Rüya yorumu

Kendine güven: psikologların tavsiyesi

Pin
Send
Share
Send
Send


Kendinden şüphe duymak çoğu zaman bir kişinin açılmasını ve potansiyelinden en iyi şekilde yararlanmasını önler. İlginç bir fikir vardı, uygulaması için bir plan bile vardı, ama haince düşünceler "ama aniden işe yaramaz", "yapamam" diyerek kökündeki inisiyatifinizi mahvetti. Birçok insan vasat bir yaşam sürmeyi tercih ediyor, daha fazlasını hak etmelerine rağmen denemekten korkuyorlar.

Kendinden şüphe duymanın nedenleri

Neden kendilerine inanan bu kadar az insan var? Nedenler farklı olabilir, hadi ana olanları analiz edelim.

 • Eğitim. Genellikle, ebeveynler ve büyükanne ve büyükbaba komplekslerin gelişiminde bize yardımcı olurlar. Bir çocuk genellikle çocuk olarak azarlanırsa, ne kadar aptal olduğunu, kendisinin hiçbir şeyi yapamayacağını söyler, bu bilinçaltında ertelenir ve genellikle hayatı boyunca bir insanla kalır. "Bizim için çok pahalı", "Paranız yok", "Hak etmediniz" diyebilecek tarafsız ifadeler. Zaten yetişkin olan bir kişi kendini değersiz görmeye devam ediyor ve iyi bir şirkette röportaj yapmaya karar veremiyor, pahalı bir araba alıyor ve muhteşem bir kadınla buluşuyor.
 • Başkaları tarafından alay hareketi. Bunlar, diğer çocukların çocuğa güldüğü veya yetişkinlerin olumsuz görüşler dile getirdiği zaman yaralanmaları olabilir. Daha olgun yaşta, farklı şekillerde olmasına rağmen, bu daha az yaygındır.
 • Transfer edilen arızalar. Doğru ruh hali ile çok şey öğretebilirler, ancak kendilerine olan inançlarını kırabilirler. Sonra bir insan hiçbir şey için iyi olmadığını düşünmeye başlar, başaramaz, bir kaybedendir.
 • Sevdiklerinizden destek eksikliği. İnsanlarımızın söylediklerine inanıyoruz ve bu nedenle başkaları bize inanmıyorsa kendi yeteneklerimizden şüphe etmeye başlıyoruz. “Bu ne saçmalık! İşe resmi işe dön, aksi takdirde başarısız olursun.” Bu tür ifadeler, özellikle bir insan yeni bir işe başlamaya çalışıyorsa ve şu anda yandan desteğe ihtiyacı varsa, kendine olan inancı büyük ölçüde zedelemektedir.

Kendine güvenen adam: O nedir?

Kendine güvenmek ne anlama geliyor? Birçoğu bunu tam olarak anlamadı, ancak ne için çaba göstereceğini bilmek için bunu anlamak gerekiyor.

Kendine güvenen bir insan kendine inanır ve başkasının ona inanmasını beklemez. Bu, topluma karşı çıkma, kendi bakış açılarına sahip olma ve savunma istek ve cesaretinin varlığını ifade eder. İç huzuru var, şüphe yok ve önemsizlere karşı gergin değil. Başkalarının görüşlerine bakılmaksızın, arzu ettiği bir amacı var.

Böyle bir insanın iç gücü hissedilir. İnsanları kendine çekiyor. Kendine güvenen bir insanla buluşmayı kolaylaştırır ve sıklıkla istediğini elde eder.

Belirli bir nitelik kümesiyle doğmanız gerektiği izlenimini edinebilirsiniz ve gerisi sadece başının yükseğe çıkmasıyla hayattan geçerken kıskançlıkla izlenmesi gerekir. Ancak bu durum böyle değil. Kendine güven geliştirilebilir, komplekslerden kurtulabilir ve istediğiniz şekilde olabilirsiniz.

Tabii ki, bu çok zaman ve çaba gerektiren zor bir iştir. Fakat hayatınızın ustası olmayı ve kendinizden şüphe etmeyi ve önemsizlere karşı gergin olmayı her zaman durdurmayı hak etmiyor musunuz?

Ciddi yaralanmalar ve kompleksler bir uzmanla çalışmak daha iyidir, ancak kendinize güven duymanıza yardımcı olacak tavsiyeler vardır.

