Rüya yorumu

Bedenin Enerjisi ve Bilinç: Çakraların Sorumlulukları

Pin
Send
Share
Send
Send


Enerji, yaşamımızın temelini oluşturur ve bu olmadan varlığı mümkün değildir. Etrafımızda farklı bir enerji var - güneş, yıldız, flora enerjisi, su ve hava elementleri.

Bir kişi çakralarda tutarak çevreleyen alandan enerji çeker. Bugün şu konuyu ele alacağız: 7 çakranın ince ayarı - bilinç bedeninin enerjileri. Çakraların işleyiş prensibini, aktivasyon ve meditasyon teknikleri yardımıyla doldurma yöntemini inceleyelim.

İnsan çakra sistemi

Neyle başa çıkacağımızı anlamak için, bir kişinin enerji bedenlerinin yapısını anlamanız gerekir. Vedik çalışmalarında daha ince bir enerji sistemi bulunabilir - insan enerji cisimlerinin yapısını, ana ve ikincil enerji kanallarını ve çakraları ayrıntılı olarak açıklar.

Enerji bedeninde yedi ana çakra olduğu düşünülmektedir, ancak daha birçokları vardır. Bugünün makalesinin konusu, bir insanın yedi temel çakrasının ayarlanmasıdır. Çakralar Sanskritçe'den “kasırga, bükülme” olarak çevrilir. Enerjik bir oluşum olduklarından sıradan gözlere görünmezler.

Onlarda, çevreleyen alandan alınan enerjinin biriktiği, yani çakraların enerji akümülatörleri olduğu. Çakralar iyi çalışırsa, insan sağlıklı ve enerji doludur. Bir çakra “sıra dışı” (engellenmiş) ise, kişi incinmeye başlar. Hastalık, belli bir çakranın sorumlu olduğu vücutta kesin olarak ortaya çıkar.

Hastalığa ek olarak, bir insan toplumda, insanlarla iletişimde, maddi ve kişisel alanda kendini gerçekleştirme konusunda başka problemlere de sahiptir. Bir insanın iyiliği (maddi ve manevi), tamamen çakra direğinin uyumlu durumuna bağlıdır.

Bilinç, enerjiyi nasıl etkiler? Beyin ile aynı şekilde, duyu organlarının ve vücudun hareketine ivme verir. Bilinç, enerjimizin durumunu belirler, onu tamamen kontrol eder. Düşünce, mutlu ve sağlıklı olup olmadığımızı belirler. Vücudumuzun zihin kontrolü şeması şöyle tanımlanabilir:

bilinç - enerji - beden

Fiziksel bedenimizin yaşamdaki ana belirleyici faktör olduğunu düşünürdük. Ancak, bu doğru değil: fiziksel bedenimizi etkileyen enerji alanını oluşturan bilinçtir. Bilinci ve enerjiyi değiştirerek fiziksel bedende değişiklikler yapabilirsiniz. Resmi tıp, fiziksel bedeni gıda katkı maddeleriyle doldurmayı, böylece güçlü ve sağlıklı olmasını önerir. Vedik pratikler farklı bir yol sunar - fiziksel bedenin durumunu değiştirmek için bilinçte bir değişiklik.

Çakralar ne için sorumlu?

İnsan vücudundaki yedi ana çakranın neden sorumlu olduğunu düşünün.

Çakra adı ve renk uyumu:

 • mukladhara - kırmızı renk;
 • Svadhisthana - turuncu renk;
 • manipura - sarı renk;
 • anahata - yeşil;
 • vishudha - mavi renk;
 • Ajna - mavi (çivit mavisi);
 • sahasrara - Lila rengi

Muladhara

Maladhara, çakra sütununu açan kök çakradır. Omurganın dibinde bulunur ve bazen koksiyal çakra olarak adlandırılır. Çalışmaları iskelet sisteminin sağlığına, böbreklerin ve kolonun işlevselliğine, dişlere ve omurgaya bağlı. Çakradaki sorun psikolojik açıdan da ifade edilir - bir kişi korkularla işkence görür, kendi yeteneklerine güven duymama, dünyevi sorunlardan uzaklaşma, fiziksel enerji eksikliği, fazla kilolu.

Muladhara, eterik bedenden enerji pompalayan bir tür pompadır. Çakranın doğru çalışmasıyla, kişi yaşam sevincini hisseder, tamamen sağlıklı ve kendisinden memnun olan maddi faydalarla doludur. Çakrada bir başarısızlıkla karşı resim elde edilir.

Svadhisthana

Bu çakra göbeğin altındaki karın merkezinde bulunur. Sorumluluk alanı bedenin üreme işlevi, cinsellik, dokunsal ve diğer temaslardan zevk, ilham ve ekstazidir. Fizyolojik düzeyde, çakra vücut sıvıları, genital, dalak ve karaciğerin değişmesinden sorumludur.

