Rüya yorumu

Lipophrenia - hiçbir sebep olmadığı için özlem

Pin
Send
Share
Send
Send


Lipophrenia - Bu gizemli kelime ne anlama geliyor? Bunun gibi bir şey bu konuyla ilgilenmeyi düşündüm ve karar verdim, çünkü gerçekten farklı psikolojik terimleri ve anlamlarını öğrenmeyi seviyorum. Bir sonraki makalede bu konuyu açıklığa kavuşturmayı öneriyorum.

Lipofreni nedir

Lipophrenia, hüzünlü bir hüzün, üzüntü, özlem hissidir. Bu kavram göreceli olarak yakın zamanda ortaya çıkmasına rağmen yeni olarak adlandırılamaz, ancak kendisini psikologların ve sosyal ağların cephaneliğinde sağlam bir şekilde kurmayı çoktan başarmıştır.

Tabii ki, hepimizin bazen kötü bir ruh hali var. Ancak, kural olarak, bunun özel sebepleri vardır. Ve bir kişi ruh halini neyin bozup bozmadığını söyleyebilir. Bir lipofrenik kasvetli durumlarını tartışamaz.

"Lipofreni" teriminin adının eski Yunanca kelimeler "şişman" ve "zihin hali" tarafından oluştuğuna inanılmaktadır. Bu nedenle, bazı uzmanlar lipofreni “yağ için delilik” veya “beyin yağ yüzüyor” olarak yorumlar. Tabii ki bu yaklaşım kabul edilemez! Sorunun kök nedenlerini anlamak ve çözmek, onu göz ardı etmek gerekmez.

Fakat yağ burada ne yapar? Bir yağ filmi varsa, su damlalarına ne olduğunu hatırlamayı öneriyorum. Doğru, yüzeyden akacaklar ama içine çekilmeyecekler. Eğer abartırsanız, yağın gittiği yere düşmesini engeller.

Bu bilgiye neden ihtiyaç duyuldu? Lipofreni muzdarip bir kişiyle bir analoji olduğu için: pozitif bilgiyi emmez, onu yeterince algılayamaz. Ve kelimenin tam anlamıyla, kimsenin ihtiyaç duymadığı hissi veren kötü düşünceleriyle yalnız kalır.

Bu durumun nedenleri

Her ne kadar ilk bakışta lipofreni için nesnel bir sebep yok gibi görünse de, aslında elbette öyle. Sorun, hastanın, değişmiş hali nedeniyle, basitçe onların farkında olmamasıdır. Açıklanamayan üzüntülerin ana provokatörlerinden psikologlar, aşağıdakileri ayırt eder:

 • hiçbir şey bir insana neşe getirmediğinde ve onu mutlu hissetmediğinde, yaşamda uzun süreli pozitif eksikliği;
 • monoton çalışmalarla meşgul (bazı psikologlar monoton, tekrarlayan eylemlerin çoğu zaman mantıksız melankolik saldırılara neden olduğuna inanırlar);
 • faaliyet eksikliği;
 • çalışma fırsatı olmadan evde uzun süre oturmak (genellikle sosyal yaşamdan mahrum kalan ve kendini gerçekleştiren annelik izninde olan anneler lipofrenia ataklarından muzdarip);
 • doğal olarak artan endişe;
 • kendi eleştirisini, hatalarını arttırdı;
 • işte veya evde çatışma durumu;
 • hayatın aşk alanında ciddi hayal kırıklıkları (ihanet, güven kaybı, vb.);
 • Düşük benlik saygısının varlığı (görünüm kilolu ya da görünümdeki kusurlarla güçlendirilmiş);
 • yanlış gündüz ve gece rejiminin sürdürülmesi;
 • zayıf beslenme (bir kişi vücudu tüketen katı diyetler üzerine oturduğunda düzenli olarak besinleri kaybeder, tatlıları sınırlar);
 • yeme bozuklukları (bulimia ve anoreksi ayrıca depresyon moraline de yol açar);
 • ciddi patoloji;
 • zorla yatak istirahati ihtiyacı.

Ayrıca, bazı psikologlara göre, çalışmaları yeraltında veya güneş ışığı almayan odalarda yer alan kişilerin lipofreni ile karşılaşması daha olasıdır.

Örnek olarak, ünlü Artyomovsky köpüklü şarap fabrikasını (Bakhmut şehri, Donetsk bölgesi, Ukrayna) düşünebiliriz. Klasik köpüklü şarapları saklamak ve üretmek için kullanılan özel alçı galerilerine sahiptir. Üretimin ilk aşamalarında bile, fabrika işçilerinin çalışma vardiyasından sonra genellikle duygusal depresyon ve makul olmayan üzüntü yaşadıkları fark edildi. Anket yapıldığında, hiç kimse bu durumun nedenini yeterince açıklayamadı.

Doğru, tüm personelden şikâyetler vardı, aditlerin genel durumunun ahlaki olarak moral bozucuydu. Gerçekten de, alçıtaşı kirli gri renkli, depresif olduğu doğrudur. Bu sorunu çözmek için, tesisin yönetimi, çalışma alanını yeniden boyadı ve çok sayıda komik renkli resmi resmediyordu. Ve çok yakında, mantıksız özlem şikayetleri giderek azaldı.

Ayrıca, modern insanların internette çok fazla zaman geçirdiklerini de unutmamak gerekir. Yavaş yavaş, gerçek iletişim giderek sanal kişiler tarafından değiştiriliyor. Bu durumda, lipofreninin, bir kişinin instagramında veya facebookunda binlerce “arkadaşı” olmasına rağmen, hayatta tek bir gerçek arkadaş bulunmamasının farkındalığı temelinde gerçekleşmesi şaşırtıcı değildir.

