Rüya yorumu

Duygularınızı kontrol etme - rahatlama tekniklerinin kullanımı

Pin
Send
Share
Send
Send


Her gün onlarca duygu yaşıyoruz ve onlara her zaman direnemiyoruz. Kaynağa bakılmaksızın, duyguların hayatlarımız üzerinde çok büyük bir etkisi var. Ruh halimizi ve çevreye karşı tutumumuzu belirler, diğer insanlarla ilişkilerimizi etkiler. Duyguları kontrol etmekte zorlanıyorsanız, bu makaleyi mutlaka okuyun! Etkili gevşeme teknikleri sunar.

Duygular ve duygular arasındaki fark

Duygular kısa süren deneyimlerdir. Değişken yoğunluğa sahip günlük durumlardan kaynaklanırlar. Bir insanın yaşadığı ana duygular:

 • korku;
 • öfke;
 • üzüntü;
 • sevinç;
 • yazık;
 • Sürpriz.

Duygular, duygulardan daha hızlı gider, ancak genellikle yaşam boyunca “öğrendiğimiz” duygularla karıştırılır, farklı insanlarla iletişim kurar. Bağlanma, aralarında birçok duygu içerebilir:

 • aşk;
 • dostluğu;
 • hayal kırıklığı;
 • kıskançlık.

Ancak, ortaya çıkan duyguları etkilemiyoruz, isteklerimizden bağımsız olarak onları hissediyoruz. Duyguların neden olduğu düşünce ve davranışları etkileme yeteneğine sahibiz, ancak onları hemen tanımalı ve bunlara cevap vermeliyiz.

Bir örnek, ebeveynler tarafından sıklıkla kullanılan yasaklardır. Örneğin: bir genç annesine yalan söyledi, bu yüzden cep telefonunu bir ceza olarak aldı. Kişinin diğeriyle hiçbir ilgisi olmadığı gerçeğinin yanı sıra, ebeveynin duyguları devraldı - anne aldattı çünkü sinirlendi. Öfke sonucu, çocuğu cezalandırma fikri doğdu.

Ebeveynler, özellikle bu duygular tatsızsa, kendilerini hissettiklerini kabul etmek istemezler. Çaresizliklerini, suçluluklarını ve aşırı etkinliklerini gizliyorlar. Bu nedenle, çocuklarının yetişmesini daha iyi hale getirmek için çocuklarını geliştirmek isteyenler, duygularını ve duygularında neler hissettiğini yaşamaya teşvik etmelidir.

Duygularla ve duygularla savaşmak

Her birimizin farklı duygu ve hisleri deneyimleme hakkı vardır. Ne yaşadığımızı tanımayı öğrenmek zor. Sakin olduğumuzda:

 • vücut rahat;
 • yumuşak kaslar;
 • derin nefes alma

İçsel durumu açıklığa kavuşturmak için vücudun sinyallerine dikkat etmek önemlidir. Stresin soğuk algınlığı riskini artırarak bağışıklığı azalttığı iyi bilinmektedir. Duygular ve duygular o denli yoğun olabilir ki, bu deneyimlerin sonucu olan davranış kötü algılanır. Duygulara karışmamıza izin verirsek, genellikle pişman oluruz.

Kontrol edilmeyen duygular çok fazla zarara neden olabilir. Örneğin, genellikle çaresizlik ve destek eksikliğinden kaynaklanan yorulmayan öfke, yorgunluğa neden olur. Bir kısır döngü var - daha fazla yorgunluk, daha fazla öfke.

Ebeveyn ve çocuk arasındaki ilişkide karşılıklı farkındalık olmaması veya olmaması, çocuğun kötüleĢtirici davranışını etkiler. Buna göre, çocuk ne kadar kötü davranırsa, ebeveynin şiddetli tepki verme olasılığı o kadar artar.

Eğer ebeveyn durmaz ve duygulardan hoşlanırsa, birikir, onu kontrol etmeye başlar, sonuç olarak öz kontrol kaybedilir. Ebeveynin kendini kontrol etme yeteneği çocuğun davranışları üzerinde büyük bir etkiye sahip olmanızı sağlar. Sonuç olarak:

 • ebeveyn daha az ağlar veya hiç çığlık atmaz;
 • çocuk grev yapmaz;
 • Çocuk “orantısız” olan cezalara tabi değildir.

