Rüya yorumu

Kıskançlıktan kurtulma ve hayatın tadını çıkarma

Pin
Send
Share
Send
Send


Kıskançlık, solucan gibi insanı içeriden kemiren, gözlerini örten, başarılarından zevk alma ve hayatını yaşama yeteneğinden mahrum bırakan korkunç bir duygudur. Kıskançlık ses düşüncesini ortadan kaldırır, kıskançlığı acıklı yapar, her şeyden önce kendi gözünde, çok fazla enerji alır ...

Kıskançlıktan nasıl kurtulurum - Bir sonraki yazımda istediğim gibi yanan bir soruyu açmak.

Tehlikeli kıskançlık nedir

Kıskançlık, dünya kültürlerinde ve geleneklerinde yansımasını bulan ortak bir kusurdur. Örneğin, Katolik Kilisesi bu olumsuz duyguyu 7 ölümcül günah olarak sıraladı. Sonuçta, sık sık kıskançlık diğer kötü niyetli ve hatta suçları kışkırtır!

Ve aslında, başkan yardımcısı insanları daha sonra acı bir şekilde tövbe ettikleri korkunç işler yapmaya zorlar. Kıskançlık tehlikesi, dışarı atılmasa bile, kişiyi içeriden kemirerek acı çekmesine ve hayal kırıklığına uğramasına neden olacağı gerçeğinde yatmaktadır.

Ve hepsi kıskanç bireyin diğer insanlara ait şeylere (veya somut bir şey, örneğin mutlu bir evlilik veya belirli kişilik özelliklerine) sahip olmak istediği için.

Fakat böyle bir acı, herhangi bir sağduyudan yoksundur, çünkü mantıklı bir amacı yoktur ve sadece acı çekmeye neden olur. Aynı zamanda, başkalarını kıskanan bir insan, bu kadar istekli olmak istediğine bile bir milimetre bile yaklaşmaz: finans, sosyal statü, dış güzellik, vb.

Ve çevremize içtenlikle sevinmek veya başkasının başarısını kendimiz için bir ders olarak görmek yerine, bilinçaltında başkalarının başarısızlıklarını dileyerek kıskançlık gösteririz. Ancak kendimizde zararlı bir his geliştirdikten sonra, öncelikle kendimiz acı çekiyoruz.

Kıskançlığın ana kurnazlığı, nefret, hoşgörüsüzlük, tahriş ve depresyon gibi diğer kötü alışkanlıkların gelişimine katkıda bulunmasıdır. Zamanın ürkütücü hissini gidermek gerçek olmaz - sonuçta, her zaman daha iyi (daha zengin, daha akıllı, daha güzel, daha başarılı), yeni ve yeni saldırılarla dolu olan biri olacak.

İnsanlar neden kıskanmaya başlar?

Bunun için daha fazla alıntı yaptığım birkaç neden var.

Memnuniyetsizlik nedeniyle

Bilinçaltı seviyesindeki hepimiz zayıflıklarının ve başarısızlıklarının farkındayız. Ve belki de her şey yolunda gider, ancak yalnızca diğer insanların başarılarının geçmişine karşı, kendi yetersizlikleri özellikle dikkat çekici görünür.

Buraya kıskanç bireylerin doğuştan gelen tembelliğini ekleyerek, kendi çabalarını yapmaktan ziyade başkalarının başarılarına boyun eğmeleri için daha kolay olduğunu buluyoruz. Veya yeterli enerji, kararlılık ve hareket etme becerisi yoktur.

Başkalarının ebedi karşılaştırması nedeniyle

Neden ona ihtiyacın var? Kıskanç bir kişi aşağılık duygularından kurtulmak için kendisiyle aynı şeyi bulmaya çalışıyor. Mesela, arabası yok, fakat diğer insanlara bakıyor, arkadaşlarının çoğunun benzer bir durumda olduğundan emin olmaya çalışıyor.

Ancak, yalnızca, dahası, envier ile aynı yaşta olan ve siyah duyguların içinde uyanmaya başladığında aynı gelir düzeyine sahip olan mutlu bir sürücü tarafından çevrilmiş görünmesi gerekir. Nitekim, sonuç olarak, bir kaybeden, kendi tembelliğini ve yaşamdaki hareketsizliğini kabul etmek zorunda kalır. Bu, bir kez daha aşağılık olduğunu hissetmek.

Cehaletimle

Okul çağından itibaren hepimiz aynı eğilimler içinde büyüyoruz, bireysellik bastırmaya çalışıyorum, aynı çerçeveye giriyoruz. Bunun olgun bir çocuk üzerinde çok olumsuz bir etki olduğunu açıklamak gerekli midir?

Sonuçta, aslında, yaşamda gerçekte neye ihtiyaç duyduğunu, hangi mesleğin / mesleğin gerçek bir zevk getireceğini her zaman anlamaz. Ve, kör bir yavru kedi gibi, farklı maddi değerlerin peşinden koşmaya başlar (nihayetinde herkes yapar).

Fakat aslında böyle bir insan, atölyesinde mükemmel bir izolasyonla harika resimler çizerek gerçekten mutlu hissedebilirdi.

Zevk alamama nedeniyle

Bu bir gerçektir, fakat şu anda sahip olduklarınızdan memnun değilseniz, o zaman gelecekteki başarılarınız için içtenlikle sevinemezsiniz.

Başkalarının görüşlerine maruz kalmaktan dolayı

Bazen başkalarının bir insanı imrenmeye zorlaması olur. Örneğin, evlenmemiş bir genç bayanın akrabalarının neden hala yalnız olduğunu sormaya başladığı bir durumda bunu gözlemleyebilirsiniz.