Kendine güvenen bir insan olmak için ne yapmalı

 1. Kendine güven imajını hayal edin ve kafanızda gezinin. Farklı durumları ve bunlara nasıl tepki verdiğinizi sunabilirsiniz, ancak bugünün konumundan değil, kendinden emin bir kişinin konumundan. Bu tür zihinsel eğitim, farklı durumlarda uygun davranış kalıpları oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Bu görüntü düşüncelere sıkı bir şekilde yerleştirildiğinde, yaşamınıza sızmaya başlayacaktır.
 2. Kendine güvenmiş gibi davran. Kendine güven kazanmış gibi davran. Bu şekilde davranma alışkanlığını oluşturacak ve kendinize daha çok güveneceksiniz.
 3. Hedefleri belirlemek ve onlara ulaşmak. Hemen Everest'e tırmanmayı planlamanıza gerek yok. Amaç küçük olabilir: bir resim çizin, hızlı bir okuma kursu alın, klavyede kör yazma yönteminde ustalaşın. Elde edilebiliyor olmalı ve sonuç alsın ki başarıldığını görebilsin. Bu, özgüvenini büyük ölçüde arttırır ve özgüven seviyesini arttırır.
 4. Arızalarını kabul et. Bu, daha iyi olmak için çaba göstermemeniz gerektiği anlamına gelmez. Aksine, eksiklikleri kabul etmekle, şeyleri kendi isimleriyle adlandırırsınız, bu da durumu düzeltmeye hazır oldukları anlamına gelir.
 5. Şüphe normaldir. Aklı başında herhangi bir kişi bazen endişelenir ve şüphelenir. Bu yüzden doğru çözümü arıyoruz.
 6. Karakterinizin güçlü bir listesini yapın ve onları hatırlayın. Değerlerine dikkat et, kendine inanmana yardımcı olacak.
 7. Mükemmeliyetçi olmayın. Bu tür insanlar sonuçtan her zaman memnuniyetsizdir, çünkü mükemmelliği başarmak çok zordur. Yeni bir işe başlamayı daha zor buluyorlar, çünkü ilk önce her şeyi en küçük ayrıntıya kadar düşünmeniz gerekir ve bu genellikle imkansızdır.
 8. Büyümek ve gelişmek. Gelişimini izlerken, kendine saygı duymaya başlayacaksın, ve kendine güvenmenin yolu bu.
 9. Kendinizi başkalarıyla değil, geçmişte kendinizle karşılaştırın. Geçen seneden daha iyi oldun mu? Yeni bir şey öğrendin mi? Tecrüben var mı? Öyleyse, gurur duymanın bir nedeni var ve sınıf arkadaşınızın zaten üçüncü bir iş açtığı önemli değil. Herkesin kendi yolu ve hedefleri vardır.
 10. Kendinize şu soruyu sorun: peki ya bu? Sınavda başarısız oldun - peki ne olmuş? Adamı attı - peki ya ne? Böyle bir düşünce zinciri, yaşamın sona ermediğini, onarılamayacak hiçbir şey olmadığını anlamamızı sağlayacaktır.

Başkalarıyla iletişim nasıl kurulur?

İnsanlar genellikle başkalarının görüşlerine çok maruz kalmaktadır. Bu nedenle, benlik saygınızı koruyacak ve en verimli ilişkiyi oluşturacak basit kuralların iletişimine uymanız önemlidir. Unutmayın, hedefleriniz ve istekleriniz öncelikli olmalı. Sınır koymaktan ve insanları reddetmekten korkmayın. Bazen kendinden şüphe etmek bir insanın herkese yardım etmesine neden olur, çünkü hayır demek korkutucu. Başkalarına yardım etmek iyidir, ama önce kendinle ilgilenmelisin.

 1. Sizi eleştirenlerle iletişimi azaltmaya çalışın. Zaten kendine güven yoksa, neden birisinin kendilerine olan inancın kalıntılarını ezmesine izin verdin? Sizi destekleyebilecek pozitif görüşlü insanlarla iletişim kurmaya çalışın.
 2. Herkesin kusurlarını gözlemlediği ve fark ettiği, dünyadaki en ilginç kişi olmadığınız gerçeğini kabul edin. Bazı insanlar kendi hatalarının herkes tarafından farkedilir olduğunu düşünüyor. Aslında, çoğu insan pek ilgilenmez. Düştü, sarsıldı, devam etti. Birisi buna güldü, yakında unuttu.
 3. Yardımsever ol. Gülümse, diğer insanlarla ilgilen, onlara yardım etmeye çalış, ama elinden gelenin en iyisini yap.
 4. En kusursuz, en zeki, tecrübeli vb. Görünmeye çalışmayın. Doğru izlenim yaratmanın, çok fazla çaba sarf etmenin ve kendinize olan inancın gelişimine katkıda bulunmama konusunda sürekli düşünceler. İşin garibi, ama zayıf yönlerini kabul ederek, kişi daha güçlü ve daha güvenli hale gelir.
 5. Söylesene. Bazıları başkalarını memnun etmek için kendi bakış açılarını terk eder, ancak bu yanlış bir yoldur. Fikriniz çoğunluktan farklı olsa bile, cesaretinize saygı gösterilecek ve her zaman kabul eden kişi başkaları tarafından zayıf bir kişi olarak algılanacaktır.
 6. Alçakgönüllülüğü unut. Tabii ki, haklarınız hakkında bağırmanıza gerek yok, ancak size ait olması gereken şey için başvurmaktan korkmayın. Maaş zammı istiyorsan, patronuna git, anlat ve tartış. Öyle olur ki, sorulan ve utangaç olanların ödemeleri artar - fasulyede kalır.
 7. İnsanlardan korkma. Ayrıca senden korkuyorlar. Birçoğumuz kendimize güvenmiyor, korku ve şüpheler var. Aramızda mükemmel olanlar yok.

Ana bulgular

Pin
Send
Share
Send
Send