Rüya yorumu

Chrysocolla taşı: tanımı ve özellikleri

Pin
Send
Share
Send
Send


Mineral chrysocolla, sadece güzel değil, aynı zamanda çok faydalıdır, ki bu, sadece fiziksel değil, aynı zamanda büyülü ve iyileştirici özel özelliklerin varlığı ile açıklanmaktadır. Bu eşsiz kristal hem mücevherlerde hem de endüstriyel alanlarda kullanılır.

Son zamanlarda, ortaya çıktığı gibi ilginç bir taşla güzel bir dekorasyon gördüm - krizantem oldu. Satın almadan önce mümkün olduğunca öğrenmeye karar verdim ve bulduğum bilgilerden memnun oldum. Bu makalede, chrysocolla taşının özellikleri, mayınlı olduğu yerler ve hangi burçların uygun olduğu hakkında konuşacağım.

Mineral tanımı

Chrysocolla karmaşık bir bakır silikattır. Hafif ve kırılgandır, bu nedenle ev temizleyicilerinin etkisi altında parçalanabilir. Yunanca, taş adı "altın yapıştırıcı" anlamına gelir. Ayrıca Kral Solomon efsanesinde geçen başka bir adı olan “Elat”.

Mineral krizokol, bir kural olarak, opaktır, ancak bazen yarı saydam örnekler vardır. Yüzeyi mumlu bir parlaklığa sahiptir ve bazen kalın cam gibi görünebilir. Taşın estetiği sertliğine ve yoğunluğuna bağlıdır. En yoğun parlaklık, yüksek yoğunluk derecesine ve yapının sertliğine sahip örneklerde doğaldır. Yumuşak külçelerin neredeyse hiç parlaklığı yoktur ve dokuları mattır.

En yaygın olan taşlar mavi ve gök mavisidir, ancak doğada siyah, kahverengi ve yeşil-mavi ton mineralleri de vardır. Chrysocolla'nın rengi, bileşimindeki safsızlıklara bağlıdır, örneğin:

 • bakır turkuaz renk verir;
 • manganezin birleşmesi nedeniyle kahverengi renk tonu oluşur;
 • yeşil, alüminyum, bakır ve demir kombinasyonu varlığında ortaya çıkar.

Renk, yapı ve kompozisyona bağlı olarak, chrysocolla aşağıdaki tiplere ayrılır:

 • Bisbiit - düşük su konsantrasyonu içeren mavi örnekler.
 • Asperolit, yüksek oranda su içeren, kırılgan kütlelerin reniform bir yapısına sahip olan yeşil-mavi bir taştır.
 • Demidovit - malakit yüzeyinde oluşan en pahalı mineral türüdür. Mavi, yeşil veya mavi olabilir. Dışsal benzerlikten dolayı, kuyumculuk üretiminde turkuaz yerine kuyumculuk yapmak için kullanılır.

Alanlar ve tarihi gerçekler

Chrysocolla, bakır birikintilerinin oksitlendiği yerlerde oluşur. Bu bölgelerde, yüksek seviyelerde silisik asit içeren yer altı suyu akışları. Sonuç olarak, bu mineral bakır madenciliği bölgelerinde bulunur.

En büyük chrysocolla yatakları And Dağları'nda Güney Amerika'dadır, ancak taş diğer ülkelerde de çıkarılmıştır:

 • Almanya;
 • Şili;
 • Bayern;
 • Afrika;
 • Zaire;
 • Avustralya;
 • Peru;
 • Rusya.

Tarihsel kaynaklara göre, ilk önce antik İsrail'de, Elat kenti yakınlarındaki Kızıldeniz kıyılarında keşfedildi. İnsanlar hangi yıllarda chrysocolla'yı kullanmaya başladıkları belli değil, ancak uzmanlar çağımızda uzun olduğunu söylüyor.

Bilgilerin çoğu tam olarak eski Mısır hakkında toplandı, çünkü Burası en yaygın kullanılan mineraldir. Dekoratif mozaikler, şaşırtıcı renklerle dekoratif kozmetikler ve çeşitli figürinler için tabaklar yaptılar. Bugün, chrysocolla iç, takı öğeleri, pahalı kaplama malzemeleri için dekoratif el sanatları yapmak için kullanılır.

Tıbbi özellikleri

Antik çağlardan beri, chrysocolla, insanları tedavi etmek için şifacılar tarafından kullanılmıştır. Günümüzde litoterapistler de bu taşı tedavi amaçlı kullanıyorlar. Bununla beraber, birçok karmaşık rahatsızlıkla başa çıkabilirsiniz:

