Rüya yorumu

Eşleştirmenin ritüeli: ana aşamalar ve nasıl gittiği, video ve fotoğraf

Pin
Send
Share
Send
Send


Yeğenim evlenmeye karar verdi ve çok fazla soru vardı çünkü her şeyi kurallara göre yapmak istiyorum. Eşleştirme ritüelinin nasıl yönetileceğini uzun düşünmüştüm. Yine de kültürümüzde, amacı kalpleri toparlamak ve iki aileyi birbirine bağlamak olan gelin ve damat olan eski gelenekler ve ritüellerdir.

Tüm etkinliği endişesizce düzenlemeye yardımcı olan birçok farklı ve ilginç bilgi bulduk. Size en iyi nasıl evleneceğinizi, nelere dikkat edilmesi gerektiğini ve bu önemli olayın nasıl ustalıkla organize edileceğini anlatmak istiyorum.

Eşleştirme ne için?

Tören geçmişe kadar uzanıyor ve en önemlilerinden biri. Gelinin ailesinin onayı ve kutsamaları olmadan, düğünle ilgili bir karar almak ve önemli bir olaya hazırlanmak için kabul edilmedi.

Eski günlerde çöpçatanlık

Nüfusun tüm sınıfları ve bölümleri dahil olmak üzere zorunlu olarak geçti. Birkaç aşamadan oluşuyordu. Bu herkesin rolünü oynadığı organize bir olaydır.

 1. Bir köy veya kasabadaki saygın insanlar çöpçatanlık yapabilir. İnsanların sayısı farklı olabilir. Evliliğin tamamlanması ve klanın devam etmesi gerektiği gelinin rızasını almak önemliydi.
 2. Çoğu zaman, çöpçatanların rolünü oynamak için çöpçatanlar ve hatta kilise görevlileri davet edildi. Amaçları geline ve damadınya mümkün olan en iyi ışığı sunmak, onları her şekilde övmek, liyakat ve başarıları göstermek (gençler biraz daha büyükse). Hiç eksikliklerden bahsetmemek gelenekseldi.
 3. Törenin kendisi, güneş battıktan sonra akşam saatlerinde yapıldı. Damat, çöpçatanlarla birlikte gelinin evine sürdü ve girdi. Dahası, herkesin damadın neden ortaya çıktığını anlaması için belirli eylemler gerçekleştirdi (her bir bölgenin örneğin fırında kapıyı açma gibi) kendi gelenekleri var.
 4. Ebeveynler veya akrabalar daha sonra ne olacağını zaten biliyordu ve eve gelen konukları davet etti. Sonra gelinin babası ile damat arasında ciddi bir detaylı konuşma izledi. Evdeki yaşlı adam, örneğin, ağabey, babanın rolünü oynayabilir.
 5. Şu anda, gelin masaya bir semaver koydu ve pek çok köyde somun bulunan bir masada ikram etti. Şu anda, damat ve çöpçatanlar gelini ve gelecekteki hanımlık rolünü görüyorlardı.
 6. Daha sonra, çöpçatanlar damat hakkında konuşmaya başladılar ve tüm başarıları, temizlik, olumlu kişisel nitelikleri, görsel çekiciliği hakkında konuştular. Önemli olan mülkün büyüklüğü ve paranın konuşmasıydı. Ayrıca gelinin ne kadarını alacağını da öğrenmeye çalıştılar.
 7. Ebeveynler kabul ettiğinde, sadece bu durumda damadın ebeveynlerinin de hazır bulunması gereken resmi çöpçatanlık süresi atandı. İkinci aşamada, belirli tarihler ve tüm evliliğin organizasyonu tartışıldı.

Modern eşleştirme

Bugünlerde az sayıda insan gelinin evine ulusal kostümler ve çanlar ile üç at üzerinde giriyor ve herkes semaver bulamıyor. Bugün çöpçatanlık gelin ve damadın ebeveynlerinin bir tanıdık. Fakat modern dünyada bile birçok gelenek ve görenek var.

 • Eşleştirme töreninden önce, damadın gelinin ebeveynlerinin zevklerini öğrenmesi ve hoş olacak hediyeler alması gerekir. Ucuz şeyler seçmek için tavsiye edilmez. Halen, bu günlerde, gelinin akrabalarından önce tam bir ihtişam içinde görünmesi ve evliliğe rıza göstermesi için tüm görkemiyle kendini göstermesi gerektiği inanılıyor.
 • Çöpçatanlar şarapları veya diğer alkollü içecekleri (katı), meyveler ve tatlıları yanlarında alırlar. Geline, annesine ve tüm kadınlara bir buket çiçek vermek şarttır.
 • Damat geline bu gün bir parça mücevher verebilir. Böylece niyetinin ciddiyetini teyit eder ve bunu ebeveynlerine gösterir.
 • Eşleştiricilerin rolü için, olumlu, konuşmayı ve misafirleri eğlendirmeyi bilen birini davet etmek arzu edilir. Ebeveynlerin kızlarına bakıma bakıp vermeme konusunda kendine özgü bir hava ve atmosfer yaratması gerekir.
 • Eşleştiriciler, eski günlerdeki gibi, genç bir adamın bütün erdemlerini anlatmalı, dili konuşmalı. Alkollü içeceklere yaslanmamalı ve arsız bir şekilde davranmamalısınız, çünkü şerefin arkasında ciddi bir soru var: ebeveynler kızlarının evlenmesini onaylamak ister mi?

Kargaşaya ve eğlenceye rağmen, heyecan, eşleştirme ayininin yüzyıllarca süren, bütün olayın başarılı ve pürüzsüz olması için uyması gereken oldukça açık bir senaryo oldu.

