Rüya yorumu

Dualite: Nedir ve bir insanın hayatını nasıl etkiler?

Pin
Send
Share
Send
Send


Çocukluğumuzdan beri bize neyin kötü neyin iyi olduğunu öğrendik, bu şekilde davranabilirsin ve yapamazsın. İyilik ve kötülük vardır, doğruluk ve yalanlar, sevgi ve nefret. Pek çok şey bize tam olarak karşıtların örneği ile açıklanmakta, bir çocuğun dünyasını siyah beyaz olarak resmetmektedir.

Tüm eylemler doğru ya da yanlış olarak değerlendirilir ve biz kendimiz iyi ya da kötü oluruz. Ama sonuçta, dünyada başka birçok renk var, her şeyi farklı kutuplara indirgemek gerekli mi? Dualitenin ne olduğunu ve karanlık ile aydınlık arasında sonsuz bir seçim olup olmadığını görelim.

Dualite kavramı

Dualite kutuplaşma, karşıtlara bölünmedir. Muhalifler dünyasında yaşadığımızı söylüyorlar: Gündüzün gecesi, kötülüğe karşı kazanılan iyi zafer, ısı soğuktan uzaklaşıyor. Kutuplardan birini, bu konumdan neler olup bittiğini görmek için çabalamamız ve öğrenmemiz gereken biri olarak empoze ediyoruz. Başkalarına ve kendimize değer veriyoruz, her şeyi bir miktar mutlakla karşılaştırmaya çalışıyoruz, ama gerçekten var mı?

Bütün karşıtlar sadece insanın aklında var. Doğada karşıtlar el ele gider, sadece olaylar olur ve tüm değerlendirmeler insan tarafından yapılır. Kurt tavşanı yedi - iyi mi, kötü mü? Bir kurt iyidir, bir tavşan çok iyi değildir, sadece eylem ve sonuçları vardır.

Karanlık her zaman kötülük ile ilişkilidir, ışık iyi ile. Bununla birlikte, eğer karanlık yoksa, ışık olmaz, çünkü bir kutup ikincisi olmadan var olamaz. Bu tür kutuplar, neler olduğuna dair değerlendirmelerimizin en uç noktalarıdır. Muhalifler sürekli mücadele ile kredilendirilir, ancak aynı ölçektedirler, bu nedenle birinin diğerine karşı kazanması imkansızdır.

Herhangi bir olayın değerlendirilmesi özneldir. Aynı hareket farklı şekilde değerlendirilebilir: Biri onun içinde iyi bir tezahürü görecek, diğeri kötülük, üçüncü kutuplardan birinde olanlara uymayacak. Üçüncü konum, en doğru olanı, şeylerin nesnel bir bakış açısını ima etmesidir.

İyi niyet

Herkes cehenneme giden yolun iyi niyetle asfaltlandığını duymuştur. Bu aynı zamanda dualitenin tezahürlerinden biridir, insanlar iyi bir şey yapmak isteyenlerin daha fazla kötülük yapmasına neden olur. Genellikle, bu durumda, iyi bir fikir ön plana çıkarılır, ancak gerçek durumlar ve olası sonuçlar dikkate alınmaz. Örneğin, zorba bir kocası olan bir aileyi, çocukların babası olan bir çocuğu kurtarma isteği, çocukların sürekli stresle ve dayakla büyüdüğü gerçeğine yol açar, anne antidepresanlara oturur ve bunun sonucunda yaşamları cehenneme döner. Fakat fikir güzel!

Herhangi bir iyi kalite, başlangıçta doğru olan herhangi bir düşünce, yararı olmadığı zaman, sadece zarar verdiğinde, saçma noktasına getirilebilir. Böylece, Engizisyon zamanlarında, birçok masum kadın işkence gördü ve yakıldı, hepsi erdem arayışı içinde Kurtarıcı adına.

Dualite insan yaşamını nasıl etkiler?

Muhalifler çocukluğumuzdan beri kafalarımızda sıkıca yaşıyorlar. Tüm olayların iyi-kötü perspektifinden değerlendirilmesi, normal bir yaşam kurmada ve insanlarla iyi ilişkiler kurmada hiçbir şekilde yardımcı olmaz. Sonuçta, tüm hareketler beyaz veya siyah tonlarda boyanır. Bu durumda, aynı davranış farklı durumlardan da kaynaklanabilir. Çok kategorik değerlendirmeler resmin tamamını görmeyi imkansız kılıyor, görüşlerini zorlu ve sınırlı tutuyor.

