Rüya yorumu

Mara - Slav mitolojisinde ölüm tanrıçası

Pin
Send
Share
Send
Send


Son zamanlarda büyük bir tatil Maslenitsa vardı, ama nereden geldiği çok az düşünce. Hristiyanlığın başlangıcından sonra, Yaşam ve Ölüm tanrıçası olan Mary, Maslenitsa'ya döndü. Slav mitolojisinin tarihi çok ilginçtir.

En büyük kızıyla, mitolojide olduğu gibi bu konuyla ilgili birçok literatür okuduk, çünkü bu, insanlığın bugün kendisine sorduğu sorulara çoğu zaman cevap veriyor. Mara, ilk nesil Slav tanrılarına aittir ve masal ve efsanelerde büyük öneme sahipti. Bugün tanrıça Mara adı altında bu fantastik ve sıradışı karakter hakkında konuşacağız.

Mara kim?

Atalarımız ona taptılar ve sahip oldukları en değerli şeyi bağışladılar. Böylece evlerini ve ailelerini Ölüm ve Talihsizlikten korumaya çalıştılar.

köken

 1. Bu tanrıçanın bir kaç ismi daha var - Morena ve Moran. Her zaman elinde bir orak vardı - herhangi bir can almaya hakkının bir işareti olarak. Hayatı biçmek içindi. Mara, Ruhların krallığına, Kara Ay'a aitti ve orakla birlikte ana özelliklerden biri de kafatasıydı.
 2. Tüm Kötülükler gibi, Morena güneş ışığına teşebbüs etti, ama her zaman ışık güçleri tarafından reddedildi. Karanlığın, kötülüğün ve gecenin kişileşmesi olarak kabul edildi.
 3. Rolü ruhlara ölülerin krallığına eşlik etmektir. Doğal fenomenlerde Ruhu, yağmur çağırma ritüellerine ve mevsim değiştiğinde, evrendeki bazı fenomenlerin "öldüğü" ve başkalarına yer verdiği zaman (kışın sonu baharın başlangıcıdır) katıldı.
 4. Karakter ilginç çünkü yılın farklı dönemlerinde görünüşünü değiştirebiliyordu: ilkbaharda güzel bir kızdı ve kışın korkunç ve itici bir yaşlı kadındı. Bu nedenle, doldurulmuş kış yakma ritüeli icat edildi. Aslında, bu şekilde Maru, yani kış “sürdü” ve bahar çağrısı yaptı.
 5. Babası tanrı Svarog'du ve annesi Lada idi. Bu isim Eski Slav "kötülük" ten yani hayvan ve insanlar dahil tüm canlıların ölümünden geliyor. Bu tanrıçanın yorumunda merak uyandıran bir ayrıntıya sadece ölülerin ruhlarını alıp götürme yeteneği değil, aynı zamanda onlara tekrar Dünya'da doğma fırsatı verme yeteneği de denilebilir.
 6. Ölüm korkusu tam da Mara'nın imajından geldi, kökleri uzun zaman önce unutuldu, ancak ölüm korkusu ve hayatın sonunun içgüdüsel dehşeti hayatımızda kaldı.

Görüntü değeri

Efsanelerde sıkça tasvir edilen Mary'nin görüntüsü, bazen kırmızı kıyafetler giymiş, güzel, görkemli bir kız şeklinde sunulur.

Bu sadece karanlığın ve gecenin bir düzenlemesi değil aynı zamanda büyük ve büyük olanın Varlığın yalnızca kötü ve olumsuz tarafı olarak adlandırılamaz. Mara, yalnızca Ölüm ve Doğum yasasına uymakla kalmaz, aynı zamanda bir eyaletten diğerine "geçişlere" katılır, aynı zamanda Yeni Sayfa, yeni bir Yaşam imkanı verir.

Bütün bu karmaşık görüntüler gibi, Mara da birinin ayrılması ve diğerinin gelişinin kişileşmesidir; felsefi açıdan endişe ve kaygıya neden olan ve bazen de korkuya neden olan sınır devletinin bir sembolüdür.

