Rüya yorumu

Kendine öneri: ne olduğu ve nasıl kullanılacağı

Pin
Send
Share
Send
Send


Ne sıklıkta söylediğimizi hiç düşünmüyoruz. En kötüsü, kelimelerin, cümlelerin ve tüm metnin enerji bileşenine hiç dikkat etmeden, düşüncelerimizi Rus dilbilgisi kurallarına göre doğru bir şekilde formüle etmeyi düşünüyoruz. Üstelik boşuna, çünkü sözlerin kendi önerisinin açıkça gösterdiği gibi çok büyük bir gücü var. Nedir ve yaşamımızda nasıl çalışır? En altına gidelim!

Kendi önerisi - nedir?

Vikipedi, kendi kendine öneri, bir kişinin belli imgeler, düşünceler, duygular için öneri olduğunu tespit eder.

Büyük olasılıkla, bazı yazım kurallarının (veya kitabın), tüm yazım kurallarına uyulması durumunda yazılmasına rağmen, “gitme” nin okunması zor olmasına dikkat ettin. Ve diğerleri, tam tersine, kelimenin tam anlamıyla "anında" tutulur. Ve tüm insanlar için, bu "karmaşık" ve "basit" metinler gözle görülür şekilde farklıdır.

Neye bağlı? Burada gizemli ve tamamen keşfedilmemiş bir öneri olgusu cereyan ediyor: belli cümleleri sürekli tekrarlamak, bilinçsiz seviyesindeyiz, arzularımızdan bağımsız olarak, onları beynin gizli bölgelerine erteliyoruz. Ve sonra bu cümlelerin katılımıyla bilgiyi daha kolay, anlaşılır ve tanıdık olarak algılıyoruz.

Bu, bizi ya da o ürünü ya da bir şeyi almaya ikna etme eğiliminde olan reklamcılığın etkisinin ilkesinin temelidir. Bu etkiyi kabul ettikten sonra, çoğu zaman alımın çok gerekli olmadığı, ancak bunun için para iade edilemediği ortaya çıkar ...

Gerçekten kelimelerin muazzam bir gücü var. Hiç şüphe yok ki popüler bir kelime "kelime acıtır, kelime iyileşir." Ve bazen öldürür! Bu yüzden ifadelerinizi ve hatta düşüncelerinizi takip etmek çok önemlidir - sonuçta, onlar bizim hayatımızı olduğu gibi yapar.

Kendi kendine hipnozun gücü nedir

Bir insanın hayatında, hem küçük hem de ciddi olan pek hoş olaylar olmaz, hayatın tadını sonuna kadar çıkarmasını engeller. Ve ne yazık ki, nadiren kendi başımıza başa çıkmaya çalışıyoruz, etrafımızdaki dünyanın kurtarıcımız olacağına inanmayı tercih ediyoruz.

Bu nedenle, yakın arkadaşlarımızın, yerli, otoriter psikologların önerilerini dinliyor ve not alıyoruz. Her türlü konuyu okur, video izler vb. Ve ayrıca - kendimizi antidepresanlarla besliyoruz ve halen vaat edilen mutluluğun üzerimize düşmesini bekliyoruz. Elbette yukarıda açıklanan her şeyin bir etkisi vardır, ancak her zaman yalnızca faydası olmaz.

İlaç kullanmadan, etrafındaki herkesi dinlemeden, sadece ihtiyacınız olan bilgiyi aşılamadan, problemlerden nasıl kurtulacağınızı öğrenmek mümkün müdür? Resmi tıp bile yapabileceğinizi onaylar! Bu fenomen, yaygın olarak bilinir ve "plasebo etkisi" olarak adlandırılır.

Plasebo nedir? Bu etki, doktor tarafından, belirli bir faktörün (ilaç, etki etme şekli) istenen sonucu getirebileceği konusunda bilinçli veya bilinçsiz bir öneriye dayanmaktadır.