Ayrıca uzmanlar tarafından çeşitli alanlarda sunulan birçok ek faktörü de vurgulayabilirsiniz:

 • Parapsikologlar, lipofreninin başka insanlarla enerji alışverişinin imkansız olduğunu, bir tür enerji durgunluğunun olduğunu söylüyorlar;
 • psikologlar, dünya çapında web kullanıcılarının her gün karşılaştıkları sanal gerçekliğin ve sık sık aldatmanın tehlikeleri hakkında tekrarlamaktan yorulmazlar;
 • fizyoloji uzmanları sorunla ilgili kendi vizyonlarını ortaya koymuşlardır: bir insan yanlış duruşlarda çok uzun, artı güçlü bir bilgi yüklenmesinden muzdariptir. Bu versiyonun desteğinde, lipofreninin en sık fiziksel tükenme geçmişine karşı gerçekleştiği iddia edilmektedir;
 • Eh, bu konuda son görüş - patolojik bir durum travma sonrası stres bozukluğuna neden olur. Örneğin, bir yayayı yere düşüren sürücü, yapılması gerektiği gibi deneyimleriyle baş edemedi.

Bir beraatçinin kendisine duyurulduğunu varsayalım, “her şey geçmişte kaldı” olarak kabul edilebilir, ancak aynı zamanda benzer durumlarda güçlü bir iç gerilime maruz kalır. Psikolojik rahatsızlık ve özlem, bilinçaltında korunan küçük şeylerden kaynaklanabilir: günün veya gecenin aynı saatinde, yılın aynı saatinde, benzer bir yerde, vb.

Kadın cinsiyetini lipofreni durumuna daha duyarlı, duygusal deneyimlere, hormonal değişikliklere atıfta bulmanın imkansız olduğu ortaya çıktı - aslında, bu tamamen yanlıştır. Kadınlar erkeklerden daha sık deneyimlerini tartışırlar, ancak bu, eşlerinin onlarda olmadığı anlamına gelmez. Evet ve sonsuza dek üzücü Piero'yu buratino hakkındaki masallardan hatırlıyorsunuz, erkeklerin de lipofrenik olabileceğini anlamak için.

Lipofreni süresi nedir? Burada her şey tamamen bireyseldir ve patolojik özlem birkaç saat sonra geçebilir veya birkaç gün sürebilir. Üzüntü gitmene izin vermek için acele etmiyorsa ve saldırıları gittikçe daha sık hale geliyorsa - alarmı çalma ve bir psikoloğa yardım etme zamanı!

Lipofreni ile nasıl baş edilir?

Lipofreninin ne olduğunu çoktan anladık, nedenlerini belirledik, şimdi problemi çözmenin yollarını aramanın zamanı geldi. Anlaşılmaz özlemi görmezden gelmek kabul edilemez, çünkü zamanla kurtulması daha da zorlaşacak tam teşekküllü bir depresyon haline gelebilir.

Ne yapılmalı?

 1. Her şeyden önce, sanal dünyayı unutun ve gerçeğe dönün. Şu anda telefonda bir arkadaşın numarasını (kız arkadaşı) çevir ve randevu al! Yaşamdaki tek bir sohbete ilişkin olumlu duygular, sosyal ağlarda anlamsız olan onlarca saatlik boş yazışmalardan çok daha güçlüdür.
 2. Ayrıca, havanın izin verdiği ölçüde dışarıda olabildiğince sık gitmeyi deneyin. Ve sadece süpermarkete veya eczaneye gitmeniz gerektiğinde değil, herhangi bir amaç olmadan rahatça yürüyün. Böyle bir yürüyüş hızla mavileri uzaklaştıracak.
 3. Ancak, pencerenin dışındaki hava hiç de mutlu değilse komik bir komedi, dizi ya da film bulun ve izleyin. Komik videoları bile gizleyebilirsiniz. Bildiğiniz gibi, kahkaha en doğal antidepresandır.
 4. Uyku programına dikkat et. Bir rüyada sadece fiziksel stresten değil, zihinsel enerjiden de kurtuluruz, hayati enerji ile doluyuz.
 5. Ve psikologlar da tutumlarını değiştirmeyi öneriyor: olumlu olaylara vurgu yaparak, hoş olmayan işkencelere daha az konsantre olmak.

Fakat kesinlikle vazgeçmeye değer olan, antidepresanlar ve sakinleştiriciler gibi, kendiniz için ciddi ilaçların reçetelemesidir. Sorununuzu çözmenize yardımcı olmayacaklar, sadece zaman alacaklar ve sağlığa zarar verebilirler!

Sonunda

Konuyu özetlemek için:

 • Lipofreni, açıklanamayan bir özlem ve üzüntü halidir. Kısa vadeli olabilir ve geciktirilebilir ve gerçek bir depresyon olabilir.
 • Canlı iletişim eksikliği ile başlayan ve çözülemeyen psikolojik travma ile sona eren çeşitli nedenlerle ortaya çıkar.
 • Patolojiyle başa çıkmak doğru uykuya ve beslenmeye, yaşamda yeterli iletişim, olumlu duygular yardımcı olacaktır.
 • Görmezden gelinir, lipofreni yapamaz, çünkü geciktirilebilir ve bu tehlikelidir.

Sonuç olarak, tematik videoyu izlemeyi öneriyorum:

Marissa

Pin
Send
Share
Send
Send