Mara korkunç ve güzel

Bu tanrının birçok yüzü, sadece görünüşünün değil aynı zamanda Mara'nın özünün de tamamen farklı yorumlara neden oldu. Hangi görüntülerin en sık bahsettiğini analiz etmeye çalışalım.

Mitolojik yorumlama

 • İlkel Slav mitolojisinde Mara'nın açık bir tanımını görmek oldukça zordur. İnsan ruhu kontrolünün ötesinde ve acımasız bir tehdit olarak kabul edildi. Bu nedenle, Ölüm tanrıçası korkusu duygusundan, hiçbir şekilde tarif edilmedi.
 • Özellikle ilginç olan, zaman zaman eskilerin modern insanlardan çok daha fazla şey bildiği Mary'nin zaman içindeki gücüyle ilgili bir sorundur. Bu tanrıça, yalnızca ölümlülerin değil, aynı zamanda ölümsüz tanrıların yaşamı üzerinde güç sahibi olan birkaç taneden biridir.
 • Onun gücü neredeyse mutlak olurdu, ama hala karanlık tarafın, endişeli ve öngörülemeyen, kaderlere karşı gizli gücün bir düzenlemesi. Mary'deki etkinin sınırları - onun yönetimi belirli aralıklarla, geçici olarak, yalnızca bir yaşam kalitesinden diğerine geçiş döneminde.
 • Eski günlerde insanlar, erken gelişini kışkırtmamak için Morin'i rahatsız etmemek için özel muska takıyorlardı. Genellikle koruyucu pentagramlar, giysiler üzerine ipliklerle işlenmiştir. Ve bu tesadüf değildi, çünkü efsaneye göre, Mara, nakış yapmayı ve dokumayı severdi, iplik gibi tüm canlıların hayatını oynar, zaman geldiğinde onları keserdi.
 • Bu tanrıça ibadete götürülmedi. Armağanlarını getirmek için bir İdol yaptılar, onu taşlarla kapladılar ve kalbime sevgili getirdiler. Ayin sonunda herkes dua ederek suyu yaktı ya da ihanet etti.
 • Efsaneye göre, tanrıçanın Maara denilen hizmetkarları vardır. Efsanelere göre, geceleri insanların evlerinden geçme ve isimlerini fısıldama hakları vardı. Birisi cevap verirse, yakında ölmesi gerektiği anlamına gelir.
 • Diğer masallara göre, maarın yeri evin içine kötülük ve mutsuzluk getirdikleri yerden sobanın arkasındaydı. Çok sembolik ve eski Slav imgeleri ile dolu olan Rus halk hikayelerine göre, Maara Ölümsüz Kashchei'nin karısıydı. Rolü Rus savaşçılarına her türlü engel ve engeli getirmekti.

Mary'nin aile bağları

Pek çok sürüm ve farklı seçenekler var. Bir Mara göre bir eş değil, Kashchei Immortal bir kızı. Başka birine göre, tanrı Perun'un kız kardeşi ve Svarog'un kızı. Ama en makul görünen başka bir versiyon daha var - Mara'nın akrabası yok, hiçbir yerden çıkmadı, Ebedi Yaşam ve Ölüm döngüsünün, Reveal ve Navi'nin bir simgesi. Bu, Karanlığın sembolüdür ve Evrenin kendisi de ondan kaynaklanmıştır.

Çernobil'e denk gelen Kashchey'nin hala Mary'nin eşi olduğu hipotezine uyanlar, bu ailenin tüm canlıların yaşam döngüsünün başlangıcının simgesi olan Cins ve Vyshen'e doğduğuna inanıyor.

