Rüya yorumu

Karakterinizi değiştirmek mümkün mü - psikologlardan faydalı ipuçları

Pin
Send
Share
Send
Send


Genellikle şu ifadeyi duyabilirsiniz: "Bir kişinin karakteri doğumdan itibaren verilir." Ancak bazı karakter özelliklerinin yaşamda hoş olmayan olaylara neden olduğu anlaşılmaktadır. Ve sonra soru ortaya çıkıyor, öfkenizi değiştirmek mümkün mü? Psikologlara göre, bir insan sürekli olarak kendisinin üzerinde çalışmalıdır - eğer bir şey yaşamında başarıya ulaşmasını engelliyorsa, ondan kurtulmak gerekir.

Tam tersi bir görüş var - karakter değiştirilemez. Gerçekten öyle mi? Bugün, karakteri nasıl değiştirebileceğinizi konuşacağız. Psikologların alışkanlıklarını ve yaşam tarzlarını değiştirmelerine yardımcı olan en etkili tavsiyeyi dikkatinize sunacağım.

Karakterimi değiştirebilir miyim?

Dik bir öfke ya da tam tersine özgüven eksikliği, sorun ve sorunlara yol açtığında, hayatınızdaki bir şeyi büyük ölçüde değiştirme arzusu vardır. Ve tam olarak karakterle başlamak gerekir.

Psikologların öfkesini değiştirmenin mümkün olup olmadığı hakkındaki görüşleri, ayrışırlar. Bazıları öfkenin değiştirilmesinin imkansız olduğuna inanıyor ve kötü alışkanlıkların veya zayıflıkların “çevrilmesi” gerektiğine inanıyor, böylece daha sonra en yüksek faydaları elde etmek için bir insana yardımcı oluyorlar. Psikoloji alanındaki uzmanların bir başka görüşü, normal bir yaşamla etkileşime giren alışkanlıklardan kurtulmanın gerekli olduğu yönündedir. Ve bunu yapabilirsiniz, sadece istemeniz gerekir ve sonra kendiniz üzerinde sıkı çalışmaya başlayın.

Karakter nedir Bunlar alışkanlıklar, bir düşünce tarzı, davranışsal temeller ve çeşitli durumlara belirli bir tepkidir. Bir insanın doğasının genetik bir temeli yoktur, yani miras alınamaz. Bir insanın beğeneceği bir çok faktöre bağlı olacaktır. Birincisi, öfke yetiştiriciliği üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir. İkincisi, yaşam biçimi ve çevresindeki atmosfer, karakterin temelini oluşturan “yapı taşlarıdır”.

Yaşam boyunca, bir kişinin öfkesi değişir. İlk değişiklikler çocuklukta kendilerini göstermeye başlar - çoğu çocuk nazik, duyarlı, basit ve saftır. Sonra ergenlikte değişiklikler meydana gelir - saldırganlık, sinirlilik vardır. Küçük yaşta, bir kişi maksatlı, kendine güvenen, kararlı veya tersine pasif, korkulu ve inançsız hale gelir. Yetişkin bir insanda karakter duruma göre değişebilir.

Örneğin, en sakin ve acil olan kişi bile, öfkeli bir canavar onun önünde belirirse aktif ve belirleyici olacaktır. Evde çalışan enerjik ve kararlı bir kişi tembel ve iyi huylu olur.

Özellikleri nelerdir?

Öyleyse, öfkenin değişebileceğini görüyoruz. Karakterinizi nasıl değiştirirsiniz? Başlamak için ilk şey, bazı durumlarda alışkanlıkları veya tepki biçimlerini değiştirmek. İkincisi, belirli karakter özelliklerinin değiştirilmesinden sonra sürekli olarak “üzerinde çalışılmaları” gerektiğini anlamak gerekir.

Öfkeyi değiştirme yeteneği birçok faktöre bağlıdır:

  • yaş - kişi büyüdükçe, kendisi üzerinde “çalışmak” ve kendisinde bir şeyleri değiştirmeye çalışmak onun için zorlaşır ”
  • doğuştan gelen özellikler - bazı insanlarda, doğa tarafından "serilmiş" olanın doğasını değiştirme yeteneği, bazılarının kendi başlarına bir şeyi düzeltmek için büyük çaba sarf etmesi gerekir.
  • eğitim - yalnızca ebeveynlerden veya yakın akrabalardan iyi ve kötü, bağımsızlık ve yumuşaklık, kararlılık ve tembellik gibi şeyleri öğrenebilir;
  • İlgi alanları, bir kişinin davranışsal temelini belirleyen bir karakter göstergesidir.
  • Sosyal çevre - çevreleyen insanlar, belirli bir kişinin alışkanlıkları ve davranışları üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

Kurtulmanız gereken özellikler

Psikologlar, bir insanın yaşamsal faydalar elde etmesini önleyen 3 karakter özelliği tanımlar. Buna göre, eğer bu özellikler davranışa “rehberlik eder ”se, kendi içindeki bir şeyi değiştirmek çok zor olacaktır.

