Rüya yorumu

Bahçıvanlar ve bahçıvanlar için ay takvimi olabilir

Pin
Send
Share
Send
Send


Uzun zamandır bahçe içindeyim ve bu sürecin tüm sırlarını biliyorum. Bugün size ay takviminin bitki ekimini nasıl etkilediğini, nasıl doğru kullanılacağını anlatmak istiyorum.

Ay takvimi özellikleri

Ayın ve tüm evrelerinin bitki yaşamına etkisi yeni değil. Deneyimli bahçıvanlar ve bahçıvanlar bu dönemleri arazilerindeki çalışmaları mümkün olduğunca verimli bir şekilde yürütmek için kullanmayı öğrendiler. Ay takvimi sadece tüm işleri planlamanın rahatlığı için yaratılmıştır.

Mayıs ayında bahçe ve bahçe işleri

Mayıs hazırlık ve iniş işleri için çok yoğun bir aydır. Ekim ve ekime başlamadan önce, toprağı kıştan sonra hazırlamak gerekir. Bunun için toprağa organik veya mineral gübreler uygulanır. Bahçedeki toprağı gübrelemenin, sebze yataklarındaki toprağa göre daha az önemli olmadığını unutmamak önemlidir. Ayrıca, Mayıs ayında ve ilk sayılarında yapılması gereken birkaç acil konu var.

Toprağı gevşetmek ve giyinmek

İlkbaharda çok önemlidir, çünkü kıştan sonra ağır ve çok yoğundur. Eğer böyle bir toprağa bitki ekersen, çok fazla oksijen eksikliği olur. Yatakların ve ağaç gövdelerinin dikkatlice gevşetilmesinden sonra, orada üre eklenir, çünkü azot büyüme sırasında bitkiler için çok önemlidir.

Yeşillik ve dona karşı dayanıklı mahsullerin ekimi

Dünya, özellikle mayıs ayının başlarında oldukça soğuktur. Ancak dereotu, havuç, yaban havucu, şalgam ve kereviz tohumları soğuk havalardan, hatta küçük donlardan bile korkmaz. Aynı ve baklagiller ekebilirsin. Toprak en az +5 dereceye kadar ılıtılırsa, içine beyaz lahana, brokoli ve alabaşlar ekilebilir.

Budama ağaçları

Bu dönemde, canlı dalları yaşlı ve kuru olanlardan ayırmak çok kolaydır, bu yüzden derhal budaman gerekir. Bu iş ile sıkın, sonra çok geç olacak - yapraklar ağaçlarda çiçek açacak ve çiçeklenme başlayacaktır. Ölü odunların kirazdan çıkarılması özellikle önemlidir - eski dalların bolluğu nedeniyle ağaç zarar görür. Bu nedenle, kelimenin tam anlamıyla her eski cansız dallarını kaldırmak gerekir.

Sera hazırlığı

Bu, toprağın hızla + 10-13 dereceye kadar ısınmasını sağlayacak şekilde yapılır. O zaman orada planlananı dikmek mümkün olacak. İyi ısıtılmış bir serada fideler çok kısa sürede ortaya çıkacaktır. Sera domates için tasarlandıysa, o zaman humus (1 kova) ve mineral gübreler (150 g) kompleksin içindeki toprağa konur - bu miktar 1 metrekare başına alınır.

Çilek işleme

Tüm kuru yaprakları çıkardığınızdan emin olun. Çilekli çalılar yerden çok yüksekse, biraz derinleşmeleri gerekir.

Haşere Kontrolü ve Hastalık Kontrolü

Böyle bir dönem bu çalışma için elverişlidir. Ne de olsa biraz zaman alacak ve çiçeklenme başlayacak, böcekleri zehirlemek imkansız olacak. Örneğin, lepidosid gibi biyolojik hazırlıklar kendilerini özellikle iyi kanıtlamıştır. Neredeyse 100 zararlı böcek adına karşı etkilidir ve aynı zamanda neredeyse arı ve faydalı böceklerden korkmaz.