Etkiyi yitirmiş olan kişi, gerçekten hızlı bir şekilde evlenmek ister, ya da istediğini kendisine önerir. Sonuç olarak, evli yaşıtlarının kıskançlık hissi vardır.

Kibir yüzünden

Varsayılan olarak her şeyin etrafında olması gerektiğine emin olan ayrı bir kategori var. İhmal ediciler, başkalarının başarısının herhangi bir tezahürünü evrensel adaletsizlik biçiminde algılarlar. Ve her zaman her şeyin başkalarına “aynen böyle”, “gökten kafaya” düştüğünden eminler. Bu yüzden sinirlendiler çünkü aynı şeyin kendilerine de geldiğini hayal ediyorlar!

Negatif konsantrasyondan dolayı

Gerçekliğimizi düşüncelerimiz, arzularımız ve eylemlerimizle yarattığımız bir sır değil. Doğal olarak, her zaman sadece olumsuz bir bağlamda düşünmek, sadece diğer insanların başarılarını ve kendi başarısızlıklarını fark etmek için, o zaman bir kişi onun kaderinden mutlu ve tatmin olmayacaktır.

İnsanların kıskançlıklarından kurtulma

Ne yazık ki, kıskançlığa karşı ilaçlar henüz icat etmedi. Ona karşı güçlü ve fiziksel aktivite, gerçekten etkili olacak tek şey - kendin, düşüncelerin ve tutumların üzerinde çalış.

  1. Kendi arzularınızı arayın, size mutluluk verebilecek şeyleri bulun. Bu durumda kendi mutlu hayatınızı yaratmaya başlayacaksınız ve kıskançlık için zaman kalmayacak. Ayrıca, önceden erişilemez olarak algılananların çoğu, eski parlaklığını yitirir.
  2. Kıskanç ile sohbet etmeyi bırak. İnsanlar kendilerini böyle siyah bir duygu ile köleleştirdiler, her zaman sizi bilinçli veya bilinçsizce dibe çekecekler. Her zaman kemikleri yıkarlar, başkalarının başarılarını tartışır ve mahkum ederler ... Sizi yeni başarılara motive eden ve başkalarının haklarını saymamak için değerli insanlarla iletişim kurmak çok daha iyidir.
  3. Elinde ne olduğunu düşün. Zevk almayı öğren. Siz ve sadece sizin ve bugünkü yaşamınızı yarattığınızı anlamanız önemlidir. Dahası, her şey çok hızlı bir şekilde en iyiden en kötüye doğru ya da tam tersi olarak değişir. Öyleyse neden ebedi şikâyetleriniz ve kıskançlığınızla Kaderi özendirin, her şeyin çok iyi olduğunu içtenlikle sevindirmek daha iyi değil mi?
  4. Kıskançlığı faydalı bir şeye dönüştürün. Aslında, kıskançlık güçtür ama yıkıcı bir niteliktedir. Ancak, diğer insanlara kötü dileklere değil, arzu edilen kişiye ulaşması için gönderilebilir.
  5. Kıskançlığınızın nesnesi hakkında daha fazla bilgi edinin. Bu alıştırmanın anlamı, başkalarının sorunlarını mahkum etmek ya da onlardan zevk almak değildir. Hayatımızdaki her şeyin tamamen doğal olduğunu ve hiçbir şeyin böyle olmadığını anlama fırsatı verir. Ve bir kez komşunuz çok şanslı olsa bile, bu, çeşitli testler yaşamamış olduğu veya daha önce çaba göstermediği anlamına gelmez.
  6. Diğer insanlar için mutlu olmayı öğrenin. Sevincinizi başkasının mutluluğu veya başarısına gönülden ifade edin. Ona hayran olduğunu, çok iyi biri olduğunu söyle. En azından, kendinize böyle kelimeler söylemeye değer. Gelecekte, yalnızca sizden bir şey çıktığında değil, aynı zamanda yaşam ortamınızla daha iyi hale geldiğinde de olumlu duyguları hissetmeyi öğrenin. Düşünme şeklinizi değiştirerek, kafanızdan ve yaşamınızdan gelen kıskançlığı kademeli olarak ortadan kaldıracaksınız.
  7. Çocukluğunu analiz et. Birçok psikolog, çocukluk döneminde sık sık kıskançlık nedenlerinin aranması gerektiğine işaret eder. Bir çocuk kendini ve diğer çocukları kendi avantajına göre karşılaştıramadığında, örneğin, ailenin çok az parası olduğu ve pahalı oyuncaklar / kıyafetler / eğlence alamadığı için, kıskançlık yapmayı öğrenir.

Ayrıca, eksik, işlevsel olmayan ailelerin içinde büyümüş olanların daha çok yardımsever oldukları tespit edildi. Ve ayrıca - ebeveynlerinden daha az dikkat ve sevgi alan çocuklar.

Sonuç olarak, kıskançlığın bazen yararlı olabileceğini söylemek isterim. Ne de olsa, hayatımızın istediğimiz gibi olmadığını ve zararlı duyguların kendimizi ve realitemizi geliştirmemize ve kendimizi imha etmemize motive etmesi iyi olur.

Bu nedenle, sahip olduğumuz her şeyde sevinelim, tüm Evren için teşekkürler ve kıskanç olanları tüm kalbimizle pişman edin - sonuçta, onlar zaten dünyada yaşamakta zorlanıyorlar.

Sonuç olarak, tematik bir video öneriyorum:

Marissa

Pin
Send
Share
Send
Send