Rüya yorumu

Erickson hipnozunun özellikleri - bu nedir

Pin
Send
Share
Send
Send


Herkes hipnoz hakkında duymuştu, özellikle doksanlara inmeyenleri hatırlayanlar, Kashpirovsky, Chumak'ın ekranlarından. Birçok insanın kafasında, teknik, amacı hipnotistin iradesine sunmak olan ruh üzerindeki bir etki ile ilişkilidir.

Farkında olmasam da, birinin hipnotik etkisini hissettiğimi söyleyemem. Makale nispeten yeni bir yönünü anlatıyor - Erickson hipnozu. Etkinliği, dilsel tekniklerin oluşturulmasına dayanmaktadır.

Tarihçesi

Erickson hipnozu Milton Erickson'dan sonra seçildi. Uygulaması boyunca psikiyatrın bilincin değişmiş halleri üzerinde çalıştı ve yarattığı yöntem hipnoz ve nöro-dilbilimsel programlama için bir temel olarak kullanıldı.

Erickson, ABD'de Klinik Hipnoz Derneği'ni kurdu. Bu eğilimin tarihi, ergenlikte yaşanan çocuk felciydi. Genç Erickson, bir gencin hastalığından sonra hayatta kalmasıyla ilgili şüphelerini dile getiren sıradan bir tanık olduğu ortaya çıktı.

İçinde bu, güçlü bir direniş dalgalanmasına neden oldu, yaşama isteğini hissetti, doğanın getirdiği yaşamı tazeleme potansiyelini hissetti. Milton sadece zor bir hastalık değil, aynı zamanda tekerlekli sandalyede olmak da toplumun aktif bir üyesi oldu. Genç adam, psikiyatrist mesleğini seçti, bilinçaltının olumlu özelliklerine dayanarak bir hipnoz yöntemi yarattı. Sonuç olarak, sadece yaşamını iyileştirmekle kalmadı, aynı zamanda başkalarına yardım etmek için etkili bir yöntem geliştirdi.

Erickson hipnoz - nedir bu?

Hipnozun özü, ilişkisel düşünceye dayanır. Kişi bilinçsiz bir şekilde bir imgeyi, komplekslerini, gizli arzularını, bastırılmış duygularını yansıtan belirli nesnelerle ilişkilendirir.

Farklı insanlarda "elma" kelimesi farklı bir ilişkisel diziye neden olur. Bir meyve diyet, etek, koca ile ilişkilidir, diğerinin aklında, dikkatsizlik, çocukluk, bahçe, sıcaklık gibi kavramlar vardır. İlk durumda, ilişkide sorunların şüphesi olabilir, ikinci hastanın dernekleri yorgunluk, dinlenme arzusu gösterir.

Mesleki faaliyeti boyunca, M. Erickson, kişinin ters yönde gidebileceği sonucuna varmıştır. Düzgün seçilmiş kelimeler, korumayı atlamaya ve psikolojik bir düzeltme yapmanıza yardımcı olacaktır.

Erickson hipnozunun temel özelliği figüratif, aydınlık ve şiirsel bir dildir. İfadeler, ek anlamı olacak şekilde seçilir. Oluşturulan görüntüler bilinçaltını etkilemelidir. Erickson'un kendisine göre, hipnoz, görüntü aktarımından başka bir şey değildir.

Uygulama kapsamı

Hipnoz vücudun iç kaynaklarını harekete geçirmeyi amaçlar. Erickson hipnozu, profesyonel ve kişisel yaşamdaki sorunlarla başa çıkmanıza, başarı elde etmenize, en gerçekçi görünmeyen hedeflere ulaşmanıza olanak tanır. Terapiden geçtikten sonra hastalar daha özgür ve daha yaratıcı hissederler. Yöntemin uygulanması, psikoterapistin çalışmasını önemli ölçüde kolaylaştırır ve istenen etki hızlandırılır.

Erickson hipnozunun kapsamı:

 • nevroz, depresyon, psikosomatik bozukluklar;
 • alkol, uyuşturucu bağımlılığı;
 • kişisel gelişim;
 • ebeveynler ve çocuklar arasındaki ilişkinin geliştirilmesi;
 • Psikotravmanın sonuçları;
 • eş bağımlılığın tedavisi;
 • yaratıcı potansiyelin aktivasyonu;
 • müzakereler, iş.

Temel teknikler

Bu yöntemin temel özelliği, psikoterapistin lider rolünün olmamasıdır. Hasta uykuya dalmaz, bilinç ve kendini kontrol eder. Film izlerken veya müzik dinlerken ortaya çıkan hafif bir trans durumundadır. Doktorun ayarları doğrudan değildir, bilincine kolayca nüfuz ederler. Bir kişinin değerlerine karşı gelirlerse, keskin bir şekilde reddetti.

katılım

Katılma, bir kişiyle temas kurmak için bir temel olarak kabul edilir. Yöntemin amacı, psikoterapist ve kişi arasında bir güven ortamı oluşturmaktır.

Bağlantı seviyesi:

 • fiziksel (kopyalama duruşu, yansıtma, hareketlerin tekrarı);
 • nefes alma (soluma, soluma ritmine ayarlama);
 • ses (kopyalama tempo, tını, ses, tonlama);
 • görsel, işitsel, kinestetik tahminlerin kullanılması (açık, yüksek ses, duyu vb.).

