Rüya yorumu

Hipokrat'a göre insanların mizaçları - Bir kişinin 4 mizacı

Pin
Send
Share
Send
Send


Yunan doktor Hipokrat, M.Ö. 5. yüzyılda, vücuttaki hayati suların oranına dayanarak insanların mizacını farklılaştırma fikrini ortaya koydu. Bir kişinin davranışını ve onun düşünme ve yaşama şeklini doğrudan etkileyen sıvılardır. Davranışsal reaksiyonların sıvı teorisi, insan mizacı biliminin temelini attı ve Hipokrat'ın takipçileri ve öğrencileri tarafından rafine edildi.

Ablanın boşanmasından sonra insanların mizaçlarının kaderi nasıl etkilediği sorusu ile ilgilendim. Birlikte yaşama sırasında tam olarak ortaya çıkan mizaçların tutarsızlığından dolayı iki kişi aynı çatı altına giremedi. Kaderinizi ve gelecekteki çocukların kaderini mahvetmemek için mizaç konusunu baştan sona incelemelisiniz. Çünkü zihin odaklı bir süreç değil, her insanda doğal bir ilkedir.

Mizaç Öğretimi

Mizaç, bireyin sosyal bir ünite olarak oluşumu için temel olan biyolojik temeldir. Başka bir deyişle, vücuttaki organik işlemlerin özelliklerinden kaynaklanan bir dizi davranış reaksiyonudur. Mizaç insan yaşamında kazanılmaz, doğuştan verilir. Yaşam aktivitesi boyunca bir insan kendini bir kişi olarak tanır, kendisini çevreleyen realiteye verdiği tepkilerin özelliklerini tanır, ancak bu reaksiyonları kontrol etmez ve yaratmaz.

Dikkat! Eski Yunancadan çevirilerde mizaç, doğru ölçü ve orantılılık anlamına gelir.

Eski Yunan bilim adamı şifacı Hipokrat, her doktorun enstitüden mezun olduktan sonra söylediği yemin, insanın özünü ve davranışsal özelliklerini bilmek için büyük çaba harcadı. Çok sayıda deney ve yansıtma sırasında, bilim insanı, olanlara verilen tepkilerin vücuttaki sıvıların etkisinden kaynaklandığı sonucuna varmıştır.

Bilim adamı hayati öneme sahip meyve suları arasında sayıldı:

 • kan;
 • safra (siyah ve sarı);
 • balgam (mukus).

Örneğin, kan insan vücudunu ısıtır, bir ısı kaynağıdır. Reflü vücudu soğutur, sarı safra iç ortamı kurutur, siyah safra vücudun iç ortamlarının nem seviyesinden sorumludur.

Böylece, Hipokrat insanın özü ve biyolojik süreçlerle doğrudan bağlantılı özelliklerinin araştırılmasını başlattı.

Hipokrat'ın takipçileri ve öğrencileri mizaç teorisinin gelişimini sürdürdüler: Claudius Gallen mizacın tipolojisini tanımladı. Daha sonra, Hipokrat ve Gallen'in mizaç tiplerine humoral denildi. Teorinin gelişimine Alman filozof Immanuel Kant da devam etti ve dört insan mizacının tam bir tanımını yaptı:

 1. sanguin;
 2. choleric kişi;
 3. balgamlı kişi;
 4. melankolik.

Kant ayrıca, sanguin ve melankolik reaksiyonların duygu ve duygulardan kaynaklandığını ve kolinerjik ve flegmatik reaksiyonların insan aktivitesinden kaynaklandığını da açıkladı. Buna göre, cholerik ve flegmatik tezahürlerinde çok aktiftir ve sanguine ve melankolik - duygusaldır.

Hipokrat tarafından insan mizaç özellikleri:

 1. Choleric mizaç türü sarı safra ile kontrol edilir.
 2. Sanguine'de çok miktarda kan var.
 3. Melankolik siyah safra tarafından kontrol edilir.
 4. Balgam gövdesi soğuk sümük ile doludur.

Kant'a göre mizacın özellikleri:

 1. Sanguine neşe ve dikkatsizlikten farklıdır.
 2. Melankolik kaygı ve karanlık ruh hali gösterir.
 3. Choleric hızla yanar ve çabucak ilgisini çeken konuyu soğutur.
 4. Flegmatik, soğukluk ve ilgisizlik, farklı tembellik gösterir.

Modern mizaç teorileri

Mizaç doktrininin modern yorumu, sadece her insanın her türlü mizaçtan ibaret olduğu, ancak bunlardan birinin baskın olduğu ifadesinde farklılık gösterir. Bununla birlikte, bilim adamlarının insan davranışının şekil türüne bağımlılığını iç sıvıların etkileşimine göre daha fazla düşünmesi daha olasıdır.

