Rüya yorumu

Markazit taşı: çeşitleri, yatakları, özellikleri

Pin
Send
Share
Send
Send


Markazit, en güzel ve sıradışı minerallerden biridir. Ondan uzak durmak imkansız. Taklit edilemez ışıltı ve büyüleyici renk tonu oyunu Sonsuza dek tadını çıkarmak istiyorum. Bazı uluslarda, bu kristal yalnızca güzellikte değil, sahip olduğu eşsiz özelliklerde de elmaslardan daha değerlidir. Bu makalede, bir markazit taşının nasıl göründüğü, hangi türleri var, nerede mayınlı olduğu ve hangi zodyak işaretleri uyduğundan bahsedeceğim.

Taşın tanımı ve tarihçesi

Markazit, dış faktörlerin etkisiyle elmas şeklindeki kristalleri oluşturan demir sülfürdür. Bazı örneklerin bileşimi, arsenik, bakır ve bizmut gibi maddelerin safsızlıklarını içerir. Eğer mineral ısıtılırsa, kükürt buharları yaymaya başlayacaktır - bu özelliğinden dolayı Arapçada "kükürt taşı" anlamına gelen "markazit" denir. Ayrıca, mücevher genellikle "damla gümüş" olarak adlandırılmaz, çünkü metalik parlaklığı yayar, ancak bileşiminde bir gümüş damlası yoktur.

Markazit, gri, pembe ve kırmızı tonlarıyla ışıldayan devasa bir opak kristaldir. Ama aynı zamanda doğada yeşil, siyah, turuncu ve altın renkli taşlar var. Kristalin renk gamından bağımsız olarak, metalik bir parlaklığa sahip olması gerekir ve yüzeyinde kayanın oksidasyonu sonucu oluşan çok renkli bir plaka bulunur. Mücevheratta kırmızı örnekler en sık kullanılanlardır. Markazit diğer minerallerle karıştırılamaz çünkü yalnızca orijinal renklere değil, aynı zamanda gözle görülür bir kükürt kokusuna sahiptir.

Markazit taşının ilk keşfedildiği yer hakkında hiçbir bilgi yoktur - hayır, ancak ana yatakları ABD, Almanya, İngiltere, Çek Cumhuriyeti ve Fransa'dır. İlk başta radyant pirit olarak adlandırıldı ve bu mineral çoğu zaman ünlü pirit ile karıştırıldı. 1845'te Avusturyalı bir kaşif olan Wilhelm Heidinger, dünyaya markazit ve piritlerin farklı kristaller olduğuna dair kanıtlar sunmuştur.

Günümüzde pirit sadece yukarıda belirtilen ülkelerde değil, Bolivya, Afrika, Avusturya ve Urallarda da çıkarılmaktadır. İlginçtir ki, taş rengi büyük ölçüde içinde bulunduğu bölgeye bağlıdır. Örneğin, pembe markazit esas olarak ABD ve Kanada’da kırmızı - Afrika’da bulunur. Rusya'da, genellikle özel koleksiyonlar için satın alınan nadir yeşil, gri ve altın örnekleri elde edilir.

Gem özellikleri

Eski zamanlardan beri, aşağıdakiler dahil, markanit'e şifa özellikleri verilmiştir:

  • stres, depresyon, panik atak ve sinir sisteminin diğer bozuklukları ile mücadele etmek;
  • tümörlerin ve göz hastalıklarının tedavisi;
  • kaslarda ve eklemlerde ağrının giderilmesi;
  • inflamatuar süreçlerin depresyonu;
  • cilt hastalıklarına karşı mücadele;

Acıyı hafifletmek için, en büyük rahatsızlığın hissedildiği yere marcasit uygulamak yeterlidir. Pürülan olanlar dahil, yaraların iyileşmesi için, bir kristalden bir toz kullanılır - dezenfekte edici ve antiseptik bir özelliğe sahiptir ve ayrıca hızlı doku rejenerasyonunu destekler. Sinir sisteminin çalışmasını ayarlamak, pozitif enerji ile şarj etmek ve ruhsal uyumu bulmak için, boynuna bir mücevherle takılması önerilir. Önceleri, histerik halindeki bir çocuk, benzer şekilde dinlenip korkutulmuştu.

İyileştirme özelliklerine ek olarak, büyülü yetenekler de markasite bağlanır. Bu taş eril olarak kabul edilir, bu nedenle nüfusun güçlü bir yarısı için önerilir, ancak yine de kadınlar üzerinde de olumlu bir etkisi olabilir. Her şeyden önce, taş sahibini olumsuzluk, kaza ve hasara karşı korur, sorunları ve sorunları önler. Bir insana pozitif enerji ve iyi bir ruh hali verebiliyor, kendine güven verebiliyor ve cesur hareketler yapmaya zorlayabiliyor.

Faydalı olarak, markazit taşının özellikleri çocuğun ruhunu etkilemektedir, bu yüzden antik çağlarda bu taşla yapılan tılsım genellikle yenidoğan için onları nazardan, olumsuz etkiden ve diğer sıkıntılardan korumak için sunulur. Bugün, damlama gümüşüne sahip olan mücevherler, ağırlıklı olarak yeteneklerine güven duymak ve amaçlarına ulaşmak isteyenlere giyilir. Ancak bu kristalin 3 günden fazla kullanılamayacağı unutulmamalıdır, çünkü onun enerjisi yıkıcı bir insan üzerinde hareket etmeye başlayacak. Ayrıca, duygusal insanlar, o ve kontrendikedir.

Markazit ve Zodyak işaretleri

Marcasit müşterileri Neptune ve Mars'tır, ki bu pek çoğunun dayanamayacağı güçlü enerjisini açıklar. Bu mineral, Akrepler, Yaylar ve Koçlar için idealdir. Bununla beraber hayatlarını düzene sokabilecek, gerçek hedefler kazanabilecek ve sağlıklarını iyileştirebilecekler.

Burç Balıkları ve Kanser radyant piritinin işaretleri temsilcileri kesinlikle kontrendikedir. Hayatlarında sadece talihsizlik, kaos ve belirsizlik getirecek. Onlar sadece enerjisiyle baş edemezler. Diğer burçlara gelince, bunlarla ilgili olarak markazit tamamen nötrdür. Sonuç olarak, bu eşsiz mücevherle mücevher takabilirler, ancak ondan yardım veya koruma beklememelisiniz.

Sonuç

  • Metalik parıltı nedeniyle taş markit "damla gümüş" olarak adlandırılır.
  • Mineralin şaşırtıcı görünümünden dolayı, elmasların yerine kullanılmıştır.
  • Pek çok doğal kristalin aksine, markazit mekanik etkiler nedeniyle kırılgandır ve kolayca zarar görür.
  • Radyant piritlerin popülaritesi, büyük ölçüde, birçok terapötik ve sihirli özelliğin varlığından kaynaklanmaktadır.

Pin
Send
Share
Send
Send