Rüya yorumu

Bilinç ve bilinçaltı: insan hayatındaki değer

Pin
Send
Share
Send
Send


Davranışlarınızın ve arzularınızın sebeplerini hiç açıklayamadınız mı? Ya da bir karar verdiğinizi varsayalım, ama son anda farklı mı oldu? Böyle anlarda bir insanı kontrol eden nedir? İnsanların bir aklı var, ama her zaman kontrol edemedikleri anlaşılıyor. Mesele şu ki, bilinç dışında, yaşamımızı etkileyen bilinçdışı bir alana sahibiz, ama farkında değiliz.

bilinç

Bilinç sayesinde çevreleyen dünya fenomenleri insan ruhuna yansır. Bilincin alanı tüm gerçeklik bilgisini içerir.

Bilinç, bir kişinin amaçlı faaliyet yürütmesini sağlar.

Bilinçli düşünme süreçleri aşağıdaki özellikler ile tanımlanır:

 • Yönelimsellik.
 • Yönetilebilirlik.
 • Seriality.
 • Anlaşılabilirlik.

Bilinçli olmak, yapacaklarınızı yapmak ve koşulları ve konumunuzu göz önünde bulundurarak, bunu yapma şeklinizi seçmek demektir.

Bilinçli işlemlerin yardımıyla bir kişi bilgi alır. Bilincin yapısı aşağıdaki bilişsel süreçleri içerir:

 • Düşünme. Ortaya çıkan sorunları bilgi ve tecrübe yardımı ile çözmenizi sağlar.
 • Hafıza. Geçmişin görüntülerini saklar, birikmiş deneyim, onlara erişmenizi sağlar.
 • Hayal. Tamamen yeni görüntüler oluşturmanıza, yeni fikirler icat etmenize izin verir.
 • Duygu. Dünya hakkında duyularla bilgi edinmekten sorumludur.
 • Algı. Çevremizdeki gerçeği, ona yönelik tutumumuzu böyle algılarız.

Bilincin varlığı, insanı diğer canlılardan ayırır. Hayvanların bilinçli olup olmadığını belirlemek için birçok deney yapılmıştır. Ancak sonuç olarak, kendilerinin farkında olmadıkları, dış uyaranlara cevap olarak eylemler yaptıkları tespit edildi.

Bilincin tezahürü, sosyo-tarihsel tecrübeyi yansıtan dilin varlığıdır.

Kendini tanıma, bilincin tezahürünün en yüksek tezahür biçimlerinden biri olarak adlandırılabilir. Bu zihinsel süreçleri kendi çalışmasına yönlendirme yeteneğidir.

Bir kişi bilinçli bir şekilde kendisini etrafındaki dünyayla karşılaştırabilir, yani benzerlikler ve farklılıklar bulabilir.

İnsanların eğitimi ve eğitimi bilinç aracılığıyla gerçekleşir.

Ancak, tüm işlemler bir kişi tarafından gerçekleştirilemez ve kontrol edilemez.

bilinçsiz

Öncesinde, insan ruhu bilinç ile tanımlanmıştı. İlk Sigmund Freud, bilinçaltının insan hayatındaki önemine dikkat çekti ve çalışmaya başladı. Daha sonra, Jung ve Assagioli bu alanın görüşünü genişletti. Bilinçaltının alanıyla ilgili çalışmalar halen devam etmektedir ve bilim adamları tüm yeni ilginç bilgileri almaktadır.

Bilinçdışı süreçler, bir insanın farkına varmadığı süreçlerdir, ancak yargılarını, davranışlarını ve duygularını etkiler.

İnsan ruhunda, bilinç yalnızca buzdağının görünen kısmıdır ve bilinçdışı tüm görünmez kısmıdır.

Bilinçaltına ayrıca bilinçaltı da denir.

Bilinçli ve bilinçaltının ayrılmaz bir şekilde bağlantılı olduğu not edilmelidir. Görüntüler ve fikirler bir bölgeden diğerine geçebilir. Bu nedenle, otomatizme giden beceriler artık bizim tarafımızdan tanınmıyor ve bilinçdışı alana aktarılıyor. Davranış kuralları, ebeveynler ve bakıcıların çocuklukta duydukları kelimeler, bir kişinin farkında olmayacağı bilinçaltı korku ve davranışlara dönüşebilir, ancak davranışını kontrol eder.

