Rüya yorumu

Aum mantra uygulamasına ilişkin talimatlar: tanım ve sonuç

Pin
Send
Share
Send
Send


Kutsal hece Aum nedir, nereden geldi? Mantra Aum Vedik kültürde ana akım olarak kabul edilir. Bu hece kutsal metinleri başlatır ve sonlandırır. Aum'un kökeninin tarihini, telaffuz kurallarını ve kutsal seslerin kombinasyonunun anlamını düşünün.

Mantralar ne anlama geliyor?

Mantraların anlamını ve anlamını anlamak için nereden geldiklerini anlamalısınız. Şarkı söylemeye yönelik kutsal metinlerin çoğu Sanskritçe'de yazılmıştır, ancak bazı heceler ve seslerin birleşimleri çevrilemez - aydınlanmış yogalar onları meditasyonda duymuşlardır. Bu seslerin kendine özgü bir kökeni var - kozmik.

Pisagor kürelerin müziğini duyunca, aydınlanmış insanlar özel kozmik sesler duydular. Aum mantra bu şekilde ortaya çıktı - evrenin titreşiminin sağlam bir ifadesi. Mantra Aum'un (Ohm) tüm Vedik mantraları şifreli biçimde içerdiğine inanılmaktadır.

Mantralar namaz kılabilir mi? Duadan farklı olarak, mantra yalnızca insanın ruhunu ve ruhunu değil aynı zamanda fiziksel bedeni de etkiler. Mantraların pratiği, tüm bileşenlerini kapsayan, insan üzerinde güçlü ve karmaşık bir etkiye sahiptir. Bu, mantrayı uygulayanlar ve onları dinleyenler üzerindeki iyileştirici etkisini açıklar.

Kozmik ses aum

Mantra Aum birkaç ünlü ve bir ünsüz sesten oluşur: a, o, y, m: “a, o, y” ünlülerinin kaynağını “o” olarak hissediyoruz. Bu nedenle, Aum mantrası "Om" olarak telaffuz edilir ve yazılır. Mantranın sakral anlamı, üç tanrının bir bütün olarak birleşmesidir - Vişnu, Brahma ve Şiva. İlahi üçlünün bir öze füzyonu, kutsal mantranın seslerinin füzyonunda yansıtılır.

"Om" sesi, Brahman'ın doğuşuyla evrende ortaya çıkan orijinal kutsal sestir. Kutsal hecenin trinliği, yaşamın üç bileşeninin tamamını sembolize eder - yaratma, oluşum ve yıkım. Mantranın dünyasal ifadesi, üç insan özleminin birliğidir - bilgi, arzu, eylem.

Mantra pratiği, insan - beden, ruh ve ruhun üç temel özünü birleştirir. Kutsal sesin titreşimleri, kişinin ince yapılarını uyumlaştırır ve onları fiziksel beden ile birleştirir. Titreşimlerin ünsüzlüğü fiziksel bedeni yükseltir ve ince taneli seviyelere, temizlemeye ve ruhsallaştırmaya yol açar. Om mantra'nın art arda söylenmesi, engellenen enerji kanallarını serbest bırakır, aura'yı geri yükler ve karmik blokları yok eder.

Mantra Aum - uygulama

Kutsal ses Aum nasıl telaffuz edilir, kaç defa ve günün hangi saatinde? Bu sorular yeni gelenleri endişelendiriyor, ancak yoga uygulamak için, sembol ve ses üzerinde meditasyon yapmak, Om her gün varlığın vazgeçilmez bir anlamı. Bir insan havayı solumaya alışkın olduğu kadar, hece Om'un telaffuz edilmesine yoga da aşinadır. Uygulamanın başlangıcında, kayıttaki mantra Aum'u dinlemeniz gerekir. Ardından tekrarlayın.

Mantra uygulaması için kurallar:

  1. Odada yalnız kalın ve iç hislerinize odaklanın. Günün kaygıları ve endişeleri hakkında endişelenmeyin, günlük sorunlardan zihninizi temizleyin.
  2. Rahat bir pozisyonda oturun - yarım lotus pozu ideal olarak kabul edilir (sonra lotus pozisyonunda oturabilirsiniz).
  3. Bedeni kas gerginliğinden ve zihni iç diyalogdan kurtarın (kendinizle konuşun).
  4. Gözlerini kapat ve içindeki sessizliğe odaklan, kendini uzayın bir parçası olarak hisset.
  5. Sesleri söylemeye başlayın, aralarında eşit aralıklar yapın. Aynı zamanda, sesler yeni bir nefes kesilmeden bir nefeste (nefes nefese) söylenmelidir.
  6. Uzayda olduğunuzu ve yıldızların etrafınızda parlayan olduğunu hayal edin. Boşlukta yavaşça yüzüyorsunuz ve yalnızca kutsal sesin titreşimi evrenin sessizliğini bozuyor.
  7. Parmak tespih, belirgin hecelerin sayısını sayarak.
  8. Mantranın çemberini söylemeyi bitirince (108 kez), gözlerini yavaşça aç ve odanda toprağa bilinçle geri dön.

