönüllü nitelikler, özgüven oluşturur. Yeterli öz saygı, kendini geliştirme için mükemmel bir garanti olarak kabul edilir. Bazı başarılar kendine güveni artırabilir, bu da diğer hedeflere ulaşmak için mükemmel bir motivasyondur. Değerleri olan bir kişi kolayca öncelikleri belirler, hedefler koyabilir ve bunları başarabilir. Bu durumda önemli bir rol motivasyonla oynanır, ancak yalnızca birinin kendi amaçları ve ihtiyaçları hakkında doğru bir farkındalıkla mümkündür.

Günlük çalışmanın kendinizdeki önemi

Herhangi bir işte başarının anahtarı, sürekli kendin üzerinde çalışmaktır. Bir kişi, amacı elde etmek için sahip olmadığı herhangi bir durumda analizi yapabilmelidir. Kişisel eğitime dikkat etmek, çok okumak, seminerlere katılmak, eğitimlere katılmak çok önemlidir. Tüm bu faaliyetler istihbarat geliştirmeye, kendini gerçekleştirme fırsatlarını genişletmeye katkıda bulunur.

Kendini gerçekleştirme, kendi yeteneklerinizi ve yeteneklerinizi en üst düzeye çıkarmanıza olanak sağlar. Her aktivitede başarıya ulaşmaya yardımcı olur, ruhsal ihtiyaçları karşılamalı, kar etmeli ve topluma yararlı olmalıdır.

Kendini geliştirme yoluna çıkan bir kişi, başkalarının görüşlerinden, kısıtlamalardan ve klişelerden bağımsızlık kazanmaya yardımcı olacak hayatının efendisi olabilir. Bu seçenek karar vermenize ve kendi inançlarınıza dayanarak seçimler yapmanıza izin verir. Bu insanlar kendilerini ve yaşamı anlarlar, onu aydınlık yaşarlar.

Sonuç

  1. Kişisel kendini belirleme, bir insanın hayatında çok önemli bir şeydir; onsuz, kendinizi motive etmek ve hedeflerinize ulaşmak zorlaşır.
  2. Kendi kaderini tayin süresi ergenliğe, çocuklar kendilerini tanımaya başladığında bir meslek seçmeye başlar.
  3. Uygun bir özerklik belirleme ile bir kişi hedefleri nasıl belirleyeceğini ve bu hedeflere nasıl ulaşacağını bilir, öz-eğitim de önemli bir rol oynar.

Videoyu izle: Aşk Değil Arzu Olduğunun 7 Belirtisi (Ekim 2021).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send