Yabancı ot kontrolü

Bu süre zarfında, toprağın rezervuar cirosuyla derin bir şekilde kazılması durumunda, yabancı otların sayısı birçok kez azalacaktır. Ek olarak, toprak oksijenle yeterli derinliğe kadar zenginleşecek, nemi daha iyi koruyacak ve toprakta yok olan zararlıların bazıları ölecektir.

Mayıs 2019 için Ay takvimi

1 Mayıs - bu gün budama ağaçlarını tavsiye etmiyorum ve ayrıca haşerelerin yok edilmesine de katılıyorum. Ancak aşıları kesmekle mükemmel şekilde başa çıkabilirsiniz. Çilek, ahududu, diğer meyveleri ekilebilir. Ek olarak, bu günde gereksiz bıyıkların çileklerden çıkarılması uygundur. Bahçe bitkilerinden soğan (tohum), havuç, pancar ekebilirsin.

Mayıs 2.3 - ağaçları ilaçlarla tedavi etmek için, budama ile acele etmemelisiniz. Yatakları hazırlayın, onları temizleyin ve toprağı gevşetin. Tohum ile çalışır tavsiye edilmez.

4 Mayıs 5, meyve ağaçlarının ve meyvelerin ekilmesi için mükemmeldir, herhangi bir ürünün ekilmesi mümkün değildir. Mükemmel bitki patatesleri, çilek ve çileklerle çalışın. Nakli planlamak gerek yok, sadece gevşetme ve inceltme.

5 Mayıs - Yeni ay, bu nedenle bahçedeki ve bahçedeki tüm işler ertelenmeli.

6.7 Mayıs - mineral granül gübreler uygulanır. Fideler ve çiçekler, sulama şeklinde sıvı gübrelerle beslenir.

Mayıs 8.9.10 - Fide, üzüm, bitki ağaçları dikme. Böcek ilaçlarıyla tedavi etmeyin. Bahçede bitki dikimi için harika günler vardı - çalışmalar biber, domates ve patlıcan ile yapıldı. Seralar ve seralar; marul, balkabağı, kabak ve salatalık ekmektedir.

11,12 Mayıs - Kültürlerin mükemmel bir kök sistemi ile tekrarlanması tavsiye edilir. Zaten ekilmiş her şeyi dökün, gübre veya kompostu besleyin. Ancak dikim, dikim ve nakli ertelemek daha iyidir.

13 Mayıs - Budama ve kesimlerin kesilmesi gösterilmiştir. Bahçede iş toprakla yapılır, tohumla değil.

14 Mayıs - bitkilerin aktif beslenmesi, kompost yapılması, böceklerin işlenmesi.

15,16 Mayıs - dallar kesilebilir, bir taç oluşturulabilir, ancak püskürtülmesi imkansızdır. Fide dikmek, uzun ömürlü bitki, lahana ve kavun yapmak mükemmel bir şekilde mümkün. Çiçeklerle ilgili herhangi bir çalışma yapmanızı öneririm.

17 Mayıs 18 - Bugünlerde seralarda planlanan tüm fidelerin ekilmesi gerekiyor. Lahana kalıcı bir yere nakledilir, gerekirse turp, marul, yeşillikler için soğan ekebilirsin.

19 Mayıs - Dolunay, bahçede çalışmak ve bahçe imkansız.

20 Mayıs - Ağaçları profilaksi amacıyla işlemek ve gübre uygulamak mümkündür. Bu gün patates ve soğan ekmek güzel.

23-24 Mayıs - Yem yapmayın. Patates fideleri daha önce belirmişse, Colorado patates böceğinden serpebilirsiniz.

25 Mayıs - toprağı gevşetmek, gübrelemek. Bu gün ayrıca sulayabilirsiniz.

26,26 Mayıs - Henüz yapılmamış bir işi yapabilirsin.

28 Mayıs - bahçeye ve budanmış dallara sprey uygulayamazsınız.

Mayıs 29.30 - dalları spreyleyebilir ve düzeltebilirsiniz, ancak sulanması önerilmez. Yatakları temizlemeye başlayabilirsiniz.