 • Alkol bağımlılığı. Bir insan hastalığının üstesinden gelmek için her zaman yanında taş bulundurmalıdır. Onun enerjisi, alkollü içki tüketme arzusunu bastırır ve remisyon sırasında sağlığın yenilenmesine ve yaşam potansiyelinin artmasına yardımcı olur.
 • Sinir sistemi bozuklukları. Merkezi sinir sistemindeki problemler nedeniyle insanlar genellikle uykusuzluk geliştirir, sürekli baş ağrıları, tezahür eden apati ve saldırganlık nöbetleri vardır. Nadiren değil, her şey intihar eğilimi ile derin bir depresyonda bitiyor. Krizokolla ile sürekli mücevher veya tılsım takılması sinir sisteminin çalışmalarını hızlı bir şekilde oluşturmaya ve ilgili hastalıkları gidermeye yardımcı olacaktır.
 • Kısırlık. Hem kadınlarda hem de erkeklerde üreme sisteminin patolojileri, litoterapistlere etkili olarak chrysocolla taşı ile tedavi edilir. Aynı zamanda çocukların doğal algılarını önleyen genital organların çeşitli hastalıklarını da ortadan kaldırır.
 • Kadın sağlığının iyileştirilmesi. Mineral enerjisinin kadın sağlığı üzerinde olumlu bir etkisi vardır, yani hormonları normalleştirmeye, yumurtalıkların çalışmasını iyileştirmeye ve adet döngüsünü iyileştirmeye yardımcı olur. Adet sırasında şiddetli ağrı için alt karına chrysocolla uygulanması tavsiye edilir.
 • Solunum yolu hastalıkları. Kronik bademcik iltihabı, astım, öksürük ve diğer rahatsızlıklarda, chrysocolla ile bir kolye veya bir patlama giyilmesi tavsiye edilir. Ek olarak, tiroid bezinin çalışmasını düzeltmek ve akciğer hastalıklarını yenmek için yardımcı olacaktır.
 • Gastrointestinal sistem hastalıkları. Sindirim sistemi bozulduğunda, bir bilezik veya mineralli bir yüzük takmanız önerilir, ayrıca tam olarak iyileşene kadar mücevherleri uzun süre çıkarmamanız gerekir.
 • Ağrının giderilmesi. Chrysocolla'yı ağrı yerine uygulamak yeterlidir ve 15 dakika sonra bir kişi kendini rahatlatır. Özellikle iyi taş sırt ağrısı ile yardımcı olur.

Büyülü özellikleri

Büyülü özelliklerin varlığı nedeniyle, eski zamanlarda çeşitli törenlerde chrysocolla taşı kullanılmış ve muskalar da yapılmıştır. Ona büyücüler ve rahiplerin taşı denildi, çünkü Evrenin sırlarını tanımaya ve iyileşme ve çıkma yeteneğini ortaya koymaya yardımcı oldu. Mineralin kötü ruhlardan, hasardan, nazardan ve kötü düşüncelerden koruduğuna inanılıyordu. Aynı zamanda uzlaşma taşı olarak da adlandırıldı, çünkü akrabalarının çatışmaları çözmelerine ve birbirleriyle karşılıklı anlayış bulmalarına yardımcı oldu.

İnsanlar bugün chrysocolla'nın büyüsüne inanırlar. Taşın bilgelik ve sağduyuyla destekleyebildiğine, sezginin gelişmesine katkıda bulunduğuna, düşüncelerin nasıl doğru bir şekilde oluşturulacağını öğrettiğine ve “hayalperestleri yere koyduğuna” inanılır. Mineral enerjisinin etkisiyle, şeylere ve dünyaya bir bütün olarak daha sade bir bakış açısı.

Chrysocolla insanların açılmasına, kişilerarası becerileri geliştirmelerine ve başkalarına duyulan korku ve utançların üstesinden gelmelerine yardımcı olur. Aynı zamanda, bu mineralle muska itici ve sınırlandırılmamış kişilikleri sabır öğretecek ve içsel uyumu bulmaya yardımcı olacaktır.

Krizokolla takılar çoğunlukla kadınlar için tavsiye edilir, çünkü onlar için en yararlı olduğu onlar içindir. Mineral kakma, bir yüzük, bilezik veya kolye, sadece güzel görünmekle kalmaz, aynı zamanda sahibine kadınlık verir, zarafet, incelik ve zarafet geliştirir.

Mavi mücevher heykelcik çocuk için bir tılsım olacak. Uykusuzluk, korku, kabus ve nazardan korumak için bebek beşiğinin yanına yerleştirilmelidir. Ayrıca, taşın enerjisi çocuğun bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olacaktır.

Kimler uygundur?

Chrysocolla taşı, zodyakın tüm işaretleri için uygundur, ancak en faydalı olanı, yalnızca bazılarını etkiler. Örneğin, madenin mutluluğu, iyiliği ve şansı Aslan, Kanser, Terazi ve Kova'yı verir. Ancak, Koç yüksek zeka, ihtiyat ve aşırı durumlarda çabuk cevap verebilme yeteneği sağlayacaktır. Chrysocolla'nın uyumu, huzuru ve bilgeliği Yay burcuna ve Toros'a verilecektir. Ek olarak, son işaretin temsilcileri daha temkinli ve merhametli olacaktır.

Maden, Ay'ın etkisi altındadır ve enerjisine sahiptir, dolayısıyla 5. ay gününde satın alınan ürünler en yüksek güce sahip olacaktır. 5. günde chrysocolla alan bir kişinin kendisiyle en güçlü bağlantıyı kurabileceğine ve dolayısıyla mineralden çok daha fazla fayda alacağına inanılıyor.

sonuçlar

 • Chrysocolla taşı sadece çekici görünüme sahip değil, aynı zamanda birçok kullanışlı özelliğe de sahip.
 • Prim mineral kısırlık, alkol bağımlılığı, solunum yolu hastalıkları ve diğer rahatsızlıkları tedavi etmeye yardımcı olur.
 • Chrysocolla kadınlar için en faydalı olanıdır, bu yüzden bu taşla daha sık mücevher takmalılar.

Pin
Send
Share
Send
Send