Rüya yorumu

Eylemsiz kişi: düşük hayati aktivite ile nasıl baş edilir

Pin
Send
Share
Send
Send


Hepimiz sinir sistemimizin farklı özellikleri var. Her birinin kendine göre avantaj ve dezavantajları vardır. Ünlü Rus fizyolog I.I. Hipokrat'ın çalışmalarına devam eden Pavlov, yaklaşık 4 kişilik kişilikten bahsetti: güçlü dengesiz (kolerik), güçlü dengelenmiş (sanguin), güçlü dengelenmiş inert (balgam), zayıf dengesiz (melankolik).

Bu yazıda etkisiz bir kişi olmaktan bahsedeceğiz - doğası gereği nasıl biri?

Eylemsizlik nedir?

Eylemsizlik - bu kavram ne anlama geliyor? Bu, insan sinir sisteminin, olanları özünde çok yavaş bir şekilde keşfetme, iş sürecine dahil olma ve yavaşça bırakma özelliği anlamına gelir. Kural olarak, eylemsizlik, aşağıdakiler gibi diğer özelliklerle tamamlanır:

 • ilgisizlik - yani, kendisinin ve başkalarının ilgisiz algısı;
 • Yavaş gelişim gerçek, bu kalite her zaman böyle değildir.

Mizaç türlerini göz önünde bulundurursak, o zaman balgamatik inert sayılır. Eylemsizlik iyi mi kötü mü? İşte, dedikleri gibi, hangi tarafa bakmalı. Bu durumun avantajları ve dezavantajları vardır.

Avantajları aşağıdaki gibidir:

 1. Eylemsiz bir insan, çoğu koliyer insanın kıskandığı kıskanılacak stres toleransını gösterir.
 2. Enerjilerini akıllıca, boşuna harcamadan harcayabilir.
 3. Tek bir işe yoğunlaşırsa, o zaman tüm dikkatini ona verir ve sonuç olarak etkileyici sonuçlar elde etmesini sağlar. Ancak böyle bir çalışana bir kerede birkaç görev vermek, onu bu konuda uyaracağınızdan emin olun çünkü güçlerini uygun şekilde dağıtması gerekir.

Ancak kusur olmadan:

 1. Soylu adam - bu kim? Bu, yaşam alanlarının herhangi birinde inisiyatifi beklemenin mümkün olmadığı bir insan. Bu tür insanlar pasif, inaktif, “akışa devam etmeyi”, herhangi bir değişiklik yapmayı istememeyi ve sorumluluğu diğer insanların omuzlarına kaydırmaya çalışmayı tercih ederler.
 2. Eylemlerini daha da yavaşlatmak yerine, kendilerini küçük çaplı hatalardan bile her türlü şekilde sigortalarlar.

Dikkat! Depresyon ile sinir sisteminin atalet gibi doğuştan gelen bir özelliği arasında büyük bir fark vardır. Depresyon zihinsel bir hastalık olmasına rağmen, inert davranış bir kişi için normal olabilir.

nedenleri

Neden bazı insanlar atalet gösterir? Bu doğuştan gelen bir kalite midir, yoksa yetişkinlikte mi kazanılmıştır? Burada iki insan kategorisi olduğu belirtilmelidir:

 1. İlk grup - doğuştan atıl olan balgamlı mizaç ve bu onlar için fizyolojik normların bir çeşididir.
 2. İkinci kategori inert davranış nedeni tembellik ve kararsızlık olan insanlar. Bunun için hiçbir nesnel sebep olmasa da, sadece hedefleriyle başa çıkamazlar.

Ataletin hem kişisel hem de sosyal önemi olduğu ortaya çıktı.

Elbette, takımda ilk vatandaş grubuyla tanıştınız. Öyle yavaştırlar ki, hafif inhibisyonları ile yaz aylarında uzun süreli bir sağanak yağış gibi bir umutsuzluğa neden olabilirler. Ne yazık ki, kötülük için değil, sadece böyle bir mizaç var.

Doğası gereği, canlılık eksikliği vardır ve bu nedenle çevre dünyaya artan ilgi göstermezler. Gözlerinde ışık asla yanmaz ve içinde hiç hırs, amaç ve arzu yoktur. Fakat bütün bunlarla, onlar depresyonda değiller. Ve dünyaları onları tamamen tatmin ediyor.

Kulağa biraz zor gelebilir, ancak kendi yemeklerini yiyemeyen, ancak kıyıya atılan okyanusun armağanlarını yemeye alışmış bir Afrika kabilesine benzetmek istiyorum. Evet, hala yakınlarda yetişen bitkilerin meyvelerini topla. Ve hayatlarının ana kısmı uyku durumunda.