Çakrayı engellemek aşırı alçakgönüllülüğe, karşı cinsle iletişimde karmaşıklaşmaya, genital hastalıklara ve hatta kabızlığa yol açar. Svadhisthana'nın işlevselliği büyük ölçüde kök çakrasının çalışmasına bağlıdır ve bloke edildiğinde de başarısız olur.

Manipur

Bu, amaçlanan hedefe ulaşma yeteneğinden sorumlu olan, insan enerjisinin gönüllü bir merkezidir. Solar pleksusun içinde bulunur. Hayati enerjinin (prana) dağılımı, manipuranın aktivitesine bağlıdır. Fizyolojik seviyede manipura ince bağırsaktan, dalaktan ve miden sorumludur. Zihinsel seviyede - duygular üzerinde kontrol, başkalarının isteğine karşı olma ve insanları kontrol etme için. Manevradaki başarısızlık, güç kaybına, depresyona, gastrointestinal sistemin bozulmasına neden olur.

Anahata

Çevre ile birlikten sorumlu kalp merkezidir. Açık anahata insanı tüm dünyaya merhamet, ahenk, sevgi ile doldurur. Çakradaki bir blok, kardiyovasküler hastalıklar, solunum sistemi hastalıkları, nefret, saldırganlık ve zulüm yol açar.

Vishudha

Boğaz çakrası iletişimden ve bir insanın sosyal bir ünite olarak gerçekleşmesinden sorumludur. Bu kariyer başarısı, gelişmiş sezgi ve yaratıcı yetenek. Vişudhada bir blok, servikal bölgede tiroid hastalığına, cilt hastalıklarına, soğuk algınlığına ve ağrıya neden olur. Düşük veya yüksek özgüveninden muzdarip bir insan, etrafındaki insanlarla uyumlu bir şekilde geçinemez.

ajna

Bu enerji merkezi alnın merkezinde yer alıyor, aynı zamanda üçüncü göz olarak da adlandırılıyor. Ajna doğaüstü yeteneklerden sorumludur - sezgi, basiret, telepati. Ajna'nın tıkanması delilik, şizofreni ve sinir sisteminin diğer rahatsızlıklarının yanı sıra görme ve işitme kaybına yol açar. Psikolojik düzeyde, çakra hedefleri gerçekleştirme yeteneğinin kaybına, motivasyon eksikliğine ve tamamen dağınıklığa yol açar.

Sahasrara

Bu merkez, yüksek zihinle, kozmik kuvvetlerle ve manevi dünyayla iletişimden sorumludur. Çakra başın tepesinde bulunur. Engelleme, çeşitli sinir hastalıklarına, yaşamdaki başarısızlıklara, "şehit tacı" na yol açar. Bir kişi sürekli güneş altında bir yer için savaşmak zorunda kalır, terk edilmiş ve gereksiz hisseder.

Çakra ayarı

7 çakranın ince ayarı, meditasyon yoluyla temizleyici, uyumdur. Uygulamadaki başarı aşağıdaki bileşenlere bağlı olacaktır:

 1. ışık görselleştirme;
 2. ses ayarı;
 3. zihinsel tutum.

Bir video kayıt uygulaması ekleyin. Çakraları simgeleyen mandalaya bak ve mantrayı telaffuz et:

 1. muladhara için - Lam;
 2. Svadhisthana için - sana;
 3. manipura için - Ram;
 4. anahata için - Yam;
 5. vishudhi için - Ham;
 6. ajna-ohm için;
 7. sahasrar için - ohm.

Her bir çakra için zihinsel ayar:

 1. Mutluyum;
 2. Kendi gücüme güveniyorum;
 3. Ben barış ve iyiliğin kaynağıyım;
 4. Her şeyi seviyorum;
 5. Kendimi ifade etmekte özgürüm;
 6. Ben gerçeğin bilgisine açığım;
 7. içimde tanrı ruhu.

Yarım nilüfer pozunda düz bir omurga ile oturabilir ve çakralarda meditasyon yapabilir, çöpün üstüne rahatça oturabilirsiniz. Kaydı dinleyin, çakranın rengini görselleştirin ve belirli bir çakranın mantrasını söyleyin.

Ayrıca basit bir kurulum yöntemi de uygulayabilirsiniz - kayıttaki melodiyi dinlemeniz yeterli. Ancak, çakralarla çalışmanın ilk yöntemi daha etkilidir. Her çakraya karşılık gelen taşlarla çalışabilirsiniz. Bunu yapmak için sırtüstü yatmanız ve ailenizden birinden çakralara taş koymasını ya da (birer birer) çakra üzerine taş koymanızı istemeniz gerekir.

Pin
Send
Share
Send
Send