 1. Kashchei ve Mary'nin tanıdığı meraklı koşullar altında gerçekleşti. Mara, Kashchei'de kaygılanan esirleri kurtarmak için Navi dünyasına geldi.
 2. Dazhbog bile bu kızları istedi ve bir ödül sözü verdi. Mara, yardım almak için Yagin'e (Baba Yaga'nın prototipi) döndü. Mara'nın Naviy dünyasına gelmesi onun meselesiydi.
 3. Kashchei ile buluştuktan sonra, tanrıça ona ölümünün nerede saklandığını bildiğini söyledi. Bu gerçeğin halka açılmasını önlemek için, Kashchei Maru’yu karısı yaptı.
 4. Sonra Mara kocasını sağdı ve Dazhbog ile evlendi. Fakat sonunda, Mara, Ölüm ve Yaşam'ın tek tanrıçasına yakışır şekilde tamamen yalnız kalır.
 5. Efsaneye göre, Morena'nın Kashchei'nin kızları olan 13 kızı kaldı.

Mar ile ilgili ilginç efsaneler

Mary için en zayıf mevsim baharın başlangıcıdır. Bu dönemde, Kış, Soğuk ve Gece tanrıçası bahar, sıcaklık ve güneşe yol açan büyüsünü kaybeder.

İnsanlar yaktıkları bir korkuluk yaparlardı ve aynı zamanda büyük Maru tek gözlü Kikimoria'yı da çağırırlardı, çünkü tanrı Yarilo - güneş ve Işık tanrısı onu uzaklaştırdı, onu çatalların üzerine koydu ve gözlerini dışarıya koydu.

Tanrıça, frenk üzümü nehrinin aktığı Kalynovo köprüsü boyunca insanlara rehberlik ediyor. Bu köprü, Yavi ve Navi dünyası arasında, yaşam ve ölüm arasında, kışın ve uzun zamandır beklenen bahar arasında bir tür iletkendir.

Mary'nin Günü - 15 Şubat. Tanrıça'ya hediye olarak meyve, çiçek, saman vermek gelenekseldi. Sığırların büyük miktarlarda öldüğü veya açlığın içinde bulunduğu bir yıl verildiyse, sunak dikilmiş ve hayvanlar öldürülmüş, kanamaları sağlanmıştır.

Maru'yu canlandıran takılar Runes'da bulunabilir. Bu pentagramların şifresini çözmek, bilim adamları hala meşgul. Mara, Navi'de yaşayan Kashchei'nin aksine, Ruhlar dünyası ile Yaşayanlar dünyası arasındaki sınırı geçebilir.

Bazen Mara, bir kişiye iki kat yollayarak ölüm hakkında uyardı. Bu nedenle, biri sokakta aniden kendisine benzeyen birini görürse ve aynı zamanda endişeli bir hissi varsa, tehlikede veya ölümcül bir hastalıkta olduğu anlamına gelir.

Meryem'in elindeki hangi eşyalar - tanrıçanın sembolleri

Nitelikler temel olarak ölümle ilgili bir şekilde veya başka şekilde ilişkili nesnelerdir.

 • Ay siyah.
 • Aynı zamanda sihir dünyasıyla ilişkili olan Black Raven.
 • Mara'nın, canlı varlığının yaşamını kesen, yeryüzündeki varlığını sonlandıran orak.
 • Kara kuğu
 • Gryphon.
 • Keçi.
 • Ardıç.
 • Ladin veya Çam.

Mary'nin simgesi, bir sarmalı, yani Ölüm ve Yaşam, Yükseliş ve Düşüşün değişimini simgeleyen bir zikzaktır. Aynı zamanda bir dalga görüntüsü, popo veya “ölü” su ve yaşayan ile ölü arasında bir köprü olarak yorumlanabilir. Bu sembolizm, sihir dünyasına ait olmayan insanlara takı olarak giyilmemelidir.

Başka bir sembol - Mara - Viy. Birbirine köşelere yönelik pentagram 2 üçgen tasvir. Bu imge sonun kaçınılmazlığı, bir nokta, yaşam ile ölülerin dünyası arasında “sıfır” hali olarak yorumlanır.

Bu Mary'nin koruyucusu - dört küçük çarpı haçı, 4 elementi sembolize ediyor. Görüntü her zaman simetrik olmalıdır, çünkü evrende herhangi bir bozulmaya izin verilmemelidir. Aksi takdirde Kaos olacaktır. Mara, dengenin koruyucusu, Son ve İlklerin yasasıdır.

Sonuç

Pin
Send
Share
Send
Send