Karakteri değiştirmeden önce, aşağıdaki özelliklerden kalıcı olarak kurtulmanız gerekir:

  • Tembellik. Tembel bir kişinin disiplin geliştirmesi zordur. Yani, tüm önemli şeyleri “yarın için” ertelemeye çalışacaktır, çünkü bugün onları yapmak için çok tembeller.
  • Düşük benlik saygısı. Kendisini sevmeyen, hayatını iyileştiremez. Sadece kendini sevmeyi değil, sevmeyi de öğrenmek çok önemlidir. Benlik aşkı kendine güven geliştirir ve kendine güvenen bir insan daha olumsuz ve daha iyi olmak için en olumsuz özelliklerle başa çıkabilir.
  • Pasiflik ve olumsuz düşünme. Bu öğe bir öncekiyle ayrılmaz bir şekilde bağlantılı. Bu tür ifadelerin ruhta bulunması imkansızdır: “Bunu yapamam”, “Yapamam”, “Diğerlerinden daha iyisini yapamam.” Her zaman “Evet” demeyi öğrenmek önemlidir.

Karakter nasıl değiştirilir?

Karakteri değiştirebilirsiniz. Sadece kendin için çok çalışmaya başlaman gerekiyor. Aşağıda açıklanan eylemlerin algoritmasını takiben, doğanın olumsuz özelliklerini hızla ortadan kaldırabilir ve olumlu yönler kazanabilirsiniz.

Kendi karakterinin analizi

Başlamak için, ondan kurtulmanız gereken karakter özelliklerini belirlemek gerekir. Bu çok basit bir şekilde yapılabilir - bir kağıt parçası alın, üzerine dikey bir şerit çizin, bir sütuna negatif özellikler yazın ve onlardan başka bir sütunda kurtulun.

Örneğin, bir kişi iletişim kurmazdır. Girişken ve girişken olmanız gerekir. Bir insanın hoş insanlarla iletişim kurması, kamuya açık etkinliklere katılması, meslektaşları veya ortakları ile görüşmelerde buluşması ve inisiyatif alması daha olası hale gelirse bunu başarmak mümkün olacaktır.

Başka bir örnek, bir adam zayıf ve korkaktır. Bu durumda, kendiniz üzerinde çok çalışmanız gerekir. Korkularınızın üstesinden ancak “gözlerine bakarsanız” üstesinden gelebilirsiniz.

Sorunun farkındalığı

Karakterinizi değiştirmek kolay değil ve birçok insanın bir sorusu var - bunu yapmak gerekli mi? Eğer kafanızda bu tür düşünceler belirirse, onları acilen ortadan kaldırmanız gerekir.

Basit bir yol: aynı olumsuz özelliklere sahip bir kişiyi bulmalısınız (örneğin, korkaklık veya kararsızlık). Ardından takip etmeniz gereken, nasıl yaşadığı, sorunlarının ne olduğu, olumsuz özelliklerinin yaşamda başarıya ulaşmasını nasıl engellediği. Ancak sorun “çözüldükten” sonra derhal ondan kurtulmak istersiniz.

Arama idolü

Beğenmek istediğiniz bir kişinin resmini bulmak çok faydalıdır. Örneğin, eğer bir meslektaşım kararlı ve maksatlı ise, yetkililerden saygı duymaya çalışır ve sırayla onu düzenli olarak iyi ikramiye ile teşvik eder. Tabii ki, böyle aktif bir meslektaşı olmak istiyor.

Kendini kontrol

Olumlu sonuçlar almak zaman alacaktır. Psikologların dediği gibi, 21 gün değişen alışkanlıklara harcanıyor. Zaman boyunca, kendi duygularınızı, davranışlarınızı ve zihinsel durumunuzu dikkatlice kontrol etmeniz gerekecektir.

Diziyi takip etmek önemlidir. Yani, bir kerede karakterini kökten değiştirmek mümkün değildir, bunu kademeli olarak yapmak gerekir - ilk önce bir satırı değiştiririz, sonra diğerlerini değiştirmeye devam ederiz.

tanıtım

Herhangi bir iş ödüllendirilmelidir. Karakter değişimi büyük bir iştir ve kesinlikle bunun için iyi bir ödül almanız gerekir.

En iyi ödül, diğerlerinden şükran sözleri olacaktır. Adresinizde iyi sözler elde etmek için iyi ve anlamlı bir şey yapmanız gerekir; örneğin, evsiz yavruları besleyin, yaşlı kadının yoldan geçmesine yardım edin, mağazada bir bebek arabası olan genç bir annenin önünde kapıyı açın.

Sonuç

Pin
Send
Share
Send
Send