Rüya yorumu

Slavların putperest cazibesi - sembollerin anlamı ve yorumu

Pin
Send
Share
Send
Send


Eski Slavlar kendilerini, sevdiklerini ve evlerini çeşitli tehditlere karşı korumak için takılar kullandılar. Her durumda, sembol, yaş ve cinsiyete, hedeflere bağlı olarak ayrı ayrı seçildi. Kıyafet giydi, küçük tılsımlar yaptı. Sadece güzel bir aksesuar değil, tılsımdı, kaybı kötü bir alâmet anlamına geliyordu. Uzun yıllardan beri Slav takılar inceliyorum, makalede en güçlülerinden bahsedeceğim.

Erkek karakterler

Daha güçlü seks için eski Slav takılar sağlık ve şansı korumayı hedefliyordu. Oldukça özlü ve basit görünüyorlardı. Sembol üzerine giysi, silah veya metal tılsım konuldu. Yakın bir kadının yaptığı şeyler - anne, kızı, kız kardeşi veya karısı - en güçlüydü. Koruyucunun savaş alanından bir adamı canlı olarak geri getirebileceğine inanılıyordu.

Velez'in Mühürü

Sığır yetiştiriciliğinin ve şiirin patronunun simgesi olan Velez, Perun'dan sonra panteondaki en önemli ikinci tanrıydı. Dışarıdan, muska, içinde süslü bir desen bulunan bir ayı pençesi gibi görünüyordu. Sembol, şansın arttırılması, hava ile ilgili faaliyetlerin korunması - balık avı, avcılık, çiftçilik yapmayı amaçlıyordu. Veles Seal'ın kaybı, ciddi talihsizliklerin yaklaşması anlamına geliyordu.

Kolyadniki

Slavlar arasında en yaygın muska. Savaşta cesaret verdi, ölümden savundu. Güneşin Kelt sembolünü andıran bir işaret vardı, sadece ışınların sayısı farklıydı. Savaş alanında öldüklerinde, Kolyadnik her zaman savaşçı ile birlikte yakıldı.

Gromovik ve Grozovik

Bunlar sırasıyla erkekler ve erkekler veren iki benzer tılsımdır. Bu sembolün cesaret ve cesareti arttırdığı ve aynı zamanda bir insanı daha esnek hale getirdiğine inanılıyordu. Muska, savaşçıların bulunduğu ailelerde daha sık kullanılıyordu. Dışarıdan, bastırılmış üç çizgiden oluşan basit bir desenle temsil edilir.

Sekira Perun

Gök gürültüsü ve şimşek koruyucusu şerefine korunmuş, dışarıda desenleri olan bir çekiçle sunulmuş. Bu sembolün insanlara koruma sağladığına ve güç verdiği düşünülüyordu. Dünyayı düşmanlardan korumak için savaş alanında durmaya yardım etti. Ölümden sonra, muska her zaman ölen kişi ile birlikte kaldı, başka bir dünyadaki sıkıntıdan yardım istedi.

Kadınlar için

Kadın muskalarında çok sayıda küçük parça vardı. Her zaman birçok nokta, karmaşık çizgiler ve üzerlerinde daireler bulabilirsiniz. Çocukların doğumlarında aile ocağı, sağlık ve yardımın korunması amaçlanmıştır. Dekorasyon olarak giyilen rahat kıyafetler üzerine naklediliyorlardı.

hilâl

Kadınların mutluluğu ve sevgisinin en popüler koruyucusu. Kokoshnikov çerçeveleme için kullanılan bu sembolün ana hatları uzun süredir. Diğer yarısını bulmaya yardım et, bir bebek sahibi ol. Korunmuş Lunnitsa ve bugün aktif olarak küpeler olarak kullanılır, ancak Slavlar için böyle bir aksesuar sadece savaşçılara, varlıklı insanlara izin verebilir.

Lada yıldızı

Muska, Lada'ya saygının bir sembolü olarak - sevgi, güzellik ve ev sıcaklığının Slav tanrıçası olarak hizmet etti. Bir kadının çekiciliğini korumasına, nazardan ve bozulmadan korunmasına yardımcı oldu. Bazı ailelerde genç kızlara bir koca için başarılı bir araştırma yapmaları için verildi.

Rozhanitsa

Koruyucu sadece çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar tarafından kullanıldı. Ayrıca, muskanın doğum sırasında güç verdiği ve sağlıklı bir çocuğun hamile kalmasına yardımcı olduğuna inanılıyordu. Doğumdan sonra, yeni doğanlar nazardan, zararlardan ve rahatsızlıklardan korunmak için tılsım kaldı.

Makosh

Dokuma, el sanatları ve kaderi koruyan bir tanrıçanın sembolü. Hasatın annesi olarak kabul edildi, bu nedenle muska yaygın tarım nedeniyle çok popülerdi. Tılsım sadece evli kadınlar tarafından korunma ve aile mutluluğu için giyildi. Daha sık Makosh, kıyafet üzerine çizim yapmak için kullanılır.

Aile ve ev için muska

Slavlar evin korunmasına büyük önem verdi. Duvarda asılı veya döşeme tahtasında saklanır. Kötü ruhlara, doğal afetlere ve hasarlara karşı korumak için tasarlandılar.

Alatyr

Bugün popüler olanı, evi kötü ruhlardan, hırsızlardan korumak için işaret. Alatyr her zaman giriş kapısının üzerine asıldı, muska kaybının ciddi felaketlerle tehdit ettiğine inanılıyordu. Bir daire içinde çerçeveli bir yıldız gibi görünüyor.

Pelenashka

Cazibe küçük bir bebek şeklinde sunulmaktadır. Bu muska bugün bir çocuğun doğumu için yapılmıştır. Sembolü oluştururken, keskin nesneler kullanmak yasaktır, bebeğin üstüne ince bir kırmızı bezle bağladılar. Bir yüz çizmek ve ayrıca herhangi bir cinsel belirtiyi tanımlamak mümkün değildir. Bebeği hastalıklardan kurtardığı, hasardan koruduğuna inanılıyordu.

Svedebnik

Bu sembol yeni evlilerin ebeveynleri tarafından hazırlandı ve sonra düğünden sonra yatağa kondu. Muhafızların ayrılık ve anlaşmazlıklara karşı koruduğuna inanılıyordu. İşaret ayrı ayrı giyilemez, aynı zamanda kıyafetlere nakış yapılamaz. İlk çocuğun ortaya çıkmasından sonra, muska evin en güvenli yerine gizlendi.

Kolovrat

Bu, güneşin hareketini simgeleyen antik Slavların evrensel bir işaretidir. Efsanelere göre, bir insanı zarardan kurtarıp, canlılığını korumaya yardımcı olan muazzam bir güce sahipti. Kıyafetlere işlenir veya vücuda uygulama için kullanılır. Kolovrat bugün dövmeler için bir model olarak popüler.

Pin
Send
Share
Send
Send