Duygu ve duyguları kontrol etmeye yardımcı yollar

En etkili olanı düşünün.

 1. Şu anda ne hissettiğinizi düşünün. Yüksek sesle konuş. Örneğin: Kızgınım, mutsuzum, güçsüzüm, nefret ediyorum ...
 2. Derin nefes alın, göğsün yükselmesine ve göğsüne yaslanmasına izin verin.
 3. Her 3 basamağı atlayarak, 100 sayıya dikkat edin: 100, 97, 94, vb.
 4. Yumruklarını sıkıca tut ve salla.
 5. Yaptıklarının sonuçlarını düşün,
 6. İhtiyaçlarınızı düşünün.
 7. Olumsuz duyguları kontrol etmeyi başardığın için kendini öv ve ödüllendir.

Duygularla savaşacak hiçbir şey yok, hala görünüyorlar, ama her zaman onlara teslim etmemelisin!

Negatif ile başa çıkmaya yardımcı olacak ipuçları

Gülümseyin! Gülümseyerek, kendimize olumlu bir sinyal gönderiyoruz, ortam daha iyi hale geliyor. Deneyler sonucunda, duygularla yüz ifadesi arasındaki yakın ilişki doğrulandı. Kendini dinle: üzgün ve kötüsün, ama gülümsemeye (küçük bir güçle) başlıyorsun. Bu durumda değişiklikler garanti edilir!

Bir çocuk gibi hissediyorum. Ayakkabılarını çıkar ve çimlerin üzerinde dur, gözlerini kapat, güneşe dön. Mümkünse ormana gidin, ağaca sarılın. Evde ya da ofiste otururken, rahatlatıcı müzik dinleyin. Şarkı söyleyen kuşların yatıştırıcı etkisi.

İnsanları izle Sakinleşiyorum, insanları bir otobüs ya da metroda izleyerek. Ben hepsine başarılar diliyorum, onların kaderden aldıkları şeyleri almalarını istiyorum. Kaşları ve kirpikleri olmayan bir kadını peruk içinde görüyorum - sağlıklarını diliyorum. Topuklu güzel bir kız görüyorum - gerçek aşkı diliyorum.

Bedeni ve zihni harekete geçirin. Ne yazık ki sporcu değilim ama iki şeyi çok seviyorum: yüzme ve bisiklete binme. Bu hobiler, kötü duygulardan kurtulmanıza yardımcı olur. Hareket strese en iyi cevaptır. Kendim yaşadım! Yürürken ya da koşarken, zihinsel olarak bir sorunu çözmek için hareket ederim.

Bir huzur vahası yaratın. Mümkün olduğu kadar rahat hissedeceğiniz bir yer demek istiyorum. “Dünyadaki vahanızı” zillerle, kalplerle, çiçeklerle süsleyebilirsiniz. Gözlerinizi kapatın, en sevdiğiniz yerde kalın ve bir süre sonra ruh haliniz artacaktır.

Çocukken hastanede çok zaman geçirdim. Sonra elimde yastıklar ve ponponlarla dolu bir uzay gemisinin olduğunu hayal ettim. İstediğim gibi uçabilirdim. Sıcak, yumuşak ve güvenli bir yer hayal etmek bana çok yardımcı oldu. Bazıları buna görselleştirme diyor.

Size bağlı olana odaklanın. Maalesef hepsi değil. Savaşı durduramıyorum ama zor durumda olanları destekleyebilirim. Yardım yapabilirim. Hastalığı önleyemem, ancak sebebini doktora danışarak öğrenebilirim.

Gelecekte hastalığın gelişmesini geri kazanabilir ve önleyebilirim. Çocuğumu bu dünyada var olan tüm kötülüklerden koruyamıyorum, ama ona bilgeliği öğretebilirim.

Sonuç

Duyguları kontrol etmenin gerçekten zor olduğunu not etmek isterim. Ama eğer böyle bir görevle baş edersen, o zaman güçlü bir iradeye sahipsin. Sunulan rahatlama teknikleri kötü düşüncelerden uzaklaşmanıza ve yalnızca iyi olanlara odaklanmanıza yardımcı olur.

Videoyu izle: Bilinçaltı Temizliği - Affetme ve Özgürleşme Yöntemleri (Temmuz 2020).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send