Uygulama, bir insanın inancının gerçekte gerçek mucizeler yapabildiğini ve plaseboların hastalar üzerinde bir etkisi olmadığını gösterir! Hastalar ahlaki olarak ayarlandığında ilacın durumlarını normalleştirdiği gerçeğine göre - performansları başlar ve gerçek daha iyiye doğru değişir. En önemli şey düşüncelerinize olan samimi inançtır.

Plasebo fenomeninin bir sürü belgelenmiş kanıtı vardır. Örneğin, İtalyan doktor Fabrizio Benedetti'yi hatırlayabilirsiniz. Doktor, Parkinson hastalığını hastalarında tedavi etti, ancak dopamin içeren ilaca intravenöz yolla enjekte etmedi, ancak bir sodyum klorür çözeltisi verdi. Tabii ki, hastalar bunu bilmiyorlardı ve gerçek bir terapi görüyorlardı.

Fabrizio deneyinin sonuçları ezici oldu: insanlara ilaca verdikleri gibi tuz çözeltisine tepki gösterdiler çünkü kendilerine gerçekten tedavi gördükleri söylendi! Duygusal tecrübesi ile Dr. Benedetti, hastaların beyninde kendi kendine hipnoz etkisi altında bir sodyum klorür çözeltisinin kullanılmasının, Parkinson sendromu olanların ihtiyaç duyduğu dopamin üretimine neden olduğunu kanıtlayabildi.

Anestezi, romatizma terapisi, gastrik adezyonlar ve hatta onkoloji ile deneyler yapan diğer doktorlar tarafından da benzer sonuçlar elde edildi!

Vücudumuzu ve sağlığımızı nasıl etkilediğimizi düşünmek çok korkutucu olur! Ancak beynimizin bu kadar muazzam yetenekleri sayesinde, hayatı daha iyi hale getirecek olumlu tutum ve programları kendimize aşma şansımız var. Nasıl yapılır - daha fazla düşüneceğiz.

Psikolojide kendi kendine hipnoz: örnekler

Kendi kendine hipnoz teknolojisinin tıbbi amaçlarla kullanılması, Avrupa'da son yüzyılın 20'li yıllarda en büyük popülaritesini bulur. Bu konuda Coue, Baudouin ve Pierce uzmanları tarafından birçok ilginç bilgi önerildi.

Ayrı olarak, kendi kendine hipnoz kliniğinin (Nantes, Fransa) başarısı nedeniyle dünyaca ünlü bir Fransız psikolog ve eczacı olan Emile Coue hakkında konuşacağız. Daha sonra psikofizyoloji hakkında derinlemesine bilgi sahibi olan mütevazı bir eczacı olarak başladı ve aynı zamanda kendi kendine hipnoz konusunda kendi kavramlarının bütününü sundu.

Emile Coue’nun şifa sistemi “bilinçli öneri yardımı ile kendini gözlemleme okulu” olarak adlandırılmaktadır.

Doktor, kendi kendine hipnozun keyfi olarak kendi kendine şiddete maruz kalmadan gerçekleştirilmesi gerektiğini savundu. Benzer öneri yöntemidir. Çaba olmadan mümkün olduğu kadar basit bir şekilde uygulanması önemlidir.

Bu yönteme nasıl başvurulur? Kendiniz için en önemli ifadeyi seçmeniz gerekir (örneğin: "Sağlıklıyım (sağlıklıyım)"). Ardından, günde iki kez tekrarlayın - sabahları, sadece uyanmak ve akşamları yatmak niyetinde. Sözlerin açıkça duyulsun diye telaffuz edilmelidir.

Cue, ikinci durumun vazgeçilmez olduğuna inanıyordu. İfadelerin yaklaşık tekrar sayısı yirmi kata çıkar. İfadenizi monoton bir tonda söyleyin, dikkatinizi neden bahsettiğinize odaklanın. Uzman, harekete geçmeye başlayacağı işitme organları aracılığıyla bilinçsiz bölgeye gireceğine inanan tesisin kesinlikle mekanik olarak tekrarlanması ihtiyacından bahsetti.

