Rüya yorumu

Rus halkının tarihi adetleri ve adetleri

Pin
Send
Share
Send
Send


Rus halkının ayinleri, gelenekleri ve gelenekleri eski zamanlarda kök salmaktadır. Birçoğu zamanla önemli ölçüde değişti ve kutsal anlamlarını yitirdi. Ama yine de olması gereken bir yer var. Bunlardan bazılarını düşünün.

Takvim ayinleri

Rus halkının takvim ayinleri eski Slavların günlerine dayanıyor. O sırada insanlar toprağı işledi ve sığır yetiştirdiler, putperest putlara taptılar.

İşte ayinlerin bazıları:

 1. Tanrı Veles kurban törenleri. Pastoralistleri ve çiftçileri korudu. Ekin ekmeden önce, insanlar temiz giysiler giyerek tarlaya girerlerdi. Başlarını çelenklerle süslediler, ellerinde çiçekler tuttular. En yaşlı köylü ekmeye başladı ve ilk tahılı toprağa attı
 2. Festivale hasat da yapıldı. Kesinlikle tüm köylüler tarlanın yakınında toplandılar ve en büyük hayvanı Veles'ten feda ettiler. Erkekler ilk toprak şeridini sürmeye başlarken, o zamanlar kadınlar tahıl topluyor ve kasnaklarda topluyorlardı. Hasatın sonunda, çiçek ve kurdeleler ile süslenmiş cömert muamele görmüş bir masa döşenmiştir.
 3. Maslenitsa günümüze ulaşan bir takvim ayindir. Eski Slavlar, güneş tanrısı Yarilu'ya zengin bir hasat gönderme isteği ile temyiz etti. Fırında krep, yuvarlak danslar, ünlü Shrovetide yandı
 4. Affetme Pazar günü, karnavalın en önemli günü. Bu gün insanlar akraba ve akrabalardan affedilmeyi istedi, ayrıca bütün suçları kendileri affediyorlardı. Bu günden sonra Lent başladı.

Maslenitsa'nın dini anlamını yitirmiş olmasına rağmen, insanlar kitlesel şenliklere katılmaktan, krep pişirmekten ve ilkbaharda sevinmekten mutlular.

Yule gelenekleri

Bu güne bağlı kalan Noel ritüelleri hakkında söylenememek mümkün değil. Noel'den Epifaniye döneminde geleneksel olarak 7 Ocak - 19 Ocak tarihleri ​​arasında yapılırlar.

Noel ayinleri şöyle:

 1. Kolyada. Gençler ve çocuklar eve gelirler ve kiracılar onlara şekerle davranır. Şimdi nadiren şarkıları söylerler, ancak gelenek henüz kendini geliştirmedi.
 2. Noel kehaneti. Genç kızlar ve kadınlar gruplar halinde toplanır ve kehanet düzenlerler. Çoğu zaman bunlar, kimin evleneceğini, evliliğin kaç çocuğunun doğacağını vb. Bilmenizi sağlayan ritüellerdir.
 3. 6 Ocak’ta, Rusya’da Noel’den önce, pilav ile komposto pişiriyorlardı, lezzetli hamur işleri yapıyorlar ve büyükbaş hayvanlarını yapıyorlardı. Bu geleneğin ilkbaharda zengin bir hasadı çekmeye ve aileye maddi zenginlik sağlamaya yardımcı olduğuna inanılıyordu.

Şimdi Noel ritüelleri büyülü gizemlerini yitirdi ve çoğunlukla eğlence amaçlı kullanılıyor. Kız arkadaş ve arkadaşlar eşliğinde eğlenmek için ekstra bir sebep, bayramlarda nişanlı, giyinip karıştırılan bir grup servet ayarlamaktır.

Rusya'da aile ayinleri

Aile törenlerine büyük önem verilmiştir. Eşleştirme, yeni doğanların düğünü veya vaftiz törenlerinde, kutsal onurlandırılmış ve gözlenen özel ritüeller kullanılmıştır.

Düğünler genellikle başarılı bir hasat veya vaftizden sonra bir süre için planlanıyordu. Ayrıca törenin iyi bir zamanı, Paskalya'nın parlak tatilinden sonra gelen hafta olarak kabul edildi. Yeni evliler birkaç aşamada evlendi:

 • Çöpçatanlık. Gelini damatla evlendirmek için her iki taraftan da bütün yakın akrabalar bir araya geldi. Genç çiftin yaşayacağı çeyizleri tartıştık, düğün için hediyeler konusunda anlaştılar.
 • Ebeveynlerin kutsamaları alındıktan sonra kutlama hazırlıkları başladı. Gelin ve kız arkadaşlar her akşam toplandılar ve bir çeyiz yaptılar: diktiler, ördüler, dokumalı, çarşaflar, masa örtüleri ve diğer ev tekstili diktiler. Sang üzgün şarkıları
 • Düğünün ilk gününde, gelin kızlığa elveda dedi. Kız arkadaşlar Rus halkının üzücü ritüel şarkılarını söylediler veda tuttu - sonuçta o andan gelen kızın kocasına tamamen bağımlı olduğu ortaya çıktı, kimse aile hayatının nasıl sonuçlanacağını bilmiyordu.
 • Geleneklere göre, düğünün ikinci gününde, yeni yapılan koca ve arkadaşları krep için kayınvalideye gittiler. Fırtınalı bir bayram düzenledi, tüm yeni akrabaları ziyarete gitti

Bir çocuk yeni bir ailede göründüğünde vaftiz edilmesi gerekir. Vaftiz töreni doğumdan hemen sonra yapıldı. Güvenilir bir vaftiz babası seçilmesi gerekiyordu - bu adam bebeğin kaderi için neredeyse ebeveyni ile aynı derecede büyük bir sorumluluk taşıyordu.

Ve bebek bir yaşındayken temasında bir haç kesildi. Bu törenin çocuğa kötü ruhlardan ve nazardan koruma sağladığına inanılıyordu.

Çocuk büyüdüğünde, her yıl Noel arifesinde vaftiz babalarını ikramlarla ziyaret etmek zorunda kaldı. Ve bunlar da ona hediyeler sundu, ona tatlılar verdi.

Rus halkının ayinleri ve adetleriyle ilgili videoyu izleyin:

Karışık ayinler

Ayrıca böyle ilginç törenlerden de bahsetmeliyiz:

 • Ivan Kupala'nın kutlanması. Sadece o günden yüzmenin mümkün olduğuna inanılıyordu. Ayrıca bu gün eğrelti otu çiçek açmış - çiçekli bir bitki bulacak olan tüm gizli sırları ortaya çıkaracaktır. İnsanlar ateş yaktılar ve üstlerine atladılar: üstünden atlayarak, el ele tutuşarak, ateşin içinden çiftin ölümüne kadar birlikte olacağına inanılıyordu.
 • Putperest zamanlardan ölüleri anmak için gelenek geldi. Anma masasında zengin bir ikram ve şarap olmalı.

Eski gelenekleri takip edip etmemek herkesin işidir. Ama onları bir kült olarak inşa edemezsiniz ve atalarına, kültürlerine, ülkelerinin tarihine haraç ödeyemezsiniz. Dini geleneklerle ilgilidir. Maslenitsa veya Ivan Kupala'nın kutlaması gibi rekreasyonel etkinliklere gelince, bu arkadaşlarla eğlenmek için başka bir neden ve ikinci yarı.

Videoyu izle: RUSYA GELENEKLERİ VE ALIŞKANLIKLARI (Mart 2021).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send