19. ve 20. yüzyılların başında bir grup Avrupalı ​​bilim insanı, mizacın, bireyin vücut yapısının anayasal özellikleri ile ilişkisi teorisini geliştirdi. Örneğin, Alman psikiyatrist Kretschmer, zihinsel hastalıkların vücut yapısının anayasal özellikleri ile ilişkili olduğu fikrini ortaya koydu:

 1. Asthenics - kırılgan bir açısal yapı; Teorinin yazarı onlara leptosomatik demeyi önerir.
 2. Pickwick - büyük boylu bir adam, bazen namlu şeklinde bir şekle sahip. Differs durdu.
 3. Atletik - belirgin bir yağ tabakası olmayan kaslı tip. Dar kalçalara sahip geniş bir omuz kemerine sahiptir.
 4. Displastik farklı yanlış fiziki. Örneğin, çok büyük veya küçük.

Kretschmer, asteniklerin şizofreni ve atletlerin epilepsiye eğilimli olduğu psiko-tiplerine ilişkin gözlemlerinden sonuçlar çıkardı.

Daha sonra, bir Amerikalı psikolog ve bilim adamı V. Sheldon, vücut yapısının anayasal özelliklerine bağlı olarak üç somatip tanımladı:

 1. endomorfik;
 2. mezomorfik;
 3. ektomorfik.

Endomorfik tip, büyük bir yağ tabakasının varlığı ve aşırı iç organ gelişimi ile karakterizedir. Bu bireyler fiziksel olarak gelişmemiş ve zayıf görünüyorlar.

Mesomorfik tip atletik vücut geliştirmeye aittir ve yağ tabakası yerine gelişmiş bir kas yapısı ile ayırt edilir. Bu bireyler, kural olarak, iyi sağlık, güçlü irade ve neşe var.

Ektomorfik tip, iç organların ifade edilmemiş gelişiminin yanı sıra yağ tabakası ve kasların yokluğu ile karakterize edilir. Bu bireyler kolayca heyecan verici, etkilenebilir ve savunmasızdır.

Sheldon, dördüncü başka bir mizaç türü olduğunu savunuyor: karışık. Ancak, gözlemlerine göre, bu tür oldukça nadirdir.

Ayrıca, Sheldon, bir kişinin içe dönüklük ve dışa dönük niteliklerini fiziği ile birleştirmeyi önerdi, bunun sonucunda 3 kişilik türü belirledi:

 1. vistserotoniki;
 2. somatotoniki;
 3. tserebrotoniki.

Visserotonikler iç duyuların baskınlığı ile karakterize edilir, somatototonikler aktivite ve eylemdeki mizaçlarını gösterirler, serebrotonikler analitiği ve harekete geçmeyi düşünür.

Kişiliğin özü teorisindeki somatik özelliklere vurgu yapılmasına rağmen, bireyin zihinsel tezahürlerinin akıcı fikri yürürlükte kalır. Bu nedenle, Hipokrat ve takipçilerinin öğretisi, insanın özü ve zihinsel özellikleri hakkındaki teorilerde hala temel olmaya devam etmektedir.

Mizaç özellikleri

Bir kişinin 4 mizaç ayrıntılarını ele alalım.

iyimser kişi

Denge ve sağlıklı iyimserlikle karakterize, insan doğasının en önde gelen temsilcilerinden biridir. Sanguine, bir kişinin en iyi özelliklerini kişiselleştirir:

 • sağlıklı duygusallık;
 • neşeliliktir;
 • sakin;
 • kendine güven;
 • sosyallik.

Sanguine adamları grupların liderleridir, rahat bir zihinsel atmosfer yaratırlar, başarısızlıklar nedeniyle kalplerini kaybetmezler, daha iyi bir gelecek hedefler. Bir türün dezavantajı, idrar tutamama vaat ediyor, ancak buna genellikle koşullardaki bir değişiklik neden oluyor. Hipokrat teorisine göre, bu tip bir kişilik bolluğun sonucudur.

Dikkat! Sanguine insanları değişen koşullara kolayca uyum sağlar.

Ayrıca sanguine esnek bir zihin, sağlıklı zihinsel aktivite, performans ve kişilerarası becerileri karakterize eder. Ancak, tutarsızlıklarla karakterizedirler, bu yüzden tamamen sanguine kelimesine güvenmemelisiniz.

