Rüya yorumu

Autotraining: kavram, uygulama olanakları, formlar ve yöntemler

Pin
Send
Share
Send
Send


Kendine güvenmek, kötü alışkanlıklardan kurtulmak, sağlığını geliştirmek ister misin? Birçoğu bunun imkansız olduğuna inanıyor. "Nasıl doğdu, böylece doğdu" - bahanelerden biri. Aynı zamanda, bilim bir kişinin kendini değiştirebileceğini, daha iyi hale gelebileceğini ve çabalayacağı bir imajı seçtiğini kanıtlamıştır. Bilinç üzerindeki kendini etkilemenin etkili yollarından biri de otomatik eğitimdir.

Otomatik Eğitim - bu nedir

“Otomatik eğitim” kavramı farklı şekillerde yorumlanabilir.

Kelimenin kendisi, Yunanca "kendini" ve İngilizce "öğrenmeyi", yani kelimenin tam anlamıyla çeviriyi "kendi kendine öğrenmeyi" elde ettiği zamandan almaktadır.

Geniş anlamda, otomatik eğitim birçok farklı kendini geliştirme ve kendini önerme yöntemini ifade eder. Bazen bu, kendine yönelik her türlü aktiviteyi içerir. Bununla birlikte, böyle bir anlayış doğru olarak kabul edilemez, aksi takdirde fiziksel egzersiz de bu tanıma uyacaktır, ancak burada psikolojik öz düzenleme yöntemlerinden bahsediyoruz.

Dar anlamda, oto-eğitim otojenik eğitim ile eş anlamlıdır. Otojenik eğitimin kurucusu, Alman psikoterapist Johann Heinrich Schulz. İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazilerle işbirliği yaptı ve başlangıçta Alman askerlerinin ve subaylarının savaş yükünü daha dayanıklı ve daha kolay hale getirebilmeleri için tasarlandı.

Schulz teknikleri "daha yüksek" ve "daha düşük" aşamalara böldü. En yüksek seviye karmaşıklık ve kitlesellik ile karakterizedir, popülerlik kazanmamıştır, bu yüzden dikkate almayacağız. Sadece alt aşamadan bahsedeceğiz.

Otojenik antrenman gevşeme ve kendi kendine hipnoz üzerine kuruludur. Bu yöntem hipnoz ile ortak özelliklere sahiptir, ancak birçok uzmana göre, bu yöntem daha güvenlidir. Hipnoz, dışarıdan birinin insan ruhuyla etkileşimi içerir. Bir profesyonel için, bir etkinin ne kadar güçlü olması gerektiğini belirlemek bazen zordur. Otojenik eğitim durumunda, kişinin kendisi ruhunu etkiler, bu nedenle bu yöntem daha hafif bir etkiye sahiptir.

Etkin kendi kendine hipnoz için beynin uyku ile uyanıklık arasındaki sınır çizgisine dalması gerekir. Bu özel egzersizlerle kolaylaştırılmıştır.

Otomatik eğitim için gerekli olan şey:

 1. Motivasyon. Otojen eğitimin bağımsız bir çalışma olması nedeniyle düzenli olarak egzersiz yapmak ve nitel olarak yapmak için motive olmalısınız.
 2. Faith. Kendi kendine eğitim ve her zaman şüphede olma yeteneğine inanmıyorsanız, sonuç olmayacak. Kendine inanmadığın bir şeyi içgüdülemezsin, iç direnç seni önleyecektir.
 3. Duygular. Beynin her iki yarım küresini kullanmak için duygular, duygular arasında bağlantı kurmak gerekir. Bir sonuç elde etmek istiyorsanız bu önemlidir. Bu yüzden kendi kendine öneri için doğru ifadeleri seçmeniz önemlidir: onlar size güvenmenize ve duygularınıza neden olmalıdır.

Uygulanabilir

Otomatik eğitim, çeşitli hastalıkların tedavisi için, ayrıca kendini geliştirme ve farklı faaliyet alanlarında iyi sonuçlar elde etmek için başarıyla kullanılır.

Yaygın kullanımı, sağladığı fırsatlardan kaynaklanmaktadır:

 1. Çabuk rahatlayabilir ve gençleşebilirsiniz.
 2. Hafıza, dikkat, dayanıklılık da dahil olmak üzere zihinsel ve fiziksel yetenekleri uyarır.
 3. Sinir gerginliği, kalp atışı vb. Gibi iç organların çalışmasını kontrol etmek için ağrıyla baş etmeye yardımcı olur.
 4. Kötü alışkanlıklardan vazgeçme sürecini basitleştirir.
 5. Kendi kendine bilgi ve kendi kendine eğitim için fırsatlar.

