Rüya yorumu

Vipassana Meditasyonu: Tekniğin özü ve özellikleri

Pin
Send
Share
Send
Send


Vipassana meditasyonu on günlük kemer sıkma pratiğidir. Bu manevi pratik sırasında insanlar sessiz, meditasyon yapıyor ve on gün boyunca hayvan yiyeceklerinden uzak duruyorlar. Vipassana'nın anlamı ve metodolojisi hakkında daha fazla konuşalım.

Resmi bilgi

Vipassana özel bir manevi pratik merkezi tarafından eğitilmiştir. Herkes için katılım tamamen ücretsizdir, organizasyon için tüm masraflar, kursa katılanların gönüllü bağışlarıyla karşılanır.

Vipassana Nedir:

 • iki buçuk bin yıl önce Hindistan'da oluşturulan en eski meditasyon tekniklerinden biri;
 • insanın talihsizlikleri ve sorunları için evrensel bir çözüm olarak kabul edildi;
 • edebi çeviri "gerçekliği gerçek ışığı altında görme sanatıdır".

Vipassana nasıl öğrenilir:

 • On gün süren özel kurslar var. Bu süre zarfında, deneyimli eğitmenlerin rehberliğinde bulunan her katılımcı kendileri için gerekli ciltte manevi uygulamaları öğrenir.
 • Meditasyon hem yeni başlayanlar hem de “deneyimli kullanıcılar” için geçerlidir, önceden hazırlık veya eğitim gerekli değildir.
 • Katılmak için Vipassana kurslarının programını bulmalı, onlara kaydolmalı ve öğrenmeye başlayabileceğiniz günü beklemelisiniz.

Vipassana nerede öğretir:

 • Rusya'da, Dhamma Dullabha manevi merkezi herkese öğretmekle meşgul. Kurslar yılda birkaç kez yapılır.
 • Merkezin resmi web sitesinde, uygulamanın yapıldığı yer olan size en yakın şehri bulabilirsiniz.
 • Önceden kaydolmanız önerilir, çünkü boş yerler çabucak sökülür.
 • Yurtdışında da uluslararası merkezler var.

fon:

 • Eğitim ücretsizdir. Konaklama ve yiyecek - organizatörlerin pahasına
 • Vipassana kurslarını tamamlamış olan herkes kesinlikle gönüllü olarak bağış yapabilir. Bu sübvansiyonlar nedeniyle fon sağlanıyor.
 • Ne öğretmenler ne de asistanlar ödeme alamaz, zamanlarını ücretsiz olarak harcarlar ve katılımcılarla bilgi paylaşırlar

Şüphecilerin Vipassana hakkında çok tarafsız konuşmaları dikkat çekicidir. Bir tarikat olduğunu söylüyorlar ve sonra senden para talep edecekler. Aslında, her şey tamamen yanlıştır. Meditasyon, tam sessizlik ve kemer sıkma sizin için zorsa, kursları istediğiniz zaman bırakabilirsiniz. Bağışlar sadece katılımcılar tarafından gönüllü olarak yapılır.

Meditasyonun özü

Manevi uygulamaları yapmaya başlamadan önce, neden buna ihtiyaç duyduğunuzu, elde etmek istediğiniz sonucu anlamalısınız.

Vipassana'nın özü, özellikleri ve faydaları şunlardır:

 • Nesnelerin, olayların, olayların iç doğasını görmeyi ve oldukları gibi kabul etmeyi öğrenin
 • İçsel benliğinizi gerçekleştirmeye ve kabul etmeye, kişiliğinizi geliştirmeye ve düşünce özgürlüğünü kazanmaya yardımcı olan, kendinizi gözlemlemeye çalışın
 • Zihniniz, duygularınız ve fiziksel çevreniz arasındaki ilişkinin farkına varırsınız.
 • Tamamen sessizlik ve yalnızlık sayesinde, hislerinize ve düşüncelerinize tamamen odaklanabilir, belirli bir aydınlanma ve duygusal denge kurabilirsiniz.

Vipassana'nın zihinsel bedeniniz arasında gerçek bir yolculuk olduğuna, en düşükten en yükseğe kendi gereksinimlerinize dair tam bir farkındalık olduğuna inanılmaktadır. Sonuç, zihin ve beden arasındaki dengedir, başkalarına ve bütün olarak dünyaya sevgi ve şefkatle doluyorsunuz, çok fazla enerji alıp zihninizi sakinleştiriyorsunuz.

Mutluluk ve uyum - bu Vipassana meditasyonunun amacı, her şeyden önce.

Şimdi kurs katılımcıları tarafından en sık uygulanan teknikler hakkında konuşalım:

 1. İlk teknik farkındalıktır. Aşağıdakilerden oluşur: hayatınızın her anında, burada ve şimdi bedeninizde ve zihninizde olanları açıkça anlıyorsunuz. Her hareketi düşünmeyi ve bilinçli yapmayı öğrenin. Aynısı beynin çalışması için de geçerlidir - siz düşüncelerin kontrolünü eğitirsiniz
 2. İkinci teknik nefes alma bilincidir. Bilinçli nefes almayı, ekshalasyon ve inhalasyonlar sırasında karın hareketlerini takip etmeyi öğrenirsiniz. Tamamen duygulardan ve düşüncelerden kurtulmak için meditatif bir durum elde etmenize yardımcı olur.

Özel kurslara katılma fırsatınız yoksa Vipassana meditasyonunu kendi başınıza yapmayı deneyebilirsiniz. Etki, deneyimli bir Üstadın rehberliğinde çalıştıktan sonra olduğu gibi güçlü olmayacaktır, ancak bazı sonuçlar elde edilebilir.

Başlamak için, yazarın meditasyonun özünü ve teknisyenleriyle çalışmanın özelliklerini ortaya çıkardığı bir video izleyin:

İpuçları ve püf noktaları

İyi sonuçlar elde etmek için aşağıdaki yönergeleri izleyin:

 • Meditasyon için tam 60 dakikalık boş zamanı vurgulayın. Bunu her gün, izin günleri ve uygulayıcılar olmadan yapmak gerekir. Ne kadar düzenli olarak nişanlanacaksanız, ne kadar az pas geçerseniz o kadar çabuk hedefe ulaşırsınız.
 • Yatmadan önce bir saat boyunca meditasyon yapmaktan kaçının; tam bir mide ile pratik yapmamalısınız.
 • Meditasyon yapmak için en rahat ve konforlu olacağınız konforlu bir yer edin.
 • Rahatlayabileceğiniz ve hislerinize tamamen konsantre olabileceğiniz rahat bir konum seçin. Gözler kapalı ve sırt düz ve düz tutulmalıdır. İdeal pozisyon nilüfer pozisyonudur. Fakat eğer kötü bir gerginlik yaşarsanız, çabucak yorulursunuz, böylece sadece oturarak meditasyon yapabilirsiniz.

Temel olarak, meditasyon seansı için gerekli olan budur. Rahatlık için, yastıkları kendinizin altına koyabilir veya uygulama sırasında maksimum rahatlık sağlamak için bir ayaklık monte edebilirsiniz.

Çabuk sonuç beklememeniz gerektiğini anlamanız önemlidir. Manevi kişisel gelişim, sürekli, düzenli ve düzenli olarak yapmanız gereken şeydir. Bu yüzden her gün sabırlı olun ve pratik yapın.

Pin
Send
Share
Send
Send