Sanguine insanları keder ve endişe duyabilir mi? Evet, olumsuz duygular da karakteristik, ancak çok hızlı ve yoğun bir şekilde geçiyorlar. Başka bir deyişle, sanguine insanları çoğunlukla duygusal dengededir ve şiddet içeren duygular (olumlu ve olumsuz) yaşamlarında kısa bir bölüm haline gelir. Bu insanlar hayatlarını mümkün olduğu kadar basitleştiriyor, herhangi bir çarpıklığı ortadan kaldırabiliyorlar.

Dikkat! Sanguine, etkileyici jestleri ve mobil yüz ifadelerini ayırt eder.

Yerde iki ayağa sıkıca oturan ve bolluğunun tadını çıkarabilen sertleşmiş materyalistlerdir. Romantik dürtü ve tefekkürlerle karakterize edilmezler, bulutlarda nasıl hayal kurup, uçacaklarını bilmiyorlar. Maddi zevkler yoksa, sanguine insanları acı çeker. Özellikle fon eksikliğine müsamaha göstermeyin. Belki de mali eksiklik sanguine diğer mizaç türlerinin temsilcilerinden daha fazla şey yaşamıştır.

melancholiac

Eğer mizaçlı bir insan canlı ve hareketli bir birey ise mizaç eksikliği ya da yokluğu melankoli yoluyla aşırı derecede ifade edilir. Bu insanlar çok hassas ve savunmasızdır, herhangi bir olay onları duygusal dengelerinden çıkarabilir ve üzebilir. Hoş olmayan bir durum meydana gelirse, melankolik kişi bunu dayanılmaz bir kötülük olarak görür. Bu insanlar karamsarlığa ve umutsuzluğa meyillidir.

Dikkat! Melankolik başlangıçta negatife ayarlanmış, susuzluk ile karakterizedir.

Melankolik özellikleri yaratıcı başlangıcı ile ilişkilendirilebilir. Analitik bir zihniyetleri var ve tefekkür etmeye meyilli. Melankolik insanlar, choleric ve sanguine benzemeyen işleri baştan sona getirebilirler. Güvenilir olabilirler.

Çevreleyen gerçeğe karşı kırılganlık ve ağırlaştırılmış tepki, sinir sisteminin iyi düzenlenmesi nedeniyledir. Bu kalitenin olumlu bir başlangıcı var: melankolik arasında birçok seçkin müzisyen ve sanatçı, şair ve besteci var.

Melankoliyi sürekli uyanıklık, endişe ve endişe ile tanımlayabilirsiniz. “Ne olduğu önemli değil” - bu melankoliyle ilgili. Melankolik insanlar, henüz yaşanmamış, muhtemel düzlemde olan sorunlar hakkında endişelenmeyi başarırlar. Dünyayı koyu tonlarda görmek, yenilmeyen şeyleri üzmek ve kendilerini olumsuz bir deneyimle sarmak, bu tür mizaç temsilcilerinin ayırt edici özellikleridir.

Dikkat! Melankolik zayıf yüz ifadeleri, düşünceli zihin, gestülasyon eksikliği ve düşük ses ile tanınabilir. Melankolik yalnızlığı tercih eder ve gürültülü bir topluma ve eğlenceye hayal eder.

Melankolik insanlar kendilerini kilitlemiyorlar ve kolayca iletişim kurabiliyorlar, ancak karamsar bakış açılarını ifade etme fırsatı için. Dünyanın her yerinde kırgın bıraktıkları çatışmaya ve anlaşmazlığa gidebilirler. Haksız yere kırgın ve kırgın hissetmeyi severler: Bir komşuya şikayet etmek için bir şeyler vardır.

Olumlu nitelikleri arasında örgütlenme ve faaliyetlerini planlama becerisi vardır. Bu, gelecekte kendinden emin olma arzusu ve güvenli bir gelecek arzusundan kaynaklanmaktadır. Ancak küçük herhangi bir şey, yaşamları ve hatta tüm ülkenin kaderi için panik ve korku durumuna yol açabilir.

phlegmatic kişi

Karakterin balgamlı doğasının olumsuz değerlendirilmesine rağmen, bu insanlar birçok olumlu özelliğe sahiptir. Örneğin, her zaman sakin ve sarsılmaz olan duyguların ifadesinde kısıtlanırlar. Değişen koşullara ve yeni yaşam koşullarına adapte olmaları zordur, ancak balgamlı insanlar esneklikleri ile ayırt edilirler ve özel kayıplar olmadan zorluk çekebilirler.

Balina aşina olmayan bir ortamda uyuşukluk ve düşük aktivite, doğal yavaşlık ve inisiyatif eksikliği nedeniyle olumsuz niteliklerle ödüllendirildi. Melankoliklerin aksine, panik yapmazlar ve sabırla herhangi bir sıkıntıya katlanırlar.