Verimlilik ve basitlik, otojenik eğitimi hayatın çeşitli alanlarına uygulamanıza izin verir.

Tıpta

Başlangıçta, nevroz, psikosomatik bozukluklar ve depresyon tedavisinde otojen eğitim kullanıldı. Daha sonra, hastalıkların listesi genişledi, artrit, kekemelik, doğum ağrısı, kısırlık, astım, obezite, uyuşturucu bağımlılığı ve diğer birçok rahatsızlığın tedavisi ve hafifletilmesi için karmaşık tedavide otomatik eğitim kullanılmaya başlandı.

Sporda

Sporda en iyi sonuçları elde etmek için otomatik egzersiz kullanılır. Nevroz ile başa çıkmak, kazanmak için ayarlamak, hızlı bir şekilde iyileşmek, gizli rezervler kullanmak için yardımcı olur. İlk başta tüm sporlar için aynı egzersizler yapıldı. Ancak bugün çeşitli yaklaşımlar ve hatta bireysel programlar geliştirilmiştir.

İşte

Birçok profesyonel alanda, otomatik eğitim verimlilik seviyesini artırabilir, strese karşı direnci artırabilir ve yeni becerilerin kazanılmasını hızlandırabilir.

Bu, özellikle insanların gerginlik yaşadığı, işin monotonluğundan muzdarip olduğu ve öngörülemeyen bir programa sahip olduğu meslekler için geçerlidir.

Ek olarak, otojenik eğitim yaratıcı insanların yeni fikirler ortaya çıkarmasına yardımcı olur.

Günlük yaşamda

Otomatik eğitim, rahatlamak, iyileşmek, kötü alışkanlıklardan vazgeçmek, yeni faydalı beceriler geliştirmek için kullanılır.

Otojenik eğitime katılarak sağlığınızı koruyabilir ve eski haline getirebilir, sıhhatinizi artırabilirsiniz.

Otomatik antrenman formları ve yöntemleri

Şu anda çok sayıda değişiklik ve çeşitli otojenik eğitim yöntemleri var. Bununla birlikte, en eksiksiz sunum tam olarak Schulz tarafından geliştirilen klasik otomatik eğitim ile verilecektir.

Aslında, otomatik eğitimin yoga ve meditasyon ile ortak bir yanı vardır ve tercihen bir uzman gözetiminde dikkatli kullanılmalıdır.

Otomatik eğitim tekniği üç bölümden oluşur:

 • Hazırlık: en rahat duruma ulaşmaktır.
 • Bunlardan birincisi: hazırlanmış bir formül önerisi
 • Son: devletten pürüzsüz bir çıkış.

Egzersizlere başlamak için rahat bir pozisyon almanız gerekir:

 • Sırt üstü yatmak.
 • Baş yastığa yaslandığında uzanmış.
 • "Antrenör" pozunda: oturmanız, dizlerinizin üzerine yaslanmanız, başınızı hafifçe eğmeniz, rahatlamanız ve gözlerinizi kapatmanız gerekiyor.

Son duruş kamuya açık alanlarda ve hatta ulaşımda otojenik eğitimi sağlar.

Schulz altı egzersiz önerdi:

 1. ciddiyetine bağlıdır. Rahatlamanız ve vücudunuzun ağırlığı üzerinde yoğunlaşmanız gerekir.
 2. Isı. Ellerin sıcaklığına konsantre ol.
 3. Darbe. Nabzını hissetmeye çalışıyoruz.
 4. Nefes. Nefes almaya konsantre olun.
 5. Solar pleksus. Karın boşluğuna odaklanıyoruz.
 6. Soğuk alnına. Alnındaki soğuk hava akımını temsil ediyoruz.

Bu alıştırmaların her biri eğitim gerektirir. Daha sonra, istenen duruma oldukça hızlı bir şekilde sebep olunur, sonra bireysel bir formül önerisine geçebilirsiniz.

Modern oto-eğitim metotları arasında ayırt edici onaylar, dikkat yönetimi, rahatlama, görselleştirme, kendi kendine hipnoz ve diğerleri sayılabilir.

Ana bulgular

Pin
Send
Share
Send
Send