Bu süreçte dikkat dağılmasıyla karşılaşabilirsiniz. Konsantrasyonu için Kue, bu sayıda düğümün uygulandığı, ifadeyi kaç kez tekrarlayacağınızla ilgili bir kordon kullanılması önerisinde bulunur. Telaffuz sırasında bu düğümleri boncuk olarak sayın - o zaman kesinlikle skordan kaçamayacaksınız.

Bir ifadeyi telaffuz ederken, yaklaşık 15-20 dakika içinde yapabilirsiniz. Coue ifadesini uygulayarak tavsiye etti:

"Her açıdan her geçen gün daha da iyiye gidiyorum."

Bu formül genel bir karaktere sahiptir. Kue, aynı vurguyu sürdürürken ifadenin monoton telaffuzunu şiddetle tavsiye etse de, semantik grubun "her bakımdan" vurgulanmasının gerekli olacağına inanıyordu. Bu, uygulamayı beynin uzak bir bölgesinde gerçekleştiren bir kişinin aşağıdaki gibi bir fikri gizleyebileceği gerçeğiyle açıklanmaktadır:

“Kendine öneri önerisinin her bakımdan bana yardımcı olacağına inanıyorum, ancak karaciğerimde neredeyse hiçbir şey yapılamıyor.”

Doktor, genel iyiliğinizde bir bozulma hissettiğinde, emekli ol, gözlerini kapat ve hemen ifadeyi tekrarla.

"Hastalığım kayboluyor, kayboluyor, kayboluyor ...".

Bu egzersizlerden sadece birkaçı sinir bozuklukları veya fiziksel ağrıyı hafifletir. Genel formüllere ek olarak, belirli hastalıkların tedavisine izin veren çeşitli özel kurulumlar tespit edilebilir.

Başka bir uzman - Rauch, bilinçaltı aklımızı belirli bir görevi yerine getirecek şekilde programlayan kısa öneri formüllerini tanımlar. Örneğin, bir insan kendine inanmak istiyorsa, kurulumu tekrar etmelidir:

"Yapabilirim, yapabilirim, yapabilirim."

Konuşma kusuru ile baş etmek istiyorsanız:

"Konuşmam akıcı ve özgür, sakin."

Daha spesifik sözel formüller kullanabilirsiniz.

Örneğin, gruba alkol veya uyuşturucu bağımlılığı düşünüldüğünde, şu öneriyi denemelisiniz:

“Sonunda kötü alışkanlıklarla başa çıkmaya karar verdim. Arkadaşlarım beni ne kadar ikna ederse etsinler, iknalarına katlanmayacağım, kararım değişmedi.”

Listelenen formüllerin kendi kendine önerme süreci, Coue'nun genel formülünde olduğu gibi aynı kalır. Sabah ve akşam saatlerinde ve gerekirse tüm gün boyunca bile telaffuz edilmelidirler. Bu, aynı monoton seste, daha önce kimsenin sizi rahatsız etmeyeceği sessiz bir yerde tenha olarak yapılır.

Dahası, en basit, en “çocukça” formülleri kullanmanız önemlidir, Cué'nin dediği gibi. Ne de olsa, onlar bizim bilincimiz için değil, eleştirel “I” için değil, sadece bir temsil olarak, bilinçdışı “I” için bir program olarak tasarlandılar. Ve onun için en iyi etki, en aza indirgenmiş olan “çocuk” formülasyonlarından aynı şekilde görülecektir.

Sonunda

Makaleyi özetleyebilirsiniz:

  • Kendi kendine hipnoz, bir kişinin ciddi hastalıklardan bile iyileşmesini ve yaşamını istediğiniz gibi yapmasını sağlayan muazzam bir kuvvettir.
  • Kendine öneride bulunmak, ifadeleri karmaşıklaştırmadan basit ifadeleri kullanmaya değer.
  • Düzenli olmak önemlidir - her gün, sabah ve akşam kendi kendine hipnoz yaptırmak, istenen eylemi gerçekleştirmek.

Sonunda aşağıdaki videoyu tavsiye ederim:

Marissa

Pin
Send
Share
Send
Send