Rüya yorumu

Kiyanit taşı: özellikleri ve büyülü özellikleri

Pin
Send
Share
Send
Send


En nadir ve eşsiz mücevherlerden biri, sıradışı parlak mavi renginden dolayı çekici bir güzelliğe sahip olan siyanit taşıdır. Bir kuyumcu dükkanında egzotik bir mineralle mücevherle buluşmak neredeyse imkansız. Kiyanitleri yalnızca kristal satıcılardan veya koleksiyonerlerden satın alabilirsiniz ve özel mücevher üreticileri ile iletişime geçmeniz önerilir.

Keşif tarihi ve kapsamı

1789'da, bir Alman jeolog Werner, Yunanca'da "mavi" anlamına gelen "keanos" adı verilen, sıradışı bir renge sahip bir taş keşfetti. Fransız bilim adamı Hauy tarafından yapılan mineral incelemesinden sonra, 19. yüzyılın başında, ikinci adı olan “disthen” i, “çifte kale” anlamına geldi. Bu ad, siyanitin ikili sertliği ile açıklanmaktadır - her yüzün farklı sertlik dereceleri vardır.

Tarihçilere göre, Hindistan'da ilk defa mavi bir mücevher bulundu, çünkü Bu ülkeden, 16. yüzyılda Avrupa ülkelerine çeşitli mineraller tedarik edildi. İlk olarak, siyanit yat ya da safir kisvesi altında satılmıştı, ancak daha önce onlara benzerlik sağlamak için güçlendirilmişti.

Bilim adamları, taşın, toprak baskısında, sedimanter kayaların yapılarında değişiklik olduğu zaman, siyah toprak bakımından zengin, toprak baskısında oluştuğuna inanmaktadır. Mavi kristaller genellikle kuvars damarlarında, pegmatitlerin oluşum yerlerinde ve dağlarda bulunur. Ana siyanit yatakları:

 • Hindistan;
 • Madagaskar;
 • Avusturya;
 • İsviçre;
 • Burma;
 • Brezilya;
 • Avustralya;
 • Nepal.

Kuyumculukta siyanit üretimi için oldukça nadir kullanılır, çünkü idare etmek zor ve bu işte her usta iyi değil. Çoğu zaman, taş endüstriyel alanlarda kullanılır ve agresif maddelere karşı yüksek mukavemete ve dayanıma sahip olması gereken çeşitli elemanlar oluşturur. Örneğin, otomotiv ateşleyicileri ve yalıtkanları, fayanslar, mermiler vb. Üretimi için egzotik bir mineral gereklidir.

Çeşitleri ve özellikleri

Kiyanit taşı, kaya oluşturucu tip bir mineral olan alüminyum silikattır. Titanyum, manganez, krom, demir ve potasyum safsızlıkları içerebilir. Mücevher, uzun lamelli kristallerin görünümüne sahiptir.

Bir kural olarak, siyanit mavi veya mavi renktedir, ancak kirlilik miktarına bağlı olarak diğer tonları da alabilir:

 • san;
 • mor;
 • yeşil;
 • siyah;
 • turuncu.

Ayrıca alexandrite efektli pratik olarak renksiz kristaller de vardır. Bakılacağı açıya bağlı olarak renk değiştirebilme. Kiyanitlere daha yakından baktığımızda, düzensiz renkleri farkedilir ve bu da özel bir incelik verir.

Tıbbi özellikleri

Mavi mücevher sadece sıradışı görünümü için değil, aynı zamanda eşsiz yetenekleri için de popülerdir. Uzun zamandır çeşitli rahatsızlıkları tedavi edebileceğine inanılıyor. Kiyanitin iyileştirici özelliklerini hissetmek için - onu süs olarak giymek arzu edilir, ancak bir süre için boğaz yerine bir taş uygulamanız önerilir.

Kristal, bir kişinin psikolojik ve ruhsal durumu üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Stres, depresyon ve gerginliğin üstesinden gelmeye yardımcı olur. Mavi mücevher mücevher sahipleri, canlılık, uykusuzluk ve hafıza hafızasında bir artış olduğunu göstermiştir. Ayrıca, siyanit, aşağıdaki hastalıklara karşı mücadelede yardımcı olacaktır:

 • yüksek ateş ve ateş;
 • genitoüriner sistemin inflamasyonu;
 • bulaşıcı hastalıklar;
 • hipertansiyon;
 • kas ağrısı

Mineral bütün organizmanın çalışmasını normalleştirmeye yardımcı olduğundan, fazla kilolu kişilerin kilo vermeye yardımcı olduğuna inanılmaktadır.

Taşın büyülü gücü

Sahipleri kiyanit akıl sağlığı, kendini tanıma, alçakgönüllülük, basiret ve sadakat arzusu uyandırıyor. İş alanında, öncelikleri belirlemeye ve önemli hedeflere odaklanmanıza yardımcı olacak ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Mavi mineralin enerjisiyle suçlananlar, başkalarına sempati ve güvene neden olurlar, böylece kolayca yeni tanışmalar yaparlar. Buna ek olarak, siyanürlü tılsımlar, kariyer basamaklarını tırmanmaya çaba göstermeden veya sadece gelir getirmeyen, aynı zamanda zevk getirecek başarılı bir işletme yaratan sahiplerine yaşamlarında gerçek bir meslek bulmalarına yardımcı olur.

Gezginler için mavi taş sadık bir yardımcıdır, çünkü doğru yolu gösterebilecek. Bir insan saçı veya ipek ipi Kyanite'ye bağladıktan sonra, yanlarından biri daima kuzeye dönecektir. Maceracılar da mavi bir tılsım edinmeye teşvik edilir, çünkü bu onların daha makul ve ihtiyatlı olmalarına yardımcı olur, bu da onları kızarıklık eylemlerinden kurtaracaktır.

Kiyanitten istisnai faydalar elde etmek için, satın almadan önce dikkatlice incelemelisiniz - çatlakları, talaşları ve çizikleri olmamalıdır, aksi takdirde taşın enerjisi negatif olacaktır ve sahibi sadece mutsuzluk bekleyecektir.

Astrolojinin önemi

Gem, çoğu Gemini ve Yay'a fayda sağlayacaktır. Onları mutluluk, iyi sağlık ve zenginlikle ödüllendirecek. Ölçekler, Kanserler ve Balıklar da olumlu hediyeler kazanabilir. Diğer burçlar için, siyanit yararsız olacaktır.

Mavi kristal Oğlaklı ürünler ile kötü, aldatıcı ve sahtekarlığa maruz kalan bireylerin giyilmesi kategorik olarak tavsiye edilmez - sadece maruz kalma ve sorun için bekliyorlar.

Pin
Send
Share
Send
Send