Ancak, pasifliği ailedeki yanlış yetiştirme nedeniyle olan bireyler var. Mesela, çocuk merak gösterdi, ama ebedi soruları güçlü biçimde yetişkinlere yöneldi. Ve bu girişimleri "Beni rahat bırak", "Kapa çeneni", "Ne kadar konuşabilirsin" ve benzeri kelimelerle durdurmaya çalıştılar.

Bu tür bir yetişmenin etkisiyle, çocuk eylemsiz hale geldi, çevre dünyaya kayıtsızlık göstermeye başladı. Zayıf cinsiyetin pek çok temsilcisi, böyle bir karaktere sahip, işe yarayarak kendini gerçekleştirme ya da para hayal ettikleri için değil, her zaman evde oturmak için değil.

Atalet ile nasıl baş edilir

Burada yine doğuştan atıl insanlar ve sadece tembel ve inaktif olanlar için önerileri bölmek gerekir.

Pasif olmayan, ancak tembel olanlara ne yapmalı?

 • Genellikle kararsızlık düşük özgüvene bağlıdır. Sonra bu hastalığın ortadan kaldırılması için benlik saygısında sürekli bir artış gerektireceği ortaya çıktı. Böyle bir kişiyle konuşun, her şey onun için ortaya çıkacak, iyi iş çıkacak. Minimal başarılar için bile en üst düzeyde övgülerinizi yapın.
 • Ve eğer eleştiriye büyük ihtiyaç duyulursa, o zaman pasif bireyin duruma farklı açılardan bakabileceği ve ondan doğru sonuçları çıkardığı şekilde ifade edin. Baskı kesinlikle yasaktır, çünkü böyle bir kişinin sebepsiz eleştiriyi nasıl kabul edeceği bilinmemektedir.

"Drifting" için tavsiyeler

Doğası gereği inert bir kişiliğe sahipseniz, daha fazla tavsiye dinlemekten zarar gelmez:

 1. Gerçek bir profesyonel gibi hissetmek için bir kariyer seçin. Diğer insanlar sürekli yardım istediğinde - kendine güvenini hissedecek ve kendine olan saygını arttırabilirsin.
 2. Hayattaki en ufak bir ilham bile var mı? Kesinlikle hiçbir şey ilginizi çekemez, en azından bazı duyguları ateşleyebilir? O zaman sadece bir fikirle yanan ve çabalarına katılan bir kişiyi bulmanız önerilir. Ve onun sahip olduğu tutkuyla kucaklaşmayacaksınız, ancak ondan en değerli becerileri elde edebileceksiniz. Örneğin, nasıl plan yapılacağını ve sonraki uygulamalarını ve bu sürecin zevkini öğrenin.
 3. Bazen hayat hepimize meydan okuyor. Biraz çaba göstermeni, bir yere gitmeni, "kabuğundan" çıkmanı istiyor. Derhal "kafasını kuma gizlemeye" gerek yok. Başlangıç ​​olarak, sizin için zor olduğu sürece, ölçütlere göre sıfırdan on noktaya kadar olanları ölçülü bir şekilde değerlendirmeye çalışın. Ancak aynı zamanda, planın gerçekleştirilmesinden elde edilen hazzı unutma. Birçok inert insan kasıtlı olarak abartılı olma eğilimindedir ve bu da zafer sevincini en aza indirir.
 4. Konuşmanızda güçlü pozitif renklerle ifadeler girin: “güzel”, “harika”, “Çok beğendim”. Psikologlar, düşüncelerimizin ve sözlerimizin tüm hayatımızı yarattığını söylüyor. Bu nedenle, ilk önce olumlu ifadeler söylemeye başlayacaksınız ve daha sonra etraftaki yaşamın daha parlak, daha zengin ve daha ilginç hale geldiğini farketmeyeceksiniz.

Sonunda

Konunun mantıksal sonucuna gidebilirsiniz. Eylemsizlik her zaman psikolojide bir hastalık değildir ve çoğu zaman sinir sisteminin özelliklerinden biridir. Mizacımızda hepimiz farklıyız, ancak bu göstergeyi değiştiremiyoruz.

Tabii ki bu durumda tembellikten söz etmiyoruz. Kendi pasifliğinizden muzdaripseniz, ilgisizlik gösterin ve çaba harcamak istemezseniz - kararsızlıktan kurtulmak için kendiniz, kompleksler ve korkularınız üzerinde çalışmayı öğrenmelisiniz.

Ayrıca inert insanların aslında başkalarının duygusal açıdan çok önemli destekleri olduğunu da belirtmek isterim. Bu nedenle, eğer bir ekipte veya ailede böyle bir insan varsa - ona çürümeye çalışmak istemeyin, en azından zaman zaman, sıcak sözler söyleyerek neşelenmeye çalışın.

Ve konuyla ilgili daha fazla bilgi size şu videoyu söyleyecektir:

Marissa

Pin
Send
Share
Send
Send