Katılma değer inançları düzeyinde en yüksek puan olarak kabul edilir.

koruma

Yöntem, hastanın duygusal durumunu kopyalamayı sağlar. Amaç, bir kişiyi daha fazla kaynak konumuna getirmektir. Saldırganlık durumunda olan bir kişiye katılırken, duygusal yoğunluk o kadar güçlü olmamalıdır. Ayarlamaya ulaştıktan sonra sakince davranmaya başlamak önemlidir, hasta bunu doktordan sonra tekrarlar ve sakinleşir.

Trance'ye giriş

Hastanın trans durumuna girmesi, psikoteknolojinin etkinliğini artırmaya yardımcı olacaktır.
Hasta direncini azaltma teknikleri:

 1. Üç "evet" yöntemi - bir psikiyatrist hastanın kabul ettiği üç ifadeyi yapar. Bu, esnekliği devre dışı bırakmanıza izin verir, hipnotik öneriyi artırır;
 2. Konuşma - doktor hızlı ve çok konuşur, bir konudan diğerine atlayarak hastanın dikkatini özel sorular alır (bu doğru, beni anlarsın). Daha fazla bilgi ile yorgun, hasta önerisine daha duyarlı hale gelir.
 3. Üçlü sarmal - bu metodoloji çerçevesinde, psikiyatrist ilgisiz üç hikaye anlatıyor. İkincisi doğrudan öneridir. Finalde, hikayenin bozulduğu yerdeki ilk hikaye tamamlanmalıdır.

öneri

Hipnozun ana yöntemlerinden biri sözlü öneridir. Bu kategori gerçekleri, varsayım yöntemini, yanlış seçim tekniğini içerir. Truism, dinleyici tarafından verilen bir şey olarak algılanan bilinen bir gerçektir.

örnekler:

 • kendi nefesinizi hissedebilirsiniz - transa bir giriş;
 • her insan değişebilir - kendini geliştirme konusunda ayarlama;
 • sadece kendi deneyimlerini öğretebilir - eğitimde kurulum.

Varsayım yöntemi, konuşma ifadeleri üzerine inşa edilmiş belirli ifadelerin kullanımını içerir. Bir olay için belli bir olguyu takip etmelisiniz. Doktor 10'a kadar saydığını ve hastanın sakinleşeceğini söylüyor. Yanlış seçim yöntemi, hastaya bir hedefe götürecek birkaç seçenek sunmayı içerir.

etki

Bu yöndeki en büyük avantaj, hastanın kişiliğine en dikkatli tutumu olarak düşünülmektedir. Psikoterapist ona her zaman bir seçenek bırakır, ya terapiyi kabul edebilir ya da kabul edemez. Hipnozun özü, bir insanın kendi insanında arzu ettiği konsantrasyondur.

Hipnoz uzmanı, kişiye yalnızca bilinçli ve bilinçaltını etkileyen karmaşık birlikteliklerde rehberlik eder. Doktor nazikçe hastaya insan kafasına yerleştirilen engellerin üstlenilebilirliğini önerir. Terapi, kişiye seçeneklerin ve fırsatların genişliğini göstermelidir. Sonuç olarak, hasta pozitif deneyimine güven duyuyor, yeteneklerine ve yeteneklerine inanmaya başlıyor. Bu tutum, yaşam potansiyelinin canlanmasına katkıda bulunmaktadır.

Kendi kendine hipnoz

Herkes kendi kendine hipnoz yapabilir, teknik oldukça basittir. Bunun için en sevdiğiniz resmi görüntülemeye odaklanmanız gerekir. Bir manzara olabilir, doğal manzaralar olabilir, ilgileri çekmeli veya temkinli olmalıdır. Erotik içerik fotoğrafları tavsiye edilmez.

Resim, ayrıntılarda, ayrıntılarda dikkate alınmanın istendiği şekilde olmalıdır. Seans sırasında hasta rahat oturmalı, sandalyeye oturmalıdır. Zaman da önemli bir rol oynar, her şey için yeterli olmalı, aceleye izin verilmez. Bu amaç için en iyisi yatmadan önceki zamandır.

Zamanla, hastanın isteği üzerine trans halinden çıkma becerisi geliştirilecektir. İlk birkaç seans sıklıkla yavaş yavaş uykuya dalar. İlk olarak, oturum için yeterli zaman ayırmanız önemlidir. Hasta rahat bir pozisyon almalı ve resmi önüne koymalıdır.

Görüntü elde tutulabilir veya masadaki öngörülebilir alanda tutulabilir. Ondan sonra, resmi detaylı bir şekilde incelemelisin, istediğin detayları tamamla, detayları vurgula, fazlalıktan kurtul Yavaş yavaş, görüntü akla gelen görüntülerle değiştirilecektir. Hasta keyifli bir şekilde tezahür etmesine izin vermeli ve yolculuğun tadını çıkarmak önemlidir.

Sonuç

 1. Erickson hipnozu, bir kişinin iç potansiyelini ortaya çıkarmanıza izin veren yumuşak öneri alanlarından biridir.
 2. Özü dolaylı öneride yatar, olumlu tutumların yaratılması, sonuçta hastanın kendi kuvvetini gerçekleştirmesi, engelleri aşmayı öğrenmesi gerekir.
 3. Terapi, kişisel gelişim için psikotravma, nevroz, ilişkileri geliştirme gereğidir.

Pin
Send
Share
Send
Send