Dualitenin bazı belirtilerini düşünün:

 • Her şeyi doğru yapma arzusu. Bunda yanlış bir şey yokmuş gibi görünüyor. Ancak, bu pozisyondaki herhangi bir eylemin değerlendirilmesi, bizi her zaman belirli bir duruma uygun olmayan genel kabul görmüş tutumların yönlendirilmesine zorlar. Böyle bir arzu, aksine herkesten farklı olma korkusunu, kendi kararları için sorumluluk alma korkusunu göstermektedir. İşte sınırlamalar, “kurallarının” doğru olmadığı ihtimalini bile kabullenmedeki isteksizlik.
 • Hatalar kötü. Çocukluktan gelen aynı inanç: doğru yapmak iyi, hata yapmak kötü. Bazıları için, hata korkusu hiçbir şey yapmama arzusuna dönüşüyor, yanılmamak için değil. Ama biz öyle öğreniyoruz. Ayrıca, hatayı hayattaki müteakip değişikliklerden ayırmak bazen imkansızdır. Boşanmaya yol açan başarısız evlilik bir hatadır, ama sevilen bir çocuk o zaman bu hatanın sonucudur? Her şeyi siyah beyaz terminolojiye ayarlamanıza gerek yok, daha esnek olmanız ve olayları olduğu gibi algılamanız gerekiyor.
 • İyilik, cömertlik, duyarlılık gibi iyi nitelikler var, kötüler var: inatçılık, dikkatsizlik, sersemlik. Bununla birlikte, buradaki amaç niteliklerin kendisinde değil, tezahürü ve kullanım durumlarıdır. Bu yüzden inatçı vakasını koruyarak seni saldırıya götürebilir. Fakat aynı zamanda amacını inatla izleyecektir ve burada özünde aynı inatçılık olan bir amaç duygusu gösterecektir. Hassas insanlar insanlarla empati kurabilir, güzelliği hissedebilir, kendilerini eserlerinde bulabilirler, ancak rahatsız edici kelimelerden kolayca zarar görebilir veya kalıcı olarak bazı olayları eyleme geçirebilirler.

Kafanda dualite ile ne yapmalı

Bir kişi genellikle dualitelerin varlığından habersizdir. Onun için kutuplardan biri var ve ikinciye aldırış etmiyor. Örneğin, bir kişi özgürlük ister. Fakat bilinçaltında ikinci bir kutup da var - özgürlük eksikliği. Bir birey özgürlük için ne kadar çaba harcarsa, özgür olmadığını da o kadar çok hisseder. Çoğunlukla kölelerin özgürlük istediğine karar vermelisin, ancak özgürlüğü düşünecek özgür bir adam olmayacak, zaten buna sahip. Aç olan, dolu olmak istiyor. Zenginlik hakkında düşünen - kendini kötü hissediyor. Bir şey için güçlü bir arzu varsa, o zaman içinde ikinci bir kutup var.

Bu dualitenin tezahürü, insanlar üzerinde kazanmak için genellikle dinler, topluluk liderleri, mezhepler tarafından kullanılır. Aynı zamanda, kutuplardan biri mutlak iyilik rütbesine yükselmiştir, bir kişinin kendisinden mahrum kaldığını hissetmeye başlaması için ihtiyaç duyulması konusunda çok fazla söz vardır. İyi bir fikir adına kördür ve bazen de korkunç davranışlarda bulunur.

Böyle bir tuzağa düşmemek için, dualitelerin varlığını bilmeniz ve onlarla çalışabilmeniz gerekir. Aşağıdaki eylemler, kendinizi karşıtların etkisinden kurtarmanıza ve etrafınızdaki dünyaya nesnel olarak bakmanıza yardımcı olacaktır:

Kendine sorular sor:

 • benim için önemli olan nedir?
 • Hayatta neyi değiştirmek isterim?
 • ne istiyorum
 • neden korkuyorum
 • Kendim hakkında ne düşünüyorum?
 1. Şu anda sizin için en önemli olanı vurgulayın. Örneğin, zengin ol. Bu, sizinle ilgili olan dualitenin kutuplarından biri olacak.
 2. İkinci direği al. Birincinin karşıtı olmalı. Bizim durumumuzda, olacak - fakir kalmak. Veya fakirleşmek. Seçenekler farklı olabilir, içlerinde en güçlü duygulara neden olan, kendini dinlemelisin. Böylece “zengin olmak - fakir olmak” ikilemini oluşturacaksınız.
 3. Hedeflere ulaşmayı zorlaştıran mahkumiyetler genellikle dualitelere dokunur. Onlarla çalışma sürecinde, pek çok bilgi ve hatıralar ortaya çıkabilir, öyle görünüyor ki, bu kutuplarla hiçbir ilgisi yok, ama aynı zamanda üzerinde çalışılması gerekiyor.
 4. Dualitelerle hem bağımsız olarak hem de bir uzmanla çalışabilirsiniz. Bireysel çalışma, karşıtların, meditasyonların, onaylamaların ve diğer alıştırmaların derlenmesini içerir.

Ana bulgular

Videoyu izle: GEÇİŞ (Ağustos 2022).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send