Eşleştirme Aşamaları

Burada tüm süreci ikiye ayıracağız; gelin ve damadın yanı sıra gelinin ebeveynleri ve çöpçatanların rollerini yerine getirmeleri gerekiyor. Ve hepsi çok önemlidir.

Damadın eylemleri

 1. Eşleştiriciler, tüm olumlu nitelikleri olan damadın övüldüğü bir konuşma hazırlamalı ve vermelidir. Genç bir erkeğin bir kıza olan sevgisinin gücünü, dürüst ve ciddi niyetlerini ve planlarını anlatmayı unutma. Tüm başarıları hatırlamak önemlidir, finansal konuya kısaca değinebilirsiniz (belki de damadın karlı bir işi vardır). Konuşma nesir olarak telaffuz edilebilir, ancak bazıları ayette hazırlanır.
 2. Eski günlerde olduğu gibi, gelin kendini metresi olarak göstermelidir. Eşleştiriciler, ondan (genellikle komik bir biçimde) bazı görevler yapmasını isteyebilir: çay ile muamele etmek, masaya muamele etmek, vb.
 3. Tüm konukların ve ev sahiplerinin huzurunda, damat gelinin ailesinden eller için herkese açıkça sormalıdır. Bu noktada, tamamen ayık ciddi olmanız gerekir. Bu aşamada, şakalar, pathos ve eğlence uygun değildir, çünkü kızının kaderi kararlaştırılır ve ebeveynler genellikle şu anda çok endişelenir.
 4. Ebeveynler hemfikir olurlarsa, düğünü, ne zaman ve nasıl yönetileceğini tartışmaya başlayabiliriz ve ayrıca finansal meseleleri de tartışmak uygun olacaktır.
 5. Çöpçatanlar, iyi bir tost, eğlenceli ve şenlikli yemek yapmalılar. Özel durumu, insanların sosyal seviyesini dikkate almalıdır. Bunu abartmayacağınızı ve daha da fazlasını yapamayacağınızı unutmayın, bu yüzden eski nesile saygısızlık gösterin.
 6. Bir baba, baba, vaftiz babası, herhangi bir erkek akrabası ve ailenin arkadaşı olan biri olabilir. Eşleştirme sırasında, damat sessiz olmalı ve yalnızca ebeveynlerin sorularını yanıtlamalıdır. Eski Rus geleneklerine göre, havalı ve aşırı eğlence yanlıştır.

Tüm etkinlik boyunca fotoğraf ve video çekmek uygun olacaktır. Daha sonra, tüm aile çöpçatanlığını görebilirsiniz. Elbette yıllar geçtikçe bu nostalji ve hoş anılara neden olacaktır.

Gelin nasıl davranılır

Birçoğu bu günden korkuyor ve çok endişeli. Ancak, yapılması gereken belirli kurallar olduğu için bu yapılmamalıdır.

 • Bir somun kesinlikle masada olması önemlidir. Değerli bir fırın olacağından şüpheleniyorsanız, fırında sipariş vermek veya hazır bir tane satın almak daha iyidir.
 • Aşağıdaki geleneğe uymak gerekir: eski zamanlardan beri, gelin, çöpçatan ve damata rıza işareti olarak verdi. Daha sonra artık kullanılmadı, saklanıp gelecekteki aile için tılsım olarak görev yaptı. Her şeyi kurallara göre yapmak istiyorsanız, bu özelliğe önceden dikkat edin. Nihai versiyonda sipariş verin, bazı ailelerde havlu bağımsız olarak işlenir. Bu, nesilden nesile aktarılabilecek harika bir hafıza ve değerdir.
 • Masanın döşenmesi, menü üzerinde düşünülmesi de önemlidir. Masada en iyi yemekler olması arzu edilir. Bu, gelin ve ailesinin ekonomik doğasını gösterecektir. Çöpçatanların ve damadın lezzetleri hakkında önceden bilgi edinebilirsiniz. Bu sadece konukları yemek yapma ve alma yeteneğinin bir göstergesi değil, aynı zamanda cömertliğin bir göstergesi olacaktır.
 • Çöpçatanlar eve girer girmez, girişten izin alınmaz. İlk olarak, konuklar masaya davet edilir. Ancak damat resmi olarak yardım istedikten sonra, ancak o zaman gelin ailesi evlenmeye rıza gösterir.
 • Bu günkü gelin, mütevazı ve sakin görünmeli, ne kadar iyi bir ev hanımı olduğunu göstermesi için ebeveynleri ve konuklarıyla ilgilendiğinden emin olmalısınız. Şakalara ve eğlenceye rağmen, çöpçatanlar gelecekteki kayınvalidesini dikkatle değerlendirir ve mükemmel bir eş ya da gelecekteki bir anne olup olamayacağına karar verir.

tavsiyeler

 1. Bizim zamanımızda, hepsi çöpçatanlık yapmakla kalmaz. Ancak bu aslında çok önemli bir nokta. Bu etkinlik sırasında gelin ve damadın ebeveynleri ile törenlerin ve geleneklerin arasındaki ilk ciddi tanıdık, gençlerin ve ailelerinin ne olduğunu görsel olarak görmenizi sağlar.
 2. Tüm adımlar doğru gözlenirse, iki aile arasında iyi ve güçlü ilişkiler kurulacak ve bu da gençlerin düğün ve gelecek yaşamlarını daha kolay planlamanıza olanak sağlayacaktır.
 3. Eşleştirme ile düğün arasında 3 aydan bir yıla kadar bir süre geçiyor. Bununla birlikte, eğer gelin hamileyse ya da damat orduya giderse, zaman azaltılabilir. Eşleştirme gününden itibaren gelin ve damat daha ciddi bir statü kazanırlar.

Sonuç

Pin
Send
Share
Send
Send