Dikkat! Düşüncelerini kısaca ifade edebilen, alçak iletişimsel olan felsefi, konuşmaya aktif yüz ifadeleri ve jestleri eşlik etmiyor.

Balgamlı olmanın olumlu nitelikleri arasında çatışma olmadığı belirtilebilir: bu insanlar herhangi bir stresden kaçınırlar ve keskin köşeleri nasıl düzelteceklerini bilirler. Melankolide olduğu gibi, iş sona erdi ve ışığın hızıyla ilgi alanlarını değiştirmeyin.

Balgamlı kişiler aceleci sonuçlara ve kızarıklık kararları vermeye meyilli değildir. Bir senet veya niyeti onaylamak için artılarını ve eksilerini dikkatlice tartmaları gerekir. Güçlü bir sinir sistemi ve "kalın zırhı" var. Flegmatik dengesizlik yapmak ve düşmanı yapmak çok zordur.

Dikkat! Flegmatik insanlar manevi değerleri temel değerler olarak görür: hayırseverlik, bencillik, nezaket ve hoşgörü. Her zaman zor anlarda yardım eli verir.

Karakterin iç içe geçmiş olmasına rağmen, eski güvenilir arkadaşların şirketini seviyorlar. Felsefeci sıcak düşünceli bir şirkette rahat: Onlarla verimli bir şekilde onun hakkında sessiz kalabilirsiniz. Ancak, balgamlı insanın hakaret ve saldırılara karşı ilgisiz kalacağına inanmak doğru değildir. Sıkı çalışırsanız, onu kuduz durumuna sokabilirsiniz. Ve sonra hiç kimse için iyi olmayacak: Balgamlı kişi kurbanını topuklarında inatla takip ederek zorlu bir avenere dönüşebilir.

asabi konu

Bu mizaç türü insan duygularının tezahürlerinde ateşli, aktif, cesur ve sınırlanmamış karakteristiği karakterize eder. Her zaman lider pozisyonunu seçer, tabi tutmaya tahammül etmezler, anında karar alırlar ve anında bilgi toplarlar. Tartışamazlar, tavsiye edemezler: Choleric her şeyi diğerlerinden daha iyi bilir. Uyuşmazlığı kişisel bir meydan okuma olarak kabul ederler ve tavsiyeyi seçim özgürlüğüne bir yaklaşım olarak görürler.

Dikkat! Cholerics, fidget'lar, üretken fikirlerin üreteçleri ve ilerlemenin motorlarıdır. Yüksek sesli bir ses, liderlik alışkanlıkları, canlı yüz ifadeleri ve aktif jestlerle ayırt edilirler.

Dürtüsellik ve huzursuzluk genellikle skandallara ve çatışmalara karşı boğucu olur. Görüşlerini yumruklarıyla savunan, gerçek için savaşmaya hazır olanlar. Bunlar arasında, karmaşasızlıklarında histeriye giren birçok psikopat var. Şerefiye ve huzur - bu choleric ile ilgili değil.

İhmal, başlamış olanın tamamlanamamasına bağlanabilir. Choleric, herhangi bir işletmeye olan ilgisini hızlı bir şekilde kaybeder ve pişmanlık duymadan, işi bitirmeden işten çıkar. Sorumlu emirlere güvenilmezler.

Choleric kişilerin bir başka parlak özelliği de her şeyde ilk, ana, özel olma arzusu. Onlar asiler, politikacılar, kalabalığın kışkırtıcıları. Choleric elebaşı olmadan hiçbir politik eylem tamamlanamaz. İddialı hareketler, hızlılık, dürtüsellik, heyecan, hızlı konuşma ve gerçeği süslemek için sevgi - bu tipik bir boğucu. Her zaman önce saldırırlar, çünkü çıkarlarının korunmasının bu olduğundan emin olurlar.

Choleric - tehlikeli düşmanlar. Düşmanlarını yalnızca ahlaki değil, aynı zamanda fiziksel olarak yok etme fikrine de takıntılıdırlar. Bir bela denizine maruz kalmamak için yoluna girmemek daha iyidir. Ancak, bolerik insanlar olduğu kadar çabuk yanarlar. Böylece bir süre sonra öfkeleri tamamen kayboluyor ve güvende oluyorlar.

Sonuç

Kendinizi yeniden eğitmek ve doğuştan gelen mizacın olumsuz özelliklerini düzeltmek mümkün müdür? Doğuştan gelen karakter özelliklerinin etkisinden tamamen kurtulmak imkansızdır, ancak duyguları kontrol altına almak tamamen başarılabilir bir amaçtır. Kendi kendine eğitim, açık bir hedef ve doğru çevre bir insanda çok şey değiştirebilir.

Pin
Send
Share
Send
Send