Herhangi bir mantrayı uygulamadan önce, yoga üç derin nefes alması önerilir. Bu basit egzersiz meditatif ruh halinize rahatlamaya ve uyum sağlamaya yardımcı olur. Sadece havalandırılan bir odada çalışın. Tütsü sigaranın manevi hedefine odaklanmaya yardımcı olur - sandal ağacı kokusuyla bir koku aroması yakar. Sandal ağacı Hindistan'da kutsal bir ağaç olarak kabul edilir, kokusu manevi uygulamalara uyum sağlamaya yardımcı olur.

Aum pratiği yaparken, vücudunuzdaki sesi alın. İlk olarak, baş ve göğüs bölgesinde (ses “a”) titreşimler meydana gelir, sonra güneş pleksusuna (ses “o”) inmeli ve alt karnını (ses “y”) almalı, sonra üçüncü göze yükselmeli (ses “m”) ). İdeal olarak, ses bir kişinin tüm çakra direği tarafından hissedilmelidir - başın üstünden (ses “m” titreşir) - kuyruk kemiğine (ses “y” titreşir) ve aralarındaki sesler “a” ve “o” titreşir. Hemen çalışmayabilir, bu yüzden az miktarda ses telaffuzu ile çalışmaya başlayın - 3, 6, 9 veya 12 kez (her zaman üçte bir).

Mantrayı yüksek sesle nasıl söyleyeceğinizi öğrendikten sonra, uygulamanın bir sonraki aşamasına geçin - alçak sesle veya fısıldayarak. Bu uygulama birincisinden daha zordur, çünkü seslerin yüksek sesle üretilmesi düşüncelerin rastlantısallığını durdurur ve konsantrasyona müdahale etmez. Ses sessizleşir olmaz, düşünceler uygulayıcıya saldırmaya başlayacaktır. Bu nedenle, manevi pratiklerin temel sorunu, düşünce akışını durdurmaktır - iç diyalog.

Uygulamanın bir sonraki aşaması mantra Aum'un zihinsel telaffuzu olacak. Bir fısıltıdaki seslerin titreşiminden bile daha zordur. Ancak, öğrenmeye değer. Mantranın zihinsel üremesi ağzı açmadığında - ses akılda telaffuz edilir. Uygulamaya az sayıda sözlerle başlamalısınız - 3, 6, 9, 12. Sonra tespih boncuklarını kullanarak sayımı arttırın.

Telaffuzların doğru ritmini nasıl belirleyebilirim? Kalbinizin sesine odaklanın ve ritimle şarkı söyleyin. Titreşimli sesin temellerini öğrendikten sonra, Aum grafik sembolüne meditasyon yapın:

Uygulama sonucu

Birçok yeni başlayanlar ilgileniyor - Aum mantra pratiği bir insana ne veriyor? Her şeyden önce, bilinç kozmik titreşimlere ayarlanmış ve bilinçaltı ile birleşmiştir. Bundan sonra, dünyanın algısı ve içinde meydana gelen tüm süreçler değişiyor - bilincin bir genişlemesi var. Bir kişi daha yüksek bilinçle temas eder ve manevi ekstaziyi yaşar. Bu durumu kelimelerle açıklamak mümkün değil - hissetmeniz gerekiyor.

Bilincin genişlemesinden sonra aydınlanma gelir - evrenin birliğinin içsel bir kavrayışı, içindeki tüm süreçlerin uyumu ve evrene katılım. Uygulayıcı kendini, özünü ve gerçek değerini anlamaya başlar. İnsanın ruhu, maddi elçilerden kurtulur ve manevi yiyeceklerden faydalanarak manevi alemlere yükselir. Bundan sonra, abartı ve hafiflik durumu ortaya çıkabilir.

Psikolojik düzeyde, bir kişi ruhun sakinleşmesini ve geçmiş günlük sorunlara yeni bir bakış açısı kazanır. Yaşam durumları eski anlamlarını ve sıkıntılarını kaybeder - algının keskinliği. Sonuç olarak, kişi dengede ve sakinleşir. Zihin dengesi kaçınılmaz olarak fiziksel bedenin iyileşmesine yol açar. Bu yüzden, mantra Aum pratiği sadece zihinsel değil, aynı zamanda fiziksel sağlığı da getirir.

Enerji kanallarının arıtılması ve açılması aynı zamanda vücudun gelişmesine de yol açar: bir kişi daha az yorulur, daha az yiyeceğe ve uyku zamanına ihtiyaç duyar (harcanan enerjinin geri kazanılması). Enerji kanalları ve meridyenlerin iyi koordine çalışması, kozmosla tam teşekküllü bir enerji alışverişi sağlar, böylece akşama karşı yorgunluk ve güçsüzlük hissi kaybolur.

Mantra Aum - Budist rahipler tarafından dinlenirken:

Pin
Send
Share
Send
Send