Rüya yorumu

Dünya dinlerinde reenkarnasyon - ölümden sonra insan ruhunun hayatı

Pin
Send
Share
Send
Send


Reenkarnasyon, bir bedenin ölümü ile ruhun diğerine aktarılması arasındaki yaşamın oluşum aşamasıdır. Bu süreç, hiç şüphesiz teorinin popülaritesine neden olan pek çok din ve dini öğretiyle tanımlanmıştır. Kısa süre sonra, reenkarnasyon fikri tüm dünyayı sarmaya başladı ve takipçilerin sayısı inanılmaz bir hızla arttı.

Ve nasıl haklı? Eğitimi için hangi ön koşullar vardı? Eğer ilgileniyorsanız, açıklamaktan mutluluk duyarız! Bu makalede, bu teorinin yaratılmasından maddi bileşenine geçeceğiz. Endişelenme, çok ilginç olacak!

Reenkarnasyon doktrini nereden geldi?

Reenkarnasyon doktrini uzun zaman önce ortaya çıkmıştı. Erken Yunanistan ve Roma'nın birçok düşünürü bu düşünceyle insanlara hitap ediyordu. İlginç bir şekilde, anında dünya çapında ün kazanmasını sağlayan popülasyonun desteğini kazandı. Daha sonra Hristiyanlığa düştüğü ve tüm dünya dinlerine yayıldığı Yahudiliğe “taşındı”.

Reenkarnasyon ve deja vu

Sık sık bunun yaşamınızda gerçekleştiği görünen bir durumla mı karşılaşıyorsunuz? Derin düşünceler ve kaygılarla dolu böyle sert ve beklenmedik bir duygu? Evet, duşta zaten “Evet” cevabını verdiğinizi düşünüyoruz. “Deja vu” olarak adlandırılan bu his, reenkarnasyon bakış açısıyla bazı dini hareketlerle açıklanmaktadır.

“Dünya döngüseldir” diye sık sık hayatımız boyunca duyuyoruz. Aslında, birçok olay kelimenin tam anlamıyla "bir daire içinde" gerçekleşir. Yani deja vu, geçmiş yaşamın bir yankısı, başka bir yerde başka bir yerde varoluş. Tüm "rastgele" olaylar, eğer bu duygu size gelirse, erken yaşamda meydana geldi. Arkadaşlarla yürü, ilk aşk, sakatlıklar vb. Bütün bunlar bir şekilde ruhun derinliklerinde kalabilir, o kadar derin ki fiziksel ölüm bile sonuçsuz kalıyor! Bu nedenle, genellikle geçmiş yaşamın deneyimini korudukları için duygularınıza güvenmeniz önerilir!

Bu teoriye uyan dinler

Budizm.

Bu teori, Hindistan dinlerinde, özellikle Budizm'de yerini bulur. Burada, bir insanın karması reenkarnasyonda, yani bir fiziksel yaşamda başarılan iyi ve kötü işlerin sayısında özel bir rol oynar. Eğer karma pozitifse (iyilik daha fazlasını yaptıysa), o zaman şimdiye göre daha yüksek bir varlığa yeniden doğarsınız. Bunlar yarı tanrılar (asuralar) veya tanrılar (deva) olabilir.

Negatif karma ile, yaşamları ıstırap dolu olan hayvanlara, böceklere ve ruhlara yeniden bağlanacaksınız. Pratik olarak sonsuzluk tam anlamıyla sorunları yok edecektir, ancak bunları uygun bir şekilde aktarırsanız, bir sonraki yaşamda daha mükemmel bir kılıkla yeniden doğma şansınız olur.

Hinduizm

Vedaslarda - Genelde Hinduizm'in kutsal yazıları, reenkarnasyon fikri izlenemez. Yakın zamana kadar kimse bunu düşünmedi, ama satırlardan birinde “yeniden doğmak, acı çektiği” belirtildi. Böyle bir ayrıntı dünya görüşünü büyük ölçüde değiştirdi, ancak reenkarnasyonun kahramanı aradığı şeye yönlendirmediğini belirtti. Son noktası acı çekiyordu.

Musevilik

Geleneksel kaynaklarda, fiziksel ölümden sonra ruhun öbür dünyaya "Olam Aba" ya girdiği belirtilmektedir. Dürüstlüğün ruhları orada sonsuzluğu harcar. Yahudilikte, reenkarnasyon olasılığı vardır, ancak diğer dinlerin aksine, biraz farklıdır. Ruh bedene geri döndüğünde, taşıyıcısı duygusal hale gelir, hayatı sonsuz olur. Bu Büyük Yargı Günü'nde bekleniyor. Bununla birlikte, birçok dini otorite tarafından belirtildiği gibi, reenkarnasyon hala kimse için mevcut değildir.

Hristiyanlık

Modern Hristiyanlık, insanın reenkarnasyon olasılığını şiddetle reddediyor. Ölümden sonra ruhun yaşamının öğretisi, onun Cennete ya da Araf'a, sonra da Cennete ya da Cehenneme gittiği ile sınırlıdır. Yani, ruh sonsuz sınırsız yaşamını harcadığı ebedi dünyada kalır. Ancak, bu görüş mevcut ve rakipler.

Hıristiyanlık Yahudilikten geldiğinden beri, reenkarnasyon hakkındaki görüşler en azından benzer olmalıdır. Fakat burada her şeyin kökten değiştiğini varsayalım, ancak Eski Ahit'teki peygamberler birkaç kez ve kez nasıl ortaya çıktı? Aynı zamanda reenkarnasyon fikrinin onayı kutsal metinlerde bulunabilir. Ancak resmi olarak Hristiyanlığın bunu reddettiği akılda tutulmalıdır, bu yüzden bu dinin biriyle tartışırken bunu göz önünde bulundurmaya dikkat edin!

Reenkarnasyon teorisi şu ilkeleri vurgulamaktadır:

  • İnsanın ana bileşeni ruhtur. Reenkarnasyonun temeli olduğu için, çünkü bedende bir değişiklik var, ama ruh değil. Bu gerçek, çoğu zaman bu teorinin destekçileri ve materyalistler arasında tartışmalara neden olmuştur;
  • Fiziksel ölümden sonra, belli bir süre sonra, ruh yeni bir bedene (doğmuş bir çocuk veya hayvan) geçer. Böylece, hiç kimseye tamamen erişilemeyen, sonsuz derecede geniş bir deneyimin gizlendiği, sonsuz bir “yaşam” meydana gelir;
  • Çoğu durumda, bir kişi geçmiş yaşamları hatırlamaz, ancak bazı trendlerde “seçilecek” kişilerin bir kısmının onları artıklarla hatırlayabileceği, hatta tamamen hatırlayabileceği iddia edilmektedir.

Bugün reenkarnasyona karşı tutum

Reenkarnasyon, henüz varlığının bilimsel bir onayını bulamamasına rağmen, tüm dünyadaki inananlar arasında oldukça popülerdir. Bazen neye inanmanın son derece zor olduğunu anlamak çok zordur, ancak bu bir yalan yapmaz. Bu fenomenin varlığını tam olarak ispatlamak bizim için mümkün olmayabilir, fakat seçiminize inanıp inanmamak sizin seçiminiz!

Pin
Send
Share
Send
Send