31 Mayıs - bozulmamış dairelerin nakli ve gevşemesini planlayabilirsiniz. Bahçede, toprakla herhangi bir çalışma önerilir - gevşetme, ayıklama, sulama, dikim.

Zodyak işaretleri üzerine bahçe ve bahçe işleri

Ayın her bir gününde, ay bir tür burç takımyıldızını geçer. Zodyak'ın tüm belirtileri farklı şekillerde bitkilerin gelişimini etkiler.

 1. Koç - bu günlerde ekimi planlamamak daha iyidir, ancak zaten ekilen yetişkin bitkiler ile çok iyi çalışabilirsiniz.
 2. Boğa - bu işaretin yapıldığı günlerde, ağaç ve çalılar ile yapılan her türlü iş elverişlidir. Bahçe bitkileri arasında Toros günleri en çok soğan tarafından sevilir - onu ekebilir, inceltebilir, sulandırabilir ve yabani ot otlayabilirsiniz.
 3. İkizler - Zararlıları ve hastalıkları kontrol etmek için en iyi zaman. Ek olarak, baklagilleri de ekebilirsiniz.
 4. Kanser hasat zamanı değildir, ancak her türlü ekim ve sebze bitkilerinin bakımı için çok iyidir.
 5. Aslan, sadece ayıklamayı ve gevşetmeyi sağlar.
 6. Başak, hemen hemen Leo ile aynıdır - yabani ot ayıklama ve gevşetme dışında hiçbir şey mümkün değildir.
 7. Terazi haklı olarak en iyi işareti olarak adlandırılabilir. Herhangi bir kısıtlama olmadan bahçede ve bahçede herhangi bir iş yapabilirsiniz.
 8. Akrep hasat için uygun bir zamandır, ancak ekim için uygun değildir.
 9. 9. Strelets - iniş ertelemek daha iyidir ve diğer tüm çalışmalar cesaretle gerçekleştirilir.
 10. Oğlak - kök sebzeler ve baklagiller ile çalışmayı planlamanız gerekir.
 11. Kova - Bu işaret herhangi bir inişi yasaklar.
 12. Balıklar aynıdır, ne iniş ne de nakli mümkün değildir.
 13. Büyüyen ayın dörtte biri - ekim yıllıkları ve yapraklı yeşillik üreten bitkisel ürünler. Kavun, salatalık, çiçek ekebilirsin.
 14. Büyüyen ayın 2 çeyreği - etli yıllıklar içine tohumlarla ekilir - bunlar arasında domates çeşitleri, bazı kabak türleri ve biber bulunur. Mükemmel çiçek ve tahıl ekebilir.
 15. Ayın üçte üçü - hem yıllıkları hem de bienalleri ekiyorlar. Aynı çeyrekte, kış mahsulleri, ağaç fidanları ve çalılar, üzümler ekilmek en iyisidir - ayın bu çeyreğinde ekilen bitkiler en iyi köklere sahip olacaktır.
 16. Düşen ayın dörtte üçü iniş ve depolama için mükemmeldir. Ancak kökleri ve ampulleri bölemez, bitkileri çoğaltamazsınız. Bu çeyrekte ekilen tüm bitkiler, kök ve yumru - güçlü bir kök sistemi verir.

Ayın konumunun özellikleri

Dolunay yaklaşık 3 gün sürer ve bu süre, bitkilerin kuvvetinin karasal kısımda kalmasıyla karakterize edilir. Aynı zamanda kökler düşük canlılığa ve hayatta kalma oranına sahiptir. İniş ve nakli yanı sıra aşı, nip, pasynkovanie ve budama yapılmaz.

Yabani otları öldürmek, kalınlaştırılmış sürgünleri inceltmek, toprağı mallamak, zararlılarla savaşmak ve tohum toplamak en iyisidir. Toprakla çalışma yapmak için özellikle uygundur.

Sonuç

Pin
Send
Share
Send
Send