Bilinçdışı zihinsel fenomenler

Freud bilinçdışı niteliklere, bireyin ilgi ve arzularına bağlı, gerçekleşmemiş ancak istemsiz eylemlerde ve zihinsel olaylarda kendini gösterir. Bunlardan bazılarını düşünün:

 • Freud, rüyalara çok dikkat etti. Kurucusu olduğu psikanalizin yardımıyla Freud, rüyalarda saklı anlamları deşifre etmeye çalıştı.
 • İstemsiz eylemler için hatalar ve çekinceler var. Freud, genellikle tesadüfi olmadıklarını, ancak insanın gizli arzularına ve durumlarına tanıklık ettiğini belirtti. Hatalar çoğu zaman gizli gerekçe ile amaç arasında bir çelişki olduğunda ortaya çıkar, bu bilinçaltının bilinçliliğe muhalefetinin sonucudur. “Freud'dan rezervasyon” adlı eğlenceli ifade, bir kişinin söylediklerinin bir kaza olmadığını, zihinsel çalışmasının bir sonucu olduğunu vurgulamaktadır.
 • Bilinçaltının bir başka tezahürü unutmaktır. Kişi bir şeyi ezberlemek istemiyor, bu yüzden sürekli unutuyor. Bazen unutmak, bir insanın zor bir yaşam durumunda olduğu gerçeğiyle bağlantılıdır ve bu “unutkanlık” ruhunu aşırı yüklenmekten korumak için tasarlanmıştır.
 • Fanteziler, rüyalar, rüyalar. İnsanlar genellikle onları yeterince ciddiye almazlar, ancak gizli gerçek arzu ve niyetleri olabilir.

Bilinçsiz, bir insanın tüm hareketlerini, koşullarını, duygularını etkiler. İnsanların bilinçsiz düşünme, bilinçsiz hafıza, bilinçsiz duyumları ve algıları, vb. Vardır.

Bilinçsiz fenomenler aşağıdaki türleri içerir:

 • Alışkanlık eylemleri. Yürümeyi öğrendiğimizden, artık nasıl bir adım atılacağını düşünmemize gerek kalmadı. Bacakları bilinçsizce yeniden düzenliyoruz. Ayrıca bilinçsizce sesleri telaffuz edip kelimelere döküyoruz. Aynı zamanda, konuşmanın kendisi bilinçli bir fenomendir. Eylemin kendisinin bilinçli eyleme ait olduğu ve bileşenlerinin gerçekleşmediği anlaşılıyor.
 • Eşlik eden eylemler. Bir kişiyi gözlemlerken, çizim sırasında dilini çıkardığını, beklerken anında parmaklarını masaya vurduğunu veya farketmediği başka eylemleri gerçekleştirdiğini görebilirsiniz.
 • Bilinmeyen kurulum. Dış uyaranlara belirli bir şekilde tepki vermemizi sağlayan içgüdülerimiz var. Örneğin, “vur ya da kaç” kurulumu insanların tehlikeye girmesi durumunda bir kişinin daldığı ve kaçtığı ya da düşmanla savaştığı durumlarda hayatta kalmalarına yardımcı oldu.
 • Ruhtaki patolojik durumlar. Bazı hastalıklara bilinçsizce ortaya çıkan halüsinasyonlar ve sanrılar eşlik eder.

farkında olma

Şu anda, daha fazla farkındalığa sahip bir kişiye ulaşmayı amaçlayan birçok uygulama var. Bu, hayatınızın kontrolünü elinize almanıza ve mükemmel sonuçlar elde etmenize olanak sağlar. Ek olarak, farkındalık içsel bir uyum sağlamaya ve dünyadaki yerini bulmaya yardımcı olur.

Sık sık gerçek isteklerimizin farkında değiliz, ancak genel olarak kabul edilmiş kalıplara rehberlik ediyoruz. Herkesin toplum tarafından dayatılan bir inancı var ya da insanları doğru davranıp nasıl yanlış ve utanç verici olacağı konusunda kapatın. Bu nedenle, sık sık kendimizi bile düşüncelerimizde ve özlemlerimizde kabul etmek istemiyoruz. Ancak, kendini kabul etmemek iç rahatsızlığa, memnuniyetsizliğe yol açar ve sonuçlara ulaşmayı zorlaştırır, çünkü gerçekte tamamen farklı bir şey istiyoruz.

Farkındalık uygulayıcıları, kendilerini tanımaya, duyguları ve hisleri bir araya getirmeye, her şeyi yerine koymaya yardımcı olur. Kendine karşı dürüst olmalısın ve eksikliklerini kendine itiraf etmelisin. Sorunun farkındalığı, çözüm yolunda ilk adımdır.

Bilinçdışı eylemlere yol açan altta yatan nedenleri anlamak, onları kontrol altına almaya yardımcı olur.

Bazı araştırmacılar, hayatımızın çoğunu bilinçsizce, alışkanlık dışı davrandığımız, sürekli olarak geçmişi düşünerek ya da gelecekle ilgili hayaller kurarak harcadığımızı söylüyor. Bununla birlikte, günümüze karşı bilinçli bir tutum, eylemlerin etkinliğinin ve etkinliğinin garantisidir.

Farkındalık pratiğinin yardımı ile kötü alışkanlıklardan kurtulabilirsiniz. Aslında eylem, fenomeni bilinçaltından bilinçliliğe çekmek ve onu çözmektir. Ya da tam tersine eski davranışların yerine bilinçaltına yeni davranış kalıpları gönderilir.

Farkındalık uygulamaları arasında meditasyon, otojenik eğitim, bir psikologla çalışma ve diğerleri sayılabilir.

Ana bulgular

Pin
Send
Share
Send
Send